Şimdi Ara

Huawei yöneticisi 4K ekran çözünürlüğünü akıllı telefonlar için gereksiz bulduğunu söyledi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
72
Cevap
0
Favori
1.146
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Huawei yöneticisi 4K ekran çözünürlüğünü akıllı telefonlar için gereksiz bulduğunu söyledi

Geçtiğimiz günlerde Çin'li elektronik devi Huawei'nin 2014 yılı içinde 75 Milyon akıllı telefon sattığını ve gelirini 12.2 Milyar dolar seviyesine çıkardığını bu bağlantıda sizlerle paylaşmıştık.

Ayrıca Huawei akıllı telefonlarda 2K ekranların gereksiz olduğunu ve pil tüketimini olumsuz etkilediğini bir çok kez dile getirmişti. Şirketin ar-ge yöneticisi Kevin Ho ise geçtiğimiz günlerde yaptığı bir ropörtajda yüksek çözünürlüğün pil konusunda olumsuz etki yaptığını yinelerken ayrıca ekran çözünürlüğünün sadece pazarlama amaçlı arttırıldığını ve cep telefonu boyutlarında insan gözünün bu artışı fark edemediğini söyledi.

Ancak açıklamasında "Gelecekte 4K ekranlı telefonların hiç bir şansı olmadığını söylemek istemiyorum" diyerek kullanıcıların görüşlerinin önemini belirten yönetici "eğer insan gözü çözünürlük artışındaki bu gelişmeyi fark edebilecekse belkide biz de 4K ekranlı telefonlar için çalışabiliriz" açıklamasında bulundu.

Ayrıca Kevin Ho tüketicilerin yüksek çözünürlük yerine pili daha uzun giden cihazlar seçmelerinin daha doğru olacağını söyledi.

Geçtiğimiz günlerde Erdi Özüağ'da Huawei P8 modeli ile ilgili bilgileri ilk defa paylaşırken cihazın Full HD ekran ile geleceğini belirtmişti.

• 2K yı bile gereksiz buluyorum.
    Tabi bazı arkadaşlar itiraz edecekler.
    Geçenlerde arkadaşıma gittim. 4K TV almıştı. 40 inç.
    Adam TV nin dibine giriyor ve 10 cm uzaktan bakıp bana dönüyor ve
    diyor ki: "Baaak, pixelleri göremiyorum, işte böyle olmalı."

Dedim ki: Yahu arkadaş. Dünyada 10cm den TV izleyen bir mahlukat var mı?
    Her TV nin izleme uzaklığı bellidir ve 2.5 katıdır. 40 inç ise 2.5 metreden
    izleyeceksin.

Şimdi 2K ekrana sahip bir telefon düşünün. Ekrana 2cm yakından bakar mıyız?
    Hayır.

40 inç TV yi 1080p de bile 2.5 metreden izliyorsak, 5 inç telefona ne kadar
    uzaktan bakarız?

40 inç, 5 inç'in 16 katı büyüklüğündedir. Yani ekran yüzeyi 16 kat ufalırken
    çözünürlük yine FullHD kalmaktadır.

Bu da 2.5 metreyi 16 ya bölersek: 250 / 16 = 15 cm den baktığımızda aynı hesap
    olacak demektir.

Zaten 15 cm bile çok yakın bir menzil. Bunun üzerine 2K olduğunda 7.5 santimden
    baktığımızda, 40 inç TV ye 2.5 metreden bakıyormuş gibi oluruz.

7.5 santim yakından da telefon melefon kullanılmaz yani.

Kısacası 2K da gereksiz, 4K da. Ama daha büyük ekranlarda , pilin ve GPU'nun
    hakkını verdikten sonra, neden olmasın ki...

• 2k içinde gereksiz demişlerdi şimdi 4 k için demişler. 4 - 8 çekirdekli işlemci de gereksiz çabuk tükenen pil de gereksiz. Ekranın kasaya oranı yüksek olmalı , çıkarılabilir şarjı uzun giden pili olmalı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 2k ekranlar telefonlar için gereksiz bir yük, full hd ile ayırt edilebilecek farkı yok dibinden yada büyüteçle bakılmadığı sürece.
    10-15" ekranlarda 2k çözünürlük güzel olabiliyor, fakat 5-6" arası telefonlar için çok komik. Hele 5" için 4k'nın lafı bile geçmesi ise ultra komik.
    Firmaların bence kolayına geliyor abartı sayılarla cihazı pazarlamak, oturup batarya teknolojisi yada yenilikçi başka özellikler geliştirmek zor geliyor.
    Daya abartı sayıları sat, batarya yarım gün gitse de olur.
  • OverClocK1ng kardeş kimseye anlatamazsın bunu.:) Söyleye söyleye dilimde tüy bitti. Bazı arkadaşlar anlamak istemiyor yada işlerine gelmiyor. full hd bile fazla bana göre fazla:) ama olacaksa full hd olsun daha fazlası işlemciyi ve bataryayı yormaktan başka bir işe yaramaz:)

• Normalde bende gereksiz bulyordum fakat oculusrift tarzi vr gozlukler icin eger ileride tekefonlar kullanilcaksa 8k ya kadar yolu var ekrana buyutec benzeri lenslerle bakigimiz icin...

