Şimdi Ara

''Michelin Cross Climate '' Kış Lastiği Gibi Davranan Yaz Lastiği (49. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.918
Cevap
65
Favori
260.312
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4748495051
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: miji

Bir kaç gündür araştırıyorum ben de çıkarımlarımı yazayım, henüz satın almadım...

Öncelikle CC bir Yaz lastiği 4 mevsim değil, Michelin 4 mevsim denmesini istemiyor zaten de değil. Bence 4 mevsim denmesini istememsinin sebebi 4 mevsim lastiklerin kuru zemin performanslarının kötü olması (Tabi lastik model ismi ister istemez 4 mevsim dedirtiyor)...

Teknik olarak; CC Karda kar sertifikası olan vasat ama etkili, ıslak zeminde üstün performanslı, kuru zeminde yaz lastikleri performansında bir yaz lastiği...

Ben Ankarada yaşıyorum, burda kar yağsa da, ya yağdığı sırada ya da sabah kalktığınızda beyaz zeminde gitmek zorunda kalıyorsunuz, geri kalan zamanlarda yol temizlenmiş ve sadece ıslak oluyor...Yani yılda ben toplasan 20-100km beyaz zeminde yol alıyorum yıllık ortalama 15bin km yapıyorum yani devede kulak.

Çoğu kullanıcının da benim gibi olduğunu düşünüyorum bu yüzden kar lastiği hiç almadım şimdiye kadar beyaz zemine çıkmam o gün taksi kullanırım mantığı güttüm hep...

Zaten Michelin avrupada bir araştırma yapmış, araç sahiplerinin yarısından baya bi fazlası hiç kışlık lastik kullanmıyormuş, yani kışlık lastik sürekli yer de kar olan bir ülkede şart ama çoğu ülkede nadiren ihtiyaç duyuluyor. Bu yüzden CC geliştirilmiş

Yani 10 metreye yakın fren performansını olumsuz etkileyen, gürültülü konforsuz lastiği yılda kaç gün veya kaç saat için taktırıyoruz, sırf bu yüzden CC benim için süper bir ürün... Taktırıp Ankara mersin yoluna gideceğim dönüşte pratikde ne oluyor yazarım (yalnız bi avantajım var aracım binek ama 4x4)

hocam crossclimate için söylediklerinize katılıyorum ama yaz lastiğinin tüm yıl takılı olup karda dışarı çıkmamanız yanlış bence.

ankara için kış lastiği şart, o olmuyosa kaliteli bir 4 mevsim lastiği takılmalı. sebeplerine gelince;

1) gizli buzlanma denen bir olay var. kar yağmasa bile hava sıcaklığı 0'ın altına düştüğünde (ankarada yılda en az 40-50 gün veya 70-80 gece sıfırın altına düşer) gizli buzlanma olabiliyor. evet buzlanma karşısında kış lastiği de çok başarılı değil, çivili lastik lazım direk ama yine de yaz lastiğinden kat ve kat güvenlidir.

2) yaz lastikleri hava 7 derecenin altına düştüğünde yapısı bozulur kendi karakterini bile gösteremez. sanırım ankarada kaç günün 7 derecenin altında geçtiğini söylememe gerek yok :)

3) malesef sizin gibi düşünen kullanıcılar yüzünden bizler kış lastiği takarak çıksak da sıkıntı çekiyoruz. hatırlarsınız belki yılbaşından önceki hafta -10'lar vardı ankarada. yerlerde çok hafif bi buzlanma vardı o sıra. bi gece arabanın biri arka sokağımıza dönerken bir hayli kaydı ve park halindeki araca hafifçe vurdu. vurduğu aracın sağ çamurluğunda hafif bi çukur oluştu, vakumla halledilebilecek bişey. daha kötüsü olabilirdi, neyse vuran arabanın sahibi indi baktı falan o sırada lastiklerine baktım ve continental premium contact 5 idi. ben petlas snowmasterlarımla , onun 10'da biri kadar kaymadım hiç virajlarda dönüşlerde vs.

