Şimdi Ara

DD NİTROMİX Parametre-Dış Hava Sensörü-VRC470F (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
251
Cevap
13
Favori
31.173
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    önemli değil hocam yaptığın değişiklikleri unutma unutursanda d96 kurtarıcın. bu sırada d50 ve d51 değerini hatırlıyormusun
  • Teknoline2002 T kullanıcısına yanıt
    D50/24 d51 ise -68 RPM.su an boyle yazıyor ama ne ise yaradığını bilmiyorum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • hknz11 H kullanıcısına yanıt
    hiç bir zararı olmaz deneyim sonuç iki günde çıkar
  • meddah58 kullanıcısına yanıt
    o ayarlar önemli fabrikada ayarlanır o değerler. eğer sen d95 1 yaparsan o değerler 30 ve -45 olur. bu fan ayarı co2 ayarını tutturmak için ayar değiştirirler. o iki değeri unutma 24 ve -68 değerini
  • Arkdaşlar dış hava sensörü olayında ntc uygun değilse tam değeri okumuyor. seri ve paralel bağlanan dirençlerde o an için iş yapıyor.

çünkü aldığımız ntc ler linear olarak değer değiştirmiyor. değerler şu şekilde olursa tam ölçer

-20 2076
    -15 1976
    -10 1862
    - 5 1745
    0 1619
    +5 1494
    + 10 1367
    + 15 1246
    + 20 1128
    + 25 1020
    + 30 920

şuan türkiyede bunu sağlayan ntc yok ama 1k ntc takın dışarıda 10 derece hava varken ntc yi fişksleyin seri veya paralel ayarlı dirençle. bu dereceye göre yaparsanız fazla sapma olmaz. ben izmide d43 ü 1.1 yaptım sorun yok. zaten dışarısı 10 derecedeyken kazan sıcaklığını 40 yapar 10 geçincede ev soğumaz. 10 altına düşünce kademeli yükseltır şuan için iyi gidiyor

ama vcr693 dış sensör alırsanız 10 numara olur çünkü yukarıdaki değerleri sağlıyor. onunda içinde ntc var fakat bizişm bulduğumuz gibi değil linear ntc

kty82 buna uyuyor fakat ptc direnç yani araştırmaysa devam

• Arkadaşlar önümüzdeki günlerde soğuk hava dalgası geliyor.

Yapılan değişikliklerle nitromix imizi teste tutacağım.

Önceki soğuk hava da max 10-12 mkübe çıkmıştı. salon kapalı ev 22-23 derec dış sıcaklık -5 ve 5 derece arası

Şuan dış hava sensörü ve banyopan hariç hepsinde ra2000 termostatik vana var.

Ev 3 cephe yalıtımın yok.üstkat boş. DD plus 8 metre petek, petek arkası ızopan, hepsinde ra2000 termostatık vana, butun odalar açık, metal filitre ve vana, ot yok, dış hava sensörü var.

Şuanda Bütün termostatık vanal ince ayar yapılmış durumda

Salon 20.5 derece
    mutfak 21 derece
    hol 22.5 derece
    yatak odası 21.5 derece
    oturma odası 23 drece
    cocuk odası 22 derece
    banyo allah ne verdiyse trv yok

şu an bu sıcaklıklar dış hava sensörü ve trv ile sağlanıyor. tuketım makul seviyelerde ful açık kombı dış sensöre göre kazan sıcaklığı yukselip alcalıyor gerekırse komple kapanıyor.

Çok soğuk havalarda sensör ve trv lerin performanısını ve tuketımıne etkısı ölçulecek.

Kombimizin rakipleri.

Karşı komşu vaillant hermetık
    alt komşu eca hermetık
    zemın kat immergaz hermetık
    orta kat bosh condense
    diğer fazla yakmayan komşularda bosch condens var

işallah nıtromıx ve dış hava sensoru yuzumuzu kara çıkarmayacak.

Dış hava değerlerinde kombi kazan kaşılığı
    14 derecede 38
    13 derecede 39
    12 derecede 40
    10 derecede 42
    7-8 derecede 43
    0 drecede 50 olacak şekilde ve max düşüğk sıcaklıkta 60 geçmeyecek şekilde dış hava sensoruyle ayarlı konumda
    .

