Şimdi Ara

Artık benzinliler dizeller gibi az yakıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
95
Cevap
0
Favori
3.114
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bir blog sayfası hep açmak istiyordum,bugünkü olaylardan sonra bir blog sayfası açayım dedim.
    Hadi buyrun

ARTIK BENZİNLİLER DİZELLER GİBİ AZ YAKIYOR !
    Bugün donanınım haber forumda bir arkadaşımın dizelden benzinliye geçiş adı altında bir yazı gördüm ve arabamın yakıt tüketim değerlerini söyleyerek tercih etmek istediği benzinli motor hakkında fikir beyan ettim ama benim için hiçte beklemediğim yanıtlar aldım.
    Öncelikle 2 durumdan çok rahatsız olduğumu söylemeliyim.
    1.si Türk halkının halen ön yargılarının kırılmadığının, teknolojiye güvenmediklerinin ve bilmediklerinin yada bilmek istememeleri beni gerçekten üzdü.

2.si ise belli bir konuşma üslübunun altına inen kişi ve kişilerdi.

Arabaya geri dönecek olursak,1.2 tsı 105 hp lik VAG grubunun yeni düzenlenen 16 valfli bir motoru bu, arabamın kasası ise Skoda Octavia Elegance ve dsg şanzımanlı versiyon.

Devamı için;
    http://www.otomobilucargider.com/2015/01/artik-benzinliler-dizeller-kadar-az.html

Not;şunu belirtmek isterim ki ben hergün kadıköy rotası yapan biri değilm sadece geçen hafta cumartesi yada pazar dı hatırlamıyorum erya otomotive gitmiştim ve bu süre içinde 5,5 lt yaktı ama arkadaşlar bir türlü inanamak istemediler,gerçekten arabamın az yakmasına üzülmeye başladım...

Not2; herzaman bu yolu yapmıyorum,normalde Samandıra maltepe arasında araba kullanıyorum,arada birde Tuzla-maltepe

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M@ritime -- 24 Mart 2015; 12:05:24 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Aslında tamda öyle değil genelleme yanlış yanı,ama tsi ş.içinde çok ş.arasında az yakıyor denebilir.özelliklede trafik işiklarının çok olduğu sık dur kalk yapılan yada sıkışık trafıkte tsi çok yakıyor.ama ş.arasında agresif kullanmamak şartıyla az yakıyor.

• bu adamların olaya el koyup işi bitirmesi lazım.

• quote:

Orijinalden alıntı: 10emre

Aslında tamda öyle değil genelleme yanlış yanı,ama tsi ş.içinde çok ş.arasında az yakıyor denebilir.özelliklede trafik işiklarının çok olduğu sık dur kalk yapılan yada sıkışık trafıkte tsi çok yakıyor.ama ş.arasında agresif kullanmamak şartıyla az yakıyor.

Daha araba 1 aylık,bakalım izlenimler devam edicektir,yorumunuz içinde teşekkürler.

• Birisi golf o kadar yakıyosa arabamı yakarım dedi ötekisi inanmadı.. Hocam çoğu kişi bu konuda salladığı için herkese önyargılı yaklaşılıyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ya abi bırak nereye az yakıyor .

Sıkıyorsun sıkıyorsun anca öyle yakıyor . Allah askına soyle kullanırken zevk alıyor musun ? En ufak boşlukta gazdan ayagini çekiyorsun kesin .

Aynı güzergahta zevk alarak kullanınca dizel de 6.5 kendi aracımla 9-10 oluyor .

Sıka sıka benim de aracım az yakıyor ama at arabası sollar

Onemli olan ortalama hız . Cekmekoy - şile 4 litre bile yakarsınız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheCaliph_ -- 23 Ocak 2015; 22:49:50 >
  • Turbo beslemeler düşük devir çevrildiğinde gerçekten düşük tüketim sunabiliyor. TSI 1.2 1,6 atmosferik motorlarla hemen hemen yakın güç değerleri veriyor. Düşük devirde max tork verdiği için fazla devir çevirmene gerek kalmadan 2000,2500 gibi vites büyültebilirsiniz. Atmosferikte böyle birşey pek mümkün değil çünkü bayılıyor. E düşük devir çevirdiği için yakıtı azalıyor. Ama ben bunu performanslı kullanmak istiyorum 4000-5000 devirlerde vites değiştirmek istiyorum diyorsanız o zaman muadili 1.6 atmosferikten 2si aynı performansı gösterdikleri zamanda turbolu daha fazla yakar, hacimi 400cc daha düşük olmasına rağmen.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Samir_Rallye -- 23 Ocak 2015; 22:51:23 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 10emre

