Şimdi Ara

Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
2
Favori
1.983
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Bu yazıdahttp://makrodunyasi.com dan Güray arkadaşımızın kullandığı orijinal linear stage in muadilinin yapımı hakkında bilgi vereceğim.http://makrodunyasi.com/newport-linear-stage/
    Maalesef bu alet amatör olarak makro olayı ile ilgilenen meraklılar için biraz pahallı. Bir çok çeşidi olmasına rağmen pratik kullanıma uygun olanı 250-300TL yi bulabiliyor. Ben de makro olayına yeni girmek isteyen bir meraklı olduğum için açıkçası bu parayı bu alet için gözden çıkaramadım. Zaruri bazı parçaları tabi ki temin etmek zorunda kaldım. Körük, makro için bir lens ve dönüştürücü parçalar gibi.
    Şimdi gelelim gerekli malzemelere ve açıklamalara:
    1. Önce yapmak istediğimiz aletin ölçülü bir planını hazırlamamız gerekiyor. (Ben bunu AutoCad kullanmayı bilmediğim için Visio ile yaptım. Bu olaydan sonra AutoCad öğrenmeye başladım.) İsteyene elimdeki planı verebilirim. Ortalama 10x6x3,5cm ölçülerinde bir alet yapmaya çalışıyoruz.
    2. Hazırladığımız plana sadık kalarak istediğimiz ölçülerde pleksi temin etmeliyiz. Pleksiyi kendim alır keserim diye hevesleniyorsanız. Hiç heveslenmeyin. Çünkü yapmak istediğimiz alet mm cinsinden hassas bir yapıda olmalı bunu da elle kesim pleksi ile yapamazsınız. Bunu için www.pleksiburada.com sitesinde istediğiniz ölçülerde pleksi siparişi verebilirsiniz. Harika bir site. Başka hiçbir site sanırım bu tür parça bazından lazer kesim pleksi satmıyordur. Üstelik uygun fiyata.. (reklamı da yaptık devam edebiliriz)
    3. Diğer bir ihtiyaç malzemesi ki olmazsa olmazımız “micrometre” ben bunu aliexprees den temin ettim. 25TL civarı. TR de her zaman olduğu gibi bu tür bir alet bulmak mümkün olmadı. (isteyen olursa linki paylaşabilirim)
    4. Yapıştırıcı.. Pleksi parçalarını ilk olarak vidalayarak sabitlemeyi düşünüyordum. Kılavuz çekerek vidalayacaktım. Fakat pleksiye uygun kılavuz bulmak çok zor. İnce hatveli kılavuzların pleksiyi açılan vida deliğini sıyırma olasılığı çok yüksek. Bu nedenle sonradan aklıma gelen yapıştırma fikri üzerinde araştırma yaptım. Pleksi için yapıştırıcı olarak tehlikeli bir madde olan “klorofrom” kullanılıyormuş. Bu kimyasalın dikkatli olunmadığı taktirde bayıltma hatta ölüme kadar götüren sonuçları olabiliyormuş. Ama uzun süre solumazsanız sorun olmuyor. Ben merakımdan ufaktan kokladım Sorun yok uhu yada baly gibi kokuyor. İlk etapta maske kullansam da sonrasında yüzümü uzak tutarak tehlikesinden uzak durdum. Yalnız bu kimyasal bir yapıştırıcı değil, çözücü yani pleksiyi çözüyor (bir nevi eritiyor) ve saniyeler içinde donuyor. Bu kısa zaman içinde donma olayı ilk denememde başımı çok ağrıttı. Ufak bir sapma ve devamında zincirleme gelişen kaçıklıklar oldu. Resimlerde görüleceği üzere zımpara ve eğe ile olayı çözdüm.
    5. Alet 2 ana parçadan oluşuyor bu parçalar birbirinin içinde kızak şeklinde geçiyor. Burada ters kuvveti oluşturmak için gerekli olan diğer parçamız “çekme yayı” çekme yayı bulamayanlar sağlam kısa lastiklerde kullanabilirler. Çok uzun vadeli olmaz belki ama çekme yayı temin edinceye kadar iş görebilir. Ben çekme yayınını bulmaktan ümidi kesince lastik olayına sıcak bakmaya başlamıştım. Fakat son anda bir arkadaşım eski alet edavatlardan 3 tane bulunca orijinal plana sadık kaldım.

