Şimdi Ara

Ailenin en az ısınanı Snapdragon 815

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
58
Cevap
0
Favori
751
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Ailenin en az ısınanı Snapdragon 815

Son dönemde ısınan Snapdragon işlemciler epey gündem olmuş durumda. Samsung'un Galaxy S6 amiral gemi modelinde aşırı ısındığı için Snapdragon 810 yongaseti kullanmayacağına ilişkin iddialar ile başlayan tartışma, daha sonra LG ve Qualcomm'un açıklamalarıyla bir nebze sakinleşmişti.

Ancak One M9 modelinde yongasetinin yaklaşık 55 dereceye kadar kadar ısındığı tartışmayı tekrar alevlendirirken, HTC'nin konunun yazılım kaynaklı olduğu ve nihai sürümde bu sıkıntının yaşanmayacağını bildirmesi kafalardaki soru işaretini gidermedi.

Firmaya yakın kaynaklardan gelen bilgiler Qualcomm'un zaman kaybetmeden Snapdragon 815 yongaseti üzerinde sıcaklık konusunda testler yaptığını ortaya koyuyor. Ancak firma bu kez işi sağlam tutuyor.

Snapdragon 815 henüz lanse edilmiş değil. Ancak daha önce sızan bilgilerde 4 adet 64-bitlik özelleştirilmiş Kyro çekirdeği ve 4 adet başka bir özelleştirilmiş çekirdeği big.LITTLE formunda çalıştıran bir yongaseti olduğu anlaşılmıştı. Snapdragon 810 ve Snapdragon 820 arasına konumlanacak olan bu yongaseti şu an için firmanın en az ısınan üst seviye yongaseti durumunda.

Testlerde Snapdragon 815, Snapdragon 810 ve Snapdragon 801 yongasetleri karşı karşıya gelmiş. Yongasetleri ise 5 inçlik Full HD ekran ve 3GB RAM taşıyan cihaz içerisinde testlere tabi tutuluyor. Bu cihazlarda kablosuz bağlantı ve hücresel modem yongaları yer almıyor.

Testlerde Asphalt 8 mobil oyunu üst seviye ayarlarla oynanarak ısı seviyeleri ölçülmüş. Snapdragon 815 yongaseti ısısı 37 dereceye çıkarken, Snapdragon 810 yongaseti 43 derecede, Snapdragon 801 yongaseti de 41 derecede çalışmış. Yani Snapdragon 810 yongaseti yine en sıcak olmayı başarmış.

Test cihazlarında bağlantı yongaları olmadığı için ısı değerleri birkaç derece daha düşük çıkıyor. Gerçek hayat kullanımında bu rakamlar daha yukarıya çıkacaktır. Bu bakımdan Snapdragon 810 yongasetinin yine 50 dereceye yakın ısındığını söyleyebiliriz. Anlaşılan yongaseti zorlandığı zaman sistem gerekli soğutma tedbirlerini alamıyor. Snapdragon 815 yongasetinin ise gelecek yıl piyasada olması bekleniyor.

• 810'lu telefonlar ciddi sıkıntı yaratacak özellikle yazın ülkemiz gibi sıcak yerlerde boşta 45de çalışır, yükte ki halini düşünemiyorum...

• olan 810'la çıkanlara olacak.

• 810 üstüne resmen telaş yaptı qualcoom 815 820 ...

• 810 cihazlar simdiden oldu yani. Apar topar 815 ve 820 cikarttigina gore, 810 lar olu dogdu.

• 810 cihazlar simdiden oldu yani. Apar topar 815 ve 820 cikarttigina gore, 810 lar olu dogdu.

• Neyse en azından bunun farkına varmaları güzel ama yine olan tüketiciye oldu her sene telefon değiştirmek ve ciddi anlamda paralar harcamak zorunda kalıyoruz performanslı bir telefon almak için...Şu an Asus takibindeyim.
  • Şeklini beğenmedik diye 816 modelini apar topar çıkarmasınlar.

• Adamlar HTC One M9un kafasına sıkmış oldu böylelikle..

• quote:

Orijinalden alıntı: feumarte

Neyse en azından bunun farkına varmaları güzel ama yine olan tüketiciye oldu her sene telefon değiştirmek ve ciddi anlamda paralar harcamak zorunda kalıyoruz performanslı bir telefon almak için...Şu an Asus takibindeyim.

Telefon ile ne yapıyorsunuz ki performans yeterli gelmediğinden her yıl değiştirmek zorunda kalıyorsunuz?
  • ne apar topar islemci cikarmasi, SENEYE anca cikaririm diyor SENEYE. akli sira gündemde kalarak ortami kafalari karistirmaya cabaliyor fakat diger yandan 810 u kötüleyerek kendi eliyle ayagin kursun sıkıyor. :/

• quote:

Orijinalden alıntı: Seefoo

quote:

Neyse en azından bunun farkına varmaları güzel ama yine olan tüketiciye oldu her sene telefon değiştirmek ve ciddi anlamda paralar harcamak zorunda kalıyoruz performanslı bir telefon almak için...Şu an Asus takibindeyim.

