Şimdi Ara

eGPU Başlığı - Notebook'a masaüstü ekran kartı bağlamak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
263
Cevap
18
Favori
18.226
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    öncelikle sistem içim neler gerektiğini yazacağım.

EXP GDC banggod sayfasında Unfit list var. Unfit yani uyumsuz cihazlar listesi, bu listedekilerin çoğu i5-2xxx işlemciye sahip veya core2duo olup intel graphics e sahip notebooklar. size önerim en düşük i5 3.nesil işlemciye sahip cihaz almanız. intel hd 3000 de veya intel hd nin eski sürümleri sorunlu bence. ayrıca banggod sitesindeki unfit listesindeki cihazlara benzer kasanız varsa ancak işlemciniz değişikse bir düşünün derim. benim cihazın modeli yazmıyor ancak oradaki cihazların kasası benimkiyle neredeyse birebir. bu konuya dikkat etmenizi öneririm.

core2duo + ati ekran kartı sony vaio ile denedim. hiç sorun çıkmadı, işlemci düşük olduğu için eski bir oyun dededim Left 4 Dead 2, 1080p de full ayarlarda sorunsuz oynattı.
    core i5-2410m + intel hd 3000 + nvidia gt540m ile denedim. sürücü yanıt vermeyi kesti hatası aldım, bazen hiç sorunsuz saatlerce kullandırtıyor bazen daha açılışta hata veriyor. hiç çekilmez :)

EXP GDC
    Bu ürün ekran kartını notebook a bağlamaya yarayan dock. Ürünü genelde Çin sitelerinde satılıyor. Banggood.com bu sitelerden biri. Ben aldıktan 25 gün sonra elime geçti ürün. İçinden her türlü gerekli kablosu çıkıyor.
    İsterseniz adaptör ile çalıştırabiliyorsunuz. Dell da-2 adaptör ile 220W güç sağlanabiliyor. Bunun dışında normal masaüstü power supply bağlanabiliyor.
    mpci-e girişli ve express card girişli olanı var, başka bağlantı türleri de var ancak göz ucuyla baktım NGGF girişli olan en yüksek verimlisi galiba.
    ben mpci-e girişi olanı aldım, power supply bağladım.

EN AZ 2. nesil i5 işlemciye sahip notebooklar. exp gdc sayfasında unfit listesine dikkatt..
    Asus K53SV Notebook
    HM65 çipsetli 2.nesil işlemcileri destekleyen bir anakart mevcut. mpci-e girişi de mevcut. i5-2410m işlemci ve GT540M ekran kartı var.

eGPU Setup 1.30
    Bu yazılım sistemin düzgün çalışması için her türlü işlevi ayarlıyor. Yazılım notebook üzerindeki mevcut ekran kartını iptal edip eGPU yu devreye alabiliyor böylece olası hatalara engel oluyor. Yazılımı kullanmadan 2 ekran kartıyla birlikte cihazı kullanabiliyorsunuz ama çok problem çıkarıyor.
    bu setup nando nickli techinferno forumu kullanıcının yazdığı bir

Notebook üzerindeki wi-fi cardı çıkardığım için internetten usb nano wi fi alıcısı aldım. Ekran kartı olarak AMD R9 270X denedim ilk olarak. Çok uyumsuz çalıştı. Her driverda farklı performans veriyordu. Zaten intel-nvidia-amd diye karıştırdık tüm işi. Intel ile Nvidia arasında optimus teknolojsi olduğundan baştan Nvidia kartlar çok önde başlıyor. Aşağıda beni uyardılar ama almıştım kartı zaten :) Neyse, AMD den dilimiz yandı GTX760 aldım. Performans gayet iyi.

fotoroman arkadaşımızın videoları, nasıl bağlanacağı ve çalıştırılacağına dair videolar burada ;

1 -https://www.youtube.com/watch?v=dF0XXNbSHck
    2 -https://www.youtube.com/watch?v=GkbwXHvRtqI
    3 -https://www.youtube.com/watch?v=F-2AxG15Bcc

Benim notebookun üzerindeki GT540m ekran kartı NFS Rivals oyununu low ayarlarda 20fps civarında oynatıyor. Akıcı değil yani.
    Şimdi GTX760 ile NFS Rivals, Ultra ayarlarda 1080p çözünürlükte 30FPS sabit oynatıyor. Video aşağıda

https://www.youtube.com/watch?v=tJBHQcQZtFY

Denediğim diğer oyunlar GTA V ve Shadow of Mordor. Bu oyunları GT540m ile oynamak hayal gibi birşey hele ki 1080p de açma bile açmaz :)
    eGPU ile Shadow of Mordor High-Med ayar karışık, 1080p de sabit 30 alıyor. FPS sınırı kapalıyken 30-50 arası geziyor.
    GTA V ise 1080p de High-Very High ayarlar karışık 40-50 rahat alıyor. Texture Med ayarda. Ancak Ram kullanımı sınırı geçiyor cihazda. Ram yetmediğinden oynayamıyorum.
    Yani üstteki paragraftan tek anlayacağınız eski ölü notebookunuzu kolayca canlandırabilirsiniz, inanılmaz değerler alabilirsiniz. b
    Shadow of Mordor oynanış videosu ;

