Şimdi Ara

GeForce 8800GTX testleri ortaya çıktı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
95
Cevap
0
Favori
14.738
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ekran kartı piyasasının iki hakim firmasından biri olan Nvidia'nın uzun süredir üzerinde çalıştığı 8.jenerasyon grafik işlem ünitesi olan G80 tabanlı GeForce 8800GTX ve GTS modellerinin çıkmasına artık hemen hemen 1 haftalık bir süre kaldı. Microsoft'un uzun süredir üzerinde çalıştığı Windows Vista ile gelecek olan ve özellikle grafik ve oyun dünyasında çok şeyi değiştireceği belirtilen DirectX 10'u destekleyen ilk grafik işlem ünitesi olacak olan G80'in test sonuçları yayınlanmaya başlandı. İlk testlerden birini Dailytech sitesi gerçekleştirdi.

Resim dailytech.com sitesinden alınmıştır.

Öncelikle G80'i biraz hatırlamak gerekirse, Vista ile birlikte gelecek olan DirectX 10 ve Shader Model 4.0 ile tam uyumlu olacak olan G80'nin ilk etapta GeForce 8800GTX ve 8800GTS olmak üzere iki farklı modelinin piyasaya sürülecek. GeForce 8800GTX'in 575MHz hızında çalışan çekirdek ile birlikte 1800MHz'de çalışan 384-bit bellek veri yoluna sahip olan 768MB GDDR3 bellek ile birlikte piyasaya çıkacak. Kardeşi 8800GTS'in ise 500MHz'de çalışan çekirdek hızının yanı sıra 320-bit bellek veri yoluna sahip, 1200MHz'de çalışan 640MB GDDR3 bellek ile gelmesi bekleniyor. Yine G80'nin üstünde durulan önemli özelliklerinden bir diğer ise grafik çekirdeğinin 16X örneklemeli olarak 128-bit HDR ve Antialiasing yapabilyor olması. Bilindiği gibi HDR+AA yapabilmesi ile dikkat çeken Ati'nin Radeon serisi üst seviye ekran kartlarında bu oran 64-bit.

Resim dailytech.com sitesinden alınmıştır.

Nvidia'nın G80 ile üzerinde durduğu önemli noktalardan biri de Quantum Fizik motoru. Bilindiği gibi AGEIA'nin ilk fizik kartını çıkarmasından sonra bu alandaki boşluğu gören gerek Nvidia gerekse Ati fizik işlemlerini hızlandırma konusunda çalışmalara başlamışlardı. Nvidia'nın yeni G80 grafik çekirdeği üzerinde fizik işlemleri için özelleştirilmiş bir katmanın yer aldığı belirtiliyor. Bu sayede grafik işlemci uygulamaya göre değişmek ile birlikte bazı shaderları sadece fizik hesaplamaları için ayırabiliyor.

Test Sistemi;

• Intel Core 2 Extreme QX6700 ( 4 Çekirdekli - Quad Core)
    • NVIDIA nForce 650i SLI
    • 2x1GB PC2-6400
    • NVIDIA GeForce 8800GTX
    • PowerColor ATI Radeon X1950 XTX
    • Western Digital Raptor 150

Testlerde Kullanılan Uygulamalar;

• 3D Mark 2006
    • Half Life 2: Lost Coast
    • Quake 4
    • Prey

Test sonuçları gerçekten ortada. AMD (Ati)'nin satılmakta olan en performanslı modeli olan ve GDDR4 bellekleri sektör ile tanıstıran X1950XTX'e G80 tabanlı GeForce 8800GTX neredeyse tüm testlerde 2 kata yakın bir fark atmış diyebiliriz.Half Life 2: Lost Coast için GeForce 8800GTX'in çoştuğu test diyebiliriz. Bu testte GeForce 8800GTX X1950XTX'e %92 fark atmış durumda. Quake 4'de de durum değişmiyor. Burada da GeForce 8800GTX'in %92'lik farkı tekrarlanmakta. Quake 4 ile aynı oyun motorunu kullanan Prey'de ise fark Quake 4'de olduğu kadar olmuyor, Prey'de GeForce 8800GTX %60 önde. Kartın güncel uygulamlar ve oyunlarda gösterdiği peformans değerleri ortada. Şimdi merak konusu olan mevzu ise G80'nin DirectX 10 altındaki performansının nasıl olacağı yönünde.

