Şimdi Ara

IBM 12 bin kişiyi işten çıkarıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
306
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• IBM 12 bin kişiyi işten çıkarıyor

Geçen yıl sonlarında Apple ile yaptığı ortaklıkla gündeme gelen IBM, şimdi ise rekor bir işten çıkarmaya imza atmaya hazırlanıyor. Firmanın planı yıl içerisinde yaklaşık 12 bin kişiyi işten çıkarmak. 

Dünya çapında yaklaşık olarak 431 bin çalışanı olan IBM, iş gücünün yüzde 2.6'sını kesmiş olacak. IBM patronu iddiaları yalanlasa da firmaya yakın kaynaklar işten çıkarmanın doğru olduğunu belirtiyor. 

IBM bu yeniden yapılanma programına Project Chrome adını vermiş. Yani yüklerinden arınmış hızlı çalışan bir sistem. Ancak firma bir yandan işten çıkarırken bir yandan da mühendis almaya devam ediyor. IBM'in önümüzdeki dönemde bulut altyapısı, analitik, güvenlik, sosyal ve mobil teknolojiler alanlarında çalışan sayısını artırmak istiyor. Bu bağlamda geçen yıl 45 000 kişi işe alındı ve bu yıl da 15 bin kişinin işe alınması planlanıyor. 

IBM iş gücünü dengeleme adına yaklaşık 600 milyon dolar ayırmış durumda. Bunun içerisinde çalışanlara ödenecek tazminatlar veya birikmiş aylıklar da yer alıyor. IBM en son 1993 yılında 60 bin kişiyi işten çıkararak dönemin en büyük işten çıkarma sürecine imza atmıştı.  

• küçülen küçülene,daraldikca petrol 30$ altina gelecek.... !

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arel.gr -- 27 Ocak 2015; 19:16:38 >
  • Yazık olmuş çıkarılan işçilere.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • arel.gr kullanıcısına yanıt
    Haberi nasıl okudunuz bilmiyorum ama küçülmekten ziyade doğru yerlere doğru adamlar alıp fazladan aldıkları aslında yük olan şahısları çıkartma eylemi var. Adamlar 45 bin kişi almış ve 15 bin kişi daha alma planları var ki bunlar mühendis ve üstü seviyede. Böyle baktığınızda aslında geçmişte aldığı, şu an işine yaramayacak veya fayda getiremeyecek şahısları çıkartıp ileri teknoloji hakkında yetenekleri olan adamlara istihdam sağlayacaklar. Bu küçülme değil doğru yatırım stratejisidir.
  • Bunun amacının maddi imkansızlıklar olmadığı çok bari adamlar işten çıkarmak için yarım milyar dolar bütçe ayırmış. Amaç yanlış giden bir şeyleri doğru yatırımlar ile düzeltmek.Kimseye de yazık olduğu falan yok ne içerde maaşları kalacak ne de tazminatsız kalacaklar.

• bazı büyük holdingler kendini yapılandırma ile küçülterek aslında büyüme sağlarlar, aslında firma zarar ettiğinden değil geleceğe yönelik yatırımları daha spesifik hale getirme adına yapılır bu işlemler; misal samsung firması artık hard disk sektöründe olamayacağını açıkladıktan sonra hdd bölümünü elden çıkarması gibi, o işten çıkarılan adamlar şanslı çünkü ıbm gibi büyük bir şirketin referansına sahipler üzülmeyin arkadaşlar :)
  • IBM zaten satılmamış mıydı??

• IBM boş iş yapmaz, olması gereken buysa olması gerekeni yapmışlardır muhtemelen, ayrıca yeni gelen kişiler fayda sağlayacaktır şirkete, böylece çok daha farklı alanlarda çok daha iyi işler yapabilirler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ıbm lenovo ya satılmamışmıydı.

• Doğru satıldı ama masaüstü ve küçük server bölümü. Şu an IBM elinde sadece büyük server bölümü kaldı diye biliyorum.
    Lenovo malesef eski IBM in tadını vermiyor. IBM R51 Laptop üzerine yanlışıkla kola döktüm ve alttan kola çıkmasına rağmen hallen kullanıyorum. ama Lenovo malesef öyle değil.
    IBM efsane diye kalıcak bu satırlarda sadece.

• 100.000 bin oldu 10.000 :) diyorum 100.000 kisiyse ciddi sorunlari var demektir..

• Yazık insanlara......

• ibm 800 milyar doları personel çıkartmak ve bir kısmınıda zorunlu emekli etmek için ayırmış durumda. bu kötü yönetim ve dinazor yapısıylada şaşılacak bir şey değil. Türkiyede 1300 persoenli var, hindistanda 80 bin civarında. gönlümden geçen ingilteredeki dangozları paketlemeleri yönünde. bakalım görücez işin sonu nereye varacak.

• quote:

Orijinalden alıntı: javaprof

ıbm lenovo ya satılmamışmıydı.

Sadece bilgisayar bölümü.
  • Firma Thy'nin tüm çalışanları kadar işçi çıkarıyor ve bu yalnızca % 2.6'ya denk geliyor, sağlam istihdam yaratmışlar yalnız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Piêr Dé Sans

Haberi nasıl okudunuz bilmiyorum ama küçülmekten ziyade doğru yerlere doğru adamlar alıp fazladan aldıkları aslında yük olan şahısları çıkartma eylemi var. Adamlar 45 bin kişi almış ve 15 bin kişi daha alma planları var ki bunlar mühendis ve üstü seviyede. Böyle baktığınızda aslında geçmişte aldığı, şu an işine yaramayacak veya fayda getiremeyecek şahısları çıkartıp ileri teknoloji hakkında yetenekleri olan adamlara istihdam sağlayacaklar. Bu küçülme değil doğru yatırım stratejisidir.

aynen katılıyorum bu küçülme değil kendini mevcut duruma uyarlama ona göre güncelleme diyebiliiriz.
  • ibm den sonra kolay iş bulurlar iyi paraya
  • yaşasın kapitalizm ! :)

• haklarını vererek çıkarıyorsa sıkıntı yok. Oradaki mühendisler zaten iş bulur.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.