Şimdi Ara

Sonunda pes ettim! (göz yormayan monitör)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
2
Favori
5.632
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bugüne kadar incelemediğim monitör kalmamıştır herhalde. Tecrübelerimi şöyle paylaşayım. İlk önce AOC 21.5 inç FHD monitör aldım. Görüntü kalitesi, bakış açıları, tepkime süresi, inceliği vs her şeyinden on numara memnun kaldım fakat bu monitörde metin hazırlamak imkansız. 10 dakika sonra gözler kan çanağına dönüyor. Mavi aşığı azalttım. Monitörün kendi menüsünde "Text" ayarı var onuna yaptım ki Led panellerde ışığı azaltınca ledlerin yanıp sönme aralığı daha belirgin hale gelip gözü daha çok yoruyormuş. Bunun üstesinden gelmek için "flicker free" monitörlerin olduğunu yeni öğrendim. Bu teknolojiyi destekleyen monitör bulsam da ışığı azaltmak maalesef kesin çözüm değil. Flux da kurdum değişen bir şey olmadı. Sekiz yıl önce Asus A8JE 14 inç notebook aldım. Bu cihazda LCD panel var. Saatlerce çalışsam da gözlerim yorulduğunu bir an hissetmezdim. Sonraki notebooklarımda bu rahatlığı hiçbir zaman bulamadım. Çözümü harici monitörlerde aradım. Son çare olarak iki hafta önce kontrast değerleri düşük, kandelası düşük 19.5 inç 1600x900 600:1, 200cd monitör aldım. Değerler düşük gibi görünse de bu monitörde mavi ışığı azaltma, Flux denesem de gözleri yoruyor maalesef. Makale hazırlamak işkence gibi. Bizimkiler sen de sorun var deyip duruyorlardı. Dün 21.5 inç ve 19.5 inç monitörü oturma odasına kurdum ve oda ışığını kapatınca oda neredeyse aynı şekilde monitörler tarafından rahat şekilde aydınlatılabiliyor. Haklı olduğumu sonunda anlatabildim. Bu süreç içerisinde de yeni bir notebook alma arifesindeydim. Uzun incelemeler sonunda Lenovo Z50'nin 1080p panele sahip modeli derdime derman oldu diyebilirim. Panel olarak IPS kadar kaliteli değil belki ancak parlaklık ve beyaz dengesi tam istediğim gibi. Göz yormuyor. Ayrıca 15.6 inç 1080p panelin ppi değerinin yüksek olaması da avantaj. Öte yandan masa başında notebook ile çalışmak ideal oturuş düzenini bozuyor. Bunun için bir de standant veya uygun ergonomiye sahip soğutucu almak şart. Harici monitör daha rahat ancak onlarca model arasında göz yormayanına henüz denk gelmedim. Şu anda 21.5 inç olan notebooka bağlı film ve video izlerken on numara beş yıldız. Bu metni hazırlarken 21,5 inç AOC'yi kullanmış olsaydım kör olmuştum heralde... Artık harici monitörler benim için video, film, oyun vs için. İş için bir daha monitör düşünmem ki 350nit, 2000:1 kontrast, 80.000.000:1 mega kontrast monitörler bu yıla damgasını vuracaklar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RoyWalsh -- 25 Şubat 2015; 0:38:25 >

• Hocam, aynı dertten ben de muzdaribim. hatta forumda başlık bile açtım ofis kullanımı için monitör önerisi diye. lakin bu bahsettiğin notebook paneli dediğin gibi ise neden olmasın diye düşündüm. acaba bu panel özelliklerine sahip başka notebook önerin olur mu? çünkü HB'de falan, notebook sayfalarında ekran özelliklerinde sadece ekran boyutu ve çözünürlükleri yazıyor. lenova'daki panel sadece lenova'ya özgü müdür, yoksa başka markalarda da o panelden bulabilir miyim? veya bu özelliklere sahip paneli olan notebookları nasıl aratacağım?
    tşk.
  • Burada dikkate almanız gereken birinci faktör maksimum parlaklığın ne kadar az olduğu! İkincisi ise beyazların hafif sarımtırak görünmesi! Ayrıca kişisel beklentilerinize göre yüksek ppi değerine sahip panel tercihi. Şahsen 15.6 inç 1080p paneller istediğim keskinliği sunuyor. Burada marka tercihi tamamen size kalmış. Lenovo Z5070 59-432107 (w8) panel olarak beklentilerimi karşıladı. Size tavsiyem gidip birebir inceleme yapmanız. Stoklara yeni giren U serisi işlemcili HP ENVY 15-K202NT hem H serisi işlemcilere göre sessiz çalışma hem de GTX 850m ile oyun ihtiyaçlarınızı harmanlayabilir. Bu cihazda 15.6 inç 1080p panel kullanılmış. Parlaklık, kontrast değerlerini bilmiyorum. Daha önce HP notebook almadım. @conanait

