Şimdi Ara

My Recumbent Trike & Ruble-aktarıcı uyumu sorunsalı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
741
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Selam arkadaşlar. Bir bisiklet sevdalısı olarak uzun zamandır yapmayı düşünüp, ancak zaman, mekan ve maddiyat faktörlerini denkleştirdiğim, Kanadalı Atomic Zombie dizaynı Warrior model Recumbent Trike ımı bitirdim. Toplamda 2 ayımı aldı. Elimdeki görüntülerle elimden geldiğince bir video hazırladım. Düşünürken, yaparken, boyarken, toplarken inanılmaz keyif aldığım makinemi beğeni ve eleştirilerinize sunuyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=JBeZikwO4I4

Trike için soruyorum: Aktarıcı olarak Tx35, ruble olarakta Tz07 kullandım. Aynakol dişli oranları 28-38-48. Zonguldakta oturuyorum, bilenler bilir bizim buraların yokuşları yürüme çıkarken bile geri kayabileceğiniz takla atabileceğiniz türdendir .
    Bu tür bir araçtanda hem oturma, hemde pedallama pozisyonu gereği çokta yokuş performansı beklenemez tabi. Denemelerimde, ortalama 30 derecelik açılardaki yokuşlarda, kondüsyonumun ortalamanın üzerinde olmasına rağmen baya zorlandığımı gördüm.
    Sonuç: Yokuş performansı 1-2 tık daha üst seviyeye taşımak adına, çözüm olarak takmayı düşündüğüm Tz37 megarange ruble ile elimdeki Tx35 aktarıcı uyumlu olur mu? Aynakoluda 24-34-42 oranlarına düşürmeyi planlıyorum. Amaca ulaşır mı sizce?
    Teşekkürler..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cengizözyurt -- 11 Mart 2015; 4:54:32 >

• cengizözyurt C kullanıcısına yanıt
    TX35 uzun bacak attırıcı ile TZ37 ruble uyumlu çalışır, daha önce kullandığım Sedona 301 bisikletimde bu grup vardı.
    Ancak TX35 aktarıcının malzeme kalitesizliği nedeniyle sık sık ayar kaçırması yüzünden o dönem vites ayarı uzmanı olmuştum.
    İmkanınız varsa Acera (7'li sistemi destekleyen en üst seviye aktarıcı) ile değiştirin, çok farkedecek. Ruble ve aynakol değişimi ile torkta bir düşüş ve rahatlama yaşanacağı kesin, ancak çok yüksek kadansta pedal çevirip, neredeyse durur gibi ilerlemek biraz sinir bozucu olabiliyor.
    Tabi recumbent bisiklet tecrübem olmadığı için dediklerim klasik hardtail yapı için geçerli.
    Tavsiyem önce aynakolu değiştirip deneyin, memnun kalmazsanız o zaman rubleye girişin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam video dan izlediğime göre ayaklarınız yatar pozisyonda olduğu için ve de aynakol ayağınıza biraz uzak kaldığı için gücünüzü tam olarak uygulayamıyorsunuz gibi geldi bana. Bence önce buna bir çözüm bulun baktınız farketmiyor sonra uğraşırsınız dişli değişimleriyle.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sadettinz

TX35 uzun bacak attırıcı ile TZ37 ruble uyumlu çalışır, daha önce kullandığım Sedona 301 bisikletimde bu grup vardı.
    Ancak TX35 aktarıcının malzeme kalitesizliği nedeniyle sık sık ayar kaçırması yüzünden o dönem vites ayarı uzmanı olmuştum.
    İmkanınız varsa Acera (7'li sistemi destekleyen en üst seviye aktarıcı) ile değiştirin, çok farkedecek. Ruble ve aynakol değişimi ile torkta bir düşüş ve rahatlama yaşanacağı kesin, ancak çok yüksek kadansta pedal çevirip, neredeyse durur gibi ilerlemek biraz sinir bozucu olabiliyor.
    Tabi recumbent bisiklet tecrübem olmadığı için dediklerim klasik hardtail yapı için geçerli.
    Tavsiyem önce aynakolu değiştirip deneyin, memnun kalmazsanız o zaman rubleye girişin.

