Şimdi Ara

pert olduğu ortaya çıkan aracımı satmalı mıyım?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
923
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Herkese iyi akşamlar. İki senedir sorunsuz kullandığım 2005 model Honda Jazz aracımı geçenlerde bir arkadaşıma sattım ve kasko yaptırma aşamasında aracın 2005 yılına ait pert kaydı ortaya çıktı (Sıkışık olduğum ve aracın modelinden dolayı kendim kasko yaptırmadım). Tabi çok mahcup ve şok olmuş vaziyette parasını geri vererek aracı tekrar aldım. Şu anda kendisini hayırla yad ettiğim (!) satıcı bana bundan bahsetmemişti ve aracı satın alırken plaka ve şase sorgusunda aracın pert olduğu görünmüyordu. Kafam şu an oldukça karışık. Aracımdan herhangi bir şikayetim yok; sadece daha geniş bir araca (mondeo mk3) geçmek için aracı satmayı düşünüyorum ama pert kaydından dolayı araç baya değer kaybına uğrayacak. Araca birkaç sene daha binip satarsam değer kaybını azaltabilir miyim sizce? Yoksa pert bir araç kullanmanın oluşturabileceği güvenlik zafiyetini göz önüne alarak aracı her halükarda satmalı mıyım? Teşekkürler.

• Pert kaydının tarihi nedir ki? Hani şase ve motor no dan çıkmayıp plakada çıkıyorsa, siz aracı alırken üzerine pert kaydı yaşamış ve boşa çıkmış bir plaka mı aldınız acaba? Yani böyle bir durum da olabiliyor.
  • Cevabınız için teşekkürler. Pert kaydı 2005 tarihli gözüküyor. Plaka ve şasiden birşey gözükmüyor. Motordan çıkıyor kayıt.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Şimdiye kadar en garanti yok şase'den yapılan sorgulamadır.
    İlk defa şase ve plaka hariç bir yerden sorgulama yapıldığını öğrendim . Bir yanlışlık olmasın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kadir_yilmaz

Şimdiye kadar en garanti yok şase'den yapılan sorgulamadır.
    İlk defa şase ve plaka hariç bir yerden sorgulama yapıldığını öğrendim . Bir yanlışlık olmasın.

Hocam ,

Şasi'den sorgulama değil motor numarasından sorgulama en güvenli yoldur.

Sıkıntının çözümü olarak satış yapan kişiye dava açabilirsiniz.Bu durumu belirtmiş olması gerekiyordu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: composmentis

Cevabınız için teşekkürler. Pert kaydı 2005 tarihli gözüküyor. Plaka ve şasiden birşey gözükmüyor. Motordan çıkıyor kayıt.

2005 te pert olayı yoktu ki
    pert olayı yeni çıktı son 5 sene içinde olan bir durum.
    işin içinde bir iş olabilir
  • spacewolf kullanıcısına yanıt
    Cevabınız için teşekkürler. Satıcıya ulaşmam pek mümkün görünmüyor. Başarsam bile mahkeme süreci uzun ve yorucu olacak. İnternette 3 yıl süren davalardan bahsediliyor. Gözüm pek kesmiyor açıkçası. Ayrıca aracı bu süreçte elimde tutmak zorunda kalacağım.
    Bu arada aracı alırken ve bahsettiğim arkadaşıma satarken plaka ve şaseden tekrar yaptığım tramer sorgusunda 2000 tl lik iki kaza çıkıyor sadece. Sigortacı da şase nodan bir şey bulamadı. Motor nosundan çıktı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi composmentis -- 18 Mart 2015; 15:15:20 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: spacewolf

quote:

Hocam ,

Sıkıntının çözümü olarak satış yapan kişiye dava açabilirsiniz.Bu durumu belirtmiş olması gerekiyordu.

