Şimdi Ara

SCAM lerden korunma ve Aracılık

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
47
Cevap
5
Favori
4.120
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Selamlar arkadaşlar trade e ilk başladığım zamanlarda scam yemiş birisi olarak, birçok güvenlik araştırmam, kendi bilgisayarımı güvene almam ve sonrası güvenli trade yapma konusunda kendimi geliştirdikten sonra sizlere önerilerim olacaktır. Yine konuya bağlı olarak sorularınıza elimden geldiğince cevap verip, ve büyük tradelerinizde yardım etmeye çalışırım.

Scamlendiniz, şimdi ne olacak?

• Chat penceresini kapatmayın!
    • Herşeyin ekran görüntülerini alın.
    • steamrep.com a rapor edin, bu da adım adım nasıl yapılacağı
    • Profillerinden fotolar ile destekli şekilde rapor edin. Sadece scamlendim falan diye rapor etmeyin.
    • Gabene mail atın, maili için googleda "email gabe newell" diye aratsanız çıkar.
    • Bana sorabilirsiniz.

Gerçek para scamleri

• Karşınızdaki güvenilir birisi değilse, (yeterince referansı falan yoksa, tanımıyorsanız) asla ilk gitmeyin.
    • Bir başkasının steam hesabını taklit etmediğinden emin olun!
    • Eğer taklitçi ile karşılaşırsanız rapor edin.
    • Anahtar alırken küçük parçalar halinde alın.
    • Büyük tradelerde yalan söyleyin. Mesela 400 alacağım deyin, sonra 25-25 ödeyip aldıktan sonra, 300 olunca tamam bu yeterli deyin.
    • Eğer birisi size market fiyatının %75inden fazla para vermeyi öneriyorsa %99 scamdir.
    • Paypaldan her türlü ödeme geri alınabilir.
    • invoice scame inanmayın (googledan bakabilirsiniz)
    • Sanal ürünler için ne alıcı ne de satıcı için koruma yoktur.
    • Benimkinin deseni güzel bla bla laflarına asla kanmayın.
    • Gerektiğinde middleman-arabulucu kullanın
    • profilinde "+rep fast trade" yazması bu kişiyi güvenilir yapmaz.
    • CSGOLOUNGE repleri hiç bir işe yaramaz
    • Steam parasını kesinlikle trade edemezsiniz, birine gönderemezsiniz.
    • Eğer birisi güvenilir birisini middleman olarak kullanmak istemiyorsa, scamlemek istiyordur.

Eski tip scamler

• Tanımadığınız kişiden gelen hiç bir linke tıklamayın.
    • Hey view my screenshots diyenlere de tıklamayın.
    • Şu programı indir de oyuna girelim diyenlere tıklamayın.
    • gerçeğine benzer ama gerçek olmayan site adreslerine tıklamayın.

Trajik scamler.

• Arkadaşınıza itemi tutması için göndermeyin.
    • Kimsenin ödünç almasına izin vermeyin.
    • Hiç birşey indirmeyin.
    • Teamviewer kullanmayın.

Diğerleri

• Kimsenin arkadaşını middleman olarak kabul etmeyin!
    • Başka bir oyunun bilmem ne itemi çok değerli bununla trade edelim gibi birşeye asla kanmayın. Dotada 20centlik itemlerle yüzlerce dolarlık itemler trade ettiler.
    • Sizi scamleyen kişiyi profilinden kesin rapor edin. Bilin ki Valveden başkası onları trade banlayamaz.
    • Arkadaşına itemini ödünç be trade edilip edilemediğine bakıcam gibi birşey söz konusu bile değildir. Direk scamdir.
    • Bıçağı almadan oyunda kontrol edin! Her zaman.
    • Eğer trade i onaylaması uzun sürüyorsa, o an size lag olacak script çalıştırıyor olabilir. İtemleri hızlı değiştirmek için. Öyle bişide trade ekranını kapatıp geri açın.
    • Şayet birisi bir itemi aşıırı ucuza satıyorsa, ya birinden çalmıştır, ya da sizi kandırmaya çalışıyordur.
    • Eğer birisi marketten belli bir itemi istiyorsa (genelde emoticon falan oluyor) ve onu alırsanız size baya pahalı bir item vereceğini falan söylerse (genelde bıçak ya da asiimov oluyor bu) kabul etmeyin. Çünkü ucuz ve markette çok az sayıda olan şeylerin hpesini alıp sonra pahalıya kendileri koyuyor.
    • Escrowla beraber ortalık karıştı tabii ki, 3 günlük bir hold var. Ve bazen birisi ile anlaşıyorsunuz, diyor ki ben önce itemi gönderirim, takas isteğini gönderiyor, siz parayı gönderiyorunuz, ve 3 günlük bekleme sürecini iptal edip, itemi geri alıyor. O yüzden mobil trade i aktif olmayan kişilerle trade yapmayınız.