4) yaz lastiğini kışın da kullanarak ekstra lastik almayıp tasarruf ettiğinizi zannediyor olabilirsiniz ancak 2-3 kış gören (adana, mersin kışları gibi değil tabi ankara kışı gibi) yaz lastiği çöp olur zaten. yapısı bozulur iyice. ha 2-3 yılda bir tek lastik takımınızı değiştirmişsiniz, ha 5 yılda bir 2 lastik takımını. fark yok yani aslında. tasarruf etmiyorsunuz sadece yazlık lastiklerle.

rica ediyorum yapmayın etmeyin, yazlıklarla çıkmayın ankarada aralıktan nisana kadar. burası ingiltere gibi yaz kış sıcaklık farkının 30-35 derece olduğu bir ülke değil. ankarada yaz kış sıcaklık farkı 50 derecelere çıkıyor.

• Katıldığım yanları olduğu gibi yerler kuruyken bu sefer de kış lastiği güvenli değil ve çoğunlukla yerler kuru, tasarrufla bir alakası yok ben fren mesafesini uzattığı için hep karasız kalıp takmama kararı aldım, gizli buzlanmada yavaş gidip öngörülü kullanmak lazım ya da her havada trafiğe çıkılmaz bunu bilmek lazım, zincir veya çivi kullanmak gerekebilir...

Bilinçsizliğe ben de karşıyım burda sadece lastiği anlatabilmek amacıyla verdim örnekleri, konumuz CC yi anlamak yani, kış lastiği almayın demek istemedim, bu lastik benim aklıma daha fazla yattı demek istedim, kaldı ki yüzde 70 dir tek çeşit lastik kullanma oranı michelinin yaptığı araştırma sonucu, bu yüzden bu tür lastikler sayesinde bu oran düşecek ve sizin istediğiniz de olmuş olacak...

Saygılar ve sevgilerimi sunuyor tekerinize taş değmesin diyorum...
  • Beyler bende de Weatherproof'lar takili. Irtibatta olalim bilincli kullanicilar olarak taraftarlik yapmadan.
    Daha 200 km olmadi, kullandikca ve birsey gordukce yazarim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • High Quality kullanıcısına yanıt
    Waterprooflar en iyi kış lastiklerinden biri, ama michelin CC kış özelliği olan yaz lastiği, arada çok mantık farkı var...Yani karda Waterproof 10 CC 6 civarı almış testlerde yaz lastiği için 6 mükemmel ama kış lastiği için vasat bir değer...
  • quote:

Orijinalden alıntı: miji

Waterprooflar en iyi kış lastiklerinden biri, ama michelin CC kış özelliği olan yaz lastiği, arada çok mantık farkı var...Yani karda Waterproof 10 CC 6 civarı almış testlerde yaz lastiği için 6 mükemmel ama kış lastiği için vasat bir değer...

Biri kis sartlarinda daha basarili biri yaz. Islak zeminde ikisi de iyi. Weatherproof'un fiyat avantaji var.

Daha da gelistirsinler de wp2, cc2 daha iyi gelsin. Bizim beklentimiz bu yonde olmali.

Almadan bulabildigim butun test ve incelemeleri okudum. Ikisi de iyi, kardes kardes gecinelim.

Yaz için gen2, kis icin ciddi rakip nankang duruyor.

• Gizli buzlanmada cross climate ise yarar mi ?

• Arkadaşlar bende Ankara'dayım son kar yağışında çok şükür hiçbir sıkıntı çekmedim. Yolda kalmadım, patinaja bile düşmedim... 195x55x15 ebatında aracım
  • quote:

Orijinalden alıntı: hakankaran

Gizli buzlanmada cross climate ise yarar mi ?

Buzda çivili dışında zor. Ancak yazlık lastikten iyi ama kış lastiği performansı da vermez.