Neden ki üstad?
    şase numarası da araçlarda asla değişmeyen numaralardan biri değil mi?
    Motor no değişebilir bir şekilde, yeni motor takılabilir gibi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: turbolinea

quote:

Orijinalden alıntı: composmentis

Cevabınız için teşekkürler. Pert kaydı 2005 tarihli gözüküyor. Plaka ve şasiden birşey gözükmüyor. Motordan çıkıyor kayıt.

2005 te pert olayı yoktu ki
    pert olayı yeni çıktı son 5 sene içinde olan bir durum.
    işin içinde bir iş olabilir

Bana sigortacının söylediği bu ama ben de yeni öğrendim o tarihte pert olayının olmadığını. Daha ayrıntılı öğrenmeye çalışayım başka bir sigortacıdan.
  • quote:

Orijinalden alıntı: panthera52

quote:

Orijinalden alıntı: spacewolf

quote:

Hocam ,

Neden ki üstad?
    şase numarası da araçlarda asla değişmeyen numaralardan biri değil mi?
    Motor no değişebilir bir şekilde, yeni motor takılabilir gibi.

Değerli hocam ,

Dediğiniz doğru lakin sistemler Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı olduğu için asil olan motor numarasıdır.EGM motor numarası değişse bile sistemine kayıt eder.
    Üstelik plaka değişimi çok kolayken motor numarası değişimi zordur hatta şasi numarasından daha zordur

Bu yüzden motor numarasından bakmak her zaman en güvenilir olandır.

• Motor numarası dediğiniz şey bazı markalarda 6-7 rakamdan ibaret olan birşey. Bu kadar az bir sayı aralığı ile trafikteki tüm araçları tanımlamak mümkün değil. Aynı formatta motor numarası kullanan bir sürü marka olabilir ve kim bilir size dönen sonuç hangi markadaki aynı motor noya ait başka bir araca aittir.

Şasi numarasından yapılan sorgudan birşey çıkmıyorsa araç temizdir.

http://www.team-bhp.com/carpics/MahindraVeritoVibe/s/engine/mahindra-verito-vibe-05.jpg

http://i216.photobucket.com/albums/cc214/pl510sss/kl604x4/kl60motor030.jpg

• quote:

Orijinalden alıntı: ilteris_

Motor numarası dediğiniz şey bazı markalarda 6-7 rakamdan ibaret olan birşey. Bu kadar az bir sayı aralığı ile trafikteki tüm araçları tanımlamak mümkün değil. Aynı formatta motor numarası kullanan bir sürü marka olabilir ve kim bilir size dönen sonuç hangi markadaki aynı motor noya ait başka bir araca aittir.

Şasi numarasından yapılan sorgudan birşey çıkmıyorsa araç temizdir.

http://www.team-bhp.com/carpics/MahindraVeritoVibe/s/engine/mahindra-verito-vibe-05.jpg

http://i216.photobucket.com/albums/cc214/pl510sss/kl604x4/kl60motor030.jpg

İlginiz için teşekkürler. Kusura bakmayın geç dönüş yaptım. Ben aracı kullandığım süre içinde maddi sebeplerden araca kasko yaptırmayı düşünmedim (keşke en azından teşebbüs etseymişim). Aracı daha önce sattığım arkadaşımaysa pert kaydından dolayı kasko yapamayacaklarını söylemişler. Oysa ki aracın detaylı tramer sorgusunda 7 yıl kaskolu kullanıldığı yazıyor. Yani bizden önce sürekli kaskolu kullanılmış. Kaza 2005 yılında olmuşsa bu nasıl mümkün oluyor ona da anlam veremedim. Bu konudaki fikrini beyan edecek arkadaşlara teşekkür ederim.

• Merhabalar hocam. Bu araç zaten 2005 model ve 2005 yılında pert kaydı var. Benim tavsiyem ilk tescil tarihine baktığında ve sonra pert kaydının tarihine baktirin. Ona görede sbm ye itiraz formu olusturun

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Çok değişik bir mağduriyet. İtiraz edilmeli ve pert kaydı gerçekleri istenmelidir.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.