Şimdi Ara

SAMSUNG S27D590P PLS Panel LED 27' Monitör hakkında bilgi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
2.021
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar iyi günler. Samsung S27D590P 27" monitör almayı düşünüyorum ancak almadan önce bir de sizden fikir almak istedim;

SAMSUNG S27D590P PLS Panel LED 27' Monitör hakkında bilgi? SAMSUNG S27D590P PLS Panel LED 27' Monitör hakkında bilgi?

Monitör özellikleri şu şekilde;

Ürün Tipi: Full HD LED Monitör
    Ekran Boyutu (inç): 27 inç
    Full Hd 1080P: Evet
    Çözünürlük: 1920 x 1080
    Görüntü Oranı: 16:9 Tepkime
    Süresi: 5 ms Parlaklık: 300 cd/m²

PLS panel, IPS panelden daha mı iyi? Samsung, IPS panellere rakip olarak iddialı bir çıkış yaparak PLS paneli çıkartmış lakin aşağıdaki testte IPS panel bana daha canlı gibi geldi;

Halbuki Samsung bu paneli, şu 3 slogan ile tanıtmıştı;

%100 oranında daha gelişmiş görüntüleme açıları
    IPS'lere kıyasla %10 oranında daha fazla parlaklık
    %15 dolayında daha ucuza üretilmesi

Ayrıca 8 yıldır Samsung SyncMaster 920N 4:3 monitör kullanan biri olarak, Samsung'dan hiç şaşmadım ve yeni alacağım 27" widescreen LED monitörde de tercihim Samsung'dan yana olacak sanırım.

Pek oyun oynayan biri değilim ama sağlam 1080P film izleme zevkim vardır ve fotoğraf merakım. Lakin arada da oyun oynarım. Bu bağlamda Samsung'un bu monitörünün 5ms'lik tepkime süresi ve canlılığı sizce beni tatmin eder mi? Yani kısacası bu monitöre 900TL değer mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi radyoaktif -- 23 Ocak 2015; 9:34:18 >

• radyoaktif kullanıcısına yanıt
    Gayet iyi monitör. Gönül rahatlığıyla alabilirsin.
  • bocekgrafik kullanıcısına yanıt
    Monitörü kullanıyor musun hocam? Yoksa izlenimlerine binaen mi yorum yapıyorsun. Eğer kullanıyor isen bir konuya daha değineyim. Şu anda bu LED monitör Vatan'da 990TL 3 yıl garanti, Media Markt'da internete özel 900TL 2 yıl garanti (Bayilerde satışı yok, sadece online satış). Sence hangisinden almalıyım? Ve 900TL vermek bana şu sıkışık zamanımda biraz koyacağı için ama ille de ömürlük bir monitör almam gerektiği için soruyorum: Acaba 900TL'ye bundan daha iyi bir monitör bulabilir miyim? Yoksa uzun vadede ve günümüz piyasasında bundan iyi bir seçim yok mu?

Zira sırf bu monitörün 1ms'lik türevlerine de baktığımda misal ne kadar tipini beğenmesem de Asus'un 27" 1ms monitörünün fiyatı, Samsung'un bu 5ms monitöründen daha ucuz. Ayrıca hemen hemen aynı özellikte gibiler;

Yani kısacası 900TL verecek isem buna değsin istediğimden ince eleyip sık dokuyorum.

Ayrıca bu monitörün 1 ay kullanılmış 2. elini 750TL'ye buldum ama satan arkadaş 1 kuruş inmediğinden almadım. Ayrıca "Acaba ne sorunu var? Neyini beğenmedi de satıyor? Nereden almış? vs" gibi ikilemlerde kalmamak için kafam rahat etsin diye 100TL daha koyup kendi adıma, yeri yurdu belli olan Vatan yada Media Mark'dan almayı düşünüyorum. Zira eğer 600-650TL'ye verse idi bu arkadaştan alacaktım da oda şansını deniyor işte bir şey diyemiyorsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi radyoaktif -- 23 Ocak 2015; 15:34:12 >
    Şu konudaki tecrübeme binâen yazıyorum. Diğer sorduğun monitörü düşünme bence. Tek kıyas tepki sûresi değil çünkü.