Edit: Lenovo'daki panel, parlaklık ve kontrast değerleri açısından sadece Lenovo'ya hatta Z50'ye özgü. Daha önce Lenovo Y50-70'de kullandım. Y50'deki panel daha farklıydı. Notebooklarda yüzlerce farklı panel kullanılıyor. Bir seride kullanılan diğer seriye göre farklılık gösteriyor. 15.6 inç 1080p panellerin çok sayıda varyantı var. Önemli olan beklentilerinizi karşılayıp karşılamadığı! Birebir test etmeniz kesinlikle şart. İş için kullanılmayacak olsa seçim çok daha kolay en parlağını al geç....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RoyWalsh -- 19 Şubat 2015; 2:27:22 >

• dediğiniz gibi gidip, birebir karşılaştırma yapayım önce.
    tşk

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi conanait -- 19 Şubat 2015; 13:01:51 >
  • eyecare monitör tabirini araştırın bence.

3 önemli konu var
    mavi ışık düşük olmalı
    titreşim olmamalı
    parlak ekran değil, mat ekran olmalı
  • 1- Eyecare monitörlerden de haberim var ancak kontrast, parlaklık vs çok yüksek. Eyecare sadece mavi ışığı azaltıyor. Diğer değerler yine yüksek. Bakınız BenQ Eye-care Monitor - Low Blue Light Technology Demohttp://youtu.be/B8JrVESRcJk

2- Titreşim konusunda haklısınız. İlk mesajımda belirttiğim gibi "flicker free" özelliği yani parlaklığı azaltsanız da görüntünün titreşimsiz olarak iletilmesi. Bu özelliği yeni öğrendim.

3- Anti-Glare panel ile Glossy panel farkı? Farklı açılardan ekrana yansıyan oda aydınlatması veya direkt güneş ışığına maruz kalınan bir ortamda çalışıyorsanız kesinlikle Anti-Glare panel şart. Kullandığım Lenovo Z50'de ise FHD Glossy panel kullanılmış lakin çalıştığım ortamda bu özellik negatif bir etki yaratmıyor.

Eyecare özelliğine sahip yeni BenQ VW2245Z 21.5" 6ms (Analog+DVI) Full HD Led Monitör özellikleri

Flicker Free özelliği mevcut
    Parlaklık: 250 cd
    Kontrast Oranı: 3000:1
    Dinamik Kontrast: 20M:1
    Tepki Süresi: 25ms, 6ms (GtG)

Şu anda Z50'me bağlı olan AOC e2243Fws özellikleri

Parlaklık: 250 cd
    Kontrast Oranı: 1000:1
    Dinamik Kontrast: 50M:1 (50.000.000:1 DCR özelliği kapalı kullanıyorum)
    Tepki Süresi: 5ms

Panel parlaklıkları aynı, BenQ kontrast oranıyla üç kat önde. BenQ "Flicker-Free" ve "Eyescare" özellikleriyle öne çıkıyor.

Benim aradığım özellik maksimum parlaklığın mümkün mertebe en düşük seviyede tutulması. 19.5 inç 1600x900 200cd, 600:1 kontrast, 10M dinamik kontrast monitörüm de var. Durum farklı değil yine gözleri rahatsız ediyor. Ofis amaçlı kullanıma uygun monitör ne yazık ki üretilmiyor. Yeni gelen seriler parlaklık seviyeleriyle oyun, video, film vs amacı dışında kullanılabileceğini sanmıyorum. Monitör aramayı Z50'den sonra tamamen vazgeçtim.

@erkange @conanait

• yukarıdaki BenQ monitorü ben de sitesinden incelemiştim. hatta bahsettiğim gibi forumda açtığım konudaki monitörlerden biri de o
    Ofis kullanımı için monitör tavsiyesi

o konuda 3 tane daha monitör var acaba dediğim ama son yazdıklarınız umutlarımı azalttı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi conanait -- 20 Şubat 2015; 1:19:54 >
  • Tecrübelerime dayanarak 19.5 inç monitör kesinlikle önermiyorum. Bakış açıları çok sınırlı ve 21.5 inç FHD panele göre piksel aralığı daha seyrek. 21.5 inç altına inmenizi önermiyorum. Öte yandan, IPS paneller 178 derecelik bakış açıları sunuyor. Acaba IPS LED panellerde parlaklık seviyesini ve mavi ışığı azaltınca daha rahat kullanım imkanı sunuyor mu merak etmiyor değilim. "Flicker-Free" ve "Eyescare" özelliklerine sahip LG 22MP55HQ-P'de okuyucu modu ile mavi ışığın otomatik olarak azaltıldığı bu sayede uzun süre boyunca monitöre bakılabileceği iddia ediliyor. Denemek lazım! @conanait

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RoyWalsh -- 20 Şubat 2015; 1:51:18 >
  • Dell'in ve P ve U serisi monitorlerine baktınız mı hiç? Bakmadıysanız bakmanızı tavsiye ederim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu yazılanlardan sonra şu 3 monitörden hangisi daha uygun olur?

