Şimdi Ara

Cevap: 1.9 jtd doblo ne kadar yakıt tüketir

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2
Cevap
0
Favori
3.344
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    2004 Doblo VIP sahibiyiz alırken çok araştırmamıza uğraşmamıza rağmen Doblo aldık en sonunda... Aslında Ticari araç olmasını ve kamyonet sınıfında bi araç istemiyorduk. Temiz mantıklı temiz bir STW araç bulamayınca(Dizel Fiat Stilo STW Temiz bulmak için uğraşıyorduk ama bıkmıştık artık aramaktan) en sonunda "sigorta" attı ve Doblo alalım bari dedik. Bari kamyonet alacağız "en iyisini" alalım dedik(paramıza göre). Yanlış hatırlamıyorsam sadece ilk sahibinden.com'a baktığımda hemen aynı il içinde olduğumuz birinin 2004 Doblo1 1.9JTD bulduk(51000 km) ilanını gördük fiyatını da uçuk yazmamıştı(arabaya göre) ve ertesi gün gittk aldık... :)
    Ve arabadan en ufak bir sıkıntımız yok Allah'a şükür. Yani arabayı servise neredeyse sokmadık diyebiliriz. Yalnızca bir kere 60000 km de iken triger kayışını değiştirmek için servis yüzü gördü (o da önemli orada olması gerekiyor çok hassas kayış sente ayarından dolayı) He bide babama söylemiştim 10000 km de bir yağını ve tüm filtrelerini değiştir diye o da dikkat etmiş...(şimdi sordum) Araba klasik "rutin servis bakımı" görmedi başka tabi olsa daha iyi olurdu ama...
    Ama 90000 km civarı iken aracın termostadı arıza yaptı(daha bir kere servis yüzü görmüş olsun o kadar bi de çeşme suyunu basarsan böyle olur)
    Hee bi de karteri delmiş babam... :)))
    Başka bir şey yok araçta tıngır tıngır süper herkes 1.9 JTD motor 1.3 ten çok yakar derken her zaman değil... 1.9 motorun 1.3 ten az yakacağı koşullar var 1,3 motorun 1.9 motordan az yakacağı koşullar var...
    Küçük bir kuvvetin yeterli olduğu yerlerde(mesela trafik olan yollarda) "büyük hacimli motor" kullanırsan tabii ki çok yakar ama tam tersi uzun yolda da küçük motor kullanıp öküz gibi basarsan "küçük motor" daha çok yakar... Mesela memleketim Kastamonu'dan İstanbul'a 5 kişi 1.9 JTD VIP aracımız ile yola çıktık "çok yakmasın bari" diyerek yola çıktık. (yani 1.9 JTD motoru en verebileceği en yüksek torkunu 1500 devirinde iken verebiliyor. Yani 200 Nm/1500 rpm(devirde) ve atabileceğin en yüksek vitese atıp deviri bu devire sabitler isen "en az" yakıtını yakmış olursun. Yani fabrika değerlerini görebilirsin(bizim aracımızda 5. vites 1500 devir yaklaşık 70 km/h gibi bir hıza tekabül ediyor bende 80-90-100 gibi gitmiştim yol bilgisayarı 1500 devirde ANLIK yakıt tüketimi4.7 Lt/100 Km gösterirken 1800 devirde 6 lt/100 km ile 8 lt/100km arası değişiyordu ) 609 km yol-Karabük'e gir çık(akraba ziyareti)-akşam FSM Avrupa - Asya trafiği (Yaklaşık 5 km)-Evin önü (ve evin önü .bayır aşağı içinde olandan 2-3 litre az gösteriyor diye tahmin ediyorum mesela bayır aşağı depo kırmızı ışığı yanarken bayır yukarı yanmıyor idi)... "Ne kadar yaktık" diye baktığımda tam eksiksiz dümdüz sıfır "yarım depo" yu gösteriyordu yani depoyu tam doldurup yola çıktık tam yarım depoda evin önünde stop ettik ve KOMPLE yakıt ortalamasında ise 5.1 Lt/100 km değerini görmüştük..Yani ufak bir hesap yaparsak o zaman mazot yaklaşık 4 liraymış harcanılan mazot yaklaşık 30 litre 4 x 30=120 TL (otobüs bileti bir kişi 60 lira idi)
    Sonuçta Allah razı olsun bu "multijet" motoru üreten ekipten...Şu an 124000 falan km'si 100000 bakımını yaptırmadı babam" O ne lan boyuna bakıma mı gitcek bu araba..." diye :) 120000 bakımını yaptıracağız inşallah..."Forever Fiat Multijet..." olarak bitirmek isterdim ama Allah'a emanet olun... Hee bi de motor ilk çalıştırıldığında motor soğukken öküz gibi basarsanız utanmasa 1 milyon km yapabilecek motorunuzun elinize inmesi için elinizi açarsınız..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hastavegenc -- 31 Ocak 2015; 16:49:12 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.