Şimdi Ara

üniyi bırakmak 3.sınıf

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
13
Cevap
0
Favori
3.624
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba daha öncede foruma bir çok yazı yazdım anlatacagım konuyla ilgili ancak bir türlüne yapacagımı bilemiyorum daha önce bu durumda olan yada tecrübeli kişilerden yorum bekliyorum
    ben tobb etü iç mimarlık okuyorum 3.sınıf oldum ama başarısız bir ögrenciyim bu zamana kadar nasıl geçtin derseniz her dönem sınıfça geçtik final jürisine gitmek yeterliydi. aslında ta hazırlıktan beri istemiyodum bu bölmü farkndaydım çünkü lisedeyken falan cin ali bile çizemezdim hocalarım bunun yetenege baglı olmagını ögrenilebilir old söylüyolar ama suan elime kagıdı versen çizemem ha bil programlarını ögrenip yapabiliyorum ama hocalar mimarlar bilgisayardan çizer elle çizeksin diyip bil kabul etmiyolar mesela pazartesiye sınavım var ama hiç içimden gelmiyo birşeyler yapmak herkesin başarılı olacagı bir bölüm vardırr biliyorum ama aslında bn nede başarılı olacagımı pek bilmiyordum daha sonra psikolojiye ilgi duy farkettim suandada derslerine giryorum ünideki ama bi türlü yeterli gelmiyo daha fazla derse gitmek istiyorum okuldan da bölümümden de nefret ediyorum aslında öss tercihimde de psikoloji vardı ama iyi vakıflar tutmadı ktüleride ben yazmadım burayıda bi inatlaşma sonucu yazdım babamlar hep gıda müh istedi bnde babamın işinde çalışmamayı istedim aslında bahçeşehi psikolojiyi cok istiyordum ama çok az sıralamayla kaybettim şok oldum benim dönemimde katsayı olayı degiştigi için tobbda onun altındaydı tobb da da bana gelecek en iyi bölüm buydu gidceksen iyi vakıfa git dedikleri için aklıma takılıyodu sürekli son gün ekledim bahçeşehir puanımın çok altındaydı garanti gözüyle baktıgım için yazdım korkmadan ama bilemezdim sadece 2 kişilik sıralamayla kaçiracagımı öss yede girdim geçen sene ailem öss yi bırakmam için neler yaptı anneme kalsa bitirip memelekete döneyim zaten evlenecem yaşım geçmesin babam bu bölümü okumamı istemiyo daha iyi bir bölümde okuyup ilerde kimseye muhtaç kalmadan iyi bi kariyer yapıp çalışamı istiyo yani annemin düşündügü gibi evde oturmak degil ama bi daha özele yollamam devlete gidersin diyo develete de girebilmem zor puanları çok yüksek yani herks 3 sün artık bitir diyo ama bitirsemde bu meslegi yapamam çünkü tasarım yapamıorum bi şekilde ya açıkögretimden bi yere girerim ayad yüksek lisansa psikolojiye başvuracam ama lisansların yanında iht düşük yoksa bırakıp psikoloji lisansa mı gitmeliyim ama okulu tamamen bırakıp,birde o stresten ya elimdekimide kaybedersem diye korkuyorum ayrıca boşuna okumuş olmak istemiyorum ilerde çalışmak para kazanmak iyi seyler yapmak istiyoru ayrıca ben okul hayatımda hiç bir zaman başarısız bi ögrenci olamdım devlette okurdum takdir teşekkür alıp geçerdim içt deki hocaların lafları başarılı olmadıgın için ayrımcalıklar heryerde başarısız bahsedilmek çok koyuyo bana çünkü ben hiç bir zaman böyle bir kişi degildim yani anlayacagınız çok kararsız durumdayım bekleye bekleye 2 senemde geçti böylece sizden akıl istiyorum

