Şimdi Ara

Google : USB Type-C yakın zamanda Android cihazlarında da kullanılacak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
0
Favori
476
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Google : USB Type-C yakın zamanda Android cihazlarında da kullanılacak

Hafta başında Apple'ın yeni MacBook modelinde, bugün de yeni Chromebook Pixel modelinde gördüğümüz USB Type-C girişi teknoloji gündemini oldukça meşgul edeceğe benziyor. Zira Google bu standardı daha da ileri götürmeye kararlı.

Firma yaptığı açıklamada Chromebook ve Android cihazlarında yakın gelecekte USB Type-C bağlantısına geçileceğini açıkladı. Yakın gelecek için bahsedilen hangi zaman dilimi bilinmiyor ancak bu yıl ki Nexus cihazları bunun ilk adımı olabilir.

USB standart belirleme grubu tarafından geçen yıl duyurusu yapılan USB 3.1 aslında bir devrimin de habercisiydi. Bugüne kadar düşük veri aktarım hızları, birbirinden farklı USB uçları, şarj için ayrı senkronizasyon için ayrı kabloların kullanılması gibi faktörler bilgisayar ve mobil cihaz pazarı için sıkıntılara neden oluyordu. USB 3.1 ise bunların hepsini çözebilecek seviyedeydi.

Type-C adında yeni bir uç standardı getiren USB 3.1, teorik veri aktarım hızlarını 10Gbps seviyesine kadar çıkarabiliyor. Ancak ilk etapta gerçek hayattaki hızlar 100MBps civarında olacak.

Type-C bağlantısının diğer bir avantajı 100W civarında enerji sağlayabilmesi. MacBook örneğinde gördüğümüz gibi artık USB ucu ile dizüstü modelimizi şarj edebileceğiz. Type-C bağlantısı 2A - 5V - 10W, 5A - 12V - 60W veya 5A - 20V - 100W seçenekleri sunabiliyor. Cihazın türüne göre Type-C kablosunun enerji değerleri de değişecek. Kablonun çift taraflı olarak kullanılabiliyor oluşu da diğer bir avantaj noktası.

USB Type-C üreticiler için de önemli avantajlar sunuyor. Yeni MacBook tek bir Type-C girişine yer vermiş olsa da bundan sonra piyasaya çıkacak dizüstü modellerinde iki Type-C girişi yeterli olacak. Bu noktada Type-C'nin DisplayPort desteğini de unutmamak gerekiyor.

DisplayPort Alt Mode olarak isimlendirilen bu destek aynı zamanda çeşitli adaptörler ile USB portu üzerinden DVI, VGA veya HDMI çıkış alınabilmesine ve 4K görüntü aktarımına olanak tanıyacak.

USB Type-C standardı beklenenden daha kısa bir sürede yaygınlaşacağa benziyor. Özellikle Android cihazlarda kullanılacak olması aksesuar pazarının da değişmesine neden olacaktır. Sonrasında muhtemelen Windows ve Windows Phone ekosistemi de bu standarda geçiş yapacatır.

• Önce Apple kullanacak dimi Google

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hala usb 1.1 de islem yapan slotlar var. D3lirtiyor insani

• Zaten ilk olarak android cihazda kullanıldı.

• quote:

Orijinalden alıntı: BSC Haber Editörü

Önce Apple kullanacak dimi Google

Hayır önce Nokia'nın Androidli N1'inde var yaklaşık 5 ay önce çıktı.

