Şimdi Ara

KIŞ LASTİKLERİ ( tüm paylaşımlar buraya) (16. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4.916
Cevap
77
Favori
665.901
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki

KIŞ LASTİKLERİ ( tüm paylaşımlar buraya)

(En Son Oy Tarihi: 11.3.2024)
Giriş
  • söylemeyi unutmuşum: pirelli nin 1 yıllık yol yardımı hediyesi de var ayrıca bir de buz devri 2 filmini göndereceklermiş

bir de lastik üretim tarihi lastiğin neresinde yazıyor?
  • masafel üreti tarihi yanda dot yazıyo onun yanında 4 rakam var

bende şöle yazıyo

dot 4806

bu ne demek

benim lastik 2006 nın 48. haftasında üretilmiş
  • Kış lastiğinin önemine yaşanmış bir olayla katkıda bulunmak istiyorum.

Dün yani 15 Aralık Cuma günü Gümüşhaneye gitmek üzere yola çıktım. Trabzonda hava sıcaklığı 4 derece idi ve Zigana.da muhtemelen yolların karlı olduğunu tahmin ettim. Maçkaya geldiğimde tahminimde yanılmadım. Maçkadan itibaren yol 5 km boyunca hafif karlı daha sonra sulu karlı ve 10 km sonunda kısmen buz kısmen karlı idi. Jetta bir arabayla uzun süre arka arkaya beraber gittik. Jetta da kış lastiği yoktu ama o da iyi gidiyordu bu da sanırım esp ve asr.nin arabalardaki önemini birkez daha kanıtlıyordu. Çünkü bende de kar lastiği olmasına rağmen esp/asr sık sık devreye giriyordu. Önümüzde giden uzun dorseli (şu dozer taşımaya yarayan dorselerden) zincirsiz ve yüksüz bir tır zigananın meşhur virajlı ve dik eğimli bir bölümünde kayarak yoldan çıktı. Hatta 5 mt. kadar daha sola kaysaydı yaklaşık 40 mt.lik bir şarampole yuvarlanacaktı. Muhtemelen o virajı hızlı çıkmak isterken dorsenin arka tekerleri kaydı ve kontrolü kaybetti. Jandarma ve polisi arayarak haber verdim ama yol açıktı çünkü tır tamamen yoldan dışarı çıkmıştı. İşte burada kış lastiği farkını farkettirdi. Jetta bir türlü kalkamadı. Geri gidip hız almaya çalıştı olmadı hatta geri geri çıkmayı denedi yine olmadı. Yerler o kadar kaygandı ki normal lastiklerle arabayı iterek kalkmak bile mümkün olmadı. Sonunda arkadaşın zincirini sarmak zorunda kaldık. Ben bir iki patinaj ve ASR müdahalesinden sonra kalkmayı başardım ama kış lastiği olmasa inanın bana ASR falan hikaye ama ESP kesinlikle hikaye değil çünkü daha yukarı kesimlerde kış lastikleriyle bile spin atabilecek derecede buzda dönmemi ve yoldan çıkmamı engelledi.

Özetle ESP/ASR gibi sistemler kış lastiği ile harika işler çıkarabiliyor ancak kar derinleştiğinde malesef kış lastiği de işlevini kaybediyor çünkü arabanın altı kara değdiğinde eğer lastikler boşta kalırsa araba ilerleyemiyor.

KIŞ LASTİKLERİ  ( tüm paylaşımlar buraya)

Edit : Zorlu mücadele sonundaki sıcak soba ve mangal keyfi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Yavuz -- 16 Aralık 2006; 16:29:31 >

