Şimdi Ara

Bilim adamları, geliştirdikleri kıyafet ile insan hareketlerinden elektrik elde etmeyi başardı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
300
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Bilim adamları, geliştirdikleri kıyafet ile insan hareketlerinden elektrik elde etmeyi başardı 

Giyilebilir cihazların gündelik yaşamımıza hızla giriş yaptığı günümüzde, halen en büyük problem bu cihazları çalışabilir durumda tutmak olarak gösteriliyor. Yani çalışmak için gereken enerjilerini bataryalardan alan, bu bataryaların esnek olmaması nedeniyle de taşıma noktasında bazı sorunlar yaşatan ya da uzun süreli kullanım ömürleri sunamayan giyilebilir cihazlar, son araştırmalara göre batarya olarak bizi kullanmaya hazırlanıyor.

Bu doğrultuda dünyanın farklı yerlerinden gelen bilim adamlarının oluşturduğu bir araştırma grubu, geliştirdikleri özel kumaş üzerinden insan hareketlerini elektrik enerjisine dönüştürmeyi başardı. Gümüş, silikon tabanlı organik materyal "polydimethylsiloxane" ile çinko oksit nanorod dizileriyle kaplanan esnek kumaş, dört farklı katmandan oluşuyor ve kişilerin hareketi doğrultusunda birbirlerine sürterek (Belirli materyallerin birbirine dokundurulması ve daha sonra ayrılması sonucu elektriksel olarak yüklenmesi olarak tanımlanan bir çeşit dokunma ile elektriklenme etkisi olarak tanımlanan Triboelektrik etkisi) elektrik üretimi gerçekleştirebiliyorlar. Üretilen bu elektriği kıyafet üstü sensörler, LED ekranlar ya da otomobillere anahtarsız giriş için hazırlanan cihazlar için kullanabilen bilim adamları, hazırladıkları kıyafetin aynı voltaj döngüsünü 12,000'den fazla seviyede koruyabildiğini de belirtiyorlar.

Üzerinde çalışmalar devam eden kıyafet bazlı enerji üretim sistemi, tüm teknik detaylarıyla ACSNano'nun buradan ulaşılabilen sayfasında tanıtılıyor.

Bilim adamları, geliştirdikleri kıyafet ile insan hareketlerinden elektrik elde etmeyi başardı 

• Böyle elektrik üreten kıyafet olsun. Aynı zamanda kendsine 1 metre uzağa kadar da kablosuz şarj yapsın.
    Telefon elimizdeyken bile şarj olsun. Daha ne olsun ki..

• quote:

Orijinalden alıntı: OverClocK1ng

Böyle elektrik üreten kıyafet olsun. Aynı zamanda kendsine 1 metre uzağa kadar da kablosuz şarj yapsın.

Şimdi yavaşca klavyeyi yere bırak ve uykuya geç

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ulabuneya

quote:

Orijinalden alıntı: OverClocK1ng

Böyle elektrik üreten kıyafet olsun. Aynı zamanda kendsine 1 metre uzağa kadar da kablosuz şarj yapsın.

Şimdi yavaşca klavyeyi yere bırak ve uykuya geç

Niye süresiz uzaklaştırıldığın belli.

Elektrik üreten kıyafet olsuın. 1 metreden de kablosuz şarj etsin demişim.

Elektrik üreten kıyafet zaten icat edilmiş.
    Haberi yukarıda.

Kablosuz şarj da epeydir var. Sadece kablosuz şarj istasyonuna fazla yakın durması gerekiyor.
    Ama eskiden Tesla, bunu kilometrelerce uzaktan yapıyordu. Demek ki olmayacak bir şey değil.
    Hele ki 1 metre, hiç olmayacak şey değil.

Ee. Niye klavyeyi bırakıp uykuya geçiyordum?

Senin gibi uyuyacak değilim. Sen öyle uyumuşsun ki, teknolojiden bihabersin.

Olmayacak duaya amin demem. Olmayacak şeyi istemem de hayal de etmem.

• OverClocK1ng kullanıcısına yanıt
    Oooo dostum geri dönmüşsün bakıyorum anasayfa haberlerinde yoktun bir aralar.
  • Sana öyle gelmiş. Her zaman vardım. Bir yere de gitmedim.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.