Merakla bekliyorum sonuçları.vanaları kaç paraya aldınız? Ve sizce tasarruf ettiriyor mu?

valla hocam ilk başta bir işe yaramıyor gıbı geliyordu bana. ama salonu kulanmıyoruz orayı 2 nin biraz üstune getirince salon fix 20 derece. yatatak odasını 21 istıyorum tam 21 derece benım oturma odası ısınmıyordı tam olarak bu vanalar sayesinde ısıtmayı başardım çünkü diğer odalar ısındığında kombının butun gucunu buraya verıyor eğer evınız güneş görüyorsa ve fazla ısınmasını ısyemediğiniz odalar varsa kesinlikle işe yarıyor ama çok iyi ayar yapmanız lazım fazla açarsanız kapamaz petek işe yaramaz çünkü o rakamlara karşılık gelen sıcaklık değerı var fakat bu sıcaklık değeriniz siz bulacaksıznız nette yaza 3 ün karşılığı 20 diye ama öğle değildir yatay uk ve köşe sıcaklıkları farklıdır deneme yanılma. ev eğer 3 ayarladınız diğelim ısınmadı sıcaklık 20 olmadı vanayı elleme kazan sıcaklığını yukselt. bu şekil kullanırsanız işe yarıyor konforu ot yı solda bırakır. ama evınız kuzey odaların hepside aynı sıcaklık olsun dersenız pek faydası olmaz ayrıca ot nınde olmaz. ot ve trv ler yalıtımlı ve güneş gören evlerde ve ılıman havalarda ful tasarruf yapar.

trv alacaksanız hepsine ra2000 alın giti gidiyorda 38,5 ve 39,5 tl.

bizim testımız trv ve dış hava sensörü birlikte ne yapacak

bizim kombilerde kazanı yukseltığımızde tekrar düşürmek zor geliyor ve düşükse yukseltmekte geç kalırsanız bu sefer toparlamakta geç kalıyor dış hava sensörü bu olayı tam olarak çözüyor.

Benim ev güneş görmüyor.çok ısınan odam yok o zaman gerek de yok.

Merhaba yaptığım uzun süren ölçümleri sizinle paylaşayım.Tabi bu değerler evin konumu, tesisatın durumu ve havanın sıcaklığına göre değişebilir. Ben bu ölçümleri 38 dereceye ayarladığım kombi sıcaklığana göre yaptım.
    Pompayı durdurduğum (d18 0 konumu) zaman kombi 15 dak.duruyor.Pompayı sürekli çalışır halde(d18 1 konumu) olduğu zaman ise 18 ile 17 dakika arası duruyor sürekli çalışması elektirik için olmasada gaz için daha iyi gibi sanki.(ot.takılı olmadığında)
    KW değeride d 85 6kw olduğu zaman kombi 18- 19 dak. istenilen ısıya ulaşıyor.
    d85 7kw ye çıkarttığım zaman 12 dak.istenilen ısaya ulaşıyor(Bence bu kw değerlerini servis ilk devreye alacağı zaman evin ve tesisatın durumuna göre ayarlamalı)
    (Kazn sıcaklığı 38 dereceye ayarlı farklı derecelerde farklı değerler çıkacaktır)
    Yani sonuç olrak min.7 kw ta ayarlı ve pompa sürekli çalışır vaziyette tüketim 7 m3 (kw değerini yükseltmek tüketimimi düşürdü)
    Min 6 kw pompa durur vaziyette tüketim 8,5 m3
    Ölçümlerim ve değerlendirmelerim zaman buldukça devam etmekte.
    Bu değerler sizlerde evin konumu ve tesisatın durumuna değişebilir.
    Birde bu dediğiniz ntc den bulabilirsem dış hava sensörü olayınada girmeyi düşünüyorum.Birde o şekilde test etmeyi düşünüyorum.Ayrıca yardımlarınız için teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hknz11 -- 10 Şubat 2015; 11:02:39 >

tespitleriniz için teşekkür ederim yakıtınızın düşmesine çok sevindim. benim anlayamadığım 38 derecede nasıl ısınıyorsınız. dışarısı kaç derece 38 de ısınırken.

ben dış hava sensöründen çok memnunum fakat 10 numara çözüğm vailantın vrc 693 te saklı adamlar özl yapmışlar ntc yi. ben almanyadan getirmeyi düşünüyorum. birde evin iç sıcaklığı kaç kazan sıcaklığı 38 de.