• Selamlar arkadaşlar 1.5 ay önce corsa 1.3 cdti aldım, malum kışda geldi ve 4 tane de kış lastiği almaya karar verdim. Aracın lastik boyutu 185/55/r15 ama arkadaşlar 185/60/r15 takabileceğimi hatta bunun daya uygun olacağını söylediler. Sizce de uygun mudur? Bir de marka olarak goodyear ultragrip7 düşünüyorum, sizin tavsiyeleriniz nelerdir, bu boyutta en ii kış lastiği hangi markanındır aranızda kullanmış olanlar var ise yorumları nelerdir.
  • Goodyear ultraGrip 500 nasıldır arkadaşlar,burası küçük biryer,seçeneklerim Fulda crystal,Goodyear UG 500 ve lassa snoways,ne tavsiye edersiniz.
  • Bu lastikler birbirlerinden oldukça farklı lastikler..Nerede yaşadığını bilirsek yorum yapmak daha kolay olacak..
    Ama şunu belirteyim;UG500 ve Lassa Snoways daha çok karlı zeminde başarılı iken,Fulda Kristall Montero2 daha çok ıslak ve kuru zeminde diğerlerinden daha iyi..Özellikle ıslak zeminde mükemmel..
    quote:

Orjinalden alıntı: dartannyan

Goodyear ultraGrip 500 nasıldır arkadaşlar,burası küçük biryer,seçeneklerim Fulda crystal,Goodyear UG 500 ve lassa snoways,ne tavsiye edersiniz.
  • ben toyo lastigi kullaniyorum,ama bridgeston ve pirellide cok iyi.
  • Teşekkürler erdem09,ben doğuda bir ilçede işim nedeniyle kalıyorum ve burada kar ve özellikle sonrasında aşırı buzlanma oluyor ve benim doğan slx in dansözden farkı kalmıyor kar sonrası.Bu cevapla Fulda yı eledik.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dartannyan -- 17 Aralık 2006; 11:34:54 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: Yavuz

Kış lastiğinin önemine yaşanmış bir olayla katkıda bulunmak istiyorum.

Dün yani 15 Aralık Cuma günü Gümüşhaneye gitmek üzere yola çıktım. Trabzonda hava sıcaklığı 4 derece idi ve Zigana.da muhtemelen yolların karlı olduğunu tahmin ettim. Maçkaya geldiğimde tahminimde yanılmadım. Maçkadan itibaren yol 5 km boyunca hafif karlı daha sonra sulu karlı ve 10 km sonunda kısmen buz kısmen karlı idi. Jetta bir arabayla uzun süre arka arkaya beraber gittik. Jetta da kış lastiği yoktu ama o da iyi gidiyordu bu da sanırım esp ve asr.nin arabalardaki önemini birkez daha kanıtlıyordu. Çünkü bende de kar lastiği olmasına rağmen esp/asr sık sık devreye giriyordu. Önümüzde giden uzun dorseli (şu dozer taşımaya yarayan dorselerden) zincirsiz ve yüksüz bir tır zigananın meşhur virajlı ve dik eğimli bir bölümünde kayarak yoldan çıktı. Hatta 5 mt. kadar daha sola kaysaydı yaklaşık 40 mt.lik bir şarampole yuvarlanacaktı. Muhtemelen o virajı hızlı çıkmak isterken dorsenin arka tekerleri kaydı ve kontrolü kaybetti. Jandarma ve polisi arayarak haber verdim ama yol açıktı çünkü tır tamamen yoldan dışarı çıkmıştı. İşte burada kış lastiği farkını farkettirdi. Jetta bir türlü kalkamadı. Geri gidip hız almaya çalıştı olmadı hatta geri geri çıkmayı denedi yine olmadı. Yerler o kadar kaygandı ki normal lastiklerle arabayı iterek kalkmak bile mümkün olmadı. Sonunda arkadaşın zincirini sarmak zorunda kaldık. Ben bir iki patinaj ve ASR müdahalesinden sonra kalkmayı başardım ama kış lastiği olmasa inanın bana ASR falan hikaye ama ESP kesinlikle hikaye değil çünkü daha yukarı kesimlerde kış lastikleriyle bile spin atabilecek derecede buzda dönmemi ve yoldan çıkmamı engelledi.

Özetle ESP/ASR gibi sistemler kış lastiği ile harika işler çıkarabiliyor ancak kar derinleştiğinde malesef kış lastiği de işlevini kaybediyor çünkü arabanın altı kara değdiğinde eğer lastikler boşta kalırsa araba ilerleyemiyor.