En önemlisi: Sadece TAKAS TEKLİFİ KULLANIN VE SADECE 1 KEREDE HERŞEY HALLOLSUN.

Scamden sonra geri alma çabaları
    aşamalara gelelim:
    Aldığınız gift revoke oldu (hediye silindi)
    1 - Buradan steam supporta başvurun. (hesabınız yoksa kaydolun tabii ki)
    2 - Kategori olarak "Steam Trading/ingame items"
    3 - Subject -> "Gift Revoked" Sonra dumunu anlatıp gönderin, birşeyi ispat etmenize gerek yok, sizin trade geçmişinizi görebilirler zaten.
    4 - Bekleyin geri döneceklerdir.

Hesabınız hacklendi, ya da birisi sizi scamledi ise
    1 - öncelikle ispat etmek için birşeyler toplamalıyız,
    konuşma geçmişinin ekran görüntüsü
    takas geçmişinden ekran görüntüsü
    şikayet ettiğiniz kişinin profil adresi
    ödeme başka yerden olduysa onun ispatı

2 - Steamrep.com, zaten aşamaları çok basit açıklarlar o sitede, elinizdeki tüm verilerle ve güzelce açıklayarak önce oraya şikayet edin. bu da adım adım nasıl yapılacağı
    3 - bu linke tıklayarak, adımları izleyip tüm ispatlarınızı vererek rapor edin.
    4 - bir süre sonra size döneceklerdir, bazen duruma göre uzun sürebilir, ancak döneceklerdir kesinlikle, başka bir şey yapmanıza gerek yok.

Not: Geri alabilmeniz için sadece 2 şart var, 1 hesabınız çalınmışsa, 2 size verilen hediye iptal olmuşsa. Başka hiç bir halükarda geri vermezler.

Güncellemeler:
    15.02.2015 - Başlık açıldı.
    19.02.2015 - Scamlenme durumunda yapılacaklar eklendi.
    26.02.2015 - Birçok scam türleri eklendi.
    31.01.2016 - Escrow scami eklendi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sieger -- 31 Ocak 2016; 15:18:34 >

• Eski üye olmanız güvenirliği arttırırken referansınızın olmaması az da olsa insanın içine kurt düşürüyor. Fakat güvenilebilcek biri olduğunuza inanıyorum, scam konusunda detaylı anlatım için de ayrıca teşekkürler
  • Inextricable kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler, referans olmaması garip bir durum aslında, bir çok iş yapmama rağmen (artık aktif olarak trade yapmıyorum, ancak mesela dün orta büyüklükte bir satışım gerçekleşti) ama kişilerden referans istemiyorum. Bir sorun olsa nasılsa yazarlar buralara diye bir fikir oluşuyor hep bende. Biraz önce baktım, CSGO:REP te bile sadece 4 tane var, oysa rahat 50nin üzerinde olmalıydı o.

Artık mümkün olduğunca bu başlık altında toplamayı düşünüyorum, tabi repler +rep şeklinde değil de, detaylı şekilde yazılmasını rica edeceğim.

