Şimdi Ara

Samsung mobil bellek modüllerini yüzde 40 oranında küçültüyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
305
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Samsung mobil bellek modüllerini yüzde 40 oranında küçültüyor

Özellikle akıllı telefonlarda belirli bir boyut içerisine donanım bileşenlerini sığdırmak önemli ve bu sayede kompakt ancak çok güçlü akıllı telefonlar elde edilebiliyor. Bellek üretimi konusunda söz sahibi firmalardan Samsung bu açıdan önemli bir hamle yapıyor. 

Firma ePoP adını verdiği yeni bellek yığını içerisine 3GB LPDDR3 DRAM ve 32GB dahili hafıza yongası entegre etmiş ve standart yığınlardan yaklaşık yüzde 40 daha az yer kaplamasını sağlamış. RAM bellek saniyede 1866Mb veri transfer oranına sahip ve bant genişliği de 64-bit olarak belirlenmiş. 

Samsung ePoP paketinin sektör için bir devrim olduğunu belirtiyor. Paket 225 milimetre kare yer kaplıyor ve sadece 1.4mm kalınlığa sahip. Hali hazırdaki sürümlerde ise 374.5 milimetre kare alana ulaşılıyor zira paket içerisinde 225 milimetre karelik RAM bellek ve 149.5 milimetre karelik eMMC hafıza modülü yer alıyor. Bu sayede özellikle batarya gibi diğer bileşenlerin boyutu konusunda üreticilerin eli biraz daha güçlenecek ve aynı kasada daha büyük bataryalar kullanmanın önü açılacak. 

Samsung, ePoP konseptinin bir örneğini hali hazırda akıllı saatlerde kullanmaktaydı. Mobil cihazlar için olanı ise hali hazırda hacimli üretime geçti ve üretici ortaklara tedarik süreci başlamış durumda. Önümüzdeki dönemde ilk örneklerini piyasada görme şansına sahip olacağız.  

• bize böyle teknolojilerle gel samsung

• önceden samsung' a karşı önyargılıydım çok yanlış düşünmüşüm özür diliyorum samsung sende olmasan alternatif ürünler olmayacak

• samsungun ciddi bir başarısı var yönde

• Bu da mı plastik :P

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Samsung aşmış,bu şekilde yonga konusunda geliştirmelere devam ederse TMSC yerine Samsung kapısında şirketler kuyruğa girecek gibi.Tabi büyük pasta Apple hala Samsung'u bırakamayacak,boşanma davaları gibi bir taraf istemiyor bunu :)

• Samsung'un mobil iyi gitmeyince teknolojik gelişmeler gelmeye başladı.
    Güzel bir gelişme umarım bataryalar içinde böyle birşey gelir.
  • Samsung un en iyi olduğu konuda bir başarısını görmeseydim şaşırırdım bellek işinde iyiler

• "Bu sayede özellikle batarya gibi diğer bileşenlerin boyutu konusunda üreticilerin eli biraz daha güçlenecek ve aynı kasada daha büyük bataryalar kullanmanın önü açılacak."

İyi de , telefon üreticileri daha büyük batarya kullanmak istemiyor ki.
    Neyi küçültürlerse küçültsünler yine de bataryalar büyümüyor.

Bataryayı büyük koymak isteseler, 5 mm telefon yapıp 2000 lik batarya koymaya
    çalışmak yerine, 9mm telefon yapıp 4000 lik batarya koyarlar.

Onu bırakın, şu küçülme olmadan bile sadece 1-2 mm kalın telefon yaparak, daha büyük batarya konulabilir ama onlar telefonu inceltip hafifleştirmeyi tercih ediyorlar.

Daha büyük batarya hayalimiz, anca yeni batarya teknolojileri ile çok daha hafif bataryalar üretilmeye başladığı zaman gerçekleşir.

Yoksa çok zor...

• Samsung sayesinde daha iyi iPhone'lar geliyor
  • Samsung teknolojide lider oldu apple ürünleri kullanıyorum ama macbook'umun ssdsi ekranı iphone'mun işlemcisi belleği samsung. Bazı şeylerde adamlar lider ve artık yarı iletkende en büyük üretici olma yolunda ilerliyorlar yakında AMD işlemci ekran kartları Nvidia ekran kartları apple işlemciler hep samsung üretimi olacak. 3D nandlar sayesinde 250GB ssdlerin 2015 sonlarına doğru 70$ aşağısan alabileceğimiz konuşuluyor.

• Mobil cihazlardaki en yüksek maliyetli parçalardan birisi batarya olduğundan bunu yükseltmelerini çok beklemeyin. Bir arkadaşın dediği gibi telefonu 5 mm yapacağına 6-7 mm yapar 1500 yerine 2000-2500 mAh batarya koyabilirsin. Ama bu sefer batarya maliyeti de yaklaşık %30-50 artacaktır. Zaten telefonu inceltmek malzeme maliyetini düşürürken kalınlaştırmak arttırıyorken bir de açılan boşluğu batarya ile doldurmak üreticinin hiç işine gelmez. Tabi bir de artan batarya kapasitesi nedeniyle şarj devrenizi de güçlendirmeniz ve daha büyük adaptör kullanmanız gerektiği de cabası.