Edit : Zorlu mücadele sonundaki sıcak soba ve mangal keyfi

Selam . Resimlere bakınca içim gitti orada olmak istedim.
    Malum kara hasretiz.
    Ankarada hala kar yok.
    Kasım başında kar yağacak dediller hf sonu soluğu ılgazda aldım.
    Karda araç kullamak hobim.
    Aracım c- max tdci ghia lastiğim pirelli wintercarving 4 adet.
    Bu güne dek 3 kış ve 22.000 km kullandım.
    Zirvelerim: uludağ 2006,ılgaz 2006 2005 2004, kartalkaya 2005.
    Kış lastiğinde ideal bileşim formülü bence: 4 adet jant+4 adet kış lastiği+patinaj zinciri yedeklemesi+çekme halatı+bolca antreman(min 5000 km ve 3 yıl)+ olmazsa olmaz ise Ne KADAR YAVAŞ , O KADAR HIZLI kuralına sıkı sıkıya bağlı kalmak.
    Tabi araç 4 x4 ise esp tcs varsa limitler daha yukarılara taşınabilir.

İdeal olarak pirelli michelin conti goodyear bridgestone nokian hiç sorunsuz ve tartışmasız seçilebilir(sıralama sırasından anlam çıkarmayın lütfen).

• ARKADAŞLAR SORDUĞUM SORUYA UYGUN BİR KONU DEĞİL KUSURA BAKMAYIN(YAZ LASTİKLERİ HAKKINDA BİR BAŞLIK VARSA BANA YAZABİLİRMİSİNİZ?)

2001 MODEL OPEL ASTRA 1,6 MIZ WAR. 185/65/15 88T LASTİK ÖLÇÜLERİ. ÜZERİNDE ŞU AN FABRİKA ÇIKIŞLI FİRESTONE LASTİKLER WAR. FAKAT ARTIK ESKİDİKLERİ İÇİN YENİLEMEK İSTİYORUZ. ARABAYA KIŞIN BİNİLMİYOR. AĞIRLIKLI OLARAK SONBAHARDA KULLANIYORUZ. ANLIYCAĞINIZ HEP YATIYOR. BİZE UYGUN BİRKAÇ LASTİK VAR YORUMLARINIZ NELER? SİZCE HANGİSİNİ TERCİH ETMELİYİZ?(4 MEVSİM TERCİH SEBEBİ)
    1-PİRELLİ P2500 EURO (4MEVSİM)
    2-PİRELLİ P400 AQUAMİLE(ISLAK KURU AĞIRLIKLI -4MEVSİM)
    3-PİRELLİ P3000 ENERGY (STANDART YAZ LASTİGİ))
  • kışın vakumnlu lastik alında marka önemli değil
    topu topu nekeder kar yüzü görecekki o lastik
    en kaliteli ile en ucuzunun arasında öyle uçurumda yok
  • quote:

Orjinalden alıntı: cell123

ARKADAŞLAR SORDUĞUM SORUYA UYGUN BİR KONU DEĞİL KUSURA BAKMAYIN(YAZ LASTİKLERİ HAKKINDA BİR BAŞLIK VARSA BANA YAZABİLİRMİSİNİZ?)

2001 MODEL OPEL ASTRA 1,6 MIZ WAR. 185/65/15 88T LASTİK ÖLÇÜLERİ. ÜZERİNDE ŞU AN FABRİKA ÇIKIŞLI FİRESTONE LASTİKLER WAR. FAKAT ARTIK ESKİDİKLERİ İÇİN YENİLEMEK İSTİYORUZ. ARABAYA KIŞIN BİNİLMİYOR. AĞIRLIKLI OLARAK SONBAHARDA KULLANIYORUZ. ANLIYCAĞINIZ HEP YATIYOR. BİZE UYGUN BİRKAÇ LASTİK VAR YORUMLARINIZ NELER? SİZCE HANGİSİNİ TERCİH ETMELİYİZ?(4 MEVSİM TERCİH SEBEBİ)
    1-PİRELLİ P2500 EURO (4MEVSİM)
    2-PİRELLİ P400 AQUAMİLE(ISLAK KURU AĞIRLIKLI -4MEVSİM)
    3-PİRELLİ P3000 ENERGY (STANDART YAZ LASTİGİ))