Aslında tamda öyle değil genelleme yanlış yanı,ama tsi ş.içinde çok ş.arasında az yakıyor denebilir.özelliklede trafik işiklarının çok olduğu sık dur kalk yapılan yada sıkışık trafıkte tsi çok yakıyor.ama ş.arasında agresif kullanmamak şartıyla az yakıyor.

ben şehir dışında, şehir içinden daha fazla yakan araç görmedim zaten
  • Artiladim.

• quote:

Orijinalden alıntı: chairman of the board

bu adamların olaya el koyup işi bitirmesi lazım.

Ben bulacaklarını sonucu yazayım. Kasarsan az yakar, kasmaz isen içer. Yani:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Samir_Rallye -- 23 Ocak 2015; 22:57:37 >

• quote:

Orijinalden alıntı: TheCaliph_

Ya abi bırak nereye az yakıyor .

Sıkıyorsun sıkıyorsun anca öyle yakıyor . Allah askına soyle kullanırken zevk alıyor musun ? En ufak boşlukta gazdan ayagini çekiyorsun kesin .

Aynı güzergahta zevk alarak kullanınca dizel de 6.5 kendi aracımla 9-10 oluyor .

Sıka sıka benim de aracım az yakıyor ama at arabası sollar

Onemli olan ortalama hız . Cekmekoy - şile 4 litre bile yakarsınız

Ben atraksiyonlarımı istanbul park yada carting gibi aktiviteler ile yaptığımdan şehir içinde mümkün olduğunca hız sınırlarında ve ivmelenmeyi yavaş tutuyorum,tabiki sürekli gazlayarak 11 litre de görülebiliniyor(yakmıştım,bir ara öyle kullanır fotosuna paylaşırım)

• Yani evet biz tsi Kullanıcıları hep aynı fıkırde yavaş gıdersenız dıkkatlı sürerseniz ani hızlanmaya kalkmaz yumuşak sürersenız tsi ye az yaktırmak mümkün.ama böyle şürüşten kaç kişi zevk alıyor dersem kaç kişi evet der.yada aynı fıyat hatta 5 bın lira fark olsaydı kaç kişi tdi yerıne tsi iyi tercıh ederdi dıye sorsam ne cevap verdirdiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: b2580x

quote:

Orijinalden alıntı: chairman of the board

bu adamların olaya el koyup işi bitirmesi lazım.

Ben bulacaklarını sonucu yazayım. Kasarsan az yakar, kasmaz isen içer. Yani:

O cevap olmuyor işte. bu elemanlar tamamen rasyonel, bilimsel yanıtlar peşinde koşuyor. Yani dizel motorda hangi performansda kullanacaklarsa aynı şartları benzinlide de kullanacaklar. Yani sonuçta dizel elbette daha ekonomik çıkacak ama eskisine göre eşit güç veren benzinli motor ekonomi konusunda daha iyi yol almış çıkacaktır.

• Bende inanmayanlardım.Turbo benzinli bir araç elime geçince yılların dizel alışkanlığyla sürüyorum tabi göstergeye bakmadan sonuç 10 litre.Amaç kasarak düşük tüketim yakalamaksa silecek yetiştiremediğim yoğun yağmurda 3.7 litre yaktırdığım var dizel focusa 65-70 km hızla
  • @TheCaliph_ adlı arkadaşın yorumuna tamamen katılıyorum.

Araç sizinkinin dizel ve manuel olanı.

Şehir dışı 105 km hız ile hafif yokuş aşağı. 3.3 litre fabrika verisi.

Burada da soğuk motor, kısa mesafe şehir içi ortalama hızım 15 km idi.

Aynı durumda sizin araç 8.5 - 9'dan aşağı yakmaz.