Nvidia'nın G80 ve Ati'nin R600 grafik işlem üniteleri hakkında yaz aylarından beri performanstan ziyade özellikle güç tüketimlerine yönelik birçok söylenti çıktı, çeşitli spekülasyonlar yapıldı ki sadece bu grafik çekirdeğine sahip ekran kartlarının tek başlarına yük altında olmadan bile 300 watt güç tüketeceği söylentileri çıkmıştı. Ama gerçeğin pekte öyle olmadığı yapılan testler ile ortaya çıktı.

Görüldüğü gibi bekleme konumunda Nvidia'nın yeni grafiik işlem ünitesine (GPU) sahip olan GeForce 8800GTX'in güç tüketimi Ati'nin X1950XTX'inden %24 daha fazla. Yük altındayken ise iki ekran kartı arasındaki güç tüketimi farkı %4'e kadar inebiliyor. Watt başına düşen performans değerlerine baktığımızda G80'nin başarılı olduğunu görebiliyoruz. Tabii GeForce 8800GTX ve GTS için güç kaynakları oldukça önemli daha önceki haberimizde de verdiğimiz üzere GeForce 8800GTX sahibi olmak isteyenlerin güç kaynakları 12v rail üzerinden 30 amper, GeForce 8800GTS için ise yine 12v rail üzerinden 26 amper sağlayabilmeli. Dailytech'in testlerinde kullanılan Thermaltake Toughpower 750 watt modelinin tetsler sırasında %85 verimlilik ile çalıştığı belirtilmekte.

Daha farklı ve detaylı testler çok yakında çıkacaktır. Zira kartar önümüzdeki hafta tezgahlardaki yerlerini almaya başlayacaklar. Nvidia'nın G80 için çok çaba sarf ettiği ve Ati'nin yeni nesil grafik işlem ünitesi olan R600'den daha erken piyasaya çıkarmak istediği biliniyordu. Nvidia bunu gerçekleştirdi. Bakalım Ati'nin cevabı nasıl olacak.

Not: Nvidia'da 80nm üretim teknolojisi hakkında da bazı gelişmeler var. Özellikle 80nm üretim teknolojisine geçiş bakımından rakibi Nvidia'nın gerisinde kalan firma, Kasım ayı içinde G72 ve G73 grafik işlem ünitelerini 80nm üretim teknolojisi ile yeniden üreterek piyasaya sürmeyi planladığına dair haberler de gelmekte.

Not-2: Nvidia'nın G80'i çıkarmaya hazırlanması, Intel'in ise 4 çekirdekli yeni işlemcisini piyasaya sürme arefesinde olması, birçok oyunucunun rüyalarını süsleyen özel üretim oyun bilgisayarlarında da değişimlere neden oluyor. İngiltere kökenli VADIM Computers firması yaklaşık olarak £5400'a yeni oyun makinasını piyasaya sürme hazırlığında. Fiyat ile birçok insana "yuhhh" dedirtebilecek olan bu oyun canavarının konfigürasyonu içinde;

* 2x Geforce 8800 GTX
    * Su Soğutma
    * Asus P5N32-SLI Premium WiFi-AP (1066 FSB Conroe)
    * Intel Core 2 Quad QX6700 Extreme (4x2.66GHz 1066FSB 8Mb)
    * Patriot DDR2-1066 2x1024MB ELK

gibi temel donanımların yanı sıra birçok kişinin almak isteyipte alamadığı diğer donanımların örneklerini görebilmekte mümkün.

Sistem hakkında detaylı bilgilere ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sayfanın Linki : http://dailytech.com/article.aspx?newsid=4812

• Bu kart gelecek vadediyo
  • x1950xtx ile 8800gtx loadda neredeyse aynı gücü harcıyor.Bu çok önemli bir durum.
    Aynı güce neredeyse 2 kat performans.Idle de yaklaşık nvidia 50watt fazla harcıyor ama bu kartı alan adama da 50 watt elektrik parası koymaz.
    Güzel kart ati cevap verene kadar nvidia fiyat kırmaz ve toplayabildiği kadar parayı toplar.
    Bizde bön bön bakarız...
  • kardeş demiştin bana ilk çıkan testi emin ol benden okuyacaksın ellerine sağlık

kart çok güzele benziyor bu kartı direk almamı düşündüren çok şey var ama
    1-bellek miktarı
    2-veri yolu
    3-bellek hızı

bunu alsam biliorum en geç 2 ay sonra 8900gt gibi bişi çıkıcak 1gb ram ddr4 512bit olucak sonraaa kafayı yer insan
    en güzeli r600 ü beklemek karşılaştırmaları görmek
  • quote:

Orjinalden alıntı: 2fast4u

kardeş demiştin bana ilk çıkan testi emin ol benden okuyacaksın ellerine sağlık

kart çok güzele benziyor bu kartı direk almamı düşündüren çok şey var ama
    1-bellek miktarı
    2-veri yolu
    3-bellek hızı

bunu alsam biliorum en geç 2 ay sonra 8900gt gibi bişi çıkıcak 1gb ram ddr4 512bit olucak sonraaa kafayı yer insan
    en güzeli r600 ü beklemek karşılaştırmaları görmek

Bana kalırsa eğer söylenilen doğru çıkarsa ve Ati R600'ü G80'den 2 ay sonra 2007 başında çıkarırsa Nvidia o zaman 8800 serisinin 80nm üretim teknlojisi ile üretilen yeni revizyonlarını çıkarabilir.

• Ayrıca yazının sonundaki sistem deli,manyak ve benzeri şeyler gibi

Onu alsam kafadan bi 3.5-4 sene yeter heralde...
  • quote:

Orjinalden alıntı: F@ruk

Ayrıca yazının sonundaki sistem deli,manyak ve benzeri şeyler gibi

ne zmn yetti ki hiç bi zmn yetmz 2 sene önceki vga lara bak bide şmdikilere
  • quote:

Orjinalden alıntı: 2fast4u

quote:

Orjinalden alıntı: F@ruk

Ayrıca yazının sonundaki sistem deli,manyak ve benzeri şeyler gibi

ne zmn yetti ki hiç bi zmn yetmz 2 sene önceki vga lara bak bide şmdikilere

Haklısın bende zaten oraya heralde demişim ne yazdığımın farkından değilim carbondan çıkınca beynim döndü

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi F@ruk -- 3 Kasım 2006; 22:11:07 >

• Açıkçası bukadar fark beklemiyordum resmen kağıt gibi katlamış 1950xtx i . ayrıca çekilen güçler gerçekten çok uçuk
  • oha la ulan sistemide yeni toplamistim yaa,bak moralimi bozdular yine isin yok yeni bir sistem topla. yok kardesim bu isin sonu kiyamettir arkadaslar, ben bidaha sistem ney yenilemem oturur mario ile idare ederim bundan sonra
  • Bu son dönemde X1950XTX gibi extreme kartlara para verenlere koymuştur bu test. Şimdi oturup R600'ü bekleyelim.
  • neden x1950xtx ile karşılaştırmışlar ki onun rakibi R600 değilmi
  • quote:

Orjinalden alıntı: forious

neden x1950xtx ile karşılaştırmışlar ki onun rakibi R600 değilmi

Piyasa da R600 var mı? Olmadığına göre doğal olarka rakip firmanın en performanslı modeli ile karşılaştıracaklar ki buda Ati'nin X1950XTX'i demek. Hee Nvidia, Ati R600 çıkarmadan bende çıkarmam arkadaş eşit olalım adilce savaşalım da diyebilirdi
  • Performans farkı etkileyici.
  • r580+ crossfire'ı (yani x1950xtx) dahi tek başına darmaduman edebilecek bir kart gercektende...

Fiyat el yakar ilk başlarda..r600çıkana kadar el değeceğinden şüpheliyim
  • bence beklesin R600 ü onunla kapıştırsın bu adil mi
  • oldukça üstün bir kart
  • şu r600 de kasımda çıksaydı ya süper olucaktı
  • 8800GTS testlerini de isterizzz (gözüm var o kartta)
  • * 2x Geforce 8800 GTX
    * Su Soğutma
    * Asus P5N32-SLI Premium WiFi-AP (1066 FSB Conroe)
    * Intel Core 2 Quad QX6700 Extreme (4x2.66GHz 1066FSB 8Mb)
    * Patriot DDR2-1066 2x1024MB ELK
    * 1KW psu gibi özellikleri ile yazının sonundaki sistem de performans anlamında oldukça dikkat çekici.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.