Uzun vadeli bir şey arıyorsan, ikinci el Dell U2713'lere bakabilirsin.

https://forum.donanimhaber.com/showTopic.asp?m=61407655

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    Samsung U28D590D 1Ms 28" yahut Dell UltraSharp U2713HM'nin 2. ellerini 900TL'ye bulursam almak isterim hocam lakin oda şu zamanda imkansız gibi gözüküyor. Zira monitörler zaten yeni, kim neden alıp satsın ki. Hem 900TL'yi, bu 2 monitörden herhangi birisinin garantisi bitmiş haline vermeye değer mi? Garantisi devam eden halini de kan emiciler zaten sıfırı fiyatına veriyor. Zira "satan böyle cihazları neden satıyor" fikri benliğimde tezahür ediyor sonra

Kaldı ki, profesyonel çizim yapmayan ve oyun oynamayan; sadece 1080p film ve senede bir de bir kaç oyun oynama zevki olan bir insan olarak, o monitörler bana fazla ve gereksiz gelmez mi?

Bende isterim gidip bunlardan birinin sıfırını alıp ömürlük kullanmak ama 900TL'den bir kuruş yukarı çıkmam da bu aralar imkansız. Yani bütçemin max sınırı 900TL. O yüzden bu fiyata en iyi tercih sence SAMSUNG S27D590P PLS Panel LED 27" olur mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi radyoaktif -- 23 Ocak 2015; 16:25:07 >
    Söyle içindeki sese, etmesin.

U2713HM yeni sayılmaz ama kullanıcıları özenlidir. Bakarak alırsan, sorun da yaşamazsın. U2713H de olabilir.

Hocam illa kanıma gireceksin değil mi, kafamdaki Samsung S27D590P fikrini paramparça ettin şimdi

Al işte adam 1000 liraya dediğin U2713HM'yi erzurumdan satıyor, 800TL'ye verirse güvenip alsam mı diyeceğim de vermez ki

http://forum.donanimhaber.com/m_101895376/tm.htm

Halbuki bu konuda taa geçen sene aynı monitörü arkadaşın biri 900TL'ye bırakmış;

http://forum.donanimhaber.com/m_86520175/tm.htm

Bu Dell U2713HM, Samsung S27D590P'den ne kadar iyi olabilir ki? 8ms tepkime süresi de fazla. Ayrıca yanlış bakmadıysam 3D yok, 4K yok. Öyleyse bu monitörü 1500TL yapan nedir? Samsung U28D590D'de en azından 4K var.

Ayrıca bir an gözümü diktiğim Samsung U28D590D 28" 1ms 2xHDMI DP 4K Ultra HD Led Monitörde bırak oyun oynayıp film izlemeyi; çalıştırmak için bile benim Nvidia GTX 460'ı 4'lü SLI yapsam bile yemez. GTX Titan lazım herhalde Bu arada 4K ekranlarda görüntü elde edebilmek için ekran kartının yanında az da olsa işlemcinin de önemi var değil mi yoksa çok mu var merak ettim?

Kafamı allak bullak ettin be hocam ne güzel Samsung S27D590P alacaktım ben, şimdi düşün dur
    Ben S27D590P aleyhinde bir şey demedim. Sadece U2713'ün gerisinde olduğunu yazdım. Çünkü o 1440P.

U28D590D'nin çözünürlüğü 2 kat fazla olsa da, ucuz olma sebebi TN panel olması.

Bu arada bunların üçünde de 3B yok.

Evet üçünde de yok zira ben sırf neden Dell U2713HM, Samsung S27D590P ile hemen hemen aynı özelliklerde gözükürken 2. eli bile Samsung'dan daha pahalı demek istedim ki onuda U2713HM'nin 1440p olmasından dolayı olduğunu açıkladın.

Bir arkadaş, garantisi devam eden, daha 3 aylık Dell U2713HM monitörü 1000TL'ye satıyor zira eğer 900TL'ye bırakırsa alınır mı sence?

Yoksa aynı fiyata, sıfırından bir Samsung S27D590P mı almalıyım? Yani U2713HM'nin, S27D590P modelinden tek artısı 1440p olması mı? Ki sırf bu özellik mi aralarında 600TL farka neden oluyor?

Zira 2 modelinde kabaca teknik özellikleri kıyası: Dell'in 1440p özelliğinin yanında bir de parlaklığı avantaj.

Ayrıca bu Dell'in panel cinsi nedir? PLS, IPS, TN?