• Arkadaşım yeteneğin ve isteğin yoksa bırak gitsin. İktisat falan olsaydı kas gitsin derdim ama bitirsen ne olacak ki? Diploma alana iş garantisi yok anca kendi bölümünden iş bulabilirsin ama nefret ettiğin bölümün işini yapamazsın. Şurada insan bir kere üni okuyor 2 senenin 3 senenin lafını yapma derim. Bizim dersanede vardı öyle acayip başarısız tipler gitti biri iç mimarlık seçti diğeri grafik tasarım falan...
    Aç sefil sürünüyorlar tabi yetenek sıfır olunca.
    Mezun olup ortada kalmaktansa oku psikoloji gitsin....
  • Ülkemizin en büyük sorunu bence değer üretememizin en büyük sebebi istemediğimiz yerlere olmak ben de 3.sınıftan okulu bırakıp,tekrar sınava girdim ve bölüm değiştirdim.Bölümümden memnun değildim,mezun olunca birşey üretemiyeceğime inanıyordum.Şu an yeni bölümümden memnunum.Benim sana önerim seveceğine yapabileceğine eminsen hiç düşünme şimdi seni zorlayanlar yaşamadılar senin yaşadıklarını ve yaşamayacaklar,bu yüzden kararını bir an önce ver.
  • quote:

Orijinalden alıntı: safolduk

Ülkemizin en büyük sorunu bence değer üretememizin en büyük sebebi istemediğimiz yerlere olmak ben de 3.sınıftan okulu bırakıp,tekrar sınava girdim ve bölüm değiştirdim.Bölümümden memnun değildim,mezun olunca birşey üretemiyeceğime inanıyordum.Şu an yeni bölümümden memnunum.Benim sana önerim seveceğine yapabileceğine eminsen hiç düşünme şimdi seni zorlayanlar yaşamadılar senin yaşadıklarını ve yaşamayacaklar,bu yüzden kararını bir an önce ver.

haklısın sen hangi bölümdeydim simdi nerdesin
  • madlen1 M kullanıcısına yanıt
    .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi interalia -- 11 Şubat 2015; 1:03:24 >
  • madlen1 M kullanıcısına yanıt
    Kurum içi yatay geçiş gibi imkanlar var. Bir araştır bence. Aynı üniversitede başka bir bölüme geçiş yapabilirsin.
    Özelde okuyup devlet üniversitelerine de geçme imkanı var ancak bölümünü değiştirebilir misin onu bilmiyorum. Yatay geçiş olaylarını iyice araştır. 3. sınıf olduğun için sıkıntı olabilir. Eğer yatay geçiş imkanın yoksa sınava hazırlanmalısın bence.İnsan sevmediği işi yapamaz, yapsa bile ne derece yapar tartışılır.
    Hayat senin hayatın, şimdi 3 sene kaybetmişsin ama önemli değil bence. Zararın neresinden dönersen kardır. Şimdiki 3 seneye yanıp değişiklik yapmazsan, belkide hayatının sonuna kadar keşkelerle dolaşacaksın. O yüzden kendine güven ve bu güveni sağlamlaştırmak için iyi çalış ve istediğin yeri kazan.
  • xdriver X kullanıcısına yanıt
    kurum içi yatay geçişte öss puanımın tutması gerekiyor yada ort 2 sinide saglayamıyorum ayrıca bizim okulda psikoloji sonra açıldıgı içinsuan yatay geçiş kont yok
  • Boşuna demedik:

İstisnasız tüm tasarım disiplinlerinde ilk adım çizgiyle atılır

Ayrıca:

Meslek seçimi bu nedenle insan hayatındaki en önemli iki tasarruftan biridir: Birincisi meslek seçimi ikincisi de evliliktir, iki ana konuda kişi şu ilkeyi uygulamalı: Dur, düşün, danış, yap. Üniversite öğrencilerinin tercihte bulunurken bunu kendilerine uygulamaları gerekiyor. Kendisinden daha önce o alanı kazanmış, başarı sağlamış kişilere, rehber öğretmenlere, anne-babaya danışmalı. Bu kişilerden bütün görüşleri aldıktan sonra son kararı kendisinin vermesi gerekir. Kişinin sevdiği işi yapması önemli… Sevdiği işi yaparsa o iş onu yormaz. Heyecan duyduğu alanda çalışırsa hem başarılı hem mutlu olur. Sevmediği işi yaparsa sevgi değişken bir şeydir. Sönmekte olan bir ateş gibidir, ilgi gösterilirse artar. Bu durum meslekte de aynıdır. Mesleğin olumlu yönlerini, geleceğini düşünerek kişi o mesleği ilk başta nefret olmadıkça az bir sevgi bile olsa sevgi ile geliştirilebilir. Yani meslek seçerken nefret ettiği alanları seçmesin. Çok sevdiği alan ile az sevdiği alan arasında bir derecelendirme yapsın. Ama nefret ettiği alanı kesinlikle seçmesin.
    http://www.nevzattarhan.com/once-kendinizi-taniyin-sonra-tercih-yapin.html

http://www.kure.tv/izle/aktuel-iste-meslek-seciminin-puf-noktalari

"Dürüst olalım... İyi üniversite hangisi?"

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi okuryazarcizer -- 9 Şubat 2015; 14:27:35 >

• okuryazarcizer O kullanıcısına yanıt
    teşekkürler güzel siteler hepsi emeginiz için sanırım tasarımın bir alanındasınız sizde ve baya etkin old gördüm keşke bende böyle olabilseydim yolladıgınız linkler zaten şu ana kadar farkında oldugum şeylerin üzerinde duruyor malesef insan istemedigi meslegi okumasından öteye gidemedim beni yönlendiremedi yani yada isteklerime cevap bulamadm öyle diyelim yinede ilginiz için tesekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: madlen1

teşekkürler güzel siteler hepsi emeginiz için sanırım tasarımın bir alanındasınız sizde ve baya etkin old gördüm keşke bende böyle olabilseydim yolladıgınız linkler zaten şu ana kadar farkında oldugum şeylerin üzerinde duruyor malesef insan istemedigi meslegi okumasından öteye gidemedim beni yönlendiremedi yani yada isteklerime cevap bulamadm öyle diyelim yinede ilginiz için tesekkürler

Rica ederim.

Doğrusu zor bir durum...

Yüzmüş yüzmüş kuyruğuna gelmişsiniz, öyleyse bitirmeye çalışmanızda fayda var... Bizzat tasarım yapmak yerine, ileride açacağınız ofisin işletme veya ne bileyim pazarlama tarafıyla ilgilenirsiniz belki...

Ayrıca yüksek lisans seçeneği sizi memnun edecek bir alana kayma imkânı sağlar mı mesela? Öncesinde ilgi alanlarınızın net bir tesbitini yapmak gerekirdi tabii. Çoktan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi okuryazarcizer -- 9 Şubat 2015; 21:59:48 >

• yaşı falan sorun etme istediğin neyse onu yap, arkadaşım tıp ı 3.sınıfı okuyup bıraktı bu sene eczacılığa geçti
  • Yetenekli olduğunuz bölümü seçmelisiniz.İnsanlar bölüm iyi itibarı olan bir meslek diye gidip başarılı olamayacakları yerlere gidiyorlar.Sizde eğer mimarlıkta başarılı olamayacağınızı duşunuyorsanız yapabileceğiniz bolume geçiş yapın.Tamam mimarlık güzel bir meslek o kadar okumuşsunuz fakat inanın ilerde başarılı olmanız zor.Ama gerçekten psikoloji de kendinizi yetenekli hissediyorsanız o bolumu seçin.İlerde çok başarılı olabilirsiniz.Unutmadan sevdiğinizden çok yetenekli olduğunuz mesleği seçin ilgi duymak sevgi geçicidir ama yetenek kalıcıdır ve yetenekli olduğunuz işi seversinizde zaten.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.