Şimdi Ara

Windows 10'un mobil sürümü tanıtıldı, Windows Phone ismi tarih oluyor.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
43
Cevap
0
Favori
791
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Windows 10'un mobil sürümü tanıtıldı, Windows Phone ismi tarih oluyor.

Microsoft bugün yaptığı etkinlikte bir çok ürünün yanında Windows 10'un ARM tabanlı cihazlarda çalışacak mobil versiyonunu da tanıttı. Bu yeni sürümü Windows Phone veya farklı bir şekilde adlandırmaktan kaçınan Microsoft direk olarak Windows 10 isimlendirmesi ile mobil cihazlara gelecek versiyonundan bahsetti. Microsoft'un mobil işletim sistemleri daha önce Windows Mobile, Windows Phone ve Windows RT(tabletler için) gibi isimler almıştı. Yeni Windows 10 mobil sürümün ise Windows Phone ve Windows RT özelliklerini bir arada sunabileceği söyleniyor.

Windows'un artık tüm cihazları tek bir sistemde toplama fikrini ciddi adımlarla hayata geçirdiğini görmeye başlıyoruz. Windows'un masaüstü sürümleri ile senkronize çalışabilecek mobil sürümün "Action Center" adı verilen bildirim merkezinde kullanıcılar her platformdaki bildirimleri alacak. Dileyen kullanıcılar masaüstünde akıllı telefon bildirimlerini bu bölümde görüntüleyebilecek, dileyen kullanıcılar ise telefonunda masaüstü bildirimlerini görebilecek. Mobil cihazına mesaj gelen kullanıcılar Windows 10 yüklü bilgisayarından bildirim üzerinden mesaja cevap verebilecek. Her cihazında ayrı ayrı bildirim almak isteyen kullanıcılarda bildirimlerini yine bu şekilde alma seçeneğine sahip olacaklar.

Bunun dışında canlı kutucukların arkasında kalan ve daha önce sadece siyah veya beyaz olarak seçilebilen arka plana fotoğraf eklenebileceği ilk dikkat çeken özelliklerden birisi oldu. Ayarlar menüsünün de ana başlıklar altında toplanarak temizlenmesi ile de kullanıcıların sisteme hükmetmesi daha kolaylaştırılmış gibi gözüküyor. Bunun dışında klavyenin ekranın herhangi bir bölümüne hareket ettirilebilmesi de eklenen ilginç özelliklerden birisi. Ayrıca mobil sürümdeki Windows 10 kullanıcıları Word,Excel ve PowerPoint gibi Microsoft Office ürünlerinin yenilenen ve dokunmatik cihazlar için optimize edilen versiyonlarına ücretsiz sahip olabilecek.

Mobil cihazlarda çalışacak Windows 10 işletim sisteminin ilk ön izleme sürümü Şubat ayı içerisinde yayınlanacak.

Görsel The Verge sitesinden alınmıştır.

• Cep telefonu ve pc için rahat senkronizasyon, kaldığın yerden devam edebilme gibi kolaylıklar getiren tek platform olayı bana gerçekten cazip görünüyor. Haberde Cortana ve Spartan'dan bahsedilmemiş. Yayınlanacak ilk sürümde Cortana'nın türkçe desteği olursa dadından yinmez.
  • quote:

Orijinalden alıntı: yuksek

Cep telefonu ve pc için rahat senkronizasyon, kaldığın yerden devam edebilme gibi kolaylıklar getiren tek platform olayı bana gerçekten cazip görünüyor. Haberde Cortana ve Spartan'dan bahsedilmemiş. Yayınlanacak ilk sürümde Cortana'nın türkçe desteği olursa dadından yinmez.

Merhaba, mobil sürümü ve masaüstü sürümünü ayrı ayrı haber yapmayı uygun gördük, Cortana ve Spartan ile ilgili bilgileri diğer haberde ulabilirsiniz.
    http://www.donanimhaber.com/isletim-sistemleri/haberleri/Windows-10-ilk-yilinda-ucretsiz-guncelleme-olarak-gelecek.htm
    ilginiz için teşekkürler

• Okisht kullanıcısına yanıt
    Masaüstü sürümle ilgili haberinizi mesaji yazdiktan sonra farkettim.