yanlız şunuda belirteyim eğer minimum gücü çok fazla yükseltırseniz bizim kombiler gidiş sıcaklığına göre modülasyon yapıyor gidişi hemen yukseltır fakat dönüş aynı oranda yukselmediği için verim düşebiliyor. Yani kombiyi 40 ayarladınız 45 e hemen çıkar ve dururu oysa asıl bize gerekli olan dönüş sıcaklığı yuksek olması o yukselmediği için evin ısınması yavaşlayabiliyor ve kombi sık sık devreye girip çıkıyor. bunun için minimum gücü fala yukseltmeyiniz. 7 yetıyorsa 8 yapmayın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Teknoline2002 -- 10 Şubat 2015; 12:40:02 >

• d00: Kombinin max güc ayarı
    d01: Pompanın çalışma zamanı
    d02: brulör durunca kombinin çalışma zamanı (anticycling denen ayar)
    d50: fan hızı max
    d51: fan hızı min
    d85: kombi minimum gücü (Kombi durmuyorsa yukseltılir)
    d93: kombi brulör seçimi (p24 p28 p35 ayarı yapılır p24 0 dır eğer 1 yaparsanız p28 olur ve modulasyon çizgisi 1 e düşer )
    d96: fabrika ayarına döner 1 yaparsanız
    d18: pompa çalışma durumu 1 yaoparsanız pompa kombi durunca o da durur belli bir süre sonra
    d40 d41 kombi gidiş ve dönüş sıcaklık değerleri
    d17 modülasyon gidişe göre miş dönüşe göremiş yapılaca normalde d0 gidişe göre ayarlıdır
    d43,d45,d47 dış hava sensörü ayarıdır takınca girer.

brn bunları defalrca yazdım ama siliyorlar bir yere not edin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Teknoline2002 -- 10 Şubat 2015; 12:51:13 >
    Şu anki kazan sıcaklığım 38 derece değil.Ölçümleri havalar birazdaha iyiyken yapmıştım.Yeni yazmaya fırsat bulabildim.şu an 42 derecede yakıyorum evin ısısı 21-21,5 arası şu anda bu ısıya göre değerlendirmelerin devam etmekte.Bu ölçümler biraz zaman alıyor boş zaman bulmakta biraz zor oluyor.Fırsat buldukça test ediyorum.Dediğiniz gibi 7kw şu anda yeterli Arkadaşında eca confeo premix var onun min.değeri7,3kw.Bizimkilerdede küsüratlı ayarlama imkanı olsa idi 7.5kw yapardım en azından.8kw biraz yüksek. Birde bu vcr 693 ün fiyatı nekadr acaba?
    d93 ayarını biraz daha açıklar misiniz.

bu vcr693 ün fiyatı 15-35 euro arası değişir ikinci eli 15 euro felan fakat kargo 20euro almanyadan gelecek turkiyedeki servisin haberi yok.
    d93 kombinin p24mü p28 mi p35 mi olduğunu seçersin p 24 te 0 dır bu dğer 1 yaparsan p28 parametreleriyle ç.alışır. ve tek çizgiye düşer yani bizim devamlı 2 çizgi yerine 1 olur dakikata yaktığı yakıt düşüyor fakat su bira geç ısındığı için daha fazla çalışıyor. eğer ev korunaklı küçük ve yalıtımlıysa denenebilir.
    Burada merak ettiğim bir olay var p28 in parametrelerinde d85 fabrika ayarı 8kw yazıyor yunanca servis kitabında neden bu şekil ayarlanmış olbilir acaba?
    Güzel çalışma olmuş elinize saglik

hocam cihaz p24 ise p28 yapma tek çizgiye düşüyor dakikada yakıtta düşüyor fakat ısıtma gücü düştüğünden totalde yakıt çoğalıyor. aynı şekilde minişmum gücü 8 yaparsanda çoğalıyor 6-7 kv en iyi ayar fazla yukseltmemek gerek.
  • Arkadaşlar bu dış hava sensörü olayında bizim turkiyedeki ntc ler ile bu iş tam 10 numara olmuyor. sıcaklık düşüşlerinde keskin düşüşler oluyor linear olmadığı için bu yüzden ya elektronik devre yapılacak veya en güzeli almanyadan vcr693 alınacak
    ben aldım bir tane 15 euroya en iyi çözüm bu. çünkü adamlar özel ürettirmişler ntc yi. kombide ayar düzeltme olmadığı için bunu almak şart yoksa mikro işlemcili devre yapmak lazım. ntc ile oluyor ama kalibre ettiğinz seri veya paralel dirençle +-5 dereceden sonra sapıtıyor. hızlı düşüyor veya yükseliyor.ani hava değişimlerinde sorun yaratıyor ntc ler
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.