• hakankaran kullanıcısına yanıt
    Eğimin derecesine bağlı, yaz lastiğinden çok daha iyi ama kar lastiğinden biraz daha zayıf (tabii en iyi marka modellerden bahsediyoruz her kar lastiği de bi alex değil) ama bırakın zinciri palet gereken durumlar da var...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi miji -- 23 Ocak 2016; 12:19:37 >
  • miji M kullanıcısına yanıt
    1.3 dizel ve arkadan itiş

• ozbayram kullanıcısına yanıt
    Daha önceki mesajlarında yazdıysa, görmedim ben. O zaman Bravo
  • Yazmış pardon ben görememişim
  • Ben beğeniyorum, güzel bir lastik
  • Bu gün taktırdım, ilk intibam tutunma konusu oldukça başarılı donmuş karların üstüne çıkıp hem ani gaz hemde ani fren denedim gayet başarılı, onun dışında benim eski lastiklerime göre oldukça sessiz ve daha konforlu. Salı günü Mersine gideceğim yine yazarım Mersin deyince sıcak yer diye algılamayın, Konyadan ve Ulukışladan geçiliyor...
  • uzun süredir araştırıyordum. nokian weatherprof ile arada kalmıştım. 2 gün önce kar sağanağı gelmeden önce artık taktırdım. Aracım 1.2TDI Polo 2013. (185/60/15 270TL) Kesinlikle doğru bir karar vermişim. Rakımı 500- 600m geçmeyen şehirler için en mantıklı seçenek olduğunu düşünüyorum. Lastiklerin karı kavraması mükemmel. İlk kalkışta patinaja bazen düşüyor ama arabanın altı kara oturmadıkça takılıp kaldığı yer yok. Bu sabah Trabzon Vakfıkebir arasını ortalama 50 - 60 km süratla gönül rahatlığıyla geçtim. Yolu bilen Yorozu iyi bilir safi buzdu asfaltın üstü. Bu lastik karda sizi yolda bırakmaz. Takıldığı yerde emin olun ki diğer kar lastikleride problem yaşayacaktır. Ha diyorsanız karda ben basar giderim o zaman size lastikten ziyade palet öneriyorum. Frenlemede ise ani frenleme dışında araç abs çalıştırmadı. Durma mesefesi gayet tatminkar. Kurallara uyarak trafikte seyredersiniz sizi sıkıntıya sokmaz. Aracım kuru asfaltta bu güzergahta 3.8-4 lt yakarken -90/100kmh) bu lastiklerle karlı ve buzlu asfaltta 2-3-4 viteslerde 50-60kmh ortalama hızla 5.5lt yaktı)

• Bende Ankarada yaşıyorum. Yıllardır kışın kış lastiği, yazın yaz lastiği kullanırım. Bu sene CC aldım ama kar performansından hiç memnun kalmadım. Yazın ve mevsim geçişlerin başarılıydı fakat karda eski lastiklerimle çok rahat çıktığım ufak rampalarda bile bu CC patinaja düşüyor. Bence kar performansı hiç olmamış. Güvenipde yola çıkmak zor... Millet nasıl memnun anlaşımış değilim..
  • Dört mevsim lastikleri iki grupta toplarsak;

1) Kış performansı yüksek olanlar
    2) Yaz performansı yüksek olanlar

1.grupta öne çıkanlar; Nokian Weatherproof, Goodyear Vector 4
    2. grupta öne çıkanlar; Michelin CC, Pirelli Cinturato All Season

• Carsever kullanıcısına yanıt
    Peki hocam nokian ile michelin icin konusursak nokianin yaz perofrmansi mi daha iyi michelinin kis performansi mi? Buni cozemedim bende lastiklerimi degistirirsem 4 mevsime geçeceğim inşallah. Weatherproof alsak yazin sıkıntı olur mu cc alsak kisin sıkıntı olur mu durumu

• Anchowy61 A kullanıcısına yanıt
    Bu seçimi yaşadığınız yer ile belirliceksiniz.
    Örneğin İstanbulda kuru ve ıslak zemin daha ön planda olduğu için Crossclimate
    Ankarada Goodyear Vector4
    Yozgatta Sivasta Weatherproof

• Carsever kullanıcısına yanıt
    Teşekkur ederim. Islak ve kuru zeminde daha iyi olduğu için cc tercihim olur heralde. Bijonlarimi her seferinde lastikciler kestiği icin 4 mevsim şart artik

• 
Sayfa: önceki 4748495051
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.