6. Şırınga ve Cam kavanoz: (iğneli ve iğnesi her iki şekilde de lazım olacak)
    Klorofrom su kıvamında bir kimyasala dolayısı ile 2 pleksi parçasını birleştirmek istediğinizde sizin fark edemediğiniz boşluklardan klorofrom akıp gidebiliyor. Sizde sağlam tuttu diye sevinirken hayal kırıklığı yaşayabiliyorsunuz. Bu nedenle klorofromu koyu bir kıvama getirmek gerekiyor. Bunun için cam bir kabın içinde biraz klorofrom dökün (elinize damlasa bile korkmayın çakmak gazı gibi soğuk bir etki bırakıyor sadece) bu kabın içinde daha sonra pleksi parçaları atın. Kırarak küçük parçalar halinde atarsanız daha iyi olur. Bir müddet sonra pleksilerin eridiğini ve macunsu bir kıvama geldiğini göreceksiniz. İşte bu noktada şırınga ile bu koyu klorofromu çekerek ilgili yere sıkıyoruz. Tüm işlemler bittikten sonra hala gözle görülür ince boşluklar varsa oralara da şırınganın uçuna iğne takarak klorofrom sıkabiliriz.
    7. Mengene ve paket lastiği: Pleksi parçalarını birleştirdikten sonra sağlam bir şekilde yapışması için minik mengelere kullanabilirsiniz. Fakat bazı acılarda mengene kullanımı pek uygun düşmediği için ben paket lastiği de kullandım.
    8. Gres yağı: Bunu kullanmak zorunlu mu emin değilim. Başta belirttiğim gibi bazı sebeplerden zımpara ve eğe kullanmak zorunda kaldığım için o yüzeyler kayganlığını kaybetti. Bu nedene bazı noktalarda bu yağ çok işime yaradı. Ayrıca aletin üzerine açtığım 2 vida deliğine vida takarken vidalar çok zorlandığında içeri biraz gres yağı sürdüm ilaç gibi geldi. Az kalsın boşu boşuna vidaların başını sıyıracaktım yada vida deliğine zarar verecektim.
    9. Resimlerde görülen vida deliklerini için tabi ki matkap gerekiyor. 5mm lik alana 2,5mm delik delebilen ağabeyime buradan teşekkür ediyorum
    10. Karbon folyo kaplama: Pleksi ilk aldığınızda her ne kadar pürüzsüz de olsa çizilmeye ve toz çekemeye müsait bir yapısı olduğundan bu temiz parlak halini uzun bir müddet koruyamıyor. (tabi zımpara vs kullanıldığında iyice yüzüne bakılmaz hale geliyor) Bu nedenle zorunlu olmasa da siyah karbon folyo kullanmanızı estetik acıdan tavsiye ederim.

Yukarıda anlatılanlar gözünüzü korkutmasın bu işe niyetlenirseniz çok çok zor bir şey değil. Ama maddi durumu yerinde olanların orijinal aleti almalarını tavsiye ederim. Çünkü bazı noktalarda gerçekten bezdiriyor. Birde evde ders çalışıyor ve çoluk çocuk sahibiyseniz projeye hiç elinizi süremediğiniz zamanlar olabiliyor.

Maliyet:
    Micrometre: 25TL
    Pleksiler: 10+kargo (20TL)
    Klorofrom 1L: 20TL kargo dahil (ama ben bunu masraftan saymıyorum. Çünkü bir dünya klorofrom arttı. Onları farklı projelerde kullanacağım)
    Diğer parçalara para ödemedim.

Resimleri numaralandırmaya çalıştım ki adım adım ne yapmaya çalıştığım anlaşıldın diye. Herkese iyi çalışmalar.

Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı Macro Çekim için Pleksiden Linear Stage Yapımı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fatality-one -- 4 Şubat 2015; 17:28:37 >

• Elinize emeğinize sağlık gerçekten harika bir çalışma olmuş.
  • Büyük bir emek var. Çok başarılı.Tebrikler
  • tebrik ediyorum mükemmel işçilik :)
  • Yorumlar için herkese çok teşekkür ederim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • muazzam bir çalışma olmuş , diyecek söz bulamıyorum , beni açan bir çalışma , artıkın meyvelerini görürüz :)
    merakla beklicem :)
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.