Şimdi Ara

12 inçlik Retina MacBook Air gecikebilir

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
1
Favori
631
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• 12 inçlik Retina MacBook Air gecikebilir

Apple'ın 9 Mart tarihindeki etkinliğini resmen duyurmasının ardından gözler lansmanda neler olacağı tahminlerine çevrildi. Etkinlikte Apple Watch akıllı saati, iOS 8.2 güncellemesi ve 12 inçlik Retina MacBook Air modelinin duyurulması bekleniyordu.

Ancak gündeme gelen son bilgiler Retina ekranlı bir MacBook Air modelinin başka bahara kaldığını gösteriyor. Tedarik zinciri firmalardan elde edilen bilgilere göre MacBook Air için Retina panellerin tedariğine en erken yılın ikinci yarısında başlanması öngörülüyor. Bu bakımdan Retina ekranlı MacBook Air muhtemelen Skylake tabanlı bir yongaseti ile sonbahar döneminde piyasada olacak.

Bu yıl MacBook Air serisinin işlemci bakımından büyük değişim yaşayacağı belirtiliyor. Şimdilik 13 inçlik MacBook Air cihazına ait sızıntılar mevcut. Cihaza ait olduğu iddia edilen konfigürasyon dökümanlarında Broadwell tabanlı Intel Core i5-5250U yongaseti, Intel HD 6000 grafik birimi, 4GB RAM, 1440x900 piksel çözünürlük görünüyor.

Apple'ın üzerinde ısrarla durduğu kullanım sürelerinde kayıp yaşamamak adına çözünürlük konusunda bir değişiklik yapmayacağı tahmin ediliyor. Retina MacBook Air ile birlikte ise Apple'ın gelecek yıla doğru çözünürlük artışına gideceği konuşuluyor.

Bu bakımdan 9 Mart'taki etkinlikte Retina MacBook Air modelini beklemek biraz hayal olacak. En iyi ihtimalle Broadwell işlemcilerle güncellenmiş MacBook Air veya MacBook Pro modellerini görebiliriz.

• Bu cihazı dört gözle bekliyodum. Beklemeye devam anlaşılan:((

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • intel hd 6000 ekran kartı, macbook prolardaki iris ekran kartına kıyasla nasıl bir performans sergiler ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Vasto Lorde

intel hd 6000 ekran kartı, macbook prolardaki iris ekran kartına kıyasla nasıl bir performans sergiler ?

Bakınız ;http://www.notebookcheck.net/Intel-HD-Graphics-6000.125588.0.html
    Ordaki açıklama kısmında performansı Geforce Gt 820m ekran kartına yakın olacağı yazıyor ne kadar doğru bilemiyorum çıksın görelim.
    Saygılarımla.

• Hımmm; ilk mesajda verilen bilgi doğru çıkarsa (12" retina ekranların teslimatında gecikmeler olduğu), o zaman Apple haliyle bu modeli 2015'in ikinci yarısı ortalarında "tek başına" piyasaya sürecektir.

Bu rMBA paralelinde Nisan 2015 sonlarından itibaren Broadwell'e terfi ettirilmiş ("tazelenmiş") 11" ve 13" MBA'lar şimdiye kadarki yapıları içinde ve muhtemelen 10 (11" için) ve 13-14 (13" için) saatlik batarya kullanım süreleriyle 2016 ilk çeyreği sonlarına kadar rafları şenlendireceklerdir.

Bunlar olursa, 2016 ilk yarısı (ya da çeyreği) sonlarında bu 12" rMBA görüntüsünde ama bu sefer 14" lik bir rMBA (Skyake ile...) beklemek çok da hayal olmayacaktır. Air serisi artık yepyeni bir tasarım ve 12" ile 14" modellerle yaşamına devam edecektir diye tahmin ediyorum...