Ama yine her yönden, herhangi rastgele birinden çok daha güvenli bir imaj çizdiğim kesin gibime geliyor, kar amacım da yok, sadece birçok tecrübesiz arkadaş kandırılıyor, bunlara gerek yok. Umarım ticaretim, münasebetim olan arkadaşlar görünce yorum yazarlar da, oradan belki biraz daha güven artırabiliriz :)
  • Ellerinize sağlık hocam bu tür konular zor açılıyor foruma
  • Güzel bir rehber olmuş eminim ki bir çok arkadaşın işine yarayacaktır
  • 0-1 lvl account ları engelleyin bitsin
  • yüksek fiyatlı itemler için arabuluculuk gerçekten iyi olur. Forumu az çok takip eden kişiler forumda kimin güvenilir olduğunu görür ve ondan arabulucu olmasını rica eder
  • scorp17 S kullanıcısına yanıt
    aynen dostum, amacım da o zaten, yoksa 10lira 20liralık şeylere hiç bulaşmak niyetinde değilim. Geçenlerde aklıma geldi, bir arkadaşa burdan Karambit Fade çıkmış, ve kısa sürede bir sürü saçma sapan teklif aldı bana sordu. Eğer peşin olarak satsaydı benim üzerimden olacaktı büyük olasılıkla, ama sonra takas yapmayı seçti. Böyle daha az tecrübeli kişiler için en güzeli.
  • quote:

Orijinalden alıntı: evre2ka

0-1 lvl account ları engelleyin bitsin

taklidimi yalan birisi vardı adam hırs yapıp 35 level a kadar kasmıştı.
  • Konuyu komple okudum da bu işle uğraşmak için bir gelir olmalı bu işten yani ben hesap transferlerinde bunu yaptım ama artık uğraşmıyorum mailleri şifreler iki kişiyi tutuyorsun herkes itemini alıyor güvenle mutlu biz de mal gibi zaman harcamış oluyoruz buna. Adam gibi sitemem oturtmak gerek 600 liralık bıçak satıyorsan 50 TL'de arabulucuya vericeksin temiz temiz olacak.

Tanıdığım bir çok kişi abi senin üzerinden yapalım item transferini diyor fakat artık kesinlikle reddediyorum he diyorsanız ki sen yap abi %5 veririm her gün herkesin trade'ini yaparım 1 kişi de ne param ne hesabım gitti olaylarına gelemez.

Güven bu konuda önemli bir nokta tanınan inanlar yabancı forumlarda da buy işi yapıyor ama ne yazık ki ben çoğu kişinin "Bir de sana mı para vericez" tarzı yaklaşacağını düşünüyoırum olaya.
  • The_North_Face kullanıcısına yanıt
    Ben bunu bir gelir amaçlı yapmıyorum dostum, dediğim gibi vaktim oldukça, yardıma ihtiyacı olanlara, en azından bu forum çerçevesinde yardım etmek istiyorum. Ama dediğim gibi trade tamamlandıktan sonra bir şey önerilirse hayır demek için de bir sebebim yok.

Bu ara oynadığım 2 arkadaşım scamlenmiş, burada da hergün birileri scamlendim diye başlık açıyor, hatta bir arkadaşın hesabı bile gitmiş.

O yüzden elden geldiğince yardım edip bilgilendirmek bana zarar vermez.
  • quote:

Orijinalden alıntı: evre2ka

0-1 lvl account ları engelleyin bitsin

Tamam ama adam sadece CS veya CS ile birlikte sadece 1-2 oyun oynuyorsa? Sonuçta ben level kasmak için de parayla oyun almak gerekiyor diye biliyorum.

Bunun dışında @sieger hocam kafama takılan bir şey var;

Mesela benim profilime geçmiş mesajlarıma bakan biri benle %50 ihtimal alışveriş yapmayabilir diye içimde her zaman bir korku/şüphe vardır. Daha doğrusu hani bir alışveriş yaparsam böyle bir şeyle karşılaşabilirim diye korkuyorum. Neden derseniz ben doğruya doğru bu forumda siyasi ve futbol gibi bazı konularda öfkeme hakim olamayıp üslubumu bozup kötü bir dille konuştuğum zamanlar olabiliyor. Ki ben de mesela kendi profilime baksam derim bu adam böyle böyle bir uslüba sahip alışveriş yapmam falan gibi düşünürüm. Ama şu var bir insanın bazı konulardaki yorum ve düşünceleri her zaman onun alışveriş yaparken dolandırıcı olabileceği anlamına gelmez. Şahsen başka bir forumda 2 tane LoL hesabı sattım + geçen gün burada bir kişi ile CS:GO'da takas yaptım. Yani demek istediğim profile bakarken neye göre bakılıyor. Benim şahsen ileride yine DH'de bir alışveriş yaparsam korkum bu olacak. Doğruya doğru siyaset ve futbol konuşulurken kendime hakim olamıyorum bazen, özellikle de inatçı kişilere karşı.

