Şimdi Ara

MWC 2015 : Snapdragon 820 lanse edildi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
70
Cevap
1
Favori
833
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• MWC 2015 : Snapdragon 820 lanse edildi

Cyanogen ile açıkladığı yazılım alanındaki işbirliğinin ardından Qualcomm gelecek yılın yeni amiral gemi modeli olacak 64-bitlik özelleştirilmiş Snapdragon 820 yongasetine de resmiyet kazandırdı.

Qualcomm genelde özelleştirilmiş çekirdekleri ile biliniyordu. Ancak 64-bit evrenine geçiş yaptıktan sonra firmanın geride kalmamak adına Cortex-A57 ve Cortex-A53 standart çekirdek mimarilerinden faydalandığını gördük. Firma daha çok grafik tarafında farklılaşmaya çalıştı. Şimdi ise firma gerekli Ar-Ge çalışmalarını tamamlayarak özüne geri döndü.

Daha önce sızan bilgilerde firmanın Taipan adında 64-bitlik özelleştirilmiş çekirdek kullanacağı belirtiliyordu. Açıklanan bilgilerde ise Kyro adında özelleştirilmiş bir çekirdek kullanılıyor. Ancak Qualcomm çok fazla detaya girmiyor.

Tahminlere göre 8 çekirdekli olacak Snapdragon 820 yongaseti beraberinde Adreno 530 grafik birimini getirecek ve Samsung'un 14nm sürecindeki FinFET teknolojisi ile üretilecek. Firmanın özelleştirilmiş çekirdek konusundaki uzmanlığı düşünüldüğünde Snapdragon 820 döneminin en güçlü yongaseti olabilir. Bunun yanında üretim süreci de hesaba katıldığında Snapdragon 820 rakiplerin tozunu attırabilir.

Qualcomm yeni nesil yongasetlerinde Zeroth adını verdiği sezgisel bir bilgi işlem platformu kullanacak. Zeroth canlı beyinlerinden ilham alıyor ve gerçek hayattaki nöronların dizilimi üzerine modelleme yapıyor. Projenin önemli noktası ise nöronların çalışma şeklini temel alması. Bu sayede karmaşık algoritmalardan daha başarılı şekilde görevler yerine getirilebiliyor.

Zeroth platformu insan veya hayvan beynine benzer şekilde çevreden edindiği geri dönüşümlere göre öğrenme yetisine sahip. Qualcomm'un Zeroth platformunu kullandığı bir robot, testlerde çevreyi keşfediyor ve dışarıdan gelen iyi veya kötü şeklindeki talimatlara göre davranışlarını şekillendiriyor.

Gelecekte Zeroth tabanlı cihazlar kullanıcısını tanıyarak örneğin kameranın kadranını ayarlayacak, güvenlik yazılımlarını kullanacak, ifadelere göre arayüzü şekillendirecek ve sürekli kullanıcıyı takip edecek sensörler barındıracak.

Snapdragon 820 yongasetinin işler yolunda giderse yılın ikinci yarısında örneklenmesi bekleniyor. İlk cihazlarda yerini alması ise yıl sonunda veya gelecek yıl başlarında olacak.

• Tozu yavaş attırsın. Gelecek sene bu aylarda ancak piyasada olur bunu kullanan cihazlar.

Şu anda toz yutmakta olduğu için apar topar açıklamış.
  • Daha yeni Snapdragon 810 çıktıcılar gelir şimdi.

Edit: ''Biz 810 lu cihaz alamadık, 820 duyuruldu.'' şeklinde yorum da gelebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GoldPunch -- 2 Mart 2015; 17:13:52 >
  • GPU'suyla beraber gayet güçlü olacağı kesin.

• Son birkaç yıldır sadece GPU tarafında güncellemeler yapıyorlardı...
    Samsung un işlemci hamlesinden sonra mecbur kaldılar artık...
  • piyasadaki telefonlarda görelim ona göre konuşuruz artık, özellikle adreno 530u merak ediyorum
  • Adreno 530 la birlikte gta 4 hayırlı olsun :D

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ya appleı ya inteli örnek almaları lazım bu ne yenisi çıkmadan daha yenisi çıkıyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yazıya ek olarak bir de parmak izi tarama teknolojisi tanıttılar. Farkı ise parmak izini 3d olarak taraması. Bu sayede 2d fotoğraf ile kandırılamayacağını düşünüyorum.

• Bu haberden sonra insanlar SD810 işlemciye olan güveni bence bi sarsıldı. Daha 810 piyasaya çıkmadan 820 söylentisi geldiyse eğer demekki bu yıl Samsung'a meydanı boş bırakacaklar.

Bu şu demek, bu yıl android tarafı çuvalladı.. Samsung hariç..

• 14nm üretimini Qualcom yapabiliyor mu? yoksa işlemciyi Samsung'a mı ürettirecek ?

• Bu işlemciyi kullanan cihazların 2016 başında (M10, G5, Z5/Z6) çıkacağını düşünürsek Samsung o zamana 820'den daha iyi bir işlemci üretecektir ki, Qualcomm'un işi bundan sonra çok zor olacak gibi. Samsung artık amiral gemisi modellerinde Qualcomm kullanmadığını da eklersek ciddi bir pazar kaybedecekler gibi.

• exynos aldı başını gitti.

qualcomm artık tekel değil.vede hızla pazar payı gerileyecek.

cayır cayır yanan s800 -s801 leri sattılar.samsung uyandı tabi.
  • yazılımlar, bu donanımların çok gerisinde kaldı. yazık oluyor bu donanımlara.

• 820'yi planlandığı gibi 2016'da görmeye başlayacaksak bu demek oluyor ki 810 sorunlu bir cpu(özellikle ısınma).. Bu sene 810 kullanan bir telefon almak hiç mantıklı gözükmüyor..

Qualcomm firmaların(LG,HTC,Sony) ayağına sıktı.. Tebrikler Samsung'a.
    Bu yıl Samsung, Apple ve MediaTek'in gücünü arkasına alan Çin'li firmaların yılı olacak gibi..

• Sen 820 tanıttın seneye çıkacağını söylüyorsun eee samsung mediatek duracakmı yerinde hayır :)
  • Mediatek 6795 işlemcisi Geekbench testinde s810 dan daha yüksek puan almış. Lg yada Htc den 6795 bir telefon bu yıl gelecektir mutlaka. 480fps 1080p Full HD Super-Slow Motion video için bile alınır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: GoldPunch

Daha yeni Snapdragon 810 çıktıcılar gelir şimdi.

Edit: ''Biz 810 lu cihaz alamadık, 820 duyuruldu.'' şeklinde yorum da gelebilir.

Ben yazacaktım, teşekkür ederim.

• Açıkça görülüyor ki önümüzdeki 2 yıl Samsung işlemci üretimi konusunda inanılmaz bir çıkış yakalayacak. 14nm ile ne kadar güzel bir çıkış yaptığını gören Samsung çoktan 10nm için çalışmalara başlamıştır. Mobil pazarda önümüzdeki yıllarda Exynos payı gitgide yükselecek. Ben 10 yıl içerisinde Samsung'un AMD yi satın alıp PC sektöründede faaliyet göstereceğini tahmin ediyorum. 14nm FinFet en iyi bu şekilde değerlendirilir çünkü...

• Bu işin sonu yok mu ya? En kral işlemciyi aldım derken daha iyisinin çıktığını görüyorsun.

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.