Şimdi Ara

Ati Radeon X1650XT'e yenilenmiş 7600GT ile gelen cevap

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
41
Cevap
0
Favori
2.792
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Daha önce hazırladığım haberlerde artık firmaların, performansın yanında, sektörde vizyon genişletebilecek önemli teknolojik gelişmeleri ürünlerine uygulayan ilk firma olma konusunda da birbirleri ile yarıştığını belirtmiştim. Özellikle Intel ve AMD ile birlikte, rekabetleri heyecan ve merak ile takip edilen diğer muhteşem ikilimiz Nvidia ve Ati arasındaki kıyasıya yarışın üretim teknolojilerine de kaydığını yine daha önce hazırladığımız haberlerde bulabilmeniz mümkün. 2007 yılı içinde 65nm üetim teknolojisine kaymayı planlayan Ati ve Nvidia arasındaki sıcak savaş şu sıralar 80nm üzerine yoğunlaşacak gibi.

Nvidia'nın G73-A2 (90nm) ve G73-B1 (80nm) grafik işlem üniteleri

İki rakip firmanın yeni grafik işlem üniteleri

80nm üretim teknolojisine geçiş konusunda ilk adım Nvidia'dan gelmişti. Firma diz üstü pazarı için geliştirdiği yeni GeForce Go 7700 grafik çekirdeğini 80nm üretim teknolojisi ile üreterek bu alanda bir ilki gerçekleştirmiş ve rakibi Ati'ye önemli bir çalım atmıştı. Ancak Ati'nin buna cevabı gecikmedi ve 80nm üretim teknolojisi ile üretilen grafik işlem ünitesine sahip X1950 Pro'yu piyasaya sürerek dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Fakat anlaşılan firmanın bununla yetinmeye pek niyeti yok. Kısa bir süre içinde Ati, yine 80nm üretim teknolojisi ile üretilen grafik işlem ünitesine sahip X1650XT'yi de piyasaya sürmeye hazırlanıyor. X1650XT konusunda da detaylı bir yazıyı ana sayfa haberlerimizde bulabilmeniz mümkün.

GeForce Go 7700 ile bir ilki gerçekleştirip devamını getiremeyen Nvidia, şimdi Ati'nin modellerine cevap vermeye hazırlanıyor. Firma özellikle 7600GT,7600GS ve 7300GT modellerinde kullandığı 90nm üretim teknolojisi ile üretilen G73-A2 grafik işlem ünitesini 80nm üretim teknolojisi ile üretilecek olan G73-B1 ile revize etmeye hazırlanıyor. Hatta ilk aşamada, 7600GT'nin, yeni revizyon grafik işlem ünitesi ile yeniden piyasaya sürülmesi planlanmakta. Bu nokta da 7650 ve 7700 gibi yeni model isimlerine yönelik beklentiler de en azından şimdilik ve masa üstü piyasası için gerçekleşmemiş olacak.

80nm üretim teknolojisine geçiş, ilk etapta üretici firmaların işine yarıyor. Zira düşen üretim teknoljoileri sayesinde her wafer filminden daha çok çekirdek kesebilmek mümkün oluyor. Yapılan projeksiyonlara göre 80nm üretim teknolojine geçiş sayesinde Nvidia'nın, çekirdek başına ortalama maliyeti %20 azaltacağı tahmin edilmekte. Nvidia'nın yeni logosunu üzerinde görebileceğimiz 80nm üretim teknolojisne sahip olan yeni grafik işlem ünitesinin güç tüketimi de kardeşine göre daha düşük. Tabii gelişen teknoloji ve düşen üretim boyutlarının mutlu edebilceği bir değer kesimse son kullanıcılar olacak. Çünkü 80nm üretim teknolojisi ile üretilen grafik çekirdeğine sahip daha yüksek performanslı ve daha az ısınan ekran kartlarını 90nm üretim teknolojisi ile üretilen grafik işlem ünitelerine sahip hemcinslerine göre daha uygun fiyata alabilmek mümkün olabilecek.

Artan saat hızları 7600GT'ye adeta doping etkisi yaratmış

80nm üretim teknolojisiyle üretilen yeni G73-B1 grafik çekirdeğine sahip 7600GT modellerinin ilk örneklerinden biri XFX'den geldi. Özellikle şu günlerde iddialı fiyatları ile ülkemiz pazarında da popüler olmaya başalayan XFX'in yeni 7600GT modelinin test sonuçları ortaya çıkmaya başladı. Ekran kartının sahip olduğu 700MHz çekirdek hızı ve 1800MHz'lik bellek hızları ortada. Yine XFX'in 7600GT modelleri üzerinde 1.1ns'lik, 128-bit bellek veri yoluna sahip 1.1ns'lik 256MB GDDR3 Xiancun bellekler kullanılmakta. Ayrıca yeni grafik işlem ünitesi ile birlikte gelen çekirdeğe entegre HDMI/HDCP desteği de oldukça önemli. Bu sayede herhangi bir 3.parti çipe gerek kalmadan HDMI/HDCP desteği sağlanabiliyor. Aynı özellik Ati'nin benzer grafik işelm üniteleri için de geçerli.

Test Sistemi;

Testler;

Testler donews.com sitesinden alınmıştır. Daha detaylı testlere buradan ulaşabilirsiniz.

