Şimdi Ara

tofaş a 1lt dizel yağ koysak ne olur?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
1.887
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Amcamın 99 model enjeksiyon lu kartalı 1 lt yağ eksiltmiş evde h100 den kalmış Petrol Ofisi dizel yağ vardı bende tofaş benzin li diye koymadım sizce bi sakıncası olur mu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Yağlarda dizel ya da benzin diye ayrım mı var?
  • quote:

Orijinalden alıntı: sametsamett

Amcamın 99 model enjeksiyon lu kartalı 1 lt yağ eksiltmiş evde h100 den kalmış Petrol Ofisi dizel yağ vardı bende tofaş benzin li diye koymadım sizce bi sakıncası olur mu

iki yağın yoğunluğu farklı koyarsanız heterojen bir karışırım olur ve motara zarar verir. tofaşın yağı ucuz zaten 1 alıp ekleyin
  • quote:

Orijinalden alıntı: idemo

Yağlarda dizel ya da benzin diye ayrım mı var?

Dizele daha kalın yağ konulur. Benzinli motora 10-40 v.b konulurken, dizeller 20-50 falan ister.
  • goodorevil kullanıcısına yanıt
    Focusta benzinli ve dizel için aynı yağ kullanılıyor, firma tavsiyesi.
  • quote:

Focusta benzinli ve dizel için aynı yağ kullanılıyor, firma tavsiyesi.

H100'den diyor. Ağır yük için tasarlanan yağdır.
  • Büyük ihtimal 20/50 dir , benzinli dizel aynı kullanabilirsin

• Tofaşlara zaten 20/50 koyuluyor muhtemelen h 100 yağıda 20/50 dir. Sıkıntı olacağını pek sanmam sonuçta ağır vasıta yağı değil.
  • Tofaşa bulduğunu koy bişey olmaz zaten yakacaktır onu. Ben 10w-40 koydum aracın çekişi bile artmıştı. Yağlarda dizel için olanlar aslında sürtünmenin azalması için daha iyidir. İstediğin şekilde tofaşa kullanabilirsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tunc52

Tofaşlara zaten 20/50 koyuluyor muhtemelen h 100 yağıda 20/50 dir. Sıkıntı olacağını pek sanmam sonuçta ağır vasıta yağı değil.

h100 tci motor yağı 10/40w --- 15/40w 2010+ crdi motor 10/30w 10/40w
  • quote:

Orijinalden alıntı: goodorevil

quote:

Dizele daha kalın yağ konulur. Benzinli motora 10-40 v.b konulurken, dizeller 20-50 falan ister.

benim albeanın orjinali 5-40. acaba tofaş yanılıyor olabilir mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Teterboro

quote:

Orijinalden alıntı: goodorevil

quote:

benim albeanın orjinali 5-40. acaba tofaş yanılıyor olabilir mi?

Hayır asla, fabrika yanılmaz. Ancak şöyle bir resim göstersem yeterli sanırım:

Yağın markası aynı, vizkozite değerleri aynı, her şeyi aynı. Ama altta ufak bir fark var.
    Evet, aynı değerde olsalar da aralarındaki yağlar farklı. Tabi o mesajda ben düzgün ifade edememişim ama, benzinli motorla dizelin yağı farklıdır.

• Kartal' da muhtemelen 20W50 mineral yağ vardır. H100' deki yağ ise 10W40 veya 10W45 yarı sentetik olsa gerek. İkisi karıştığında araba coşabilir fakat yağ doldurma kapağında krema türü sarı köpük oluşabilir. Benim arabada vardı. Motor yağı değişiminde kaybolmuştu. Şimdi tertemiz çalışıyor.
  • Dediğiniz gibi herşeyiyle aynı. Her sektörde olduğu gibi aradaki fark pazarlama stratejisi olmasın.

http://www.mobil.com/Turkey-Turkish/Lubes/PDS/GLXXTRPVLMOMobil_Super_2000_X1_Diesel_10W-40.aspx

http://www.mobiloil.com.tr/Turkey-Turkish-LCW/carengineoils_products_mobil-super-2000-x1-10w40.aspx#

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tunc52 -- 9 Ocak 2015; 9:44:27 >

• h100den kalan yağın özelliği kaybolmuş olabilir çok eskiyse
  • quote:

Orijinalden alıntı: ufuk-34JD58

Büyük ihtimal 20/50 dir , benzinli dizel aynı kullanabilirsin

+ 2050
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.