Şimdi Ara

Yol bisikletini SPD pedal olmadan kullanmak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
2.377
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Yarış bisikletini SPD pedal olmadan kullanmak hakkında görüşlerinizi alabilir miyim ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi feyzbuk -- 12 Mart 2015; 21:04:23 >

• Olur da saçma olur.
  • spd olmasa da ayağınızı geçirebildiğiniz pedallar var onlara bir göz atın derim
  • yol bisikleti kullanmanızın sebebi nedir? Soruyorum kusura bakmayın çünkü itiraf edelim çok da rahat değiller bir şehir bisikleti kadar, çok güven vermiyorlar lastikler dolayısı ile, frenleri de çok iyi tutmuyor malum yol bisikletinde amaç durmak değil öncelikle yavaşlamak. Açıkçası yol bisikleti spor araba gibi, rahatsız, kontrolü zor ama hızlı ve heyecan verici.

işte o hızlı kısmı için spd hatta spd-sl pedala ihtiyacınız var. spd ayakkabıların altı rahat yürüyüş için yumuşak o yüzden ayağınız esniyor ve güç kaybediyor, spd-sl ayakkabılarda taban sert olduğundan esneme de kalkıyor ortadan.

diyeceksiniz ki amma abarttın sanki yarışlara katılıcaz. Değil elbette en azından kendi adıma ama yine de hızlı gitmek, kaslarımın çalıştığını hissetmek güzel. Diğer yandan bacak gücüm sadece basarken işime yaramıyor çekerken de işime yarıyor spd sayesinde.

Bayıltmadan özetliyim, kullanırsınız elbette spd olmadan ama bisikletin ruhuna aykırı onun yerine daha konforlu şehir bisikletlerine yönelin diye düşünüyorum

• yol bisikletlerine sadece time-tiral amaçlı üretilmiş gibi bakmamak gerek. yurt dışındaki bisiklet turlarına bakıyorum, 60 yaşındaki adam bile yol bisikletiyle geliyo tura.

yol bisikleti kullanımı en zevkli bisiklettir, bu da bi kullanma nedenidir. yol bisikletini kullanmak için tek neden jet hızıyla ışınlanmak değildir. ama bizim ülkede pek yol olmadığı için sıkıntı çıkabiliyo tabi orası ayrı.

yol bisikleti satın alıpta normal pedalla kullananların sayısı yok denebilecek kadar az değil. şu konuyu görünce düşündüm, direk iki arkadaşım geldi bile aklıma, normal pedallı yol kullanan.

ben yol bisikleti aldığımda bile hız yapmayı planlamıyorum. bunu söylediğimde ufo görmüş gibi şaşkın şaşkın suratıma bakılmasına ve: "o zaman git tur bisikleti al" gibi alakasız bir laf söylenmesine de kızıyorum açıkçası. bu bisikletin zevki başka, tur bisikleti bana zevk vermez. sadece konfor verir. benim konforlu bir dağ bisikletim zaten var. bu da ayrı bir deneyim olacak ve evet yol bisikleti kullanıp, hız yapmaktan kaçınmaya çalışacağım (diyorumda o pek öyle olmuyo genelde ya neyse )

• 01001101 kullanıcısına yanıt
    zevkinize laf edilmez tartışılmaz, yol bisikletinin keyifli olduğuna katılıyorum ama yol bisikleti alıp hız yapmiycam demenize.... eeee..... yok deniyorum ama olmuyor inanamıyorum
  • surebileceginiz asfalt yol varsa yol bisikleti alin . yoksa da cyclocross alin. Turkiyede yapilan en buyuk hata dag bisikleti almak ve spd pedal kullanmamaktir sanki downhill hard trail yerlerde kullaniyoz.
    sehir tur bisikletleri bile gereksiz agirlik eger sehirler arasi uzun turlara cikmiyorsaniz.

izleyin yol bisikletiyle neler yapiyorlar .

alisinca bir daha mtb ye binmeyeceksiniz :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maxelll -- 13 Mart 2015; 19:08:16 >

• ben spd ye geçecem en kısa zamanda, cyclocross da çok güzel bisiklet özellikle kışın kulanmak için.

