Şimdi Ara

Gitar çalan arkadaşlardan yardım?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
1
Favori
768
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bir yıldır gitar çalmaktayım. Kursa hiç gitmedim kendim öğrendim. Şu an akustik gitarım var. Bare falan basıyorum. Ancak şarkılarda tonu tutturamadığımı falan söylüyor arkadaşlar. Sesim de çok iyi değil açıkcası. Bu sorunu nasıl atlatırım önerisi fikri olan var mı acaba?

• Demek ki gitarın o şarkıyı çalmaya uygun değil

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: YılınŞakası

Demek ki gitarın o şarkıyı çalmaya uygun değil

Bi kaç farklı gitar ile çaldım, akor çalarken söylediğim şarkıya odaklanamıyorum

• O bende de var herkes söyleyecek diye bir şey yok söyleme nolcak illa söylicem diyosan da bol bol cover videoları izle öyle çal

• quote:

Orijinalden alıntı: YılınŞakası

O bende de var herkes söyleyecek diye bir şey yok söyleme nolcak illa söylicem diyosan da bol bol cover videoları izle öyle çal

Bilmiyorum ya önce iyidim şimdi ritmi kaçırdım mı diye düşünüyorum bazen

• 1 Yıldır sürekli çaldınmı aradamı? bende alalı 9 ay oluyor kursada gitmedim elimde 70 liralık sunta var başta olmuyordu şuan ritim atarken takılmadan söylüyorum ama bare basamıyorum çalış olmayacak gibi oluyoda sonra yavaş yavaş çıkıyor hergün çalış ara verirsen soğuyorsun

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Eshkıya

1 Yıldır sürekli çaldınmı aradamı? bende alalı 9 ay oluyor kursada gitmedim elimde 70 liralık sunta var başta olmuyordu şuan ritim atarken takılmadan söylüyorum ama bare basamıyorum çalış olmayacak gibi oluyoda sonra yavaş yavaş çıkıyor hergün çalış ara verirsen soğuyorsun

Bazen bir ay ara verdiğim oldu gitar da değiştim. İlk öğrendiğim ritm ile rahat çalıyorum ama ritm değişmek gerekiyor zorlanıyorum şarkıya odaklanamıyorum. Barelerde sorun yok

• Ilk ritmi öğrenirken pat diye çalmadık tabikide pratik işi sürekli çalış

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Eshkıya

Ilk ritmi öğrenirken pat diye çalmadık tabikide pratik işi sürekli çalış

öyle tabii ama önceden o ritmle çaldığım şarkıları çalamaz oldum. bi ay kadar ara verdim. ondan mı acaba
  • Aynısı banada oluyor geçişlerim yavaşlıyor biraz çalışınca düzelir ama

• Ton tutturamamak derken gitar ile orijinal müzik mi yoksa söyleyiş ve gitar mı? Orijinal müzik ile uymuyorsa bastığın akorları orijinal veya orijinale yakın bas. Şarkıyı söylemek ön planda ise sesine giden akorları bas.

• quote:

Orijinalden alıntı: ucamayan-pegasus

Ton tutturamamak derken gitar ile orijinal müzik mi yoksa söyleyiş ve gitar mı? Orijinal müzik ile uymuyorsa bastığın akorları orijinal veya orijinale yakın bas. Şarkıyı söylemek ön planda ise sesine giden akorları bas.

Hocam gitar ve ses birbirinden bağımsız gidiyor diyor arkadaşlar

• Gitar yerine akor değiştirmek çok daha uygun olurdu. Sesine giden akorları kullan.

• quote:

Orijinalden alıntı: ucamayan-pegasus

Gitar yerine akor değiştirmek çok daha uygun olurdu. Sesine giden akorları kullan.

Aldık gitarı değiştirme olayım keyfi yani akustik geçtim :) bence nota bilmemek ile de alakalı

• Hem söyleyip hem çalmak çok farklı birşeydir.Gitar çalışınızı otomatiğe bağlamanız gerek.Şarkı sözleri beyninden geçerken akorlarıda düşünürsen olmaz.İlk zamanlar aynı anda bu iki şeye odaklanman zor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: enoiciyiz

Hem söyleyip hem çalmak çok farklı birşeydir.Gitar çalışınızı otomatiğe bağlamanız gerek.Şarkı sözleri beyninden geçerken akorlarıda düşünürsen olmaz.İlk zamanlar aynı anda bu iki şeye odaklanman zor.

Tam olarak sorunumu özetledin hocam :)

• Şarkının tonu derken tam olarak ne demek istediğini anlamadım
  • çaldığın akorun sesini kendi sesinden vermeye çalış . bütün akorları sırayla çal , akorları çalarken aynı anda kendi sesinle o akorun sesini ver. Zaten söylemek istediğin parçanın tonunu kendi kendine bulursun. Kolay gelsin
  • quote:

Orijinalden alıntı: DuhanY.

çaldığın akorun sesini kendi sesinden vermeye çalış . bütün akorları sırayla çal , akorları çalarken aynı anda kendi sesinle o akorun sesini ver. Zaten söylemek istediğin parçanın tonunu kendi kendine bulursun. Kolay gelsin

Ya kursa gitmediğim için hiç yapamıyorum müzik yeteneğim sıfır

• Altı üstü aynı sesi çıkartıcaksın. Bunun kursa gitmeyle alakası yok. Biz şarkı söylerken istemeden de olsa şarkının tonunu ezberleriz. sadece şarkının sözlerini ezberledik zannederiz ama aslında tonlarda kafamıza sözlerle beraber kazınmıştır. Şarkılarda gitar tonu verir , vokal iste o tona göre şarkı söyler. Gitardan herhangi bir nota bas ve aynı sesi çıkarmayı dene. şarkı söylemek gibi...
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.