Şimdi Ara

SNR Margin değerleri normal mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
2.941
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ZOOM 5551 - X4 ADSL Modem Router kullanmaktayım. Aşağıdaki değerler normalmi?
    (Akşamüstü/akşam saatlerinde sürekli hattan düşüyorum)

Item Downstream Upstream
    SNR Margin 31.0 26.0 dB
    Line Attenuation 24.6 18.0 dB

Saygılarımla. C A N

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi delicans -- 6 Kasım 2006; 22:11:11 >

• SNR margin (dB): 30.1 29.0
    Attenuation (dB): 41.0 21.0
    Benimkiler boyle ve hattan dusme yok
    Senin degerlerin bende cok daha iyi bence normal
  • muhtemeln başka bir problemin var. Hattı tek başına kullanmıyorsan ondan da kaynaklanma ihtimali var
  • snr margin değerinin 30dan yüksek
    line attenuation değerinin 20den düşük olması gerekir sağlıklı bir adsl bağlantısı için.
    aksi durumlarda kopmalar,laglar görme ihtimaliniz artar.
  • SNR Margin 39.9 9.0 dB
    Line Attenuation 17.1 8.0 dB
    Errored Seconds 0 3
    Loss of Signal 0 0
    Loss of Frame 0 0
    CRC Errors 0 4
    Data Rate 1024 256 kbps
    Latency FAST FAST

errored seconnds ve crc errors nedir
  • 30 üstü normal, benim ki 40 a 30 şayet düşük gözüküyosa SNR değeri hatta parazitlenme oluşuyodur sık sık ADSL'den kopma olmuyosa sorun yok; oluyosa Telekom ADSL Teknik Servisi arayıp hattını bi kontrol ettir.
  • Sonunda telekom bilmem kaçıncı defa aradıktan sonra ekip zahmet edip hattı kontrol için geldiler. Gelen ekibe SNR ve gürültü seviyesinden bahsettiğimde yüzüme bön bön bakmazlarmı, bi de demezlermi "ustam bi hatçıyız anlamayız bunlardan" tabii benim sigortalar attı, içimden bayaa saydım. Sonunda pes ettim. Kaderime razıyım artık.

Saygılarımla. C A N
  • SNR Margin 33.8 31.0 dB
    Line Attenuation 24.8 17.0 dB
    Errored Seconds 0 0
    Loss of Signal 0 0
    Loss of Frame 0 0
    CRC Errors 0 0
    Data Rate 256 64 kbps
    Latency FAST FAST

bende yazdım ama ne anlama geliyor hiçbir fikrim yok bilen anlayan biri varsa iimidir kötümüdr biri yazsın yaw

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jxoch -- 7 Kasım 2006; 22:54:23 >
  • şu anlama geliyor abi bak kampanya şubatta bitiyor çabuk geç şu 1mbit kampanyasına yoksa hat değerlerin fena değil..

quote:

Orjinalden alıntı: jxoch

SNR Margin 33.8 31.0 dB
    Errored Seconds 0 0
    Loss of Signal 0 0
    Loss of Frame 0 0
    CRC Errors 0 0
    Data Rate 256 64 kbps
    Latency FAST FAST

bende yazdım ama ne anlama geliyor hiçbir fikrim yok bilen anlayan biri varsa iimidir kötümüdr biri yazsın yaw

