Şimdi Ara

18 yaşını dolduranlar mutlaka baksın

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
78
Cevap
4
Favori
1.868
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
22 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yaşım 19. Geçen seneden bu yana SGK (sosyal güvenlik kurumu) için aylık 45 tl civarı para yatiriyorum. 18 yaşını dolduranlar için bu zorunlu. Dün dayimdan haber geldi. Oğlu 21 yaşında. borcunu yatirmadigindan dolayi 3 yıl biriken miktar 6000 tl. Dayimin bundan haberi olmadığı için 3 yıl sonra eve gelen dilekçe sayesinde öğrendi. Aynı şekilde amcamın oğlu. Oda aynı yaşta ve suan askerde. Aynı şekilde amcamın da haberi yok ve ona da aynı şekilde ceza geldi. iki gün içerisinde akrabalarım tarafından gelen bu haberler beni çoğu gencin bunu bilmediği kanısına vardirdi. Bu konuyu bu yüzden açma gereği duydum. Ailenize birden milyarlarca borç altında bırakmak istemiyorsaniz 18 yaşını doldurur doldurmaz SGK yı yaptırın

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Anlamıyorum niye aylık 45 lira ödeyeceğiz öğrenci belgesini gösterince iş bitmiyor mu?

• BELEŞ HASTANE GETİRDİLER
  • liseden sonra 1 sene mezuna kaldım şu an üni.deyim ödemedim ödemiycem de istemiyorum sağlık hizmeti falan.
  • Ben odemiyorum, ogrenciyseniz belgenizle gidin belirtin. Cok da karmasik bir sey degil.

• Bahsettigim iki kuzenim de liseden sonra bi sene daha denedi üniversite sınavını. O zaman öğrenci görünmüyordu. Sanırım o yüzden birikti o miktar. Haberiniz olsun diye açtım ben konuyu gerisi size kalmış..

• Devlet bana ihtiyacim olmadiginda baksin diye para mi oduycem lan ben

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ciddimisin. ?

• quote:

Orijinalden alıntı: DearDaily

Bahsettigim iki kuzenim de liseden sonra bi sene daha denedi üniversite sınavını. O zaman öğrenci görünmüyordu. Sanırım o yüzden birikti o miktar. Haberiniz olsun diye açtım ben konuyu gerisi size kalmış..

sonradan öğrenci belgesini götürünce o 1 sene hariç siliniyor mu borç?
  • Hazır konusu açılmışken yazayım.

Bende gittim SGK'ya 1247 lira borcum görünüyor. Öğrenci misin dediler evet dedim. Ama sistemde öğrenci gözükmüyorsun dediler nasıl gözükmüyorum üniversite okuyorum falan. Üniversite görünüyor ama lise mezunu olarak görünmüyorsun dediler. Gittim mezun olduğum liseye belge istedim işte şu şu dönemlerde bu lisede okuduğuma dair. Lisede benim adıma kayıtlı hiç bir belge yok. O kadar geçmiş klasörleri falan açtılar benim o okulda geçmişte okumuş olduğuma dair hiç bir resmi kanıt yok. E okuldan geçmiş dönemlere baktılar benim hakkımda yine hiç bir kayıt çıkmıyor. Daha geçen sene mezun oldum ben anlamadım valla bu işi 4 sene ben boşuna mı okudum? Lise mezunu gözükmüyorum ama şuan üniversite okuyorum ben böyle iş ne gördüm, ne duydum. Pazartesi yani yarın liseye tekrar gidicem iyice bi baktırıcam. Resmi evrakı nasıl kaybediyorlar yada resmi bir kağıda nasıl dökmüyorlar ben anlamadım. Şuan lise mezunu olmayan üniversiteli gibi bişeyim resmen. Liseden mezun olmadan üniversite nasıl okuyabiliyorsam..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Barristan the Bold

quote:

Orijinalden alıntı: DearDaily

Bahsettigim iki kuzenim de liseden sonra bi sene daha denedi üniversite sınavını. O zaman öğrenci görünmüyordu. Sanırım o yüzden birikti o miktar. Haberiniz olsun diye açtım ben konuyu gerisi size kalmış..

sonradan öğrenci belgesini götürünce o 1 sene hariç siliniyor mu borç?

Pek bilgim yok o konu hakkinda kardeşim. Bu meseleyi de bugun öğrendim zaten yeni haberim oldu amcamla dayım arayinca sizin de haberiniz olsun başkasının da başına gelmesin diye açayım konuyu dedim

• quote:

Orijinalden alıntı: dj batuhan

Hazır konusu açılmışken yazayım.

Bende gittim SGK'ya 1247 lira borcum görünüyor. Öğrenci misin dediler evet dedim. Ama sistemde öğrenci gözükmüyorsun dediler nasıl gözükmüyorum üniversite okuyorum falan. Üniversite görünüyor ama lise mezunu olarak görünmüyorsun dediler. Gittim mezun olduğum liseye belge istedim işte şu şu dönemlerde bu lisede okuduğuma dair. Lisede benim adıma kayıtlı hiç bir belge yok. O kadar geçmiş klasörleri falan açtılar benim o okulda geçmişte okumuş olduğuma dair hiç bir resmi kanıt yok. E okuldan geçmiş dönemlere baktılar benim hakkımda yine hiç bir kayıt çıkmıyor. Daha geçen sene mezun oldum ben anlamadım valla bu işi 4 sene ben boşuna mı okudum? Lise mezunu gözükmüyorum ama şuan üniversite okuyorum ben böyle iş ne gördüm, ne duydum. Pazartesi yani yarın liseye tekrar gidicem iyice bi baktırıcam. Resmi evrakı nasıl kaybediyorlar yada resmi bir kağıda nasıl dökmüyorlar ben anlamadım. Şuan lise mezunu olmayan üniversiteli gibi bişeyim resmen. Liseden mezun olmadan üniversite nasıl okuyabiliyorsam..

karneler duruyosa benim düşünceme göre dava bile açabilirsinki?
  • Bkz imzam.
  • quote:

Oha ciddi misin
  • yanlış bilgilendirmeyin, 18 yaşını geçtiğiniz her ay evet sanırım 225 tl gibi bi para borcunuz oluyor ama öğrenci belgesi götürdüğünüzde o borç 0lanıyor
  • @Behaviour Yarın tekrar gidicem okula artık duruma göre yapıcam bişeyler.

@Rift Ciddiyim hocam biz bişeyi evde unutsak sorumsuz oluruz koca lise idaresi resmi belgeleri kaybediyor. Bide benim zamanımda olmayıp yeni gelen müdür yardımcısı bana soruyor "Bu okulda okuduğuna emin misin?" yok ben ankarada okudumda normalde burdan belge almaya çalışıyorum.
  • quote:

Trajekomik bir olay.

Geçmiş olsun...
  • Korktum yahu yuregime inecekti,hic mezuna kalmadan Uniye gectim,borc morc cikmaz insallah.

• Gelir beyanında bulunun çok zor bir şey değil. Geliriniz yoksa devlet size bedava hastane hizmeti veriyor yani senin SGK primini devlet ödüyor daha ne istiyorsun. Git gelirinin olmadığını beyan et bu kadar basit.

Evet, BELEŞ HASTANE GETİRDİLER. Her şeyi de devletten beklemeyin, gelir beyanında da bulun bi'zahmet.
  • Yurtdışında yaşayan ve çalışan Türk vatandaşları için de geçerli mi bu?
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.