Öyle muallakta bıraktın ki beni. Yardımcı olursan sevinirim dostum. Sana zahmet bir el atıver

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi radyoaktif -- 23 Ocak 2015; 23:54:01 >
    Bu monitörün 3 aylığını bulmak zor. O fiyat gayet iyi. Indirim yapmasa bile kaçırma bence. Ben olsam kaçırmazdım yani.

1080-1440P farkını küçümseme. Önemli bir fark. IPS panel var bunda.

Ayrıca ayak yapısı da çok güzel onun ve pivot özelliği de var.

Sonuç olarak, düşünmeden U2713HM'yi almalısın.

Yardımların için canı gönülden teşekkürler hocam. Dalga geçmek gibi olmasın ama biraz düşününce sanki monitör almaktan vaz geçtim. Zira 900TL'yi pat diye zaten çıkartıp veremeyecektim çünkü peşin yok. O yüzden 3,5 toplayıp almayı düşünüyordum ama bir an geniş perspektiften düşündüm de, peşin param olduğu zaman bir monitör bakmam daha isabetli bir karar olacaktır hem o zamana kadar ya bunlar ucuzlar ya da daha ileri seviyeleri uygun fiyata çıkar.

Yani iyi ki seninle konuştum yoksa borç harç gidip pazardan karpuz alır gibi sırf zevkim için Samsung S27D590P alacaktım. Amacın; her ne kadar beni monitör almaktan vaz geçirmek değil de, sadece meblağa göre en doğru seçim olarak U2713HM aldırmak olsa da, istemeden de olsa beni biran ikilemde bıraktığın için komple almaktan vaz geçirdin. Bizim milletin huyudur Ayranı yok içmeye tahtırevanla gider ıkınmaya Benimki de o hesap oldu Bir anlık heveslendim ama gerçekten bu kadar parayı, şu zamanda böylesine bir zevke değilde daha önemli işlere harcayabileceğim fikri tezehür etti.

Olsun, en azından bir süre sonra nasip olur da bir monitör almaya kesin karar verirsem, en azından bu konudaki muhabbetin mahiyetini, hangi monitörü alacağım fikrine sentezleyip daha kolay ve doğru seçimi yaparım. Tekrar teşekkür eder, hayırlı günler dilerim.
    Kişinin kendi imkânını aşan birşey almasına karşıyımdır her zaman. “Ayağını yorganına göre uzatmak" hesabı, herkesin kendi imkânı nisbetinde ürün almasını tavsiye ederim. Bir anlık hevesle imkânını aşan bir şey alıpta sonradan onun borç sıkıntısını çekmektense, imkân nisbetinde bir şey alıp, kanaat ile onu borçsuz ve minnetsiz kullanmak gibisi yoktur.

Nasihat havasındaki bu içten dileklerin için ayrıca canı gönülden teşekkürler hocam. Doğru söze ne hacet. Olsun en azından şimdilik U2713HM ve S27D590P'yi hayal etmekle bile kullanmış kadar oldum Ama ileride imkanım nispetinde bir monitör almaya karar verdiğimde tekrar yazacağım merak etme Hayırlı günler dilerim.
  • Donanımdan pek anlamam ama, S27D590P model monitörü ben 3-4 hafta önce aldım ertesi gün iade ettim. Gözümü çok ağrıttı. Ama ben monitör ayarlarını yapmamıştım.
    Ve masam büyük olmadıgından monitörle aramda maximum 35-40cm felan vardı. Görünüş olarak çok iyi. Ama tabi işten anlayan bocekgrafik. onu dinle bence :) Ama oda dell fanı ya :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi envyy1 -- 25 Ocak 2015; 12:26:34 >
  • envyy1 E kullanıcısına yanıt
    Hep yazmışımdır: “27" monitör alabilmek için kullanım mesafesi asgari 60 cm, ideal olarak ise 70 cm, ışık/kontrast ayarı ise ortalama 23/80 olmalı" diye.

• Monitör yerine TV almayı düşündünüz mü ? 29 - 32 ".
  • quote:

Orijinalden alıntı: Eugnie

Monitör yerine TV almayı düşündünüz mü ? 29 - 32 ".

