Şimdi Ara

4G ihalesinde asgari değer belirlendi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
907
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bakanlar Kurulu, IMT (entegre edilmiş mikrodalga teknolojileri) yetkilendirme (mobil telefon 4G) ihalesinde toplam asgari değeri peşin 2 milyar 298 milyon euro olarak belirledi.
    Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Bakanlar Krulu kararında, Mayıs ayında yapılacak ihaleyi kazananlar, ödemeyi peşin olarak yapabilecekleri gibi, ilki peşin olmak üzere, vade farkı ile birlikte altışar aylık dönemlerde dört eşit taksitle de ödeyebilecekler.

4G ihalesi 800 ile 2,600 MHz frekansları arasında, farklı bant genişliklerinde 20 dilim olarak yapılacak.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 900 ve 2100mhz için dünya para ödemişlerdi.
    o bandlara tekrar mı para ödeyecek operatörler?
  • Ben bu sistemden hiç bişey anlamadım..

20 paket nedir ya
  • Ne para be
  • 800 bandindan yayin yapacak deniyordu tum op.lar simdi isler degistimi

• Bunun parasi bizden cikacak sonucta. O yuzden kimse bunlardan ucuz internet beklemesin.

• 4G falan kullanmam ben aga,dogmamis cocuga epey bi pahali donu simdiden bicmisler

• 4G'yi unutalım demek oluyor
  • Merak ediyorum devlet bu kadar parayı ne yapıyor ? Kesin birilerinin ayakkabı kutularına gidiyor.

• 4g normalde 2600 mhz frekansından yayın yapılacak , diğer frekanslardanda daha düşük hızlarda yapılacak ...

• Operatörlerden avea yı zorlar gibi. Diğerlerinde para çok. Herkesten en az 20 30 lira koparmıştır.

Hele faturalılardan inanılmaz para kaldırıyorlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: sony xperia zl

4g normalde 2600 mhz frekansından yayın yapılacak , diğer frekanslardanda daha düşük hızlarda yapılacak ...

2600 mhz frekansından 4. operatör internet hizmeti verecek.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TEKIN corp.

Operatörlerden avea yı zorlar gibi. Diğerlerinde para çok. Herkesten en az 20 30 lira koparmıştır.

Hele faturalılardan inanılmaz para kaldırıyorlar.

Avea'nın arkasında Ttnet ve İş Bankası gibi şirketler var. Hiç bir şey olmaz.
  • Örneğin Turkcell Her müşterisinden ortalama her ay 10 lira kazansa 37 milyon abonesi var.
    Ayda 370 milyon oluyor bu tabi bunun süperonlinenı var cihazlardan kazandıkları var var oğlu var.
    Yani ayda bu adamlar 500 milyon kazansa 12 ayda bunun parasını çıkarırlar. 12 ayda 6 milyar para yapar.
    Eee yani bu adamlar senelerdir 4 G için çalışıyorlar ve bütçe ayırıyorlar haa 4 G geliyor diyip bir anda çıkarmıyorlar ki.
    2009'da 3G gelirken adamlar 4G denemesi yapıyorlardı. O zamandan beri belirli bir bütçe ayırıyorlar ve bu paraları verirken
    zorlanmayacaklar ve fiyatlara yansımayacak. 4G kullanmam, 4G'yi unutalım bunun parası bizden çıkacak gibi şeyler saçma.
    Bi düşünün 4G'yi pahalı yaparlarsa kimse kullanmayacağı için asıl o zaman bu şirketlerin zararına olacak..

• 4g icin saniyorum Ingiltere'deki model uygulanacaktir, yani 800, 1800 ve 2600 mhz frekanslari ayni anda yayin yapacak. 1800 mhz halihazirda Avea'nin elinde bulunuyor. Saniyorum bu frekansla ilgili yeni bir ihale acilmayacak. 800 ve 2600 mhz ise su an bosta, dolayisiyla yapilan ihalede yeni sahiplerini bekliyor olacaklar.

Su an operatorler icin en mantiklisi hem 800 hem de 2600 bantlarindan yer kapmak olacak. Fakat Avea bu konuda nasil bir aksiyon alacak kestiremiyorum, zira ellerinde 1800 mhz frekansi mevcut. Cekim kalitelerini artirmak icin 800 mhz almalari gerekir fakat zaten 1800e sahip olduklari icin ihale bedelini de odemek istemeyebilirler :)
  • matkapmatkap M kullanıcısına yanıt
    Avea'nın 900 MHz'deki frekans bant genişliği artırılacak.
    Bu durumda 2G için 1800 MHz zorunluluğu kalmaz, 900 MHz'den verebilir 2G.
    20 bant frekanstan da ille 800 bandında bir dilim alır Avea kendine. İhaleye çıkılıyorsa da 1800 MHz bandı dilimleri de paylaştırılır diğer operatörlere.
    Tahminim 3 operatör de 800, 1800 ve 2100 MHz bantlarından frekans alacaktır.
    Yalnız nasıl bir ihale olacak hâlâ anlamadım. Çok belirsizlikler var şimdilik.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sis651

Avea'nın 900 MHz'deki frekans bant genişliği artırılacak.
    Bu durumda 2G için 1800 MHz zorunluluğu kalmaz, 900 MHz'den verebilir 2G.
    20 bant frekanstan da ille 800 bandında bir dilim alır Avea kendine. İhaleye çıkılıyorsa da 1800 MHz bandı dilimleri de paylaştırılır diğer operatörlere.
    Tahminim 3 operatör de 800, 1800 ve 2100 MHz bantlarından frekans alacaktır.
    Yalnız nasıl bir ihale olacak hâlâ anlamadım. Çok belirsizlikler var şimdilik.

Dediginiz gibi olursa daha mantikli olur bence de. Ama haklisiniz, gercekten cok belirsizliklerle dolu su an icin. 2600 mhzin de yeni bir operatore verilecegi soyleniyor, fakat boyle bir sey yaparlarsa kotu olur. Su anki operatorler taksim meydani gibi bolgelerde 2600 mhz ile yayin yapamazlarsa 1800 mhz yeterli hizi veremeyeceginden yogun bolgelerde ve yogun saatlerde 4gyi tam randimanli kullanmak cok guc olacak.

• matkapmatkap M kullanıcısına yanıt
    Sıkıntı olmaz hocam. 4G'nin avantajı 3G'ye göre şu anda daha fazla anten ve taşıyıcı kullanarak veriyi paylaştırıp daha fazla kanaldan aktararak yüksek hız elde etmesi.
    20 MHz ile 150 Mbit alınıyor mesela. Bir 800 bir de 1800 MHz frekanslardan 20'şer MHz birleştirilse 300 Mbit ulaşılabilir hıza erişilir mesela.
    Bu hız tabi baz istasyonunun toplam çıkışı. Bu bile operatörler için iyi bir altyapı gerektiren bir hız. Son kullanıcının bu hızı görmesini isterlerse yine dehşet kotalar koyarlar ki hiç gerek yok. Varsın testlerde 3G hızları görelim ama yüksek kota ya da sınırsız olsun.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 3g'yi adam gibi verdiler de kaldı 4g

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • cevo_61 kullanıcısına yanıt
    3G adam gibi teknoloji olsa 4G'ye ihtiyaç olmayacaktı. 3G ile yapamadıklarını yapmak için 4G kullanılıyor zaten. :D
    Ancak bizim operatörlerin derdi yoğunluk olan yerde yoğunluğu rahatlatmak, geri kalan her yerde de müşterinin cebineki parayı 4G 4G diyerek sömürmek...
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.