700/1800MHz saat hızlarına sahip olan yeni 7600GT baya iddialı. Hatta ilk testlere göre 7900GS'nin yakasına yapışmış dahi diyebiliriz. Ati'nin 80nm üretim teknlojisi ile üretilen yeni grafik çekirdeği RV560'a sahip olan X1650XT'nin test sonuçlarını da forumlarımızda aratarak bulabilmeniz mümkün. Nvidia yeni 7600GT ile gerçekten iyi iş çıkarmış diyebiliriz. Özellikle eski seri 7600GT ile arada fiyat farkının olmayacağına dair gelen haberler de son kullanıcı açısından son derece sevindirici.

Nvidia bununla yetinmeyip fiyatlandırma üzerine de bazı iyileştirmeler yaparak, yeni 7600GT'nin yanında 7900GS'nin fiyatını bir miktar aşağı çekip Ati'yi köşeye sıkıştırmaya çalışacak. Bu noktada Ati daha doğrusu AMD'nin işi şuan için oldukça zor görünüyor. Zira Intel tarafından Core 2 Duo "Conroe" işlemciler ile performans liderliği elinden alınan, yine Intel'in 4 çekirdekli işlemcilerini bu ay içinde çıkaracak olması firmayı bu kategoride oldukça zorlarken, Nvidia'nın DirectX 10 destekli GeForce 8800GTX ve GTS'i kısa bir süre içinde piyasaya sürmeye hazırlanması, ayrıca ilk testlere göre GeForce 8800GTX'in uygulamasına göre değişmek ile birlikte AMD Ati Radeon X1950XTX'e %60-92 arası değişen performans farkları atması ve yine Nvidia'nın bu haberde bahsi geçen yeni 7600GT'leri piyasaya sürmeye hazırlanması AMD'nin işini gerçekten zorlaştıracak.

Sayfanın Linki : http://free.donews.com/viewthread.php?tid=39701

• AMD yakında iflas edebilir
  • 700/1800MHz hız değerleri gerçekten güzel.
  • quote:

Orjinalden alıntı: fx57

700/1800MHz hız değerleri gerçekten güzel.

hocam bu haberi; ekran kartı bölümüne özet bi şekilde aktardım bi bakın isterseniz
  • nvidia gerçekten ati'yle uğraşıyo 1800mhz ne demek yaw 8800GTX in hızında ramleri
  • wayyy beeee
  • Bu rekabet nereye kadar yaw ekran kartı firmaları iyice napıcaklarını şaşırdılar ikide bir ekran kartı veriyolunu yenileyeceklerine 5 aydan bir süper kart çıkarsalar olmaz mı illaki UPGRADE
  • İyi, güzel de; o kart 7900gs ye rakip görünüyor. OC performansı da sınırda olmalı. Zaten 7600gt extremeler o hızlara yaklaşabiliyorlardı.

Adı 7600GT Second Edition mı olacak yoksa Ultra Mega edition falan mı olacak acaba, merak ettim şimdi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SavageWarrior -- 4 Kasım 2006; 13:09:56 >
  • su durumda 7900gs nin de buyuk bir ihtimalle 80nm olarak piyasaya cikartacaklar.
  • xfx 7600 g.t almayı düşünüyoruum süper bir ekran kartı
  • Orta sınıftaki kapışmalar bize yarayacak gibi.
  • yeni GT'nin fiyatı aynı olursa, x1650 serisine güle güle deriz
  • fiyat aynı olacak
  • quote:

Orjinalden alıntı: play_boy

fiyat aynı olacak

Gelen haberler o yönde ama kesin yargıda bulunmak için biraz erken fakat firmaların modellerine göre değişik fiyatlarında karşımıza çıkması kuvvetle muhtemel.
  • fiyat aynı olacak demek zor, fırsatçılık yapmazlar inşallah
    eğer bu kartın fiyatı aynı olursa, eski GT'ler daha ucuzlar, zincirleme olarak 7600GS ve 7300GT'de düşebilir
  • Bu kart karşısında bence X1650'nin adı bile geçmez ne yazıkki bu 2 kart arasındaki galip nVidia olcak.

Ayrıca yine demeden geçemiyecem XFX'in kutu tasarımlarına bayılıyorum tam süslük

x1650xt'nin ram hızları 1350mhzdi bunun 1800 süper...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi F@ruk -- 4 Kasım 2006; 15:28:16 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: gokhanweb

Orta sınıftaki kapışmalar bize yarayacak gibi.

İyi ama kardeş biz zaten kartımızı aldık
  • 7600gt buyuk ihtimal ucuzlayacak
  • bu durumda ati

• quote:

Orjinalden alıntı: gokhanweb

Orta sınıftaki kapışmalar bize yarayacak gibi.

Kesinlikle son kullanıcı açısından bu rekabet gerçekten oldukça olumlu. Ama ülkemizde 2000YTL'lik sistmin içine hala X550 türü ekran kartı koyan zihniyet olduğu sürece benim güzel ülkemin genelde imkaanı az olan son kullanıcısı yine bu güzel ürünler ile biraz geç tanısabilir, fırsatçılık yapmak isteyenlerden dolayı.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.