karbon endurance yol bisikleti yerine beğendiğim bi cyclocross vardı, hem dayanıklı olduğu için ülkemiz yollarında daha iyi kullanırım diyodum hem de hidrolik disk freni olması cezbetti. ama almayı düşündüğüm endurance yol bisikletinde de aynı jant setinin kullanıldığını görünce cyclocross dan vazgeçtim şimdilik. dağlarda hoplamak zıplamak için üretilmiş bisiklette kullanılan jant diğer endurance yol bisikletinde de kullanılıyosa (dt swiss r23 spline) o yol bisikletinin şıpkırıldım olmadığına dair bir güven verir bana.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 01001101 -- 13 Mart 2015; 21:32:09 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ptahba

zevkinize laf edilmez tartışılmaz, yol bisikletinin keyifli olduğuna katılıyorum ama yol bisikleti alıp hız yapmiycam demenize.... eeee..... yok deniyorum ama olmuyor inanamıyorum

hız yapıyoruz ya. bazen yokuş görünce dayanamıyoruz. ama ben kendimi dizginledim.

yol bisikleti hız yapmasanız da size yardımcı olur. günü birlik rive turlarımız oluyo. herkeste dağ bisikleti. bıktım artık dümdüz yolda iki saat boyunca 2.25 lastikle kürek çeker gibi pedal çekmeye. bu turlara yol bisikleti ile çıkmak çok güzel olacak diye düşünüyorum. hız yapmamaktan kastım bu. diğer arkadaşlarım dağ bisikleti ile giderken, ben yol ile gidecem. böyle rotalarda dağ bisikleti ile ortalama 18kmh oluyo akşama kadar. yol bisikleti ile de aynı olacak ortalamam. işte hız yapmamak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 01001101 -- 13 Mart 2015; 21:37:36 >

• 01001101 kullanıcısına yanıt
    haklısınız mtb asfaltta büyük hamallık ve yorgunluk. Yol bisikleti başka tabi ama zaten sorun da yol bisikletinin çok da çaba sarfetmeden 35'li hızlara çıkabiliyor olması. öyle 15-20 km hızla gidilmiyor yokuş çıkmıyorsak. Geçen gün saatte 4 km. hızı gördüm yemin ediyorum ki yol arkadaşım "olm çok acayip lan baya yol bisikletini süründürmeyi başardın tebrikler dedi"

Ayıptır yahu

Çok dik bir yokuştu

Olmayadabilir tamam

• quote:

Orijinalden alıntı: 01001101

quote:

Orijinalden alıntı: ptahba

hız yapıyoruz ya. bazen yokuş görünce dayanamıyoruz. ama ben kendimi dizginledim.

yol bisikleti hız yapmasanız da size yardımcı olur. günü birlik rive turlarımız oluyo. herkeste dağ bisikleti. bıktım artık dümdüz yolda iki saat boyunca 2.25 lastikle kürek çeker gibi pedal çekmeye. bu turlara yol bisikleti ile çıkmak çok güzel olacak diye düşünüyorum. hız yapmamaktan kastım bu. diğer arkadaşlarım dağ bisikleti ile giderken, ben yol ile gidecem. böyle rotalarda dağ bisikleti ile ortalama 18kmh oluyo akşama kadar. yol bisikleti ile de aynı olacak ortalamam. işte hız yapmamak.

aslında biraz da kondisyona bağlı

Yol bisikletini SPD pedal olmadan kullanmak

İmzamdaki bisikleti kullanıyorum. Lastikler 2.1. 1.5 Düz lastik kullansam daha iyi sonuçlar alabilirim. 30Km/s ortalama yapmak pek de zor değil aslında

• SPD pedal sadece güç aktarımını artırmaya değil aynı zamanda daha dengeli ve kontrollü kullanmaya fayda sağlıyor. Ben de almadan önce düşersem bu ayağımdan nasıl çıkacak, bisikletle mi takla atacağım gibi fantastik düşüncelerim vardı. Birkaç kez düştüm ama spd hiçbir zaman sorun olmadı. Normal ayakkabı ile kullanırken şu anda hiç zevk vermiyor ve dengesiz geliyor bisiklet.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.