Şimdi Ara

Sony Project Morpheus 2016'nın ilk çeyreğinde tüketicilerle buluşuyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
572
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Sony Project Morpheus 2016'nın ilk çeyreğinde tüketicilerle buluşuyor

Sony'nin dünya çapında 20 milyon satış rakamına ulaştığı yeni nesil oyun konsolu Playstation 4 için hazırladığı sanal gerçeklik gözlüğü Project Morpheus, 2016'nın ilk çeyreğinde tüketicilerle buluşuyor.

Bu müjdeli haber dışında sanal gerçeklik gözlüğü Project Morpheus'un teknik detaylarında da bazı yenilikler yapılmış durumda. 2014'ün Mart ayında yapılan ilk gösterimde 5-inç LCD erkan taşıyacağı belirtilen gözlük, yapılan son resmi açıklamalara göre ise bünyesinde 5.7-inç boyutunda bir OLED ekran barındıracak. 1920 x 1080 piksel çözünürlükteki bu yeni ekranıyla 90 derecelik görüş açısı da 100 derece seviyesine çıkan Project Morpheus'un, 60 Hz'lik yenileme hızı da 120 Hz gibi çok daha iyi bir düzeye getirilmiş. Dahili ivme ölçer ve jiroskop gibi sensörleriyle yapılan kafa hareketlerini 360 derecelik açıda oyuna yansıtabilen ve artık bu hareketleri 18 milisaniyelik gecikmeyle algılayabilen sanal gerçeklik gözlüğü, eklenen 3 yeni LED birimiyle de daha etikili kafa takibi gerçekleştirecek.

Playstation 4 kullanıcılarının merakla beklediği Project Morpheus'un resmi satış fiyatı hakkında ise halen açıklanmış bir bilgi bulunmuyor.

• Sony batıyor :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: gently weeps

Sony batıyor :)

Tabi doğru senden onay bile aldılar hatta batışa geçmeden dimi . Al resmi sitesi bak batıyomu batmıyomu

http://www.sony.com/SCA/company-news/press-releases/sony-computer-entertainment-america-inc/2014/sony-computer-entertainment-announces-project-morp.shtml

• quote:

Orijinalden alıntı: canlee89

quote:

Tabi doğru senden onay bile aldılar hatta batışa geçmeden dimi . Al resmi sitesi bak batıyomu batmıyomu

http://www.sony.com/SCA/company-news/press-releases/sony-computer-entertainment-america-inc/2014/sony-computer-entertainment-announces-project-morp.shtml

Hocam kinaye yapmıştım orda batıyor diyenlere

• Bu kadar yakından bakılan bir ekranda 2K ekran gerekir işte. Sony hala akıllanamadı gitti.

• Sony kullandığımız birçok teknlojiye öncülük etmiş bir firmadır. Sony nin benim kalbimde yeri başkadır. Sony aşktır

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

quote:

• quote:

Orijinalden alıntı: kesbi

Bu kadar yakından bakılan bir ekranda 2K ekran gerekir işte. Sony hala akıllanamadı gitti.

kaçın. sanal gerçeklik gözlüğü uzmanı, üreticisi, bilirkişisi geldi. o ki 10 yılı aşkındır sanal gözlüklerle dolasıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Road.Runner -- 4 Mart 2015; 13:20:23 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Yeter Ki

quote:

Bu kadar yakından bakılan bir ekranda 2K ekran gerekir işte. Sony hala akıllanamadı gitti.

kaçın. sanal gerçeklik gözlüğü uzmanı, üreticisi, bilirkişisi geldi. o ki 10 yılı aşkındır sanal gözlüklerle dolasıyor.

Sen hiç kullandın mı? Dün Amerkiadan aldığım VR gözlük geldi ve kullanıyorum şuan. Çok bilmişlik yapıp kendini küçük düşürme. Pikseller sayılıyor diyoru msen salak saçma şeyler yazıyorsun. Bilmiyorsan kes sesini otur yerinde. Adamı da sinir etme.
  • şu gözlükler bi piyasaya çıksa da nedir ne değildir anlasak
  • quote:

quote:

quote:

Sen hiç kullandın mı? Dün Amerkiadan aldığım VR gözlük geldi ve kullanıyorum şuan. Çok bilmişlik yapıp kendini küçük düşürme. Pikseller sayılıyor diyoru msen salak saçma şeyler yazıyorsun. Bilmiyorsan kes sesini otur yerinde. Adamı da sinir etme.

Morpheusuda test etmişsindir sen ozaman, 2016'ya gidip gelip.