Cevap için teşekkürler.
    Tx35 ile uyumlu çalışır diyorsunuz. Sık ayar kaçırmasını ilk etpta idare ederim, sonra dediğiniz gibi aktarıcı değişimine gidebilirim.
    Aracın ağırlığı ortalama 24kg cıvarında ve yer çekimi desteği olmadan beliniz yatar pozisyonda pedallıyorsunuz, hal böyle olunca dediğiniz durur gibi ilerleme bunda pek tabi mevcut ve rahatsız edici
    Yukarıda belitmedim ama, elimdeki eski 24 dişli aynakol ile deneme yaptım, değişim oldu tabi ama yine yetersiz geldi!. Aynakolum mevcut 28'lik olsa, Tz37 ile çalışırken, durur gibi gitme mevzusunu bir nebze kurtarır mı ki? Artık, deneme yanılma, yamulma neyse artık bakacağım.
    27 vitesli, rublede 9.dişli 34, aynakolda 28-38-48'lik trekking bisikletimle gözüme kestirip çıkamadığım yamaç yok. Hal böyle olunca Tz37 ye öyle bir odaklandım ki bana cenneti vaat ediyor sanki

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cengizözyurt -- 11 Mart 2015; 15:03:00 >

• quote:

Orijinalden alıntı: xxkowboyxx

Hocam video dan izlediğime göre ayaklarınız yatar pozisyonda olduğu için ve de aynakol ayağınıza biraz uzak kaldığı için gücünüzü tam olarak uygulayamıyorsunuz gibi geldi bana. Bence önce buna bir çözüm bulun baktınız farketmiyor sonra uğraşırsınız dişli değişimleriyle.

Merhaba. Bisikletlerde bacağımız düz olacak şekilde seleyi ayarlarız ya? Bunda da aynı mevzu söz konusu(Bu araçta belkide görecelidir, denemeniz lazım). Aynakolu biraz daha geriye çekip denedim, o zamanda dizleri yoruyor, Keyif-uzanmak, geçici süre yerini derde kedere bırakıyor diyeyim.
    Birebir ölçülerinde yaptım (benim yerden yüksekliğim 3cm daha yüksek), başka yapan, kullanan kullanıcılarında arka rublede büyük dişli kullandıklarını gördüm, bunlarda benimle aynı dertten muzdarip dedim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cengizözyurt -- 11 Mart 2015; 15:25:38 >

• Üzerine, pvc sineklik malzemesi, eski catal ve divan yayının eşsiz uyumuyla prototip canopy yaptım.
    Son güncel halide şöyle:

My Recumbent Trike & Ruble-aktarıcı uyumu sorunsalı My Recumbent Trike & Ruble-aktarıcı uyumu sorunsalı My Recumbent Trike & Ruble-aktarıcı uyumu sorunsalı My Recumbent Trike & Ruble-aktarıcı uyumu sorunsalı My Recumbent Trike & Ruble-aktarıcı uyumu sorunsalı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cengizözyurt -- 11 Mart 2015; 15:45:13 >

• 1. Tourney gibi ucuz bir set (uzun bacak) + mega ruble ile de yokuş sorununuza çare bulmaya çalışabilirsiniz tabi ama Sadettin beyin dediği gibi pedalı çevir çevir ama bisiklet yerinde dursun çok sinir bozucu gerçekten. Bu sorduğunuz soruya cevabımdır.

