Şimdi Ara

Kitap Okurken İçinizden Seslendirerek mi Okuyorsunuz?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
56
Cevap
2
Favori
7.080
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Geçen gün öğrendiğim ilginç bir bilgiyi paylaşayım. Kitap okurken içinden seslendiren kişiler (ben dahil normal okuyucu kitlesinin büyük çoğunluğu oluşturuyor) konuşma hızıyla okuduğumuz için dakikada ortalama 150-200 kelime okuyabiliyoruz. İçinden seslendirmeyenler ve doğuştan işitme engelli olan bazı kişilerin dakikada okuyabildiği kelime sayısı 1500'lere kadar çıkabiliyormuş.

Bu iç ses olayını engellemenin bir yolu var mıdır? Engelleyebilirsem dakikada 400-500'lere çıkacağım ama daha bir çözüm bulamadım. Bir tane hızlı okuma kitabı aldım orada da bu konudan bahsediyor ama çözümü yazmıyor. Daha önce hızlı okuma seminerlerine katılan var mı aranızda?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jbreathe -- 29 Ocak 2015; 2:25:51 >

• Bunu nasıl öğrenebiliriz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Başka okuma tarzlarıdamı varmış biraz aç konuyu
  • Hocam sadece gözler ile takip edeceksiniz. Kafa oynatmak veya dudak fısıldamak yok. Göz hareketleri hızlandıkça okuma hızınız da git gide artacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ChicharitoHernandez -- 28 Ocak 2015; 23:27:56 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ChicharitoHernandez

Hocam sadece gözler ile takip edeceksiniz. Kafa oynatmak veya dudak fısıldamak yok. Göz hareketleri hızlandıkça okuma hızınız da git gide artacaktır.

Zaten gözümüzle okuyoruz ilkokuldaki gibi sesli okumaktan bahsetmedim ben, okurken kafanda tekrar seslendiriyorsun ondan bahsettim. Eğer okurken içinden seslendirmeyip sadece anlamı kafana alırsan daha iyi anlıyorsun ve okuma hızın 4-5 kat artıyormuş ki bunu yapabilenler var. Hızlı okuma kitaplarında, eğitim seminerlerinde bu konudan da bahsediyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jbreathe -- 29 Ocak 2015; 2:08:38 >
  • İster istemez ses çıkıyor hatta arada farklı dublajlar da yapıyorum.

• çok ilginç bir bilgiymiş gerçekten
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rain.Man

1992'de yazılmış bir yazıhttp://www.sizinti.com.tr/konular/ayrinti/hizli-okumada-prensipler.html
    Bu forumda açılmış bir konuhttp://forum.donanimhaber.com/m_48128895/tm.htm

Aynen işte bu konudan bahsediyorumhttp://forum.donanimhaber.com/m_48128895/tm.htm
    Orada da net bir çözüm yazan olmamış. Bu iç sesle okumaya devam edildiği sürece göz iç sesin hızını geçemez o yüzden önemli bir konu bence.

• Çok zor seslendirmeden okumak. İstemsiz bir şey çünkü. Yapabilen varsa ve özürlü değilse tebrik etmek lazım.

• quote:

Orijinalden alıntı: ahmtayd

Çok zor seslendirmeden okumak. İstemsiz bir şey çünkü. Yapabilen varsa ve özürlü değilse tebrik etmek lazım.

Kitap okuma tekniklerini bir araştırma iyi olucak böyle okumak mümkün

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-5F6A14216 -- 29 Ocak 2015; 11:36:58 >
  • Evet hocam doğru, kelimeye baktığın an anlıyacaksın onu, yani biraz açmak gerekirse sen yolda karşıdan karşıya geçerken kırmızı ışık yanınca kendi kendine DUR mu diyorsun tabikide demiyorsun . Kelimelere de öyle yapmayı alıştıracaksın kendini, kelimeyi gördüğün an onun ne olduğunu biliceksin
  • İçten seslendirmeyi bırak ben her karakteri başka bir iç sesle okuyorum.
  • Evet doğrudur.İçinden seslendirmemek lazımmış,sadece kitaba konsantre ol sürüklenir gidersin kitapla birlikte
  • Siz yapabiliyor musunuz? Yapabiliyorsanız nasıl yapıyorsunuz dünden beridir bu konuyu araştırıyorum henüz bir şey bulamadım.
  • Ben denedim oldu fakat bu seferde hiçbişey anlamıyosunki ne anlamı kaldı o zaman ?
  • eğer ilgimi çok çeken bir yazı ise iç ses olmadan okuyabiliyorum. ama genellikle bende de iç ses olayı oluyor.
  • jbreathe kullanıcısına yanıt
    Hocam bu işin temelinde konsantre olmak var.Sadece kafanı kitabına vereceksin.Zaten bir süre sonra istemsiz oluyor bu.
  • Hocam kitap okurken sakız çiğne, zamanla iç sesin kısılacaktır
  • Bende böyle bir konu açmayı düşünüyordum gördüğüm iyi oldu. 400-500/dk sayfa okuyorum diyenleri görünce moralim bozuluyordu. Bende bu tarz okumayı deniyorum ama tam konstantre olmak gerekiyor gerçekten. Altyazılı dizi filmlerde sık sık böyle okuyorum ama kitap zo biraz.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.