Şimdi Ara

Etrafa zarar vermeyen kurtarma dronu bir milyon dolar ödül kazandı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
407
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Etrafa zarar vermeyen kurtarma dronu bir milyon dolar ödül kazandı

Teknoloji dünyasında gelişmeler son hızıyla sürerken son yılların moda teknolojilerinden dronelar da geliştirilmeye devam ediyor. Birleşik Arap Emirlikleri'nin düzenlediği Drones for Good ( İyiilik için drone) yarışmasının kazananı da bu uçan robotlara farklı bir özellik katabilen Flyability ekibi oldu.

Flyability'nin geliştirdiği GimBall isimli drone'un en büyük özelliği ise dış katmanını saran küre şeklindeki tampon bölge barındırıyor olması. Bu tampon bölge ise drone'a bir çok kolaylık sağlıyor. İlk olarak çarptığı yerlerden hasar almasını engelleyen bölge ayrıca robotun bir canlıya ya da hassas bir nesneye çarpması durumunda zarar vermesinin de önüne geçiyor. Olası çarpışma durumlarında uçmaya devam edebilen drone aynı zamanda herhangi bir yüzeye indirildiğinde sıkışma ihtimalini de en aza indiriyor. Yere temas etmediği ve kanatların çalışması için gereken boşluğun her zaman sağlandığı tasarımda drone rahatça tekrar havalanabiliyor.

Bu özellikler ile herhangi bir yangın, kimyasal sızıntı ve ya benzeri gibi insanların müdahale etmesinin zor olduğu durumlarda kullanılması planlanan drone'un gönderildiği bölgede rahatça hareket edebilmesi ve olası zarar alma-verme durumlarını azaltması ödülü kazanmasına yardımcı oldu. 1 Milyon dolarlık ödülü kazanan Flyability ekibi bu parayı GimBall'a koyu ve dumanlı ortamlarda daha iyi iç lokalizasyon sağlayabilmesi için kızılötesi görüntüleme koyma amacıyla harcayacaklarını belirtti.

• hak etmişler süper olmuş

• Yukarıdaki abinin yüz ifadesi çok şirin yav

• doing:D
    iyiymiş,emeğine sağlık
  • Bizde olsa..Neyse insallah bilim ve sanatta muasır medeniyetlerler seyvesine ulaşırız birgün..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Baslarım. Böyle işe yaa bır ay önce aynı dronu yapmayı planladim çizimlerimı çizdim arduıno siparişi verdim yazılımı halletım öğrenci olduğumdan motor ve parça için para biriktiriyordum çıkan habere bak

• harbiden çok moralim bozuldu yaa

• quote:

Orijinalden alıntı: gokhan91

harbiden çok moralim bozuldu yaa

Sen yine de çalışmanı bitir tabi ki.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Güzel bir sistem yapmışlar.Harika.

• quote:

Baslarım. Böyle işe yaa bır ay önce aynı dronu yapmayı planladim çizimlerimı çizdim arduıno siparişi verdim yazılımı halletım öğrenci olduğumdan motor ve parça için para biriktiriyordum çıkan habere bak

Hocam ilk olarak geçen sene geliştirilme aşamasındayken görmüştüm bu dronu. Sende bu dronun nasıl yaptığını inceleyip daha iyisini yaparsın Mesela bunun daha da küçük versiyonundan bir dron sürüsü oluşturup her birine sonar konsa uçtukları bölgenin 3d haritasını çıkarabilirler diye düşünüyorum.
  • Prometheus filminde tünellerin haritasını çıkarmak için böyle bir şeyler salıyorlardı.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kartal Göz

quote:

bitirecem o kadar heves ettim arduino aldım öğrendim bu sevdada .kimsenin yapmadığı birşeyi yapma sevinci olacaktı :) artık olamayacak
  • quote:

quote:

quote:

bitirecem o kadar heves ettim arduino aldım öğrendim bu sevdada .kimsenin yapmadığı birşeyi yapma sevinci olacaktı :) artık olamayacak

Sağlık olsun madem birşeyler geliştirmeye meraklısın ve bu yolda ilerliyorsun daha çok icatlar yaparsın. Bende bir kesintisiz bir vites sistemi geliştirmiştim.Ama daha sonra öğrendiğime göre bir araba firması benzerini yapmış

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

quote:

Üzerinde hiçbir akla gelmeyecek yaratıcı değişikliklere gitsen? Bence üzerinde çok yaratıcı değişikliklere gidebilirsin, o sevinci körükleyebilirsin. Başarılar diliyorum. Peşini bırakma bu işin

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Güzel ürün

• quote:

quote:

quote:

quote:

Üzerinde hiçbir akla gelmeyecek yaratıcı değişikliklere gitsen? Bence üzerinde çok yaratıcı değişikliklere gidebilirsin, o sevinci körükleyebilirsin. Başarılar diliyorum. Peşini bırakma bu işin

Aslında benimki geliştiricilik değil de imkansızlık quadcopter için 4 motor lazım o kadar para biriktiremem bende tek motorla stabıl uçabilecek birsey düşündüm bu sistem aklıma geldı esin kaynağım da devrilmez mama kabı :)

• quote:

Baslarım. Böyle işe yaa bır ay önce aynı dronu yapmayı planladim çizimlerimı çizdim arduıno siparişi verdim yazılımı halletım öğrenci olduğumdan motor ve parça için para biriktiriyordum çıkan habere bak

İnsanın başına herşey geliyor, bu da benimki

http://forum.donanimhaber.com/m_88491989/f_//tm.htm#102407150
  • quote:

Orijinalden alıntı: artenis

quote:

Malesef memlekette bizim gibi amatörler yeterli imkan sağlanamıyor
    Ben üniversitedde mühendislik okuyorum okulda laboratuvarlar var ikinci sınıfı bitirecem ama hala girip o labları göremedim görsek de hocalar bozulur kırılır diye elletmıyorlarmır keşke kıckstarter gibi sıteler Türkiye içinde destek verse en azından aklımaza gelen küçük projeleri hayata gecırebılsek

• gokhan91 kullanıcısına yanıt
    Fikirlerini yapacağın şeyi yapmadan etrafa saçma, aksi halde bir bakmışsın senin bu projeni de bir başkası yapmış. Mesajını düzenle derim o yüzden alıntı yapmıyorum. Başarılar tekrardan.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: artenis

quote:

Malesef memlekette bizim gibi amatörler yeterli imkan sağlanamıyor
    Ben üniversitedde mühendislik okuyorum okulda laboratuvarlar var ikinci sınıfı bitirecem ama hala girip o labları göremedim görsek de hocalar bozulur kırılır diye elletmıyorlarmır keşke kıckstarter gibi sıteler Türkiye içinde destek verse en azından aklımaza gelen küçük projeleri hayata gecırebılsek

Merhaba,
    indiegogo tüm dünyadaki projelere hizmet veriyor bildiğim kadarıyla. Üstelik oldukça takipçisi olan ve bir çok projenin başarıya ulaştığı bir site.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.