Şimdi Ara

KIŞ LASTİKLERİ ( tüm paylaşımlar buraya) (22. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
4.915
Cevap
77
Favori
666.842
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki

KIŞ LASTİKLERİ ( tüm paylaşımlar buraya)

(En Son Oy Tarihi: 11.3.2024)
Giriş

Orjinalden alıntı: kaptankaya

ÇOK ÖNEMLİ:::Ben İlaç firmasında satış temsilcisiyim ve yılda yaklaşık 80bin km yol yapıyorum. 3 yıldır da kış lastiği kullanıyoruz şirketimizde. Çok yararlı ve elzem bir şey olduğunu inkar edemem.. Ama 15 gün önce, 80 km hızla giderken 15derecelik viraj çıkışında arabamın arkası kaydı ve arabamın kontrolü kayboldu. Yoldan çıkıp şarampole 2 takla attım. Aynı haftada 2 mümessil arakadaş daha sırf kış lastiği takılı olduğu için yol tutuşunu kaybından yoldan çıktılar.. Şunu söylemek istiyorum.Eğer hava sıcaklığı 4-5 derecenin altına düşmemişse, özellikle hafif nemli havalarda kış lastiğii hamu rgibi ve yol tutuşu sıfır. Çok diikkatli olun bence ve güvenip te hız yapmayın. Kesinlikle normal havalarda 4 mevsim lastiğe göre emniyetsiz. Canımla ödeyecektim nerdeyse bu hataymı..

Çok geçmiş olsun! Şanslıymışsınız takla atan araçtan sağ çıkmışsınız, hızınızın yükesek olmamasının ve kemerlerinizin takılı olmasının payı vardır diye düşünüyorum.

Sizin gibi dört tekerlek üzerinde sürekli müşteriden müşteriye ve zaman baskısı altında araç kullanan arkadaşların çok dikkatli araç kullanması gerek. Bu konuda birkaç önerim olacak:
    - Mümkünse zaman baskısı yaratmayacak zaman ve randevu planlaması yapın ve yaptırın ,
    - yöneticileriniz size yanlış planlama yaparak hızlı araç kullanmanızı gerektirecek programlar verecek
    olurlarsa gerekçenizi açıklayarak kabul etmeyin ,
    - Randevunuza geç kalmanız kaza yapmanızdan çok daha iyidir.

"Kış Lastiğinize güvenip hız yapmayın" tavsiyenize katılıyorum, aynı şekilde ABS ve ESP ve hatta 4x4'ünüze de güvenip hız yapmayın diye ekleme yapmak istiyorum.

Kış Lastiği , ABS , ASR , ESP ve en gelişmiş 4x4 tekniği bile fizik kanunlarını değiştiremez, viraja hızlı girmiş bir aracın savrulmasını engelleyemez, bu teknolojik yardımcılar stresi azaltmak için vardır, yoksa hızı artırmak için değil. Konuyla ilgili olarak kışlastiği.com web sayfasındaki "KARDA FREN" yazısını okumanızı öneririm:http://www.kislastigi.com/makaleler.asp

Öte yandan Kış Lastiği seçimi de son derece önemli bir husustur:http://www.kislastigi.com/kis_lastigi_nasil_secilir.asp

En iyi Kış Lastiği ;
    - Karda Fren ve Çekiş yönünden yeterli ,
    - Kışın Kuru ve ıslak zeminde Yaz Lastiğine en yakın sonucu veren lastiktir.

Kış lastiklerinizle güvenli ve kazasız yolculuklar diliyorum.

Saygılarımla

• Ankarada yaşıyorum (malum kar-buz içinde) GOODYEAR UG7 kullanıyorum. Sessiz, yol tutuşu çok güzel (kislastigi.com un bahsettiği nitelikleri taşıdığını düşünüyorum). Bunlara ek olarak (çok önemli olmamakla birlikte) lastikteki dizayn harika yani görünüm açısından da tatmin edici.

Herkese tavsiye ederim...
    Kazasız yolculuklar dilerim...
  • quote:

ÇOK ÖNEMLİ:::Ben İlaç firmasında satış temsilcisiyim ve yılda yaklaşık 80bin km yol yapıyorum. 3 yıldır da kış lastiği kullanıyoruz şirketimizde. Çok yararlı ve elzem bir şey olduğunu inkar edemem.. Ama 15 gün önce, 80 km hızla giderken 15derecelik viraj çıkışında arabamın arkası kaydı ve arabamın kontrolü kayboldu. Yoldan çıkıp şarampole 2 takla attım. Aynı haftada 2 mümessil arakadaş daha sırf kış lastiği takılı olduğu için yol tutuşunu kaybından yoldan çıktılar.. Şunu söylemek istiyorum.Eğer hava sıcaklığı 4-5 derecenin altına düşmemişse, özellikle hafif nemli havalarda kış lastiğii hamu rgibi ve yol tutuşu sıfır. Çok diikkatli olun bence ve güvenip te hız yapmayın. Kesinlikle normal havalarda 4 mevsim lastiğe göre emniyetsiz. Canımla ödeyecektim nerdeyse bu hataymı..

