Şimdi Ara

Motor yağı arıza lambası ile ilgili bir sorunum var ( Opel Astra)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
65
Cevap
1
Favori
10.728
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    2005 model LPG siz benzinli 1.4 twinport Astra g aracım var yolda giderken yağ lambası ışığı yandı sonra sağa çektim stop ettim bi daha çalıştırdım ışık söndü fakat rölantide beklerken yine yandı gaz verince söndü yine aynısını yapıyor gaz verince sönüyor ve işin kötü yanı yağ akıtıyor alttan sizce problem ne olabilir ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-007649809 -- 3 Mart 2015; 21:45:48 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• yağ seviyesinde eksilme yoksa yağ müşürü değişecek

• quote:

Orijinalden alıntı: BatuKır

yağ seviyesinde eksilme yoksa yağ müşürü değişecek

Yağ çubuğu beş seviyeli ve son seviye yağsız gözüküyor

• Yağsız gözüküyorsa gaza bile basmadan yağ eklemen gerek. bu şekilde araca büyük hasarlar verebilirsin. yağ az olduğu için yeterli basınç seviyesine ulaşılamıyor ve bu da ışık yakıyor. acilen yağ eklenmesi gerek araca. sakın bu halde gaza falan yüklenmeyin.
  • asıl ve hayati sorun o yap nasıl eksildi
    yağ takviyesi yapıp 150-200 km gittikten sonra kaputu açın ve silindir kapağı etrafında yağ sızıntısı arayın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BatuKır -- 3 Mart 2015; 19:05:36 >
  • aracında yağ yok bu nedenle basınç oluşamıyor en yakın sürede yağ ekleyin 10w-40 yağ ekleyin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: MaVu!

Yağsız gözüküyorsa gaza bile basmadan yağ eklemen gerek. bu şekilde araca büyük hasarlar verebilirsin. yağ az olduğu için yeterli basınç seviyesine ulaşılamıyor ve bu da ışık yakıyor. acilen yağ eklenmesi gerek araca. sakın bu halde gaza falan yüklenmeyin.

Yapmayın hocam olay olduktan sonra yaklaşık 50 km yol yaptım. Saat geç olduğu için tamirciyede gitmeden direk eve geldim inşallah fazla bi şey olmamıştır

• quote:

Orijinalden alıntı: ozgur_gs_91

aracında yağ yok bu nedenle basınç oluşamıyor en yakın sürede yağ ekleyin 10w-40 yağ ekleyin.

En son 2000 km önce yağ değişimi yapmıştım 5-40 lık koydurmuştum 10-40 lık koydurunca yağ bozulmaz mi ?

• Tamirciye gitmene gerek yok, en yakın benzin istasyonundan 4 litre yağ al yukarıda bir arakşada da belirtmiş 10-40 almanızda yarar var ancak içindeki yağ 5-40'sa 5-40 alın. ve en az 2,5 litresini araca ekle. Ekledikten 10 dk sonra yağ cubuğuna bak ve duruma göre tekrar ekleme yap. bu şekilde kullanma :)

Bundan sonraki değişimde de 10-40 kullanın 5-40 ilk çıktığı zamanlarda bu araçlar için tavsiye edilirdi ancak 10 yaşını geçmiş ve yol yapmış bu motorlarda servisler bile 10-40'a geçtiler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MaVu! -- 3 Mart 2015; 19:11:25 >
  • MaVu! kullanıcısına yanıt
    hocam 15-40 yağ 1,5 dizel mercedes motoruna gidermi

• BatuKır B kullanıcısına yanıt
    Viskozite kadar 15-40 yağın markası da önemli, 15-40 genelde eski tip araçlar için, güncel 1.5 dizeller için önerilmeyen bir yağ. yeni nesil 1.5 180 CLA'da bulunan dizel motorlar 5-40 veya 5-30 kullanıyor Sizin bahsettiğiniz 1.5 dizel hangisi bilemiyorum eğer bu motorsa 15-40 zararlı değildir ancak bir sonraki değişiminde kullanılması pek sağlkıklı görünmüyor
  • 5w-40 bulursanız ondan ekletin ama aracınızda bundan sonraki değişimlerde eğer böyle yağ yakma sorunu oluyorsa 10w-60 yağ kullanın eskimiş motorlar içindir.
  • quote:

Viskozite kadar 15-40 yağın markası da önemli, 15-40 genelde eski tip araçlar için, güncel 1.5 dizeller için önerilmeyen bir yağ. yeni nesil 1.5 180 CLA'da bulunan dizel motorlar 5-40 veya 5-30 kullanıyor Sizin bahsettiğiniz 1.5 dizel hangisi bilemiyorum eğer bu motorsa 15-40 zararlı değildir ancak bir sonraki değişiminde kullanılması pek sağlkıklı görünmüyor

markası castrol
    2006 model colt için
    bildiğim kadarıyla 1,5 mercedes dizel motor var
    bu durumda uygun oluyor sanırım

• quote:

Orijinalden alıntı: ozgur_gs_91

5w-40 bulursanız ondan ekletin ama aracınızda bundan sonraki değişimlerde eğer böyle yağ yakma sorunu oluyorsa 10w-60 yağ kullanın eskimiş motorlar içindir.

Yağ yakma sorunu normalde yok fakat bahsettiğim durumlardan sonra yağ eksilttiğini düşünüyorum çünkü normalde hiç yağ eksiltmiyordu. Şimdilik üstüne 5-40 lık ekleyeceğim dediğiniz gibi

Mercedes 1.5 dizeli Renault dan almamışmıydı ?

aracınız 15w-40 yağ koydurmayın şayet ki koydurduysanız max 5000 km sonra değiştirin ve 10w-40 veya 10w-30 iyi koruma için 5w-40 veya 5w-30 yağ kullanın. Kullanma klavuzu spefikasyonlarına bakın.
  • Sorun yağ pompası gibi. Pompanızı değiştirin. Gaza basınca pompa yağ basabiliyor ama rölantide basınç düşüyor.
    Castrol RX 15-40 var aracınızda, genelde ağır vasıtalarda kullanılıyor bu yağ, 7 litrelik şişelerde satıldığı için de sanırım bu yüzden tercih edilmiş.
    aracınızda da kullanılabilir sorun olmaz. Ancak 1.5 colt'un karter kapasitesi 5 litredir. Bundan sonraki değişimlerde buna dikkat etmenizi tavsiye ederim, 4 litre yetmiyor.
  • goodorevil kullanıcısına yanıt
    İnşallah değildir hocam yağ pompası pahalı bildiğim kadarıyla

• quote:

Castrol RX 15-40 var aracınızda, genelde ağır vasıtalarda kullanılıyor bu yağ, 7 litrelik şişelerde satıldığı için de sanırım bu yüzden tercih edilmiş.
    aracınızda da kullanılabilir sorun olmaz. Ancak 1.5 colt'un karter kapasitesi 5 litredir. Bundan sonraki değişimlerde buna dikkat etmenizi tavsiye ederim, 4 litre yetmiyor.

hocam bende 1.9 motorlu volvo var ve castrol 5-30 yağdan 5 litre yeterli geldi
    1.5 dizelde neden 4 litre yetmiyor
    1.6 benzinli aracım vardı önceden ona da 4 litre castrol 5-30 yeterli gelmişti

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.