Şimdi Ara

Bilinen en ufak yaşam formu elektron mikroskobuyla görüntülendi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
0
Favori
679
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Bilinen en ufak yaşam formu elektron mikroskobuyla görüntülendi

Genelde bilim dünyasının Dünya dışındaki yaşam formlarıyla ilgilendiği düşünülürken çok küçük boyutlardaki canlıların da incelenmesi için çaba harcanıyor. Peki en küçük canlının boyutu ne olabilir?

Bilim adamları bu sorunun yanıtını bulmayı başardı. Dünya üzerinde bilinen en küçük yaşam formu olan bir bakterinin elektron mikroskobu ile fotoğrafı çekildi. Bu canlı adece 0.009 kübik mikron büyüklüğünde yer kaplıyor ( 1 mikron 1 metrenin milyonda biridir). Bilim adamları Berkeley laboratuvarında çekilen görüntünün yakalanması çok zor bir görüntü olduğu söyleniyor. Fotoğrafın çekilebilmesi için yeni bir yöntem kullanıldığı ve bakterinin anlık olarak bozulmadan dondurulduğu belirtiliyor.

Fotoğraf bizler için çok fazla bilimsel veri ifade etmese de yaşamın ne kadar küçük bir aralığa sıkışabileceğini gösteriyor. Tıpkı uzay boşluklarında olduğu gibi bu ufak yaşam formlarında da çözülmeyi bekleyen binlerce gizemli soru bulunuyor.

• bilinen en küçük yaşam formu bildiğim kadarıyla prion ancak canlı mı olup olmadığı bilinmiyor.Genoma sahip olduğu kesin ve protein içeriyor ,yani bir nevi dna benzeri genetik dizilim içeren protein.
    Virusler gibi beyinde ölümcül hastalık yaptığı için canlı kategorisinde kabul edenler var. ( bkz.creutzfel jakob hastalığı)

bu makalede bakteri denilmiş , burda bir yanlışlık var bence..

• düzeltme : prion genom içermiyormuş sadece protein , ben yanlış hatırlıyormuşum , ama yaptığı hastalıklar muazzam..

• Çöp.

(hep yapmak istemişimdir.)
  • frostburn F kullanıcısına yanıt
    Merhaba, makale başlığında bilinen en küçük yaşam formu deniliyor isterseniz bir de siz göz atınhttp://www.engadget.com/2015/03/02/images-of-ultra-small-bacteria/
  • Prion ve virüsler adam yerine yani "canlı " yerine konulmadıklarından sıkıntı yok açıklamada. Sanıyorum çok daha küçük boyutlu virüsler var, ama hacımlarını görebileceğim bir yer bulamadım internette, virüslerde genellikle çap verilmiş.
    Ama alttaki yazıda, 2013'de bulunmuş 0.006 mikron küp boyutlu bakterilerden de bahsedilmiş, yukardakilerden küçüklerde var gibi;

http://www.sciencedaily.com/releases/2013/09/130923092943.htm
  • Bu dayı kaç nanometre şimdi?
  • Terbiyesiz 3-5 tane molekül bir araya gelmiş "hüloğğğğ" demiş biride çıkıp fotoğrafını çekmiş.

• quote:

Orijinalden alıntı: umut_baris

Çöp.

Bu haberede bunu dedin ya Yuh diyorum başkada bişey demiyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Haberde dünyanın en küçük canlısı denmemiş, görüntülenen en küçük yaşam formu denilmiş
    Zaten viruslerin durumu tartışmalı olduğu için herkesin canlı kabul ettiği bakterileri en küçük yaşam formu kabul etmek yanlış bir davranış değil...
  • Allah'ın yarattığı küçücük bir mahlukat. Maşallah diyorum.

• Vay canına etkilendim bi an
  • Dünyanın en küçük canlısı diyemeyiz,görüntülenen en küçük canlı olarak geçmekte makalede fakat bunu baz alırsak bir nevi dünyanın en küçük canlısı olma özelliğine de sahip,canlı etkileyici konusu daha da etkileyici
  • quote:

Orijinalden alıntı: BSC Haber Editörü

quote:

Orijinalden alıntı: umut_baris

Çöp.

Bu haberede bunu dedin ya Yuh diyorum başkada bişey demiyorum.

Dipçeyi okudun mu?

• İşin garibi bakterinin ya ismi yok ya da ben bulamadım internette de ultra-small bacteria olarak geçiyor :D

• mikron metrenin milyonda biri ama burada kübik mikron deniyor. Yani mikrometreküp bu metreküpün keltilyonda biri yani milyarda birinin milyarda biri bu bakteri bununda binde 9 u kadar.
  • Yaşasa ne olur yaşamasa ne olur.

• insan kendini çok değersiz hissediyor bu tip haberlerde
    bu kadar küçük şeylerin yanında o kdar büyük şeyler var ki
    örnek en büyük yıldızlar vv cephei
  • quote:

Orijinalden alıntı: cyberfalcon

mikron metrenin milyonda biri ama burada kübik mikron deniyor. Yani mikrometreküp bu metreküpün keltilyonda biri yani milyarda birinin milyarda biri bu bakteri bununda binde 9 u kadar.

Eğer tam küp şeklinde olduğunu kabul edersek (muhtemelen yassı şekilde) o zaman bakterinin boyu (0.009)^(1/3) = 0.21 mikron yani 0.00021 mm

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • çöp daha ökaryot olmasını beklerdim f/p düşük buna harcana elektrona yazık.

edit:çöp sözünü geri alıyorum sonuçta allah yaratmış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi javaprof -- 4 Mart 2015; 19:35:03 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.