2. Elleirnize sağlık, elinden iş gelen insanlara gıpta ediyorum, bunun araştırması, el emeği, parçaların alınıp biraraya konulması harika, harika. Recumbent bisiklet hiç denemedim, oturur hatta yarı uzanır pozisyonda kullanmak nasıl bir his bilmiyorum yorum yapamam ama bisikletiniz çok güzel, dikkat çekici olmuş bunu söyleyebilirim. Üstelik size özel kendi el emeğiniz. Şahane. İyi günlerde kullanın çok güzel
  • quote:

Orijinalden alıntı: ptahba

1. Tourney gibi ucuz bir set (uzun bacak) + mega ruble ile de yokuş sorununuza çare bulmaya çalışabilirsiniz tabi ama Sadettin beyin dediği gibi pedalı çevir çevir ama bisiklet yerinde dursun çok sinir bozucu gerçekten. Bu sorduğunuz soruya cevabımdır.

2. Elleirnize sağlık, elinden iş gelen insanlara gıpta ediyorum, bunun araştırması, el emeği, parçaların alınıp biraraya konulması harika, harika. Recumbent bisiklet hiç denemedim, oturur hatta yarı uzanır pozisyonda kullanmak nasıl bir his bilmiyorum yorum yapamam ama bisikletiniz çok güzel, dikkat çekici olmuş bunu söyleyebilirim. Üstelik size özel kendi el emeğiniz. Şahane. İyi günlerde kullanın çok güzel

Güzel yorumlarınız için çok teşekkürler.
    Yeterki tek sorun Sadettin beyin "çevir çevir yerinde dursun" tezi olsun.
    Bir nebze yokuş olayını iyileştirebilsem bu yaza ufak tur yapmayı planlıyorum. 3 tarafı dağlarla, uzun dik yokuşlarla, bir tarafıda deniz bir yer düşünün işte ben ordayım. Bu dik yokuşları aşıp, beni rahat yol alabileceğim düzlüklere çıkaracak kahraman, ulu Shimanoyu bekliyorum.
    Ayrıca BOB Yak trailer çakması römorkta yaptım arkasına. Boyayınca onunda fotoğraflarını ekleyeceğim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cengizözyurt -- 11 Mart 2015; 17:11:39 >

• Tekrar selam.
    Sadece ruble değişimine gittim. Aynakoldan son anda vazgeçtim. Ki iyikide geçmişim. Rubleyi dün taktım, denedim, cenneti gördüm. Dişli emanet duran lastikleri, yola giden lastiklerle değiştim. Hız ve yamaç performansım arttı. Aynakol değişimine gerek kalmadı. Akşam saat 20,00 dan buyana test ediyorum, inesim gelmiyor üzerinden

Son hali:
     My Recumbent Trike & Ruble-aktarıcı uyumu sorunsalı My Recumbent Trike & Ruble-aktarıcı uyumu sorunsalı My Recumbent Trike & Ruble-aktarıcı uyumu sorunsalı

• Eline sağlık, güzel bir şey yapmışsın yokuş çıkma konusunda öncelikle bisikletin ağırlığı önemli. Kaç kilo geliyor bisiklet?
    Ayrıca yaptığın bağlantı noktalarını ve zinciri sık sık kontrol etmelisin bir kaza yaşanmaması için.
  • quote:

Orijinalden alıntı: timeclub

Eline sağlık, güzel bir şey yapmışsın yokuş çıkma konusunda öncelikle bisikletin ağırlığı önemli. Kaç kilo geliyor bisiklet?
    Ayrıca yaptığın bağlantı noktalarını ve zinciri sık sık kontrol etmelisin bir kaza yaşanmaması için.

Teşekkürler.
    Ağırlığı 24kg kadar (4x4 2mm profil geregi).. Bağlantı noktalarını zorlayacak veya metal yorulmasına sebebiyet verecek kadar üzerinde seyir etmedim henüz. Bağlantılar curufsuz, boşluksuz, taşlanmış ve son işlem macunlanmış şekildeler. Yani bi aksilik olmadığı olmadığı sürece bağlantılarından korkmuyorum şahsen. Zincir kontrolüde önemli detaydı, teşekkürler

• arka teker göbeğinden başlayarak iskelet ölçü ve açılarını not ettiniz mi? eğer hazırda bu bilgiler varsa bana mesajla atarsanız sevinirim. ben de bu tip bir warrior trike yapmaya girişeceğim inşallah. bakalım hayırlısı.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.