Şimdi Ara

Artık resmi : Karşınızda 12 inçlik Retina MacBook

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
88
Cevap
1
Favori
1.913
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Artık resmi : Karşınızda 12 inçlik Retina MacBook

Uzun süredir teknoloji gündemini meşgul eden ve tartışmaların odağında olan Apple'ın 12 inçlik yeni Retina ekranlı MacBook Air modeli bahar etkinliğinde resmiyet kazandı. Model için Apple'ın en ideal dizüstü bilgisayarı yorumları yapılıyor. Apple artık yeni modelini sadece MacBook olarak isimlendiriyor. 

Daha önce de farklı kaynaklarda gündeme geldiği gibi 12 inçlik ekranda 2304x1440 piksel çözünürlüğe yer verilirken, Apple yine çözünürlük konusunda standart ölçülerin biraz dışına çıkıyor.

Apple kasa konusunda oldukça ince bir işçilik çıkarırken, ekran çerçevesi oldukça incelmiş ve klavye çerçevesi neredeyse kaybolmuş. Bu sayede cihazın ölçüleri 11 inçlik versiyon ile hemen hemen aynı seviyeye gelmiş. Ayrıca kasa kalınlığı olarak da önemli bir adım atan MacBook 12, tam olarak 13.1mm kalınlık ile 11 inçlik MacBook Air modelinde bile yüzde 25 daha ince bir yapıya kavuşmuş.

Klavyeye değinmek gerekirse, alt kısmı boydan boya kaplayan klavye bu sayede geçen yılın MacBook Air modeline göre yüzde 40 daralmış. Ancak tuşlar yüzde 17 büyümüş. Bu şekilde yazmak biraz daha kolay hale getirilmiş.

Yeni TrackPad ise elden geçirilmiş ve biraz daha kenarlara yaklaşmış. Artık TrackPad tıklanabilir bir yapıda değil. Bunun yerine dokunmatik hassasiyet kazandırılmış. Sert veya yumuşak basarak veya sağa sola sürüklemeler yaparak çeşitli fonksiyonlar çalıştırılabiliyor. Apple yeni padine Force Touch adını vermiş. Ekrandaki çeşitli aktiviteler titreşim olarak kullanıcının parmaklarına yansıtılıyor ve kullanıcının anı yaşaması amaçlanıyor. Yeni padin önemli bir potansiyele sahip olacağı belirtiliyor.

İç kısımda da bir ince işçilik söz konusu. Apple anakart üzerinde optimizasyonlar yaparak önceki versiyonlara göre yüzde 67 daha küçük bir yapı elde etmiş. Artan alan ise batarya için kullanılmış ve yüzde 35 daha büyük bir bataryaya yer verilmiş. Bu sayede Retina ekranın yükü kullanım sürelerine fazla yansımamış.

Yine beklendiği gibi 12 inçlik MacBook, Intel'in yeni nesil Core M yongasetini kullanıyor ve fansız bir yapı arzediyor. Batarya kullanım süreleri de web kullanımında 10 saat, video oynatımında ise 9 saat olarak belirlenmiş.

Bu kadar inceliğin elbet bir bedeli var. Artık 12 inçlik MacBook için tek bir bağlantı seçeneği mevcut ve o da USB Type-C. Diğer ihtiyaçlarınız için adaptör kullanmak zorundasınız. Normal USB girişi de mevcut değil.

Yeni MacBook modeli 10 Nisan itibariyle stoklara giriyor. 1.1GHz saat hızında çalışan işlemci, 8GB RAM ve 256GB SSD taşıyan versiyon 1299$ iken, 1.2GHz hızında işlemci, 512GB SSD ve 8GB RAM taşıyan versiyon ise 1599$ olacak. Modelin renk seçenekleri koyu gri, açık gri ve altın rengi şeklinde sıralanıyor. Ülkemiz fiyatlarını ayrıca belirteceğiz.

• Gerçekten sektör değiştirici(çeviremedim:)) bir Macbook. Ama 1000$ lık önceki modele göre 1400$ çok olmuş gibi.

Edit: Türkiye'de 4200 TL

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alper5398 -- 9 Mart 2015; 20:58:42 >
  • 2 sikintisi var bence. batarya daha uzun gitmeliydi ve bir port daha koyulabilirdi. onlar disinda efsane cihaz olmus.
  • Cihazda kulaklık çıkışı da mı yok? Daha önce hiç macbook kullanmadığım için soruyorum.
  • düzeltme olursa iyi olur macbook air değil bu model ayrı olarak macbook diye tanıtıldı air ayrı bir model

• ismi sadece macbook. Macbook air degil

• ismi MacBook

• ayrıca tek giriş durumu sıkıntı yaratacaktır satın alımlarda en buyuk sıkıntı tabi 20 saatin üstünde şarj durumunda o slot boş duracak usb takabileceksiniz ama yinede sınırlayıcı faktör

• GoldPunch kullanıcısına yanıt
    Sağ kısımda bulunuyor, solda usb-c.
  • kulaklik sag tarafta.

usb icin ekstra cogaltici satarlar.
  • Leptoptan ziyade usb-c ve renk seçenekleri hoşuma gitti 5 ay önce macbook pro yu space gray alırdım ondada olsa bu seçenekler

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Fakirler Apple ürünleri almasın. Fakirlerle pişti oluyoruz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 12'' kucucuk ekran, 12'' icin gereksiz bir cozunurluk, Intelin baz modeli Core M islemci, sadece bir baglanti yuvasi ve 1,300 USD fiyatlandirma. Yasasin Apple. Olmasaydin, olmazdik.

• Usb yok bi klavye bi ekrana bu kadar parayi niye vereyim? Ipad alir klavye baglarim sacmalik.

• Çok pahalı. İleri de ucuzlayacağını düşünüyorum. Üstelik tek giriş yeri olması beni çok irrite etti.

Ben ucuzlayacağını düşünüyordum mac lerin. Genel trend kişisel bilgisayarların ucuzlaması yönündeyken apple yeni Macbook u çok saçma bir fiyat ile çıkardı.

Zamanında Steve Jobs, Macintosh'un fiyatını eleştirmesi aklıma geldi. Bence bu Macbook u da gereksiz pahalı yaptılar. O fiyata Macbook pro retina da alınır. Bu neyin kafası anlamak zor. Üstüne üstlük Core M işlemcili. Macbook air bile daha performanslıyken kesinlikle gider macbook pro alırım. Sanki çok ağır Macbook pro.

Edit: imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi suvari25 -- 9 Mart 2015; 21:07:26 >
  • Geçen hafta MacBook air aldım bunu görünce biraz Pişmanlık başladı fakat fiyatı görünce iyiki almışım dedim.

• 2. el fiyatları da eşşek gibi artar şimdi. Bekledik bekledik, iyi hoş yaptın Apple da o fiyat hiç olmadı. 15" retina alırım o paraya..
  • 4300 lira fiyat koymuşlar ama 480p SD görüntülü görüşme ön kamerası koymuşlar. Zihniyete bak

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: applem26

Tr fiyatı 4299 dan başlıyor bununla birlikte tüm maclere 500tl zam yapılmış online storeda dolar bu kadar etkilememeli

İşin ilginç tarafı; dolardaki yükseliş olmadan önce geldi o zam. adamlar ordan biliyor burdaki doların yükseleceğini
  • bi önceki 1000$ diyen arkadaşlar bi önceki modelin başlangıç modelinde 128gb ssd varken bunda 256gb var, aynı şekilde ram de 4 yerine 8gb

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.