Şimdi Ara

Pioneer E-Es3tb Tweeter Değişim Önerisi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
936
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

medyamarketin piooner 322 ve e-es3tb hoparlör setinden 1 sene kadar önce aldım. uzun süredir set beni tatmin etmiyordu. Tiz sesleri nekadar açtıysam bir türlü istediğim parlaklıkta sesi elde edemedim.

Aynı şarkıları arabada yada başka setlerde dinlediğimde aldğıım net güzel sesleri bir türlü alamıyordum. Ses kaynağımda da flac muziklerle optik hdmi nevarsa denedim ama sorunun hoparlörden olduğu kanaatine vardım. E-Es3tb nin tweeter ını çıkarttığımda manyetiğinin ufacık olduğunu ve tweeterın çok yetersiz olduğuna karar verdim. bunu değiştirmek istiyorum. Hoparlörlerin tamamını değiştirmek istemiyorum. Sadece tweeterları değiştireceğim.

Bir arkadaşım titanyum tweeter almam gerektiğini söyledi. Hatta 4 ohm araba tweeter larıda görsel olarak olmadasa takabileceğimi sorun yaratmıyacağımı söyledi. Ev için 8 ohm titanyum tweeter 1" bulamadım. Bunu Türkiyede bulabileceğim bir yer yada site önerebilecek varmı. Marka verirsenin ebay gibi sitelerden de getirebilirim. yada pioneer tss20 gibi 4 om tweeterları alıp takabilirmiyim.

• akfinity2 A kullanıcısına yanıt
    Benim eski Sony hazir setim vardi hoplari mid den oluşuyordu 6 ohm bende tüm hoplara ilave olarak oto tweeteri eklemiştim 4ohm luk epey kullanmiştim hoplar da ve AVR de en ufak bir sorun olmamişti ve istediğim sesi almiştim... Ama teknik olarak cevap gelirse daha sağlikli olur...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    merhaba hocam öncelikle ayarları tam olarak yaptın mı ?

senin bahsettiğin tweeterın pek bi espirsi yok o çok tiz olan seslerde devreye giriyor o yüzden ses senin istediğin gibi olabilir tiz ağırlığı daha çok mid hoparlöründe bana göre yeni bir tweeter alıp taksanda değişen bir şey olmayacak onun yerine kabin içinde bağlı olan kondansatörleri değiştirmen daha mantıklı olur o zaman istediğin sesi elde edebilirsin diye düşünüyorum
  • Şöyle söyliyebilirimki arabama aldığın 13 cm 3 yollu hoparlörlerden bile çok daha net ve parlak ses alıyorum. 3 de 1 fiyatına satılan 2+1 hoparlörler bile daha net. Bende midlerlede ilgili sıkıntı olduğunu düşüyorum ama ilk etapta şansımı tweeterlarla deniyeyim istedim.Çünkü elimle midleri kapattığımda farklı fazlasıyla anlayabiliyorum fakat tweeterı kapttığımda neredeyse hiçbir etki elde etmiyorum.
    Kondansötörleri değiştirmem nasıl bir etki sağlar merak ettim. artı olarak neye göre kondansatör takmalıyım?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi akfinity2 -- 6 Ocak 2015; 20:04:46 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: yuxeses

Benim eski Sony hazir setim vardi hoplari mid den oluşuyordu 6 ohm bende tüm hoplara ilave olarak oto tweeteri eklemiştim 4ohm luk epey kullanmiştim hoplar da ve AVR de en ufak bir sorun olmamişti ve istediğim sesi almiştim... Ama teknik olarak cevap gelirse daha sağlikli olur...