Senin gibiler olmasa kimsenin siniri bozulmayacak. La bırak bu test ettim, aldım sattım ayaklarını. 50 tane alsan ne yazar. bilmeden ota boka cahil cühela gibi kimin konuştuğu ortada. Kimin salak olduğuda verdiğin yanıttan belli oluyor. Sony bilmiyor eğrisini doğrusunu üzerinde yıllarca çalıştığı ürünü senin gibi atamakçılar biliyor değilmi. her işiniz haberlerde hiç birşeyi bilmeden bilinçli bir şekilde karalamak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Road.Runner -- 4 Mart 2015; 14:25:23 >

• Its a Sony baby...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Senin gibiler olmasa kimsenin siniri bozulmayacak. La bırak bu test ettim, aldım sattım ayaklarını. 50 tane alsan ne yazar. bilmeden ota boka cahil cühela gibi kimin konuştuğu ortada. Kimin salak olduğuda verdiğin yanıttan belli oluyor. Sony bilmiyor eğrisini doğrusunu üzerinde yıllarca çalıştığı ürünü senin gibi atamakçılar biliyor değilmi. her işiniz haberlerde hiç birşeyi bilmeden bilinçli bir şekilde karalamak.

Bak çocuk 1080p çözünürlük var diyor. Bu çözünürlüğü gözlükte gördünmü sen. Yaşınıo bilmiyorum ama belliki epey küçük. Sen görmediğin şeyi savunuyorsun. Ortada teknik özellikler var benzer teknolojiler var. Çözünürlüğü belli, mesafe belli, büyüklük belli. Senin gibilere laf anlatmak vakit kaybı ama olsun. İlla insanı sinir etme sony yalakası. Z ve Z1de en kötü ekranı kullanan firma tabiki bunda da geri kalacaktı. Senin gibiler yırtınsa da bizler doğruyu söylemeye devam edeceğiz. Sanal gözlük için 1080p ekran geri kalmışlıktır. Ağlasan da zırlasan da bu böyledir.

• Sony Project Morpheus 2016'nın ilk çeyreğine kadar bir kaç revizyondan daha geçecegine eminim

• sony 'den 2016 'ya bir ölme eşeğim ölme açıklaması daha !
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Bak çocuk 1080p çözünürlük var diyor. Bu çözünürlüğü gözlükte gördünmü sen. Yaşınıo bilmiyorum ama belliki epey küçük. Sen görmediğin şeyi savunuyorsun. Ortada teknik özellikler var benzer teknolojiler var. Çözünürlüğü belli, mesafe belli, büyüklük belli. Senin gibilere laf anlatmak vakit kaybı ama olsun. İlla insanı sinir etme sony yalakası. Z ve Z1de en kötü ekranı kullanan firma tabiki bunda da geri kalacaktı. Senin gibiler yırtınsa da bizler doğruyu söylemeye devam edeceğiz. Sanal gözlük için 1080p ekran geri kalmışlıktır. Ağlasan da zırlasan da bu böyledir.

Kesinlikle katılıyorum. Bu boyutlarda ve bu kadar yakından bakılan bir ekranda 1080p kullanmak kesinlikle teknolojik bir ilerleme olarak insanlara lanse edilemez. O piksellerin tek tek sayılmasıyla birlikte görüntünün yapaylığı kat ve kat artacak sonunda "Sanal Gerçeklik" ikilisinden "Gerçeklik" kısmını atmak zorunda kalacağız. Kickstarter raflarında kartondan yapılan ve telefonlarla kullanılan sanal gerçeklik aparatları bile Project Morpheus'tan değerli. Sony bu kafayla devam ederse sanırım sadece sensör ve oyun konsolu pazarında tutunacak. Adını duyduğumuzda arkasını umursamadığımız Sony'den eser bile kalmadı artık.

• Sony Yapar Diğerleri İzler !

• quote:

Orijinalden alıntı: Beybifeys

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Kesinlikle katılıyorum. Bu boyutlarda ve bu kadar yakından bakılan bir ekranda 1080p kullanmak kesinlikle teknolojik bir ilerleme olarak insanlara lanse edilemez. O piksellerin tek tek sayılmasıyla birlikte görüntünün yapaylığı kat ve kat artacak sonunda "Sanal Gerçeklik" ikilisinden "Gerçeklik" kısmını atmak zorunda kalacağız. Kickstarter raflarında kartondan yapılan ve telefonlarla kullanılan sanal gerçeklik aparatları bile Project Morpheus'tan değerli. Sony bu kafayla devam ederse sanırım sadece sensör ve oyun konsolu pazarında tutunacak. Adını duyduğumuzda arkasını umursamadığımız Sony'den eser bile kalmadı artık.

http://www.polygon.com/2015/3/4/8147397/playstation-4-virtual-reality-morpheus

uf ne demessin...

