Şimdi Ara

Siz olsanız bu iki işten hangisini seçerdiniz? (Bilişim sektörü)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
1
Favori
319
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Üniversitedeki son dönemim (umarım) ve 3,5 ya da 4 günüm boş olacak. Bir yerde çalışmak için bu hafta iş başvurularım oldu. Görüşmeye çağırmak üzere dönen baya yer var; ama içlerinde iki tanesi öne çıkıyor.

Burada firma adları vermiyorum. A ve B firması olsun.

A firması: Türkiye'nin önde gelen beyaz eşya ve elektronik şirketlerinden birisi
    B firması: A firması kadar etiketi olmayan bir yazılım firması

Daha görüşmelerin kesin sonuçları belli değil; fakat ikisi de beklediğimden olumlu geçti. Diyelim ki ikisi de olumlu sonuçlandı. Birini seçmem gerekecek.

A firması
    Burada yakın bir arkadaşım da çalışıyor. Hem ondan hem de başka kişilerden duyduğuma göre yarı zamanlı çalışan üniversite öğrencilerine oldukça düşük bir ücret veriyorlar. (Asgari ücretin de altı.)

Gömülü sistemler üzerine çalışılıyor. Yine hem arkadaşımdan hem de başka kişilerden duyduğuma göre iş yerinde yarı zamanlı çalışan üniversite öğrencileri tarafından yapılan pek iş yok. Arkadaşım sürekli boş durmaktan şikayetçiydi. "Gömülü sistemler üzerine çalıştım" dersiniz; ama somut olarak yaptığınız bir iş pek yok. Yani size "kendini geliştirme ve deneyim edinme" adına ahım şahım bir şey katmıyor.

Fakat buranın en önemli artısı, etiketi.

B firması
    Burada da başka yakın bir arkadaşım çalışıyor. Değişik alanlardan işler var. Yazılım üretip, anlaşmalı firmalara pazarlıyorlar. Daha çok Java ve PL/SQL ağırlıklı çalışıyorlar. Ama gerçekten herkes iş yapıyor. Yani burada çalışırsın ve kendini geliştirirsin, iyi bir deneyim edinirsin.

A firmasına göre bir diğer önemli artısı da maaşı. Yarı zamanlı çalışan üniversite öğrencisine göre oldukça dolgun bir maaş veriyorlar.

B'de A'daki etiket artısı da olsaydı iyiydi. Siz olsaydınız hangisini seçerdiniz?

"Paraya ihtiyacın var mı?" diye soracak olursanız; KYK'dan aldığım kredinin artık bittiğini ve evdekilerin de alttan alttan "İş bul, çalış, para kazan" mesajı verip durduğunu söyleyeyim. :)

• Sen B yi övmüşssün haklı olaarak,itiraf et hadi içinden B geçiyor degil mi,birisininin sana onay vermesini bekliyorsun sadece onaylıyorum bir bilgisayar müh. ögrencisi olarak
  • Senin bölümün ne ? Üniversitedeki bölümün
  • Tabikide B bölümü

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hangi uni?

• B firmasi kesinlikle .

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • B

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • B

• Senin bilinç altın B diyor zaten :)

• B ye gir. Kendini geliştir. Deneyim edin. İşine aşık olursan, patron maaşı arttırır.
    B tabiki. A yı geç.
  • Hocam zaten siz b yi seçmişiniz onay bekliyorsunuz :)

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • b yi seç kendini geliştir sonra daha iyi bir şirkete geç.

b senin maaşına zam yapmaz bir yerden sonra.
  • B

Başarılar. Senin bu konularını gördükçe kendim gaza geliyorum
  • Yorumlarınız için teşekkürler. Şimdilik B'ye daha sıcak bakıyorum ben de.

Tabii daha kesin sonuçlar belli değil. İkisinden de olumsuz yanıt gelebilir, diğer dönen firmalara yönelmem gerekebilir. A'dan olumsuz yanıt gelir de B'den olumlu gelirse, bu ikilemden de kurtulurum zaten.
  • quote:

Orijinalden alıntı: havacı27

Senin bölümün ne ? Üniversitedeki bölümün

Bilgisayar Mühendisliği
  • quote:

Orijinalden alıntı: JustClark

Hangi uni?

İTÜ
  • quote:

Orijinalden alıntı: umut_baris

b yi seç kendini geliştir sonra daha iyi bir şirkete geç.

b senin maaşına zam yapmaz bir yerden sonra.

Yahu yarı zamanlı çalışan üniversite öğrencileriyiz zaten, ne zam beklentisi olacak? Zaten kaç ay çalışmaya devam edeceğim şüpheli. Yazın ve -umarım- yüksek lisans olursa gelecek yıl ne yapacağıma bağlı. Kısmet...

A zaten oldukça komik bir ücret veriyor. Ama etiketinin olması insanın aklını çeliyor.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.