• quote:

Orijinalden alıntı: selcuk20

Mobil cihazlardaki en yüksek maliyetli parçalardan birisi batarya olduğundan bunu yükseltmelerini çok beklemeyin. Bir arkadaşın dediği gibi telefonu 5 mm yapacağına 6-7 mm yapar 1500 yerine 2000-2500 mAh batarya koyabilirsin. Ama bu sefer batarya maliyeti de yaklaşık %30-50 artacaktır. Zaten telefonu inceltmek malzeme maliyetini düşürürken kalınlaştırmak arttırıyorken bir de açılan boşluğu batarya ile doldurmak üreticinin hiç işine gelmez. Tabi bir de artan batarya kapasitesi nedeniyle şarj devrenizi de güçlendirmeniz ve daha büyük adaptör kullanmanız gerektiği de cabası.

Katılıyorum firmaların amacı günü kurtaran cihazlar yapmak adamların umrunda digil 3-5 gün giden telefon yapmak. 1-1.5 gün giden batarya koydukları zaman içerisine tamam oldu bu diyorlar.

• Batarya demişken piyasada 3500-4000 görürken Apple gibi bir dev 1xxx 2xxx bandında olmasi düşündürücü.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • OverClocK1ng kullanıcısına yanıt
    öncelikle selam hocam.

bu konuda da aynı görüşteyiz, tamamen art niyetli ve bir sonraki satış düşünülerek yapılan hamleler bunlar zaten bir yenilik yok bataryayı da arttırırlarsa ileride insanlara çeşit sunamazlar. iphone 6 yı görmedin mi ? yenilik namına hiçbirşey yok aynı kamera aynı batarya, aynı ram işlemciyi biraz geliştiriyorlar geri kalan %80 aynı şeyi makyajla ver. 2015 yılında hala 1810 maH bataryayla telefon çıkarıyor ya birçok arkadaşımda gördüm şok oldum adamlar yanında şarj aletiyle dolaşıyorlar, okulda, cafede bulduğu yerde şarja takmak için, samsung bu konuda çok güzel ti ye almıştı apple ' i insanlar prizlerin önünde yatıyorlar diye doğru arkadaş. bu apple firmasından oldum olası nefret etmeye devam edeceğim, kapitalizmin yarısını bu firma oluşturuyor. diğer firmalarda en azından 2200 - 2600 maH ' ları görüyoruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MühendisMurat -- 6 Şubat 2015; 15:03:53 >
  • MühendisMurat kullanıcısına yanıt
    Hadi madem insanlara adam gibi pili olan telefon vermeyeceksin, verme.

Sadece onu yapsa bir şey demem. Çünkü zararı anca kendine olur.
    Bense Apple'dan nefret ediyorum. Sebebi ise sadece kendine zarar vermiyor,
    teknolojinin gelişmesine de engel oluyor.

Mesela bir teknoloji buldun. Diyelim ki bir firma da bu teknolojiyi kullandı.
    Bunu lisanslama yoluyla çözmeye falan çalışmıyor. Direk olarak o firmanın
    ürünlerinin piyasadan toplatılmasını ve o modellerin üretiminin durmasını istiyor.

Apple'a bak. Hiçbir firmaya lisansladığı bir şey var mı? Sadece HTC ile falan bir anlaşma
    yaptı, o da kendisi de onların bir şeylerinden faydalanacak diye.

Bugün Dünyaya kattığı hiçbir şey yok. İşin kötüsü, kendisine o kadar abartı bağlı müşteri
    kitlesi var ki, başka firmalara da kötü örnek oluyor.

Mesela, Samsung Galaxy Alpha modelini ekranı olsun, pili olsun, sırf Apple müşterilerini
    çeksin diye üretti. Pili bile rezalet. Ama Samsung dedi ki: Apple'ın pili de rezalet ama alan
    alıyor. Demek ki satılıyor, ben de üretirim.

İnce telefonlar da öyle. Telefonu incelteceğiz diye işlemcisinden, ısısından, RAM'den, pilden
    çalıp duruyorlar. Neyse ki Huawei sanırım bununla ilgili bir çalışma yapıyormuş.
    Özelliklerden kısmadan yapabilecekleri en ince telefonu yapacaklarmış. Öyle olsa daha iyi tabi...

• Telefonda rem sayısı 16 çıkarma planları mı yapıyorlar ?

• Adamlar işi biliyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ekrem abi 374.5mm 37,5cm ediyor 225mm de 22,5 cm ediyor telefonlar bu duruma göre 50 cm felan oluyor abi ölçüler yanlış olmuş düzeltmen gerek

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.