Şimdi Ara

Raspberry Pi 5 milyon satış rakamına ulaştı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
1
Favori
500
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Raspberry Pi 5 milyon satış rakamına ulaştı

Sade bir eğitim projesi olarak başlamışken bir anda dünyanın en ucuz bilgisayar projesi haline gelen Raspberry Pi, elde ettiği başarılı satış rakamları ile de dev bir platform olma yolunda ilerliyor. 

Vakıfdan yapılan duyuruda bu hafta itibariyle Raspberry Pi bilgisayar satışlarının 5 milyonu geride bıraktığı bildirildi. Geliştirici kartı konseptinde sayısız ürün olmasına rağmen kurduğu proje destek ağı ile Raspberry Pi rakipleri arasından sıyrılmayı başardı. 

Bununla birlikte cihazın 35$ seviyesindeki fiyat etiketi de önemli bir etken. 5$-10$ civarındaki kutusunu da edindikten sonra bir monitör ve fare/klavye seti ile rahatlıkla giriş seviyesi bir bilgisayar elde edebiliyorsunuz. 

Raspberry Pi ay başında ikinci nesle geçtiğini duyurmuştu. 900MHz hızında çalışan 4 çekirdekli Cortex-A7 tabanlı işlemci, 1GB DDR2 RAM, Ethernet, SD yuvası, HDMI çıkışı, USB portları gibi özelliklerle Raspberry Pi 2 modeli 35$ seviyesinden alıcı buluyor. 

• Bu cihazı alıp TV bağlayacaksın mesela benim Samsung smart tv internetten her videoyu açamıyor açsada videoyu büyütmüyor böyle bir cihaz işimi görür.

• quote:

Orijinalden alıntı: Teknopat76

Bu cihazı alıp TV bağlayacaksın mesela benim Samsung smart tv internetten her videoyu açamıyor açsada videoyu büyütmüyor böyle bir cihaz işimi görür.

Apple tv'de işini görebilir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: giogo

quote:

Bu cihazı alıp TV bağlayacaksın mesela benim Samsung smart tv internetten her videoyu açamıyor açsada videoyu büyütmüyor böyle bir cihaz işimi görür.

Apple alacağına 4 çekirdek android kutu alır daha iyi.

Apple hep bana hep bana diyor.
  • Benden Bundan Almayı planlıyorum sizce gta 5 i kaç fps oynatır bu cihaz arkadaşlar

• quote:

Orijinalden alıntı: ahmet9878

Benden Bundan Almayı planlıyorum sizce gta 5 i kaç fps oynatır bu cihaz arkadaşlar

Bi bitmediniz trollük yaptığını sanıyor

• Gündelik olarak iyi iş gördüğü için tutması normal bence, kim sadece Internete girmek için tüm özelliklerini kullanamayacağı pahalı bir pcye para verir ki Rasperry Pi varken? En azından ben vermem

Birde geliştiricilerinde ilgisini çekiyor bu ürün, onunda etkisi vardır muhtemelen

• quote:

Orijinalden alıntı: umut_baris

quote:

Orijinalden alıntı: giogo

quote:

Apple alacağına 4 çekirdek android kutu alır daha iyi.

Apple hep bana hep bana diyor.

Bi bitmediniz

• Biri geniş bir şekilde acıklaya bilir mi bu markayı

• pervanee P kullanıcısına yanıt
    İlk başlarda İngiltere'de okullarda Bilgisayar Bilimini öğretmek amacıyla oluşmuş modüler bi projeydi.İş ticari boyuta geçince alıp yürüdü.

Bizim kullandığımız bilgisayarlar x86 tabanlı mimariye sahipken bu cihaz ARM mimarisine sahip.Kredi kartından biraz daha büyük boyutlarda üzerinde USB,Ethernet vb sürücü girişleri bulunan mini bir bilgisayar diyebiliriz.(Teorik olarak )

Windows yok üzerinde.Linux tabanlı bir sistem kullanıyor.(Uzun vaade de Windows el atar.)Asıl amaç ufak tefek internet işleri,video izleme,ne bileyim belki bi kaç dosya döküman hazırlamak için kullanışlı bir alet.Mantık;sadece kişiler medya ve internet için kullanacaklar için idealdir.

Üzerine ek donanım (RAM,Ekran kartı vs.)eklenemez.Modüler bir tasarım olduğu için ufak bir baskı devre kartı üzerindedir herşey.

Aç kapa tuşu yok.Fişi tak-sök yapıyorsun tam Türk işi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Pablo Escobar -- 24 Şubat 2015; 23:37:45 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.