Körü körüne Sony'e kemçirmeden önce diğer yapımcıların vr teknolojisinde ne durumda olduklarına bir bak bakalım ne göreceksin. Oculus Rift gelmiş geçmiş en leş ekran teknolojisini kullanıyor. Bu yüzden 1080p bile yetersiz kalıyor. Bunun yanında sadece 75Hz kapasiteye sahip. Valve'nin yeni duyurduğu ve HTC ile ortak yapımına başladıkları Vive ise yine Morpheus'un çaltında ancak çok yakın bir ekran teknolojisiyla karşımıza çıkıyor ve 90Hz kapasiteye sahip. Morpheus şuan 1080p Oled ekran ve 120Hz kapasiteyle çalışıyor. GDC'ye giden editörler Morpheus'u öve öve bitiremezken ve Sony Vr teknolojisinin lideri konumuna yükseldi diye söz ederken burda çıkıp ne güzel laf kalabalığı yapıyorsunuz siz ya. Biride çıkmış bütün Vr'lar aynı teknolojiyi kullanıyor gibi Oculus'un "TEST" sürümünden elde ettiği deneyimle Morpheus'u eleştiriyor. Siz gerçekten bütün görüntü kalitesinin çözünürlükte yattığını mı sanıyorsunuz? Biraz bilgi sahibi olunda ondan sonra gelip eleştirin nasıl eleştirecekseniz. 2-3 gündür resmen internet yıkılıyor Morpheus'un gelişimiyle ilgili. Birde buraya geliyorsun Vr hakkında zerre bilgisi olmayan insanların eleştirileriyle karşılaşıyorsun. Bu arada pixel pixel diye eleştiren arkadaş ben niye görmüyorum öyle birşey. Arkadaşla ortak oculus aldık bizde. Elite oynuyorum gayet güzel bir şekilde. Görüntüde ayna gibi. Tek sorun miğde bulantısı baş dönmesi gibi yan etkilerinin olması. Ben şahsen bu sorunlar yüzünden Oculus'u 20 dakikadan fazla kullanamıyorum. Ki GDC'de Morpheus'u deneyenler bu sorunların Hz kapasitesi ve ekran kalitesiyle kalktığını söylüyorlar. Ki bu daha test sürümü. 1 yıl içinde daha çok gelişecek bu alet.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nepheth -- 5 Mart 2015; 19:01:59 >

• Nepheth kullanıcısına yanıt
    Mide bulantısı ve baş dönmesi gibi etkilerinin olması kullanılan ekrandan kaynaklanıyor. Gözümüzle gördüğümüz doğal ortamdaki görüntü ile ekrandan gelen görüntü farkı ne kadar açık ara uzaklaşırsa böyle sorunlar yaşanır. Çünkü beynimiz fotoğrafik hafıza ile işler. Doğal görüntü ile en fazla 5cm'den bakılan 1080p ekrandaki 1080p görüntü arasında dağlar kadar fark mevcut. Dolayısıyla yaşadığınız sorun gayet normal. Ayrıca ben diğer gözlükler çok kaliteli ekrana sahip diye birşey söylemedim. Savunma pozisyonuna geçmeden önce bu adam neden bahsediyor diye bir düşünmenizi yeğlerdim. Teknolojik gelişim ve arge çalışmaları için bu tarz ekranlar kullanmak problem değil ancak son kullanıcıya böyle bir ekranla ürün çıkartmak ne olursa olsun bana göre problem.

Sanal Gerçeklik için gerçeklikten uzak ekranlarla ortaya çıkmak benim için kullanılabilirliği azaltıyor. Proje teknik olarak çok güzel fakat kullanılabilirliği (ekran yüzünden) bana göre uygun değil. Siz gider alırsınız ve mutlu mesut kullanırsınız ancak ben görüntü arabiriminin daha da geliştirilmesini beklerim bu kadar basit. Pikselleri saymak isterseniz;

Buradan

Resimleri tek tek orjinal boyutlarında indirip görüntüleyip ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz. Hala sayamıyorsanız ya sizde bir problem vardır ya da kuru kuruya bu ekranları savunuyorsunuz demektir.

Ayrıca tazeleme değerleri hareketli görüntülerde önemlidir, sabit görüntülere pek de katkı sağladığı söylenemez. Ancak hareketli görüntüde tazeleme değerleri kadar ekranın piksel sayısı, piksel derinliği ve tepkime süreleri de bir o kadar değerlidir.

• quote:

quote:

quote:

Yoo gerçekten batıyor

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.