Bu paralelde 13" rMBP ve 14" rMBA ikilemi yaşanmaması için büyük olasılıkla 13" rMBP'ların da ömrü sonlandırılacaktır (2015 ortalarında uygun Broadwell'lerle ancak şu andakilerle aynı yapısal ve donanımsal özellikle sahip 13" ve 15" rMBP'ların geleceğini zaten varsaymaktayım...). 2016 ortalarında artık tamamen yenilenmiş bir tasarımda (buna kasa da dahil) sadece Skylake bazlı 15" ve 17" rMBP'ları göreceğimizi de kehanetlerime ekleyebilirim. (Bu tarihlerde 17" retina ekran temininde de bir sıkıntı olmayacağı söylenmekte...)

Bakalım totoda kaç tutturacağız?

• mafaky kullanıcısına yanıt
    Bana nedense büyük ekran boyutu defteri kapandı gibi geliyor, eskidendi 20" laptoplar vardı windows tabanlı hatırlarsanız, apple da satılmadığı için 17" den vazgeçmişti zaten, artık devir mobilite, ince,hafif,sağlam, 17" ince olur, hafif olmaz,sağlam olabilir ama büyüllüğü sakatlık çıkarabilme ihtimalini arttırır. 13" rMBP en büyük satış payını alıyorken f/p bakımından tahminim o yönde, yok etmeleri akıllıca durmuyor. Ben 12" rMBA dan bile şüpheliyim, geliyor gibi ama niye geliyor alternatif yaratmak için olabilir belki 11" 100 $ ucuzlar ve baz versiyona dönüşür, 3 boy MBA 11"-12"-13" oluşabilir, 3 ü de ileride retina olarak devam edebilir bilemiyorum belkide 11" retina olmayıp yok olacak 12" ve 13" rMBA kalacak fiyat skalasıda aynı kalacak şu an ile.Çerçeveler küçüldüğü için 12" 11" ebatını korumuş olacaktır. Benim tahminlerim böyle.

• Ne zamandır devam ediyor 1440*900 çözünürlük. Apple kendini geliştiremiyor.

• Bana kalırsa çerçeveler inceldiği için

rMBA 12 ve 14 inç olabilir.
    rMBP 14 ve 16 inç olabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: esmerbuyucu

Bana kalırsa çerçeveler inceldiği için

rMBA 12 ve 14 inç olabilir.
    rMBP 14 ve 16 inç olabilir.

14"lik hem rMBA hem de rMBP olacağını zannetmiyorum. (rMBA, işlemci olarak daha düşük versiyon, yani daha düşük saat frekanslı, Skylake'ler kullanıyor olsa bile...).

2016'da yepyeni Bir kasa tasarımında (bu tasarım ister istemez şu geldi-geliyor denilen 12" rMBA'e benzeyecek...) Skylake kullanan 14" bir rMBA çıkacağını ben de tahmin ediyorum. Paralelinde de küçük kardeşi olan 12"lik rMBA olacak, haliyle.

Küçümen, hafif, batarya ömrü uzun (10-12 saat arası) ve de retina ekran isteyenler bu 14" rMBA alıp gündelik işlerinde (video editing ya da oyun oynamalar dışında...) rahatlıkla kullanırlar.

2016'da Skylake'e geçildiğinde, bu durumda 13" rMBP kalkar. Yine yepyeni bir kasa tasarımıyla, baz model, 4 çekirdekli işlemcili, 16GB RAM ve 512GB (SSD/PCIE) ile belki bugünkülere göre az daha inceltilmiş 15" ve 17" rMBP'lar ortaya çıkacaktır (2. harici ekran kartını nasıl yerleştirip soğuturlar; orasını bilemem; herhalde bir formülünü bulacaklardır...). Özellikle Amerika pazarında, biraz büyük ve hantal kalsa bile 17" için talep var ve bunu "portatif/taşınabilir" desktop niyetine kullanmak isteyen profesyonel kullanıcılar da... (Araştırmacılar, 2016'da retina 17" ekranların da temin edilebileceği görüşündeler..)

Bu tür kullanıcılar zaten 13" ekrana asla rağbet etmezler.

Kişisel tahminim 13" rMBP'ların Broadwell kullanılan 2015 "tazeleme" modeliyle (2015 ortası sonu - 9. aya kadar ortaya çıkacak...) ömürlerini sona erdireceği şeklinde, şu günkü tahminlerime göre...