https://www.youtube.com/watch?v=_DA_6mxs9pQ

güncel başlık burada >http://forum.donanimhaber.com/m_104859591/tm.htm

yazıyı düzenledim çünkü egpu yazınca Türkiye sayfalarında bu sayfa çıkıyor.
    aslında daha ayrıntılı bir rehber olması gerekir ama o kadar çok zamanım yok. oyunlara bile 10-15dk girebiliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rorschach_ -- 24 Mayıs 2015; 14:39:32 >

• Kartı tam performans kullanamayacaksin bunu hesaba katmiyorsun yarisini alabilmek en iyi durum olacaktır Bağlantı slotu thunderbolt olinca bile anca 90 performansini veriyor.(karta da bağlı)
    Sinyal sorunu yasarsan ani droplar yuzunden akicilik olmayabilir.
    En son olarak amd yerine nvidia kartlar daha mantikli oluyor
    Islemci nesli ile perf dogrudan alakali baglanti yolu nun destegiyle alakali yani

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nerd Miner -- 12 Mart 2015; 2:58:36 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Keşke nvidia seçseydınız kartınızı. Egpu topiğini okudunuz mu?

• Topicleri okudum. Mpci-e girisi baglanti ile aldiklari sonuclar boyle. Puana gore konusursak mpci-e girişinden %85 verim almişlar. Deneyelim bakalım memnun kalmazsam kartı degistirebilirim dediginiz gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rorschach_ -- 12 Mart 2015; 9:51:22 >
  • rorschach_ kullanıcısına yanıt
    Kullandıkları islemci önemli sizinki 2 ci nesil ona gore değerlendirmek lazim nesil artikca performans yukseliyor yani dogrudan mobil işlemcinin darboğaz sorunu var

• quote:

Orijinalden alıntı: Nerd Miner

Kullandıkları islemci önemli sizinki 2 ci nesil ona gore değerlendirmek lazim nesil artikca performans yukseliyor yani dogrudan mobil işlemcinin darboğaz sorunu var

peki direkt puanlardan konuşabilir miyiz ? yani 8k yerine 7k aldı tu kaka diyebilir miyiz ?

mesela r9 270x yerine gtx 760 alınabilirdi herhalde ? onun sonuçlarına bakıyorum yine verim olarak aynı ve gtx 760 sıfır 500 TL ye bulmak çok zor. ikinci eli bile zor.
    aşağıda da futuremark sitesinde 8640 puanlı gözüken gtx 760 ın notebooklara bağlanmış haldeki puanları var.

eGPU Başlığı - Notebook'a masaüstü ekran kartı bağlamak

ayrıca aradakı bağlantı ve dock da önemli bir etken olsa gerek. şimdi benim satın aldığım EXP GDC nin puanlarına baktım.

15" Lenovo G500--------i5-3230M 2.6-------8.0-------EXP GDC V6------HD7950------4Gbps+c-mPCIe2 ---------9113 5172

HD7950 nin futuremark sitesindeki puanı 9300. ayrıca bu testi yapan arkadaşta benim yapacağım bağlantı yöntemi ile bağlamış kartı. puan farkı olarak 287 puan var. alınan puan bazlı konuşursak %97 verim almış. zaten puan dışında başka bir şey üzerinden konuşamayız sanırım :)

bende r9 270x kartı mpci-e girişinden, EXP GDC dock ile bağlayacağım. EXP GDC kullanan sayısı çok az. ancak üstteki örnekteki gibi bir verim alabilirsem çok iyi olur.
    şu dock 10 güne filan gelse de denesek :D

topic linki :

http://forum.techinferno.com/diy-e-gpu-projects/6578-implementations-hub-tb-ec-mpcie.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rorschach_ -- 12 Mart 2015; 10:49:45 >

Islemcinin ayni nesil oldugu orneklere bakman lazim exp gdc en ucuz olan cihaz 300 dolara kadar bu cihazlar var
    Olurda sinyal sorunu yaşamadan testleri alsan bile oyunda droplamasi mumkun oluyor
    Birde amd kartlari dahilide ekranda çalıştırmak daha zordu en son baktığımda
    Dahili ekran performansi etkiliyor bu arada haricide daha iyi oluyormuş

• quote:

Islemcinin ayni nesil oldugu orneklere bakman lazim exp gdc en ucuz olan cihaz 300 dolara kadar bu cihazlar var
    Olurda sinyal sorunu yaşamadan testleri alsan bile oyunda droplamasi mumkun oluyor
    Birde amd kartlari dahilide ekranda çalıştırmak daha zordu en son baktığımda
    Dahili ekran performansi etkiliyor bu arada haricide daha iyi oluyormuş

nvidia kart alsam bile harici ekranda kullanacağım. dahili ekranım 1366x768 oyun oynanmaz bu ekranda.
    sorun filan yaşamayız umarım :) yukarıdaki 7950 deki gibi verim alabilsem başka birşey istemem.
    oyunda drop olması darboğaza bağlı oluyor benim bildiğim. benim işlemci de öyle yerlerde bir işlemci değil. zaten ultra da açmayacağım oyunları. kartın da ultra da açacağını sanmıyorum. bileşenler toplansın testlere başlayınca detaylı yazılar yazacağım.

Mobilde işlemciler darboğaza daha yatkın oluyor bu işlemde işlemci kullanımı %100 e çok rahat vuruyor (sanırım burda aşırı bağlantı noktası kullanımı etken olduğu için) bu konuda birde şu dıy setup 1.3 programını adam satıyor eğer lazım olursa bağlarken (amd kartlarda daha çok ihtiyac oluyor sanırım veriyolunu ayarlamak için) 25 dolar kadar bir ücreti var korsanı bulunurmu bilemem
    Ama yaparsanız güzel olacaktır adaptör gelince ayrıntıları bekliyorum

http://forum.techinferno.com/diy-e-gpu-projects/2123-diy-egpu-setup-1-30-a.html#post27337 dıy setup1.3

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nerd Miner -- 12 Mart 2015; 11:07:51 >

• bende bu setup 1.3 nedir acaba diğer docklar için diye düşünmüştüm. teşekkürler bilgilendirme için.
  • Bu amd mobil ve intel hd gpu larının olduğu notebooklarda da optimus gibi bir yönetim vardır herhalde.

şimdi düşündüm mesela masaüstü olsa bile amd kart ile birlikte intel hd graphics olduğunda enerji tasarrufu için bunun olması lazım.

ben kartı taktığımda intel hd nin driverlarını silmek istemiyorum çünkü kartı çıkardığımda tekrar aktif et vs uğraştırır.

nvidia yı devre dışı bırakıp, sadece mobil durumda intel hd aktif olacak. mpci-e den amd kartı taktığımda da intel hd ve amd birlikte çalışır olsun istiyorum.

belki de amd nin driver ı ile direkt gerçekleşecek bu durum...
  • aparat geldiğinde herşeyi göreceğiz artık şimdiden tahminlerde bulunmak yanlış olur
  • Aparat hâlâ gelmedi. Bi mesaj atayım şuraya belki şansımiz döner :) herşey hazır dock bekliyorum

• Bende geldi diye direk geldim konuya beklemedeyim bende favoriye aldım
  • quote:

Bende geldi diye direk geldim konuya beklemedeyim bende favoriye aldım

Bu tip dockları satın alan birçok Türk var ancak adamlar ortada yok sanki gazeteden ogrenmisler bu konuları ve işe girişmişler :) forumda olsalar illaki bi konu acarlardi. Türkçe sayfa bile bulamadim ben. Çin kargosu da epey yavaşmış ya, neyse bekleyelim bakalım.

Başka bir şey zannedip alanlar olmuştur diyorum türkçe kaynak yok yapanda ortada değil hayırlısı artık.
  • quote:

Başka bir şey zannedip alanlar olmuştur diyorum türkçe kaynak yok yapanda ortada değil hayırlısı artık.

Banggod sitesinde olmaz nickli bir arkadaş var epry fotograf paylaşmış. Yerdeki terlikten ve tuzlu kraker paketinden anladım. 50 dolar vercek adam bilmeden almaz hele bizim millet o kadar para verecegi şeyi epey araştırır :D o adamı bulamadım bi ya. Kesin bir şeyler yapmıştır.

• beklemedeyiz

• aparat geldi. bağlantıları sağlıklı şekilde yaptım. dock üzerindeki ışık normal çalıştığına dair yanıyor ancak notebook üzerinde başlangıçtaki asus yazısında kalıyor.
    monitöre de hdmi dan bağladığım kart ile görüntü alamıyorum. yazılımla (bios la) alakalı bir şey galiba. wlan kartını takınca görüyor. ekran kartını takınca görmüyor pc.
    ekran kartı ve psu düzgün çalışıyor. fanlar dönüyor. ışık kırmızı ( satıcı kırmızı ışığın normal çalıştığına dair olduğunu belirtmiş)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rorschach_ -- 9 Nisan 2015; 0:37:30 >
  • Asus whitelisting yapmış olabilir wifi kartına hot swap yapın biosu wifi ile atlatıp sonra kartı takın
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.