Peki Hocam tweeter olarak ne takmıştın.
    Jameson oto tweterlerinden takmiştim

• yuxeses kullanıcısına yanıt
    Hocam bazı sistemlere Hoparlörlere usta forumdaşların neden çöp dediğini hiç para vermeyin paranızı yazık etmeyin bekleyin biraz daha bütçe yapıp biraz daha iyi birşeyler alın demelerindeki sebep işte bu gibi sebeplerdir.Gidersin 700-800TL ye 5.1 set alırsın.Ama birde baksrsın Creative t20-t40 daha güzel çalıyor.Forumda diğer topiklerde bazı yanlış anlaşılmalar olmuş olabilir ama forumda benim gibilerin amacı yeni sistem kuracaklara yardım etmek yanlış ürünler almalarını engelleyip hayal kırıklığı yaşamamaları için önceden ikaz etmekten başka bir amaçı yoktur.Bilmem meramımı anlatabildimmi belki yeri değil,belkide tam yeri....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aydinsakaryali -- 6 Ocak 2015; 23:51:19 >
  • aydinsakaryali A kullanıcısına yanıt
    merhaba;

Ben sizi ve sizin gibi düşünenleri gayet iyi anlıyorum merak etmeyin evet yakın zamanda bazı sert yazışmalarımız oldu... öncelikle içinde art niyet küfür vs olmayan her düşünceye saygı göstermelidir diye düşünüyorum ama burası teknik bir forum bölümü olduğundan illaki teknik yorumlar düzeltilmelidir bende örn; başka konular da
    "bak arkadaş bu böyle değil böyle bilmeden neden yorum yapıyorsun yada olayın şu kısmı böyle değil şöyledir yanlışlık olmasın düzeltelim" gibisinden yorumlar yazıyorum bildiğim derecede elbette ve doğru yola çıkılması adına... bu bambaşka bir olay ama sizin ve diğer şahısla ve sizler gibi düşünenler ile temelde zıt olduğum nokta şu;

şimdi siz (direk şahsınıza yazmıyorum bu düşünce için) örn; x bir sisteme "ot çöp teneke" diyorsunuz ya hani siz bu lafın öncellikle nereye gittiğini ve neyi kapsadığını bilmiyorsunuz!!! siz kalkıp aldığın araba da arabamı neden beklemedin bak şunu alırdın bu araba hurda teneke desen aldığın evde ev mi bildiğin kömürlük bu desen bu ayakkabı da ayakkabı mı çarık resmen bu desen karşındaki ne yapmış olursun düşün bakalım??? bu düşünce ile aynıdır bu elektronik eşyalar içinde söylenen arada hiç bir fark yoktur!!! ya forumda yıllardan beri görüyorum eskiden karışmayım falan derdim de son zamanlar adam 500tl ye bir sistem almış yada alacak hemen altına sakın alma çöp o hurda o yahu hemen altına avr linkleri hop linkleri yahu böyle bir şey olabilirmi akıl var mantık var adam diyor bütçem max örn; 800 tl adam bunu zar zor toplamış adam eşinden zor izin almış adam kiracı adam bu işlerden hiç anlamıyor belli alıp yalan yanlış kullanacak onuda bir daha işi bitince forumda sizin benim gibi pek aktifte olmuyacak belli yok bunlar hiç düşünülmeden dur yapma etme ot çöp işde ben bunlara karşıyım bilmem anltabildim mi...

bana göre; her sistem kendi içinde artısı eksisi vardır elbette sistemler arasında kalite vardır olacaktırda doğanın kanunu gibi bir şeydir bu zaten üreticiler her bütçeye hitap etmek için aşşağıdan yukarıya sistem yaparlar bu tamamen toplumlarda ki ekonomik sınıftan kaynaklıdır!!! cihazlardan kaynaklı değil!!! zaten bunu bir kavraya bilseler sorunun tamamı çözülecekte neyse... sonra bu hazır sistemlere olan alarji ve üvey evlat muamelesini de hiç anlamam ben forumda daha 4000tl bütçem var sistem tavsiyesi isteyen birinin altında git lg al git samsung al diyen birisini görmedim daha öncede dediğim gibi bir soru önerisi tavsiye isteyen yorumlara direk bir sınır çizilerek bazı sistemleri ve kombinasyonları hiçe saymak bana göre hem kişiye saygısızlıktır!!! hemde çözüm üretememektir!!! kendi içinde bulunan koşulları ve etkenleri değerlendiremeyen insanlar hiç kimseye faydası olamazlar!!! yeri gelir bir hazır sistemde önerin olur yeri gelir profosyonel bir sistemde yardımın dokunur haa uğraşmak istemiyorsan hazır sistemlere yada düşük bütçeli sistemlerde vs konuya girmezsin kimse forumda silah zoru ile yorum yapmıyor!!! ama daha öncede dediğim gibi adamı anlamadan dinlemeden koşullarını bilmeden almış yada alacağı sisteme ot çöp demek kişiye saygısızlıktır!!! ben bu uslubu kendi adıma asla ve asla kabut etmiyorum...