• Spycho kullanıcısına yanıt
    0-1 leveldan orda arkadaşın kastı bu değildi, yoksa forumdan birisi olsa sorun etmem. Ancak random 0-1 level ekleyenler oluyor onlar insan değil zaten profilleri %99 gizli botlar.

Diğer yandan senin durumuna gelirsek, mesajlarını incelemedim ancak genel bir yorum yazacağım, ben tamam trade yapabiliriz dediğimde, birisinden skini alıcam, aldığım an parayı ödeyecek kişiye bana gönder dicem. Göndermezse, o kişiyi buraya rapor eder, ve skini de asıl sahibine iade ederim. Yani birçok durumda güvenmemem için sebep yok, şayet daha önce saçma sapan davranışları olduysa, burada forumda herkesle kavgalı ya da benzer durumları varsa, o kişi ile ticaret yapmamayı tercih edebilirim. Çünkü birçok kişi sadece 2 mesaj beraber konuştuk diye, sieger de beni bilir... gibi yorumlar yazacaklar, bunu istemiyorum.

Dediğim gibi trade yapacak kişilere ne yapacaklarını ben söyleyeceğim, bunlara uydukları taktirde, güvenmemem için sebep de olamaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: sieger

0-1 leveldan orda arkadaşın kastı bu değildi, yoksa forumdan birisi olsa sorun etmem. Ancak random 0-1 level ekleyenler oluyor onlar insan değil zaten profilleri %99 gizli botlar.

Diğer yandan senin durumuna gelirsek, mesajlarını incelemedim ancak genel bir yorum yazacağım, ben tamam trade yapabiliriz dediğimde, birisinden skini alıcam, aldığım an parayı ödeyecek kişiye bana gönder dicem. Göndermezse, o kişiyi buraya rapor eder, ve skini de asıl sahibine iade ederim. Yani birçok durumda güvenmemem için sebep yok, şayet daha önce saçma sapan davranışları olduysa, burada forumda herkesle kavgalı ya da benzer durumları varsa, o kişi ile ticaret yapmamayı tercih edebilirim. Çünkü birçok kişi sadece 2 mesaj beraber konuştuk diye, sieger de beni bilir... gibi yorumlar yazacaklar, bunu istemiyorum.

Dediğim gibi trade yapacak kişilere ne yapacaklarını ben söyleyeceğim, bunlara uydukları taktirde, güvenmemem için sebep de olamaz.

Anladım hocam teşekkür ederim, zaten ben de kendimden örnek vererek genel anlamda sormuştum.

• Bilmeyen arkadaşlar için çok iyi olmuş , bookmarklayın
  • Aynen bu temel ilkeler bile kıstas olarak alınsa scam'ın 10'da 7'si önlenmiş olur direkt.
  • Valla bende arabuluculuk yapabilirim. Yardım etmeyi severim. Çok can sıkıcı duruma gelmediği sürece yardımcı olabilirim isteyenlere.
  • Gerekli bir yazı olmuş, forum içinde karşılıklı güven sorunu yaşayan arkadaşlar olursa ben de yardımcı olabilirim. Referanslarım dükkanımdan görülebilir
  • @mustafadark
    Aynen ya, hatta 10da 9undan korunursun. Arada biz hatırlatalım da, bazen bi dikkatsizlik heycanla neler oluyor.

@ozan1212
    Bakalım kardeş, umarım çok güzel bi yer olucak buralar.
  • bahsis kismi ince olmus guldum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.