Şehir içi ortalama hızın 25 km ve altı olduğu durumlarda aynı aracın dizeliyle arasında minimum 1.5 - 2 litre olacaktır. Şehir dışında ise kasarak bu farkı 1 litreye kadar indirebilirsiniz. Yılda 20bin km ve üzeri ya, aracını 1-2 sene binip satmayacak, uzun yıllar boyunca binecekse, benzinli aracın (her ne kadar az yaksa da) bence bir avantajı yok.

Şartları zorladığınızda 11 litre görmüşsünüz, aynı durumda dizel araç maksimum 7.5 - 8i görür, hatta otobanda 140-150 ile bir süre gittikten sonra 100-110a düşünce tüketim tekrar 5 litrenin altına inebiliyor.

• 0.9 TCe ile 90 km/s sabit hızda 5.5 litre yakıt tüketimi ortalaması yakaladım. 1.3 multijet ile 160 km/s hızda ise 6.5 litre. Kıyaslanamaz.
  • yarış pistlerinde basarım şehir içinde sakinimle olmuyor bu işler, şehir içi kullanımda ne kadar sakin kullanılırsa kullanılsın anlık seri hızlanmalar gerekiyor trafiğin akışına uymak için, özellikle istanbul da ben sakin sakin giderim 0-100 e 15 dakikada çıkarım gibi bir imkan yok

ve hiçbir şekilde benzinli lpg takılmadan dizeller kadar az yakması mümkün değil, benzinliyle yakalanan 5-6 litrelik değerlerde aynı yolda aynı kullanımla yeni nesil dizeller neredeyse 3 litrenin altına inebiliyor
  • Arkadaşlar yanlış anlaşılıyorum galiba,ben 2012 model 1.6 tdı dsg ile karşılaştırıyorum bu durumu asıl sabahki tartışmadan dolayı pek detaylı anlatmadım ama ben o araba ile eş değer yakıyor anlamında demiştim,yanlış anlaşıldıysam özür dilerim.
    Yoksa tabiki kendi arabamın dizeli benim arabadan az yakar!!!

Ama şu fikri kesinlikle savunuyorum,bir araba özellikle benzinli ise şehir içinde yada şehir dışında en azından 2012 model bir dizel araba kadar az yakabiliyor ve hayatta bu değeri tutturamazsın diyenler içinde,tutturuluyor bunu göstermek istedim.

• quote:

Orijinalden alıntı: KaSaTuRa.

yarış pistlerinde basarım şehir içinde sakinimle olmuyor bu işler, şehir içi kullanımda ne kadar sakin kullanılırsa kullanılsın anlık seri hızlanmalar gerekiyor trafiğin akışına uymak için, özellikle istanbul da ben sakin sakin giderim 0-100 e 15 dakikada çıkarım gibi bir imkan yok

ve hiçbir şekilde benzinli lpg takılmadan dizeller kadar az yakması mümkün değil, benzinliyle yakalanan 5-6 litrelik değerlerde aynı yolda aynı kullanımla yeni nesil dizeller neredeyse 3 litrenin altına inebiliyor

Sakin kullanmayı 0-100 ü 15 dk olarak mı değerlendiriyorsunuz.

• quote:

Orijinalden alıntı: M@ritime

Arkadaşlar yanlış anlaşılıyorum galiba,ben 2012 model 1.6 tdı dsg ile karşılaştırıyorum bu durumu asıl sabahki tartışmadan dolayı pek detaylı anlatmadım ama ben o araba ile eş değer yakıyor anlamında demiştim,yanlış anlaşıldıysam özür dilerim.
    Yoksa tabiki kendi arabamın dizeli benim arabadan az yakar!!!

Ama şu fikri kesinlikle savunuyorum,bir araba özellikle benzinli ise şehir içinde yada şehir dışında en azından 2012 model bir dizel araba kadar az yakabiliyor ve hayatta bu değeri tutturamazsın diyenler içinde,tutturuluyor bunu göstermek istedim.

anlamsız bir konuyu uzatıyorsun, dizel arabayla isteyen benzinliden de fazla yaktırır, şartlar aynı olmadıktan sonra kıyaslamak saçmalıktan başka birşey değil, 2 araç şehiriçi şehirdışı aynı kullanımla litre bazında neredeyse yarı yarıya farklı yakar

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.