Düşündüm dostum düşündüm de onda da LED monitör tadını alamayacağımı fark ettim. En azından LED'e vereceğim fiyatla alacağım bir TV'de. Zira bilgisayar giriş portu bulunan TV'lerde azımsanmayacak fiyatlarda idi. O yüzden şimdilik bir süre monitörden de TV'den de vaz geçtim.

quote:

Orijinalden alıntı: envyy1

Donanımdan pek anlamam ama, S27D590P model monitörü ben 3-4 hafta önce aldım ertesi gün iade ettim. Gözümü çok ağrıttı. Ama ben monitör ayarlarını yapmamıştım.
    Ve masam büyük olmadıgından monitörle aramda maximum 35-40cm felan vardı. Görünüş olarak çok iyi. Ama tabi işten anlayan bocekgrafik. onu dinle bence :) Ama oda dell fanı ya :D

Aslında 2 hafta önce bir monitör almaya karar verdim ve aldım. Arada bir gelen masaüstü bilgisayarların tamir işlemleri için habire kendi monitörümü sök tak yaptığımdan, 8 yıldır kullandığım Samsung SyncMaster 920N 4:3 monitörümün yerine başka bir monitör alayım dedim ve boşa çıkacak olan bu Samsung'uda ayrıca, uydu alıcımda TV seyretmek için kullandığım 15 yıllık ufak CRT televizyonun yerine de arada kullanırım dedim. Ve bu bahane ile 300TL'ye Türkiye'de kullananlardan çoğu kişinin öve öve bitiremediği 23" 2. el temiz bir LG E2360V-PN 23" LED monitör bulup almıştım ancak kullanan arkadaşların söylediğinin aksine, soluk gösterdiği gerekçesi ile ilk hafta da aynı fiyata geri elimden çıkartıp gene emektar Samsung'uma geri döndüm Tabi bu solukluğun nedeni, monitörü analog görüntü veren VGA üzerinden beslemem miydi yoksa monitörün fıtratında mı bu solukluk vardı bilmiyorum ama monitörü en stabil ayarlarına getirmeme rağmen düzelmeyeceği ihtimali ile hiç DVI kablosuna boşuna para verip denemek istemedim. Zira Amazon.com'da da bu monitörün solukluğundan dem vurmuş adamlar. O yüzden elimden çıkarttığım çok iyi oldu. Lakin masama da yakışmıştı, zira 8 yıldır 19" 4:3 ekrandan sonra, bu LG, sinema salonundaymışım havası verdi gözlerime

SAMSUNG S27D590P PLS Panel LED 27' Monitör hakkında bilgi? SAMSUNG S27D590P PLS Panel LED 27' Monitör hakkında bilgi?

Ayrıca eğer Samsung S27D590P alsaydım sanırım senin yaşadığın göz ağrıması sorununu yaşamazdım. Zira masa büyük olduğu için monitör ile aramda neredeyse 1 metre var Ve gözü daha az yoran, doğal güneş ışığı misali kullandığım sarı led lamba da zaten gözlerimi oldukça dinlendiriyordu ki bu rahatlığımı değil 27", 30" bile bozamaz ki 720-1080p filmleri de 4 metreden seyrettiğimden hiç koymaz herhalde

Ama dediğim gibi bütçe sıkıntısı yüzünden şu anlık monitör almaktan vaz geçtim. İlerleyen zamanlarda fuzuli olmamak şartı ile ihtiyacıma ve bütçeme göre 27" bir monitör alabilirim ve sanırım o zaman odam home cinema havasına bürünecektir zira 23" monitörde bile bunu yaşadıysam. Lakin bu 23" LG'yi 1 hafta kullanmama rağmen, 8 yıldır kullandığım 19" Samsung monitörüme tekrar döndüğümde gözüme öylesine küçük gözüktü ki, buna da ilk 3 gün alışamadım ama şu anda tekrar alıştım sayılır Yani sonuç olarak, ileride bir 27" şart oldu. bocekgrafik hocam da istemeden de olsa beni çelişkide bırakarak monitör almaktan vaz geçirdi, iyi ki de geçirdi sağolsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi radyoaktif -- 26 Ocak 2015; 2:12:21 >
    Çünkü amacım, insanlara imkânları nisbetinde ve kullanılacak ortama ve kullanım amacına en uygun monitörü aldırmaya çalışmak.* Sen de bunu fark ettiğin için, monitör almaktan vazgeçmiş olsan da mutsuz değilsin.

* Benim konunun başındaki Tavsiye istemeden önce başlığı bunun için zaten.

• O yüzden canı gönülden tekrar tekrar teşekkürler hocam. Bir daha ki monitör hevesimde tekrar görüşeceğiz merak etme
  • git masa al önce o ne biçim bir masadır
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.