GEÇMİŞ OLSUN

edit: LASTİK MARKASI NEYDİ ??

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tturnusol -- 12 Ocak 2007; 1:11:33 >

• quote:

Orjinalden alıntı: tturnusol
    quote:

GEÇMİŞ OLSUN

edit: LASTİK MARKASI NEYDİ ??

Evet ,

Biraz önceki mesajımda belirttiğim gibi bende benzer durumlarda sorun yok. O yüzden durumu komple değerlendirmek, lastik, araç, yol, hava bilgilerini almak lazımdı.

Olaydaki durum nasıl?

.oO°Oo.
  • Bayram sonrası cuma günü bende bir takım michelin alpin aldım. Tek kelimeyle harika. Alırken hafif kar yağıyordu. Daha takılırken kar durdu. Bir daha da kar yağmadı. Arkadaş dalga geçiyor, küresel ısınma var ne diye alıyorsun kış lastiği diye. Hatta aynı gün gece 12 civarı telefon açtı bizim tarafta hafif kar atıştırıyor gel bir tur at diye. Şimdi merakla kar yağmasını bekliyorum.
    Şaka bir yana geçen sene kışın kış olduğu zamanlarda uzun yolda bir arkadaşın kar lastikli arabasını kullandım ve gerçekten hayret ettim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mahony -- 13 Ocak 2007; 0:03:21 >
  • bugun arkadaşlarla gezelim dedik ( hazır havalarda güzel günlük güneşlik kar falan yağmıyo nasıl olsa diyerekten ) bizim buradaki tarihi biryere gittik ağaçlık falan yüksekte biraz yer yer kar ve buz vardı valla süper bişii bu kış lastikleri hiç hissettirmedi karda yapışıyo adeta hatta biz arabadan inip adımlarken bir albea oradan çıkmaya çalışıyordu baya bi patinaj çekti hafifte eğimiydi aynı yerden biz hiç birsey yokmuş gibi devam edip gittik

bu arada kaptankaya 'nın da dediği gibi arkadaşlar dikkat edin dönüş yolunda kuru zemin birazda 90-110 la geldik virajın birinde birazda bizden kaynaklanıyor sert girdik galiba lastikler bırakmaya başladı hissettirdi yani lütfen dikkat

KIŞ LASTİKLERİ  ( tüm paylaşımlar buraya)

• herkese selamlar.

2007 nissan note umda michelin alpin A3 kullanıyorum çok ama çok memnunum, daha önceden 206ımda alpin A2 kullanmıştım onu beğendiğim için A3 ü aldım. iyiki almışım çnkü A3 A2 ye kıyasla çok daha iyi Bence paraya kıyıp almaya değer

ayrıca volvo s40 a da lastikçimin tavsiyesi üzerine nankang snowviva1 taktırdık 4 tane. yumuşacık bir lastik, gayet sessiz ve karda yere yapışıyor neredeyse michelinle benzer özellikler gösteriyor yolda asla bırakmıyor fakat ıslak zeminlerde ani frenlemede dikkat etmek lazım arabada abs vb bi sürü donanım olduğu için pek belli olmuyor gerçi piyasaya göre fiyatı çok ucuz ve bence karda buzda çok çok iyi tavsiye ederim

• Selam gorele2000;
    Almış olduğun kış lastiklerinin(continental t810) performansından memnunmusun???Tavsiye edermisin???
    quote:

Orjinalden alıntı: gorele2000

Kendimce uzun araştırmalar sonrası bugün gidip lastiğimi alacağım.

Karda gerçekten çekiş gücü olarak UG 7 nin üzerine yok, AMS kasım ve autobild kaynaklı her iki test ve yurt dışı forumları dahil araştırmalarım hem R15 hem R16 sınıfında bunu gösteriyor.

Fakat bir kış lastiği devamlı olarak karda kullanılmıyor., Çok daha fazla kuru ve ıslak yol koşullarında kullanılıyor. Bu şekilde düşününce işler değişiyor. UG 7 nin ıslak havada R16 sınıfında iyi olduğunu yine araştırmalar sonucu biliyorum. Fakat R15 de o kadar iyi değil....

Toplam sonuçtan çıkardığım ise Continental Winter contac T810 Tüm yoıl şartlarını düşününce dünyanın en iyisi!!!

Nedenleri::
    1. AMS Kasım sayısında kesinlikle önerilir:: Karda UG 7 yakın performansı var. Test sonuçlerı arasındaki fark o kadar az ki normal kullanıcı fark edemez. Fakat CONti ıslak ve kuru havada çok daha iyi..

