Şimdi Ara

Youtube, HTML5 ideo oynatıcısını varsayılan oynatıcı olarak değiştirdi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
435
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Youtube, HTML5 ideo oynatıcısını varsayılan oynatıcı olarak değiştirdi

Bir süredir test aşamasında olan HTML5 video oynatıcısını dileyen kullanıcılar aktif hale getirerek kullanabiliyordu, diğer kullanıcılar ise videoları Adobe Flash oynatıcısı ile izliyorlardı. Youtube yaptığı açıklama ile artık varsayılan video oynatıcısının HTML5 olduğunu duyurdu.

HTML5'e geçiş ile birlikte Google'ın video kodlama yöntemi VP9 da daha yaygın bir şekilde kullanılabilecek. Video başlamasını %15-%80 arasında hızlandırabilen bu yöntem Ayrıca gereken bant genişliğini ortalama %35 oranında azaltacak. Şu an bulunan videoların bir çoğu hızlı bir şekilde başladığı için pek verimli gözükmese de 4K içeriklerin yaygınlaşması ile artacak bekleme süresinin önüne geçmeye çalışacak. Ayrıca ortalama %35 daha az bant genişliği sayesinde  kullanıcıların videoları akıcı bir şekilde izlemesine olanak sağlayacak.

Uyum sağlayabilen veri oranı (Adaptive Bitrate) desteği de HTML5'e eklenmiş durumda. Bu sistem ise canlı yayınların daha akıcı bir şekilde gerçekleşmesi için veri akışını bağlantı hızınıza göre ayarlayabiliyor. Bu sayede oyun konsollarında ve Chromecast gibi cihazlarda canlı yayınlar akıcı bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.

Ekleme : Destek şimdilik Chrome, Internet Explorer 11 ve Safari 8 tarayıcılarına sunulmuş durumda. Mozilla Firefox tarayıcısının ise henüz beta aşamasındaki yeni sürümünde bulunuyor.  (29.01.2015)

Batuist isimli kullanıcımıza uyarısından dolayı teşekkürler.

Youtube, HTML5 ideo oynatıcısını varsayılan oynatıcı olarak değiştirdi

VP9 ve H.264 bit hızları

• Bize çok olağanüstü bir faydası olmaz herhalde, TTNet diye bir gerçek var çünkü

Not: TTNet kullanıyorum ve son zamanlarda memnuniyetimi suistimal etmeye başladılar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi doctor_bey -- 28 Ocak 2015; 16:25:41 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • dosya formatı mkv olmuş :D
    idm ile indirince fark ettim

• geç kalınmış bir hareket.. sonundaa..

Ekleme: Şimdi baktım hala flash var..!!!!

HABER YANLIŞ

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Batuist -- 28 Ocak 2015; 16:41:43 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: meego

dosya formatı mkv olmuş :D
    idm ile indirince fark ettim

Mkv olduğu falan yok chrome seçeneği kapalıdır yada uzantıda bi sorun vardır bende de oluyo o arasıra girip ayarlardan düzeltiyorum firefoxda İdm hala mp4 olarak indiriyor
  • Açıkçası güzel gelişme, lakin vp9 kodlamayı eve indirgeme daha geride kaldı sanırım. h265 için güzel gui ye sahip dönüştürücüler bulunabiliyorken ben henüz vp9 için bulamadım bir şey?

@doctor_bey aslında bu bize yarayacak zaten. İnternet hızının kısıtlı olduğu yerlerde daha yüksek kalitede videoları düşük bitrate yani düşük veri ile izlemek sonucunda erişim hızı aynı olsa bile imkan sunulabiliyor bu sayede. 3mbit nete karşılık olarak eskiden 3mbitlik video izlemek mümkünken mesela şimdi normali 6 olup vp9 sayesinde 3'le kodlanmış olanları aynı kalitede izleme imkanı sunacak. Zaten hevc yani h265 ve vp9 un çıkış noktası bunu her alanda sağlamak. Hevc kodlu hale getiriyorum bazı videolarımı ve dosya boyutu en azından yarı yarıya oluyor. Değerine göre kimisinde 4'te 1'ine de indiriyorum.

• Chrome haricindeki tarayıcılarda henüz geçiş olmamış gibi, aynı video bağlantısını chrome html5 ile oynatırken firefox flash ile oynatıyor.

• Hd ekranda 4k izleruk artık

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Zamanı gelmişti, flash zamanı dolmak üzere olan bir teknoloji artık.

• Otomatik oynat sevmiyorum....

• Epeyden beri HTML5 olarak kullanıyorum.

• Format ya webm olur ya da mp4.

Ben de kullanıyordum ancak bugları delirtiyordu bazen.

Sorunlar giderildi demek ki.
  • varolan *.mp4 formatına dokunmasınlar TV bu formatı sorunsuz açılıyor çünkü !

• (Mesela Panasonic Neoplasma) TV zaten Youtube, Dailymotion oynatmada sorun çıkarmıyordu. Ne zaman ki DH videosu açmaya çalışıyordum, o zaman hüsran oluyordu. Flash olmayan versiyon denesem başka sorunlar çıkıyordu.

Hadi bakalım! İnşallah iş görecek videolar için telefonuma geçmem gerekmeyecek artık.

• Burada merhum Steve Jobs'u tekrar anmak gerekiyor. Flash'in ipini çeken O sonuçta. :D

• Steve Jobs demişti...O zaman da bir ton adama laf edilmişti. Sonuç, dön dolaş yine doğruya gel...

• quote:

Orijinalden alıntı: Batuist

geç kalınmış bir hareket.. sonundaa..

HABER YANLIŞ

Tarayıcınız desteklemiyor olabilir. Ben de bu konu ile ilgili bir şeyler yazdım blogumda orada açıkladım tarayıcı olaylarını.

http://faskerhat.blogspot.com.tr/2015/01/youtube-adobe-flash-playerdan-html5e.html
  • quote:

Orijinalden alıntı: faskerhat

quote:

Orijinalden alıntı: Batuist

geç kalınmış bir hareket.. sonundaa..

HABER YANLIŞ

Tarayıcınız desteklemiyor olabilir. Ben de bu konu ile ilgili bir şeyler yazdım blogumda orada açıkladım tarayıcı olaylarını.

http://faskerhat.blogspot.com.tr/2015/01/youtube-adobe-flash-playerdan-html5e.html

eski mi? Firefox 35.0.1 sürümünü kulanıyorum şu an...!! yani en son sürüm..

Ama mesela internet explorerda html5 ile açılıyor.

sorun şu ki haber de çok genel bir ifade tarzı var.. sanki evrensel olarak bütün tarayıcıları kapsayan bir değişiklik gibi.. Madem haber yazıcaksın azıcık araştır öyle yaz..

Bu arada ilgin için teşekkürler.. bu youtube tarayıcı seçiyor. ie'de çok daha performanslı site.. html5 sayesinde

• Batuist B kullanıcısına yanıt
    Merhaba,
    Haber kaynağında firefox tarayıcısının beta sürümünde desteklendiği gözümden kaçmış. Haberi uyarınız ile güncelledim.
    ilginiz için teşekkürler
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.