Telefon ile ne yapıyorsunuz ki performans yeterli gelmediğinden her yıl değiştirmek zorunda kalıyorsunuz?

Her türlü şeyi yapıyorum :) Fotoğraf ve program denemeleri
  • snapdragon 400lü teleofon kullanıyorum her işimi görüyor kaldıki s810lu cihazlar bile türkiye'de satılacak fiyatı belli taksit yokken alınması çok zor bu sene snapdragon 615li cihazların fiyatları daha uygun olacağı için s615 satış oranları yüksek olabilir kaldıki one m9yerine samsung galaxy s6 almak daha mantıklı hem m9a göre ucuz hemde özellikleri iyi
  • Gelecek sene piyasada olacak yazıyor haberde.
    Millet başlığa bakıp yorum yapıyor resmen . Oturun üşenmeyip okuyun şu haberleri yahu haberi okumayacaksanızda yorum yapmayın. Asphalt 8 testinde 810 43 derece görmüş ki bu gayet güzel bir rakam piyasdaki her telefon rahatça 43 görüyor zaten. Gelecek yıl da daha az ısınan işlemciler görücek olmamızda güzel tabi. İnsanlar ne kadar da seviyor hiç eline alıp kullanmadığı üzerinde hiç bilgi sahibi olmadığı cihazları,işlemcileri eleştirmeyi. Biraz bilgi edinmeyi sevin.

• Desenize HTC ve LG bu sene amiral gemilerine mecburen bu snapdragon 810'u koymak zorunda kalacaklar. Yani ısınan 810'ları. QUALCOMM birazda kendini rakipsiz görmesinin bedelini ödüyor. Yıllarca snapdragon işlemciler 4g modem ve grafik olarak samsung'un işlemcilerinden üstün oldu Qualcomm da biraz şımardı mı diyelim artık ne oldu tam bilemiyorum adamlar yeni teknoloji üretmek yerine işlemcilerin saat hızlarını arttırdılar ismini cilalayıp millete sattılar. Ama Samsung 14 nm üretim sürecine geçip işlemcilerine 4g modem uyumunu koyunca dengeler bir anda değişti.
    Kim ne derse desin bu işten en çok Samsung karlı çıktı. Adamlar s6'daki Exynos 7420 işlemci ile bir adım öne çıktılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi stalker(1979) -- 23 Mart 2015; 12:37:14 >

• quote:

quote:

aynen öyle dostum :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

quote:

Her türlü şeyi yapıyorum :) Fotoğraf ve program denemeleri

Bastım eksiyi geçtim note 2 çıktığı zaman aldım hala kullanıyorum dağılana kadar da kullanırım acımam, bundan sonra da alacak olursam Apple veya Microsoft alırım Android hep aynı terane qualcomm işlemci 3 gb ram koy sür piyasaya başka bir halt yok kaç senedir, bir de saçma sapan gereksiz çözünürlük yarışına da girdi dangalaklar şimdi hem fiyatları hem işlemcileri el yakıyor telefonda 4k ekranın işi ne yahu ama seneye çıkar piyasaya

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Birisi de sormuyor ki, aga Snapdragon 815 diye bir çip olacak mı bakalım?

Qualcomm MWC 2015'te Snapdragon 820'yi gelecek neslin üst seviye çipi olarak tanıttı. Qualcomm'un sitesinde Snapdragon 815'in adı geçmiyor, ama 820 var.

Bir süre evvel sözde bir sızıntıda 815 ve 820 adları geçmişti, ama o sızıntıya göre Snapdragon 620 Qualcomm'un özelleştirilmiş Taipan mimarisi kullanılacağı yazıyordu. Qualcomm 620'yi Cortex-A72 ile açıkladı. Zaten Taipan hiç ortada yok. 820 ile Kryo var. Sızıntıdaki 820'de ise o yok 8 çekirdek var.

Qualcomm 620'nin yanı sıra 618'i açıkladı, yine A72 ile; sızıntıda 618 diye bir şey yok, 616 var 8 çekirdek A53 diyor. Öyle bir şey yok.

8 çekirdek A53'leri açıkladı Qualcomm 415 ve 425 olarak, 6 serisiyle alakası yok. Sızıntıda hiç öyle bir şey yok.

Peki bu 815 ismi nerden çıkıyor?

Haberin esas kaynağını buldum. Resmiyeti yok. Gelmekte olan, ama henüz açıklanmayan 815'e dair dökümanlara ulaştıklarını söylüyorlar.

• ekrem bey

37 derece diye bir ısı değeri yoktur !

ısınmak başka, ısı değeri 37 derece başka.

dikkat edelim.
  • Evet ısı yerine sıcaklık olarak düzeltelim, Isı enerjidir (joule,cal, watt vs.) Sıcaklık (C,F,R) ise onun düzeyini gösteren bir parametredir. Q=mC(T1-T2)

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.