Haberler gayet başarılı. Emeğinize sağlık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yuksek -- 22 Ocak 2015; 2:57:02 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: yuksek

Masaüstü sürümle ilgili haberinizi mesaji yazdiktan sonra farkettim.

Haberler gayet başarılı. Emeğinize sağlık.

Merhaba,
    Diğer haber Ekrem isimli arkadaşa sahip hakkını yemeyeyim
    İlginiz için teşekkürler keyif aldıysanız ne mutlu bana
  • 10 gündür WP8.1 cihaz kullanıyorum, Bilgisayarımda da W8.1 yüklü, her ikisi de aynı Microsoft hesaplarıyla aktif, hep diyordum neden daha fazla ortak bildirim göstermiyor bu Windows, hele şükür ellerinde büyük nimeti kullanmayı düşünmüşler.

Birebir tüm uygulamalar (telefondakiler) bilgisayardan kontrol edilebilirse 10 numara olur, Whatsapp'a mesaj gelecek, bilgisayardan cevap vereceksin (gerçi bugün Whatsapp Web'de duyuruldu.) Bu sadece bir örnekti, telefonun uzak bir yerde veya kapalı, telefondaki uygulamalara gelmesi gereken bildirimler bilgisayara gelmeliydi zaten.

Telefon açık ve internete bağlıysa, gelen sms'lerde tıpkı Mail kutusu gibi bilgisayarla ortaklaşa senkronize olmalı, bilgisayardan cevap yazılmalı (önce telefona ulaşır sonrasında şebeke üzerinden gönderilir) aynı şekilde belki sesli çağrılar bile kontrol edilebilir.

Ancak uygulamaları gerçekten çok başarısız, Android'deki gibi kullanışlı değiller, eksikler, basit şekilde WP'a geliyorlar. Android daha çok bir Windows deneyimi yaşatırken, yani daha özelleştirilebilir bir yapı. Windows Phone Windows'un özgür ve özelleştirilebilir yapısından çok uzaktı. Önce bu değişmeli.

• Bu defa yaptı adamlar su anda htc m8 kullanıyorum lolipop geldi ama hiç fark yok android artık yerinde sayıyor heyecan vermiyor windowsa geçme zamanı geldi sanırım

• bu daha önizleme sürümü bir çok özellik eklenecektir.

• Çok iyi reklam ve pazarlama yapmaları lazım.

• Olmuş sanki ha, ne dersiniz?

• Süper,adamlar coşturuyor

• Windows 8 kullanıyorum mağazasını açınca bir sorun oluştu deyip hata veriyor, daha bilgisayarda adam akıllı işler yapamıyorlar telefonda yapacaklarını zannetmiyorum..

• Windows etkinliğinden bir kare.Ahahaha:-)
  • Bu arka plan resmi iyi olmus fakat 8.1 demi gibi o kutucuklarda resim olmali yoksa resim koyunca belli olmamis gorunuyor

• win 10 bakalım nasıl bir açıkları olacak.....

• Hoş gözüküyor. 2015 için windowslu tablet ve akıllı telefonlarda ucuzlama stratejisi duyumları doğru çıkarsa pazar payı artabilir.

Hayırlısı...

• Erdi bey çekirdekler ile mesut bey de china telefonlar ile kafa yoracagina biraz da işletim sistemlerini takip etsinler. Windows 10 çıkmış utanmasaniz haberini yapmayacaksınız!!

• quote:

Orijinalden alıntı: assasin34

Windows etkinliğinden bir kare.Ahahaha:-)

Güldüm. :D Belki mac alıp Windows yüklemişlerdir. Benim kuzenim öyle yapıyor. :D

• quote:

Orijinalden alıntı: blacksss

Erdi bey çekirdekler ile mesut bey de china telefonlar ile kafa yoracagina biraz da işletim sistemlerini takip etsinler. Windows 10 çıkmış utanmasaniz haberini yapmayacaksınız!!

Fare dağa küsmüş dağın haberi olmamış.

• quote:

Orijinalden alıntı: Nokia Lumia 1020

quote:

Orijinalden alıntı: assasin34

Windows etkinliğinden bir kare.Ahahaha:-)

Güldüm. :D Belki mac alıp Windows yüklemişlerdir. Benim kuzenim öyle yapıyor. :D

he he herkes senin kuzenin gibiydi zaten:-)

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.