P400 aquamile yaz lastiği 4 mevsim değil(bu arada en derin dişe sahip lastik muadilleri arasında)P2500 euro da çok iyi bir lastik değil 4 mevsim olmasına karşın..Durumunu gözden geçirince başka marka düşünmediğin sürece senin için yazdıkların arasında en iyi seçim bence P3000 energy..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0A14CAF8E -- 18 Aralık 2006; 15:02:41 >

• quote:

Orjinalden alıntı: dartannyan

Goodyear ultraGrip 500 nasıldır arkadaşlar,burası küçük biryer,seçeneklerim Fulda crystal,Goodyear UG 500 ve lassa snoways,ne tavsiye edersiniz.

KESİNLİKLE UG500
    BENDE ÜNİVERSİTEYİ O BÖLGEDE OKUDUM ORALARI BİLİRİM ŞEHİR MERKEZLERİ O KADAR DEĞİL AMA İLÇELERİ VEYA DAHA AŞAĞIDAKİ İLLERDE MALUM KARDAN KURTULUŞ YOK ANCAK BİLİNDİĞİ GİBİ UG500 ÇİVİLİ KARDA BUZDA SÜPER AMA KURU ASFALT ZEMİNDE LASTİK BÜYÜK ORANDA ÇİVİLER ÜZERİNDE GİDİYOR ÇOK FAZLA SES + ÇİVİLERDE DÜŞME + FREN MESAFESİNDEDE UZAMA TABİİKİ BUNLAR KURU ASFALTTA OLANLAR. BUNLARIDA DİKKATE ALMAK GEREKİYOR BENCE

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tturnusol -- 18 Aralık 2006; 18:37:44 >

• UG 500 çivili değildir,çivilenebilir lastiktir..Yanıltıcı olmayalım..Elbette çivili lastiğin kuru asfaltta fren mesafesi ve yol tutuşu olumsuz etkilediği doğrudur,ancak satın alırken zaten çivisiz olarak geliyor UG500 lastikler..
  • 2003 yılı aralık ayında otomatik bir 206 aldım.Üzerinde MİCHELİN - ENERGY-175/65-R14 82T-XT vardı. YAz kış onları kullandım(TOPLAM 45.000 km ).Son 1 aydır birkaç kez ani durmalarda sorun çıkarmaya başladı. Bu hafta sanırım yine MİCHELİN - ALPİN A2 alacağım.fİYATI İSE 80-90 YTL + KDV. Ayrı olarak da bir kar lastiği almayı düşünmüyorum.
  • quote:

Orjinalden alıntı: havnitekin

quote:

Orjinalden alıntı: lotus2010_

OTOMATİK VİTES ARABAM VAR ÖNDEN ÇEKİŞLİ ÖN 2 LASTİĞİNE KIŞ LASTİKLERİ TAKSAM YETERLİ Mİ YOKSA OTOMATİK VİTES ARAÇ OLDUĞU İÇİN 4 LASTİKTE KIŞ OLSUN İSTER Mİ?

özellikle otomatik vitesli araçlarda mutlaka 4 lastik değiştirilmelidir..diş derinliği açısından marangoni meteo grip modeli otomatik araçlar için en uygunudur...biraz ses yapar ama özellikle buz lastiğidir....

yokohama modellerindeki silika oranı çok yüksektir.belki 1 ya da 2 sezon kullanabilirsiniz ama sürtünme katsayısı frenleme mesafesi ve anti patinaj oranı yüksektir...bunu da otomatiklerde önerebilirim.

düz vites araçlarda hangisi gönlünüze ,bütçenize uygunsa onu alın derim kötü lastik yok diyebilirim....

