Şimdi Ara

Windows Xp'nin pazar payı yeniden yükseliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
74
Cevap
0
Favori
2.367
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Windows Xp'nin pazar payı yeniden yükseliyor

Netmarketshare Şubat 2015 verileri

Microsoft'un sevilen emektar yazılımı Windows Xp bundan yaklaşık 14 yıl önce 25 Ekim 2001 tarihinde piyasaya sürülmüştü. Piyasaya çıktığı günden beri sevilen ve tercih edilen işletim sisteminin üzerine üreticisi Microsoft tarafından bir çok yeni işletim sistemi geliştirilse de Windows Xp hala büyük bir pazar payına sahip. İşin ilginç kısmı ise XP'nin yeniden yükselişe geçmiş olması.

İşletim sistemleri pazar payları incelendiğinde en popüler yazılımın pazarın %56'sına sahip olan Windows 7 olduğunu görüyoruz. Windows 7 son dönemde çok ufak bir kıpırdanma ile (%0.07) yükselişini sürdürmeye devam ederken Windows 8.1 işletim sistemi de pazar payını yaklaşık %0.5 yükselterek %10.5 seviyelerine ulaşmış durumda (Statcounter'a göre %14.78). 

Windows XP'nin ise yayınlanan raporda %11.99 pazar payını son dönemde %12.23'e yükselttiği görülüyor. Statcounter'da bu yükselişi 18.93'den 19.15'e yükseldiğini göstererek doğruluyor. Bu durumda Windows XP'nin hala kendisinden sonra çıkan Windows Vista ve Windows 8 işletim sistemlerinden yaklaşık 2 kat daha fazla kullanıldığı sonucu çıkıyor. Kullanıcıların hala vazgeçemediği Windows Xp'nin daha ne kadar süre kullanılacağı ise merak konusu.

*Statcounter ve Netmarketshare istatistikleri arasında araştırmaya katılan cihaz sayısı,farklılığı gibi etkenler sonucu pazar payları farklı sonuçlar verebilir. Ancak tüm araştırmalar Windows Xp'nin yeniden yükselişe geçtiğini doğruluyor. Ayrıca bu işletim sistemlerini kullanan cihazların milyonlarca olması da grafiklerdeki değişimin çok ufak sayılarda olmasına sebep oluyor.

Windows Xp'nin pazar payı yeniden yükseliyor

Statcounter 2015 Şubat verileri. 

• bütün ticari programlar xp ile calışıyor örnegin ibm yazarkasa programı o yüzden tüm marketler xp kullanır

• Çok kurumsala kaydığı için normaldir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu kadar kurumsal olup tuketici tercihini bu kadar görmezden gelmelerine anlam veremiyorum .

• Çoğu bilgisayar Windows kullanırken ne akla hizmet uzun soluklu bir sistemi devre dışı bırakırlar anlamak mümkün değil...

Çoğu kurumun makineleri xp üzerinden çalışıyor. En basitinden atm veya sıra numarası veren makineler.

Desteği kesen Microsoft yönetimi Çinliler den iyi fırça yemişti.

Güvenliği zayıf olabilir fakat Microsoft tarihinde 2. Bir efsane yaşanmaz.

• 4gb ram ve üzeri için 64-bit versiyonu var ama dil desteği yok
    ve oyunlar için DX 11 ve üzeri destek versinler başka bir şey istemiyoruz
    ( DX11 özelliklerini kullanmak bazı sistemleri kastırdığı için
    bir çok kişi ayarları DX9c seviyesine getirdiği de bir gerçek )

• Microsoft neden inat ediyor en sistemin destek ver ucuz yap herkes kullansın millet xp den vazgeçmiyor ne yaparsanız yapın.

• Firmamiza gunde ortalama 2 yada 3 tane xp cıhaz gelıyor xp'de calısan okadar cok program varkı ınsanlar vaz gecemez bu sekılde devam eder ısterse windows 11 cıksın xp hala ozamanda kral olucak...

• Kullanıcı kitlesinin çoğu Çinliler oluşturuyordur muhtemelen

• windows 10 geliyor,kaçılın yoldan:))

• Gecen benim eski netbooka format attım. Ondan artmış olabilir ortalama.

• Yahu xp kadar dandik bir sistem yok neden kullanıyorsunuz anlamıyorum. Anında virüs girer sistemi ele geçirir , çoklu işlemci desteği yoktur. Çoğu donanımı tanımaz..
    Windows7 varken xp kullanmak nasıl bir fantezidir , o zaman gidin win95 kullanın

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • XP den nefret ediyorum. :)
    Yeni teknolojileri doğal olarak desteklemiyor.
    En basitinden win 7 taktığın ekranın çözünürlüğünü öğrenip otomatik ayarlıyor. Xp de ise default 1024x768 olup elle duzeltiyorsun.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: playstyle

4gb ram ve üzeri için 64-bit versiyonu var ama dil desteği yok
    ve oyunlar için DX 11 ve üzeri destek versinler başka bir şey istemiyoruz
    ( DX11 özelliklerini kullanmak bazı sistemleri kastırdığı için
    bir çok kişi ayarları DX9c seviyesine getirdiği de bir gerçek )

Xp çekirdeği 11ile uyumsuz

• Vista'nın geç ve sıkıntılı çıkmasının sonuçları hep.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • klavyesı olan konuşuyor
    xp cıktıgı günden beri ne vakalara çözüm oldu bilenler hatırını yok sayamaz
    ayrıca halen cogu webmaster xp kullanıyor
    legal illegal muhasebe programı kullananlar vazgeçemiyor

yukarıda neden dıyenlerin %99 u bence sadece internette sörf yapanlar
    bilgisayar kullandığını sanan kendınce bıldıgıne inanlardır

"kişi bilmediğini bilmediği için bildiğini zanneder"

• cidden devlet daireleri hala xp kullanıyor, atmler vs.
  • Ben bu haberi fazla inandırıcı bulmadım
    Sadece yazılım için gerekli olduğundan işyerleri kullanıyor
    bireysel kimse kalmadı
  • xp işletim sistemi kullanılmaz değil ama seve seve herkes geçecek Windows 10 işletim sistemine yada 7' ye. artık her yazılım ve donanım üreticisi xp desteğini kapatmaya başladığı için herkesin eli mahkum yeni işletim sistemlerini kullanmaya. yani isterse % 100 gösterilsin destek yok donanım yok uygun nasıl kullanacak acaba bu durumda xp diye yaygara basanlar. ayrıca web tasarımcılar xp kullanıyor diyen olmuş kullanabilir kullanamaz değil yeni teknoloji ve iletişim protokollerini destekleyen site tasarımı yapmak zorunda kalındığında onlarda seve seve kullanmak zorunda her yönü ile seve seve zorlaya zorlaya değil o yüzden kafa yormaya bile değmez.

• Gömülü işletim sistemlerinde hala XP bir numara. Paydaki artışın sebebinin bu olduğunu düşünüyorum. Ev kullanıcısı merkezli bir artış olmasa gerek.

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.