1. LG 22MP55HQ-P 21.5" 5ms (Analog+HDMI) Full HD IPS Led Monitör
    http://www.hepsiburada.com/liste/lg-22mp55hq-p-215-5ms-analoghdmi-full-hd-ips-led-monitor/productDetails.aspx?productId=bd800937&categoryId=60000209

2. BenQ VW2245Z 21.5" 6ms GtG (Analog+DVI) Full HD Led Monitör
    http://www.hepsiburada.com/liste/benq-vw2245z-215-6ms-gtg-analogdvi-full-hd-led-monitor/productDetails.aspx?productId=bd802647&categoryId=3002879

3. Dell P2214H 21.5" 8ms (Analog+DVI+Display+USB) Full HD IPS Led Monitör
    http://www.hepsiburada.com/liste/dell-p2214h-215-8ms-analogdvidisplayusb-full-hd-ips-led-monitor/productDetails.aspx?productId=bd801316&categoryId=60000209

@bocekgrafik, @okanner48 @erkange

• conanait C kullanıcısına yanıt
    Diğer markaların durumunu bilmiyorum ama Türkiye'de satılan monitörler içinde Dell'in en iyisi olduğunu biliyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bocekgrafik

Diğer markaların durumunu bilmiyorum ama Türkiye'de satılan monitörler içinde Dell'in en iyisi olduğunu biliyorum.

Monitörlerden iyi anlıyorsan benim mönitör hakkında fikir alabilir miyim senden nedense merak ediyorum.

SAMSUNG XL2370

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Treth -- 20 Şubat 2015; 15:05:00 >
  • viewsonic vx2363 smhl-w ye bakabilirbisiniz
  • Treth kullanıcısına yanıt
    Tavsiye listemde hâlâ duran bir model. Eskinin en iyi oyun monitörlerinden birisi. Memnunsan, kullanmaya devam et bence.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bocekgrafik

Tavsiye listemde hâlâ duran bir model. Eskinin en iyi oyun monitörlerinden birisi. Memnunsan, kullanmaya devam et bence.

Hiç bir şikayetim yok. Uzun zaman önce aldım zaten. Sağ ol.
  • bocekgrafik kullanıcısına yanıt
    yani ofis kullanımı için dell P2214H 21.5" uygundur diyebiliriz, doğru anladım değil mi? bir kez daha soruyorum çünkü fiyatı şu an 590 Tl. sadece satış sitelerinde var galiba. hani gidip de canlı olarak görebilsem, belki bir fikrim olur ama bu durumda sadece tavsiyeye kalıyor işimiz maalesef.
  • conanait C kullanıcısına yanıt
    Kesinlikle uygun. Hatta lüks bile sayılır.
  • Monitör tercihi noktasında seçenekleri tüketmiş biri olarak şunu alın diye tavsiyede bulunamayacağım belki, lakin hangi monitörü alırsanız alın mutlaka deneyimlerinizi paylaşın. B @conanait
  • Biraz değerlendirme yapıp, lenova'nın dizüstü mü, yoksa monitör mü, monitörse hangisi? bir sonuca varabilirsem dilim döndüğünce bir değerlendirme yazmaya çalışırım .

monitor konusunda son bir şey daha sorayım, ekran kartı için "geforce 660" bahsi geçen ürünler için yeterli midir?

tşk.
  • Hocam ekran kartı konusunda forumda daha tecrübeli arkadaşlar var. Zira ofis işlerimi görür mü derseniz hiçbir sıkıntı çıkmaz. Oyunlar konusunda yardımcı olamayacağım. Daha önce de belirttiğim gibi Lenovo Z50'nin 1080p paneli göz yormuyor ancak 21.5 inç 1080p panele göre ikonlar, yazılar ve karakterler daha küçük görünüyor. Bu yüzden sistem 125% zoom seviyesinde varsayılan olarak çalışıyor. Denemeden almayın diye sürekli uyarı yapmam da bu yüzden. Şahsen 15.6 inç 1080p panele alışmak biraz zamanımı alsa da şimdi vazgeçemiyorum. Az para değil aldıktan sonra memnun kalmazsanız idea konusunda büyük sıkıntı çekersiniz. İlk önce monitör mü yoksa dizüstü mü bunun kararını vermeniz gerekiyor! @conanait
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.