Merhaba, bende de otomatik vitesli clio var. Eşim kullandığı için kışın daha güvenli olsun istiyorum, orjinal lastikleri 185/55/15 ebadında. Bu ebatta lastiklere baktım A3 260 , UG7 180, UG500 186, Snoways2+ 160, Conti TS790 190, Pirelli W190 165, Fulda 150 YTL fiyatlarını aldım Bursa'da. En son geçen cumartesi Marangoni 125'e buldum. açıkçası alsam mı, alırsam ne alsam arasında kaldım. Marangoni markasını pek görmemiştim, burada görünce bir sormak istedim, ne dersiniz, fiyat-performans yeterli midir sizce. Bir de 55 yanakta kış lastikleri için Bridgestone adı fazla geçiyor ama ses ve konforu nedir bilmiyorum.

Ayrıca işyerimdeki araçta (Focus) da 2 yıldır A2 kullanıyorum. 195/65/15. Geçen kış çok memnun kaldım. Ses haricinde bir problem olmadı, hatta karda rampa bile rahatlıkla çıktım, buzlanmada da sürüşte rampa aşağı frenlememe rağmen kayma eğilimi göstermedi. Ancak çok pahalı bir lastik bence. Değer değmez tartışılır.

Ne olursa olsun en kötü kış lastiği en iyi yaz lastiğinden iyidir bence.

Cevaplarınıza şimdiden teşekkürler.

• sayın "dosays" eğer Bursa'da kış çok zorlu geçmiyorsa lastiğinizi buna göre seçebilirsiniz..Ben,Bridgestone Blizzak LM20,Fulda Kristall Montero 2,Good Year UG500,Nexen Winguard,Michelin Alpin A2 kış lastiklerini kullanmış ve hâlâ kullanmakta olan bir kişi olarak size şunu öneririm..Eğer çok fazla kar ve buzla mücadeleniz oluyorsa Good Year UG500,Continental TS790 ve Bridgestone Blizzak LM20 lastiklerinden birini kullanmanız faydalı olur..
    Yok fazla kar olmaz ama yağmur fazla olur derseniz önerim;Fulda Kristall Montero 2,Michelin Alpin A2,Nexen Winguard lastiklerinden birini kullanmanızı tavsiye ederim..
    Her ikiside eşit miktarda var,hem karlı zemin hem yağmurlu zemin ve hatta kuru zemin de olur derseniz ortalama hepsinden performans alabileceğiniz Good year UG7,Continental TS810,Pirelli Snowcontrol lastiklerinden birini önerebilirim..

Yukarıda Nexen Winguard olarak yazdığım lastikler Kumho I'ZEN KW15 lastikler olup hatayı düzeltir özür dilerim..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0A14CAF8E -- 20 Aralık 2006; 11:52:33 >

• arkadaşlar acil olarak bana fikir lazım

dayımın megane a ve kızının getze kar lastiği alıcaz bugünde

aklımda goodyear var ug7

175/65/14 için 90

195/65/15 içinde 145 lira fiyat aldım

acaba başka marka ne önerirsiniz

bide michelin alpin var ama fiyatı nedir bilemiyorum

iyi bişey olsun istiyoruz

ayrıca dayım goodyearcıdır zaten
  • quote:

Orjinalden alıntı: JackDaniels

arkadaşlar acil olarak bana fikir lazım

dayımın megane a ve kızının getze kar lastiği alıcaz bugünde

aklımda goodyear var ug7

175/65/14 için 90

195/65/15 içinde 145 lira fiyat aldım

acaba başka marka ne önerirsiniz

bide michelin alpin var ama fiyatı nedir bilemiyorum

iyi bişey olsun istiyoruz

ayrıca dayım goodyearcıdır zaten

az önce gidip lastikleri aldım

hepsi 1000 lira 12 taksit
  • Ya arkadaşlar bi yardım etseniz, yukarıda toxic3169 arkadaş da yazmış ama cevap alamamış. Bende bi kış lastiği alacağım corsa(silverline) için. Aracımın lastikleri 185/55/r15 , bazıları 60 yanak olsun diyolar bazıları orjineli ne ise ondan al diyolar. Acaba Hangisi daha çok fayda sağlar karda buzda. Birde marka olarak önerebileceğiniz nelerdir?
  • 
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.