• SNR Margin, Sinyal/Gürültü oranıdır. Yani gelen ADSL sinyali ne kadar güçlüyse,hattaki parazit yani gürültü ne kadar düşükse bu değer o kadar yüksektir.Değerler arkadaşların belirttiği gibi D 40-U 30 gibi birşeyse gayet iyidir.
    Line Attenuation ise hat zayıflaması yani santraldeki adsl sinyal seviyesi ile modeme gelen kablodaki sinyal seviyesi arasında kurulan bir orandır.Küçük bir değer olması gerekir. Mesela 8-9 gibi değerler hattın mükemmel olduğunu gösterir.
  • Timur arkadaşımız çok güzel anlatmış konuyu ayne şekilde sendeki sorun bendede olmuştu 1 hafta 10 gün bağlantı her 20 dakkada bir gidiyo Modem e bağlı olan Faxta çalışmıtodu
    Telekom sorun yok dedi ADSL'de yani kutuya kadar sorun yoktu hatta kutudan modem'e geln kablo bina dışından geliyodu benim soğuktan sıcaktan kuruyup parçalanmış dış yüzeyi yağmurda yağınca oksitlenme yapıp kısa devre yapıyo sinyal değeri 20lerin altındaydı Telekom Arıza'dan gelen TeknikAbi :) olayı çözdü hasar gören yerleri kesip bağladı sinyal 40 fax çalışıyo ADSL Canavar :) kutuya kadar sorun yoksa Telekom karışmaz İç hatta sorun olabilir ok ;)
  • quote:

Orjinalden alıntı: ersinerk

şu anlama geliyor abi bak kampanya şubatta bitiyor çabuk geç şu 1mbit kampanyasına yoksa hat değerlerin fena değil..

quote:

Orjinalden alıntı: jxoch

SNR Margin 33.8 31.0 dB
    Errored Seconds 0 0
    Loss of Signal 0 0
    Loss of Frame 0 0
    CRC Errors 0 0
    Data Rate 256 64 kbps
    Latency FAST FAST

yok abicim geçmem 1mb alışırım sona dönmem felan aman ben ayda10gb a yakın dl yapiom gerek yok mutluyum halimden

• Downstream Margin : 7 db
    Upstream Margin : 24 db

Downstream Line Attenuation : 34
    Upstream Line Attenuation : 20

gece 1 e doğru net düzeliyor anca..
  • quote:

Orjinalden alıntı: dest

Downstream Margin : 7 db

Değerlerin çok iyi değil.Hatta baya kötü.
    Bence bina girişinden modeme kadarki tüm telefon kablolarını kontrol ettir. Ayrıca Telefon Hattın topraklanmamışsa bu sorun oluşabiliyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: dest

Downstream Margin : 7 db

6db altı downstream margin olan durumlarda adsl den söz bile edilmese yeri var.
    6-10db çok kötü olarak nitelenebilir
    sen düşün gerisini
  • benimde 6-10 arası 2kişi ve yüksek bağlantıda sık sık kopmlara oluyo benim sorum malesef santralden kutuya kadar olana mesafe yapıcak bişey yok yani...
  • quote:

snr margin değerinin 30dan yüksek
    line attenuation değerinin 20den düşük olması gerekir sağlıklı bir adsl bağlantısı için.

ne halt ise

Bende de böyle bir durum olmaya başladı 2 gündür.
    Hat kesiliyor ve geri geliyor.
    Telekom santrali kontrol edecek.
    Hatçı amcalar geldi ama ben o an çalıştığı için çalışıyor demem ile arazi oldular.

bende çiziklerdeyim şu an.

• Hat kalitesi berbat bağlanabilmen bile mucize bence..
    quote:

Orjinalden alıntı: Crusader

quote:

ne halt ise

Hatçı amcalar geldi ama ben o an çalıştığı için çalışıyor demem ile arazi oldular.

• çok büyük hata yapmışın o gelen adamlara çalışıyor demekle. böyle bir problemin varsa ve es kasa adamlar geldiğinde düzelir gibi oluyorsa bile modemi kapa-aç birşeyler yap bak az önce koptu şimdi daha yeni bağlandım falan de. tekrar ara bence yoksa imkansız gelmezler. birdenbire olduysa zaten senin yapabilceğin çok bir şey yok. sadece arada splitter varsa bir onu iptal edip denemeni öneririm gerisi telekomun işi maalesef.

quote:

Orjinalden alıntı: Crusader

quote:

ne halt ise

• Dostlar selam;

biraz önce görevliler gitti.
    Benim daireye gelen hatta sorun yokmuş
    ancak uzatma kablosu değişmesi gerekiyormuş iş ona geldi.

Ewt değerler yerde ama bağlanıyordu.
    Bakalım baştan çektireyim kablosunu olur herhalde.

İlginiz için teşekkürler.

Silencer
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.