Bakalım, ölmez sağ kalırsak, göreceğiz...

• quote:

Orijinalden alıntı: ae2096

Ne zamandır devam ediyor 1440*900 çözünürlük. Apple kendini geliştiremiyor.

"ne zamandır kendini geliştirmek istemiyor?" diye sormak belki daha doğrusu.

Sonuç olarak Apple'ın elinde, şimdiye kadarki tüm Windows sürümlerine (Win 10 için konuşmak biraz erken...) daha üstün ve güvenlikli bir işletim sistemi var. Donanım biraz daha geriden takip etse ne olur ki? Sonuçta Mac kullanıcısı, iPhone/iPad kullanıcısı mantığıyla cihaz almıyor/yenilemiyor. "Dimyata pirince giderken, evdeki bulgurdan olmayalım..." demekte çok Mac kullanıcısı.
  • Beyler geldi beyler!!

• 12" tanıtıldı, aynen beklendiği gibi fansız, retina ekran ve yeni bi kaç şey daha var elzem olan. 10 nisanda satıştaymış.
  • @freeman8476@PHI

Çıkan ürün Macbook, Macbook Air değil. Air lar hala 11 ve 13 inc olarak devam ediyorlar. Hatta işlemcileri güncellendi.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: trulli

@freeman8476@PHI

Çıkan ürün Macbook, Macbook Air değil. Air lar hala 11 ve 13 inc olarak devam ediyorlar. Hatta işlemcileri güncellendi.

Doğru, MBA'lerin işlemcileri Haswell'den Broadwell'e değişti ("tazelendi"), bataryaları aynı kapasitede kaldı ama pratikte batarya kullanım süreleri 2014'tekilere göre DEĞİŞMEDİ!... Halbuki Broadwell'ler ile bu sürelerin en az 1'er saat artması gerekiyordu (öyle hesaplar yapmıştım....). Anlayamadım bu işi...

Diğer dediğiniz de doğru: şu anda Apple envanterinde 3 ayrı ürün ailesi var:

1) MBA : 11" ve 13" olarak
    2) rMB : şimdilik sadece 12" (yeni tanıtılan...)
    3) rMBP : 13" ve 15" olarak.

• 12 inçlik rMB gecikmedi.

Hayal objesi inşallah benim de olur

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

@freeman8476@PHI

"Air" olarak nitelendirilmesi için gereken ne? Aynı Air'ler gibi ince işte, olayı bu değil mi bunların? Bir 13" macbook air alma öncesindeyim öğrenelim bunları :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: PHI

"Air" olarak nitelendirilmesi için gereken ne? Aynı Air'ler gibi ince işte, olayı bu değil mi bunların? Bir 13" macbook air alma öncesindeyim öğrenelim bunları :)

Hocam Apple dünkü tanıtımdan sonra Macbook serisini 3 modele çıkardı, Macbook, Macbook Air ve Macbook Pro. İnceden kalına, düşük performanstan yüksek performansa doğru sıralanıyorlar.

Siz zaten 13' Air alacaksanız tek model var. Bu yeni çıkan ile alakanız yok.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: PHI

Hocam Apple dünkü tanıtımdan sonra Macbook serisini 3 modele çıkardı, Macbook, Macbook Air ve Macbook Pro. İnceden kalına, düşük performanstan yüksek performansa doğru sıralanıyorlar.

Siz zaten 13' Air alacaksanız tek model var. Bu yeni çıkan ile alakanız yok.

Anladım. Teşekkürler.

Ben şu andaki 13" air alacağım zaten teşekkürler :)

• cihaz çok iyi duruyor arkadaşlar, kullanmadım ama apple'ın macbooklardakı kalitesi belli zaten, tartışmaya gerek yok bence

• sadece görüntüsüyle cihaz alınmaz, donanım ve fiyat daha ön planda, ne kadar hoş görüksede fiyatını hak eden bir cihaz değil, o fiyata tek tercihim retina MBP olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ErKaN-23 -- 20 Mart 2015; 22:46:35 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.