• Görüş mesafesi ve güç açısından uygun " iş " yapılabilecek platform olarak notebook geldi aklıma..Bilebildiğim kadarıyla " Toshiba Satellite P50T-BST2N01 Ultra HD 4K Dokunmatik Notebook " ve Lenovo nun bir modeli 4k çözünürlük sunuyor.Toshiba nın parası da 4 k :D.Ama bunları alacak olan ne için kullanır da hayrını,farkını görür ;bataryası ne kadar " iş " yapmaya izin verir hiç bilemiyorum.

• ya fullhd neyimize yetmiyor, adamlar panele önem verinceye kadar bataryaya önem verse de 1 hafta giden telefonlar yapsalar.

• LG G3 kullanıyorum. 2K ekran. Arkadaşımda Sony experia Z2 var. Full HD ekran. Sony 'nin ekranı bana çok daha güzel geliyor. Renkleri kıyasladık daha canlı hoş.

İnsan gözü aradaki farkı kesinlikle anlamaz. Biz telefonları yan yana koyduk fark göremedik.

Onun pili 1 haftaya yakın gidiyor. Benim pil 1,5 max 2 gün. Onun 4 GB interneti var telefonda. Benim 2 GB

2K kesinlikle aşırı pil tüketiyor. Ve gereksiz. Kullanan biri olarak benim görüşüm bu.

Unutmadan 2K ekran telefonda aşırı işlem gücü kullanıyor. telefon ısınıyor.

• diğer firmalarda keşke bunu anlasa

• Bu firmaların hepsi tükürdüğünü yalacak malesef ,birkaç yıl sonra hepsi 4k ekranlar kullanacak.
  • Hay babana rahmet :)

• O zaman full hd de kalsınlar. 10 sene sonra da full hd telefon yapsınlar bakalım. Taş çatlasa 2 seneye mecbur 2k ya da 4k ekranlı telefon yapacaklar. Boş laflar hep.

• quote:

Orijinalden alıntı: OverClocK1ng

2K yı bile gereksiz buluyorum.

izleyeceksin.

Hayır.

uzaktan bakarız?

olacak demektir.

Hesap yapman anlamayan kullanıcılar için iyi olmuş. Ben her zaman sistem parçaları birbiriyle uyumlu olacak diyorum. Ama kimseye dinletemiyorum. HD (720p) 4-5 inç veya FullHD (1080p) ekran 5 inç ve üzeri için telefonlar için yeter de artar bile. Şimdi bu sisteme 2 gb RAM de koyduğunda tabi orta halli bir de işlemci sistem tamamdır. Asus bunu gördü ve sistemi bunun üzerine odakladı. ZenFone'lar peynir ekmek gibi satıyor. Adamlar en düşük telefonu olan Zenfone için bile 5.0 vereceklerini söylediler. Daha ne olsun. Orta seviye (Firmalara göre alt seviye) kullanıcıyı dinlersen sürümden kırarsın piyasayı.

• Göz seçemez diyorsunuzda göz seçebiliyor detayları ama haklısınız full hd'den sonrası telefonlar için gereksiz bencede

• Ha ha böyle derler, aradan 1 ay geçer, 4k'li telefon lanse ederler/ lanse etmek zorunda kalırlar.Piyasadaki genel konjöktüre firmalar ayak uydurmak zorundadır.

• Pazarlama stratejisinden başka birşey değil zaten ekran çözünürlüğünün artırılması. Telefonlarda daha çok uzun bir süre Full HD standart olarak kalmalıdır. Artık pil tamamen bir sorun olmaktan çıktığı dönemler geldiği zaman, gpu'nun da dert olmayacağı zaman istersen 10K ekran koyarlar.
  • Aferim huawei. 720p yeterli. 5" ve üstü için fullhd kabul edilebilir. Bu adamlar piyasayı domine edecek. Ascend G7 kullanıyorum çok memnunum

• quote:

Orijinalden alıntı: OverClocK1ng

2K yı bile gereksiz buluyorum.

izleyeceksin.

Hayır.

uzaktan bakarız?

olacak demektir.

Alakası yok.arkas asya g3 bende g2 var ikimizde 1080o video açıyız onunki çok daha keskin

• Hadi canım! Öyle mi diyorsun? Çok şaşırdım!

Arkadaş, ortalıkta 2K içerik bile bulmak bu kadar güçken yok 4K yok 8K... Komik doğrusu, ben tebessüm ediyorum böyle haberler görünce.

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.