2. Autobild Kaynaklı test: Conti bu test te birinci çıktı. Özellikle kış lastiklerinin en kötü yanı olan ıslak ve kuru zeminde yaz lastiğine yakın performans verdi.

3. ADAC 2006 testlerinde kesinlikle önerilir....

4. BMW ve mercedes continental kullanıyor. Bakınız kampanya www.bmw.com.tr

5. teknolojisi ile bir adım önde.. Neredeyse her yıl yapılan tüm testlerde üst sıralarda...

Şimdi de neden Michelin değil:::Yaz lastiğinde iyi ama kış lastiğinde ne yazık ki...

1. a2 Autobild kaynaklı testte orta sıralarda kendine yer buldu...
    2. Yeni A3 ise AMS dergisi ki referans bir dergidir: Bu topikde öneceden de verdim...A3 karda iyi değil, ıslak havada çok güvenli değil, kuru havada iyi ama fakat conti tüm disiplinde ondan daha iyi...
    3. Contiden 20 ytl daha pahalı, Karda mükemmel bir lastik olan UG 7 den 65 YTL daha pahalı ( R16 sınıfı)
    4. Fransız...

Saygılar......

TERCİHİM CONTİNENTAL WİNTERCONTACT T810....

• Arkadaşlar cuma günü teslim aldığım focus a c.tesi günü good year ug 7 205 55 16R kış lastiği aldım. Alırken şüpheliydim aslında çünkü polomda michelin alpin var ve performansı çok iyi michelinlerin. Good year alırken forumda okuduğum paylaşımlar etkili oldu bir de ug7 nin michelin alpinden hesaplı oluşu:) lastikleri alır almaz işimle ilgili olarak bi taş ocağına gittim amaç taş ocağına çıkarken köy yolundan geçmemek için alternatif yollar bulmaktı.
    yeni araç ve kış lastikleriyle öyle yerlere çıktım ki yaklaşık 4 km sadece traktör yolu olarak kullanılmış çoğu yerlerde izi bile olmayan, çökmüş ve yaklaşık 1500-1600 rakımlı yarı kar ve çamur bir yolu geçtim. araçtan indiğimde lastikler tamamen çamur kaplanmıştı. Bende araçta ki benden başka 3 kişi de hayret ettik nasıl geçtik bu yolu diye.
    Sonuç olarak ford focus u da ug7 yide aldığıma pişman olmadım. 205 taban için ug 7 çok iyi fiyatı da diğerleirne nazaran hesaplı.....

• quote:

Orjinalden alıntı: gokiii

Arkadaşlar cuma günü teslim aldığım focus a c.tesi günü good year ug 7 205 55 16R kış lastiği aldım. Alırken şüpheliydim aslında çünkü polomda michelin alpin var ve performansı çok iyi michelinlerin. Good year alırken forumda okuduğum paylaşımlar etkili oldu bir de ug7 nin michelin alpinden hesaplı oluşu:) lastikleri alır almaz işimle ilgili olarak bi taş ocağına gittim amaç taş ocağına çıkarken köy yolundan geçmemek için alternatif yollar bulmaktı.
    yeni araç ve kış lastikleriyle öyle yerlere çıktım ki yaklaşık 4 km sadece traktör yolu olarak kullanılmış çoğu yerlerde izi bile olmayan, çökmüş ve yaklaşık 1500-1600 rakımlı yarı kar ve çamur bir yolu geçtim. araçtan indiğimde lastikler tamamen çamur kaplanmıştı. Bende araçta ki benden başka 3 kişi de hayret ettik nasıl geçtik bu yolu diye.
    Sonuç olarak ford focus u da ug7 yide aldığıma pişman olmadım. 205 taban için ug 7 çok iyi fiyatı da diğerleirne nazaran hesaplı.....

ben de UG7 kullanıyorum şekliyle ve performansıyla harika!

• arkadaş bmw ye 195/65/15" Continental TS810 kış lastiği aldı. Uzunca araştırmalar sonucu bu lastikte karar kıldı ve çok memnun. Continental ve Goddyear bu konuda çok iyiler. Michelinde iyi ama, reklamı daha çok
  • bende geçen sene focus aracımda mıchelin energy lastikle hiç zincir takmadan istanbulda kış geçirdim ve hiçbir yerde takılmadan lastiğin tutunma sıkıntısını yaşamadan bu sene kış lastiklerinin önemini faydasını duydukça etraftan corsa aracıma mıchelin alpin aldım taktım yumuşak bir lastik diye düşünüyorum ve hiç kar üzerinde kullanma fırsatım olmadığından deneyemedim ama arkadaşların bahsettiği gibi hafif nemli yolda oldukça zayıf çok güvensiz olduğunu yaşadım çoğu zaman
  • ankaralı arkadaşlara bi sorum olacak:)
    bu istanbul yolundaki (hipodromu geçince) abdülkadirözcanın deposu var.orda acaba lastik satışı yapılıyormu yoksa sadece depomu?satış yapılan yeri nerde?
    lastik alcam ama alsam şurda 3 ay kullancam sora yaz lastiği istiycek ben alamıycam yazık olcak caaanım kış lastiklerine.hankookun 4mevsim lastiklerinden almaya karar verdim.85ytl dedi başkent sanayinde internetten baktım abdulkadirözcanda 70 civarıydı.
  • quote:

Orjinalden alıntı: okeyn

ankaralı arkadaşlara bi sorum olacak:)
    bu istanbul yolundaki (hipodromu geçince) abdülkadirözcanın deposu var.orda acaba lastik satışı yapılıyormu yoksa sadece depomu?satış yapılan yeri nerde?
    lastik alcam ama alsam şurda 3 ay kullancam sora yaz lastiği istiycek ben alamıycam yazık olcak caaanım kış lastiklerine.hankookun 4mevsim lastiklerinden almaya karar verdim.85ytl dedi başkent sanayinde internetten baktım abdulkadirözcanda 70 civarıydı.

valla abicim bende ostimdeki şubesine sordum toyo kış lastiği alacaktım yok dediler orda satış yapılıyo mu bilmiyorum. arayıp bi sormak lazım
  • ben eryamanda oturuyom hergün onünden geçiyom hep soracam bu sefer diyom unuyuyom.şiir gibi yazdım valla
    quote:

Orjinalden alıntı: worldwar

quote:

Orjinalden alıntı: okeyn

ankaralı arkadaşlara bi sorum olacak:)

valla abicim bende ostimdeki şubesine sordum toyo kış lastiği alacaktım yok dediler orda satış yapılıyo mu bilmiyorum. arayıp bi sormak lazım

• Tesadüfe bak bende eryamandayım
  • Ford Focus II TDCİ aracıma Good Year UG 7 kış lastiği aldım. Aracımın üzerindki yaz lastiği V serisi idi. Bu yeni kış lastikleri ise T serisi. Ölçüleri aynı 205 55 R16 .

T serisi en fazla 190 Km sürate dayanıklı diye biliyorum. Ben zaten normalde hiç bir zaman bu süratlere çıkmayan birisiyim.

Sorum şu; 190 km'yi geçmediğim sürece herhangi bir sorun yaşarmıyım. Yani V serisi ile T serisi arasında dikkat edilmesi gereken başka husus varmı ?

Bilen arakadaşlardan yanıt alabilirmiyim acaba?

Herkese keyifli ve kazasız-belasız sürüşler dilerim.
  • Tek fark hız sınırı, 190' ı geçmezsen sorun yok.
  • benim derdim baska arkadaslar

ben belcikada yasiyorum

orada kis mi oluyor kis lastigi ile ne alakan var demeyin
    simdi burada cok fazla kis olmuyor kar nadir yagar
    ama sorun belcika da yakin zamanda yani onumuzdeki sene sanirim arabalarin kisin mecburi kis lastigi kullanmasi
    yani bir takim daha lastik alacagiz jant falan filan valla kis lastiklerinin fiatlarini dusunun ce karnim agriyor
    birde arabamda orijinal jantlar var simdi diger lastiklere normal jant alacagiz onlarda cirkin duracak
    ise yarasa hic bakmayacagim gozunun yasina ama
    ama kis yok yaww
  • quote:

Orjinalden alıntı: polotje

benim derdim baska arkadaslar

ben belcikada yasiyorum

orada kis mi oluyor kis lastigi ile ne alakan var demeyin
    simdi burada cok fazla kis olmuyor kar nadir yagar
    ama sorun belcika da yakin zamanda yani onumuzdeki sene sanirim arabalarin kisin mecburi kis lastigi kullanmasi
    yani bir takim daha lastik alacagiz jant falan filan valla kis lastiklerinin fiatlarini dusunun ce karnim agriyor
    birde arabamda orijinal jantlar var simdi diger lastiklere normal jant alacagiz onlarda cirkin duracak
    ise yarasa hic bakmayacagim gozunun yasina ama
    ama kis yok yaww

sizin adınıza üzüldüm. aslında bu gerekli bir uygulama. kış lastikleri için kar gerekli değil. içersindeki silica özelliğinden dolayı 7derece ve altına kesinlikle şart. yanlız anlamadığım birşey var. kış lastikleriniz için niye yeniden jant alıcaksınız? tabi isterseniz alabilirsiniz ama bence orjinal jantına taktırın masraftan birazda olsa sizi kurtarır...

• 
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.