• quote:

usb'yi icat edenin apple oldugunu sanan embesillerden biri daha:-)
  • quote:

Orijinalden alıntı: assasin34

quote:

usb'yi icat edenin apple oldugunu sanan embesillerden biri daha:-)

Doğru konuş ben şaka amaçlı gönderme yaptım ,
    Belliki yaş küçük olduğu için yorumumda apple'n usbyi icat ettiğini söylediğimi anlamışsın Yazık .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest423434424 -- 12 Mart 2015; 0:24:10 >
  • Vay be
  • İthalat ürünlerinde her port için ayrı vergi alınıyor.Bu teknolojiyle birazda olsa fiyatı etkileyecek.Sadece C tipi yeterli.Bu sayede şarj,usb 2.0-3.0 vga,hdmi a ayrı ayrı gerek kalınmayacak
  • Ejder birak tantana isleri s6 nin ekrani iphone 6 nin ekranindan daha az pil yiyormus ustelik s6 hdXXL oldugu halde http://tweakers.net/nieuws/101855/scherm-galaxy-s6-in-metingen-kwart-zuiniger-dan-dat-van-iphone-6.htmlhttp://www.displaymate.com/Galaxy_S6_ShootOut_1.htm

• quote:

Orijinalden alıntı: YüzüğüKayıpFrodo

İthalat ürünlerinde her port için ayrı vergi alınıyor.Bu teknolojiyle birazda olsa fiyatı etkileyecek.Sadece C tipi yeterli.Bu sayede şarj,usb 2.0-3.0 vga,hdmi a ayrı ayrı gerek kalınmayacak

devlet onada bir çözüm bulacaktır.
  • ben aynı anda şuan 3 usb portu kullanıyorum ve yetmiyor hdmi portu da şuan boşta. 2 veya 3 port lu ihazlar cıksa bunun gücü yeterli usb girişinden şarj et diye güç girişi de koymasalar oldumu sana varlık içinde yokluk pc yi televizyona bağladım. güç girişi yerinede usbden güç alıp pcyi şarja taktım birde usb aygıt bağladım kaynaklar tükendi.

macbooklarda böyle olduğu için söylüyorum chromebook da böye saçmalık yok şimdilik
    mini display port koymadınhdmi da koymadın cihaza eski usb standardını da kaldırdın dönüştürücü mü taşıyacak millet yanında her port için bu geçiş hızlı olursa eski cihazlar yetim kalacak
  • aha artı eksi geri gelmiş :D
    type c biraz dandik görünüyor sanki

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Geldimmigordun -- 12 Mart 2015; 3:46:37 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: fenakesim

quote:

Orijinalden alıntı: YüzüğüKayıpFrodo

İthalat ürünlerinde her port için ayrı vergi alınıyor.Bu teknolojiyle birazda olsa fiyatı etkileyecek.Sadece C tipi yeterli.Bu sayede şarj,usb 2.0-3.0 vga,hdmi a ayrı ayrı gerek kalınmayacak

devlet onada bir çözüm bulacaktır.

Sadece c tipi ile 2 günde bir sarj ucunu kiranlar servis kapisi asindirir

• Yazıyı okudum ama hiç bişey anlamadım. Biri adam akıllı anlatabilir mi?? Bu type c ile beraber hem şarj, hem usb, hem hdmi, hem bilmem başka bişey hepsi birleşmiş mi olacak??

Yoksa hiç bir işe yaramaz. Sadece daha çok karmaşıklığa yol açar.

Ayrıca laptoplarda mutlaka normal usb de olması gerekir. Normal usb ömrünün bitmesine en az 20 sene var.

• type-c sadece meraklısıyla kalır göreceksiniz.

Bir kere bu saçmalığı endüstriyel alana hiç getiremezsin.

Ben konnektörlerimden memnunum abi.

Senin saçma sapan konnektörün için yeni yonga setli cihaz mı alacağım?
  • yaw şunu 40 yıldır kullandığımız kullaklık girişi gibi yapın olsun bitsin !

• Birkaç sorun olacak.Şimdi aynı kablo ile aynı Amper ve Watt değerlerine ulaşılacakmı yani telefonu şarj ettiğimiz kablo 100W güç geçişine imkan verebilecek mi?

• Note 5'te bunu bekliyorum.

• Lightining gibi çift taraflı kullanımı yeni akıl edebildiler...

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.