ben olayın genel düşünce yapısının böyle olması gerektiğini söylüyorum altına alaycı tahrik edici yorumlar yok fakir edebiyatı yapma yorumlarına falan gülüp geçiyorum bunlara...
    ben bu konuda böyle düşünüyorum isteyen katılır isteyen katılmaz ama bence böyledir yani... hem zaten ses ve görüntünün bir matematiği yok ki ben yıllar önce gittim seg tv aldım görenler hayrete düşüyor performansından biz diyor boşuna lg samsung almışız çünkü insanların kafasında ön yargı var bilmiyorlar araştırmıyolar her şeyi sanki belli bir bütçeden sonra iyi olacak hatasına giriyorlar bende para var en iyisini ben alabilirim diyorlar bu olayın kişisel alım hatası kısmıdır işde!!! durum değerlendirmesi yapmayan insanlar asla alternatif çözüm üretemezler!!! bunu bilir bunu söylerim... bakın class t amfiyi gördünüz ortalığı yerinden oynattı küçücük boyu ile neler başarıyor milyarlık amfilere kafa tutuyor kimisinin kablo parasından bile ucuz şartlar değişir her şey değişir alınır satılır sistemeleri kendi içinde kişinin koşullarına göre değerlendirmek gerekir önemli olan kibirli olmamaktır saygıdır sevgidir ön yargısız çözüm üretebilmektir vs vs ben bu konu hakkına böyle bir cevap verme imkanını verdiğiniz için teşekkür eder saygılarımı sunarım...

not: bu konu hakkında bahsettiğim eski kullandığım cihaz sony ht ddwg800 tam bir f/p ürünüdür genel anlamda çok memnundum sadece biraz daha iyileştirme yapmak için tweeter kablo vs işlemleri yapmıştım sonra bu sisteme geçince yakın bir arkadaşıma sattım o kullanıyor uzun zamandan beri oldukça memnun...

merhaba hocam bana göre senin avr ayarlarında bir sıkıntı var gibi görünüyor birde istediğin parlak ses cıstak cıstak bir ses mi ? bana göre eğer alacağın yeni tweeterı eskisinin yerine takacak isen pek bir şey farketmeyecek diye düşünüyorum belki yanılabilirimde hoparlörü sökünce kabloların bağlantı yerlerinde siyah bant ile kapatılmış kondansatörler var bunlar crossover yani filtre görevi görüyor eğer mid veya tiz kısmı ile oynar iseniz istediğiniz sesi elde edebilirsiniz diye düşünüyorum ama hangi değerde bağlanır o konu hakkında fikrim yok onu bilen birine danışmanız lazım
  • aydinsakaryali Hocam dediğim gibi avr beni tatmin ediyor ve şuanlık ihtiyaçlarımı karşılıyor fakat hoparlörlerin gerçekten çöp olduğunu söyliyebilirim. Bir marka ve markanın hoparlörlere biçtiği fiyatı gördüümde gözüm kapalı aldım desem yeridir. Tabiki dinledim ama medyamarket gibi bir yerde detaylara ulaşamıyorsunuz. Sade s21w konusunda gerçekten düşük performans olduğunu gördüğümde ihtiyatlı davrandım ve onu birkaç gün dinledikten sonra geri gönderdim.
    yuxeses de tercihi olan SONY sa-w2500 sub aldım. ve ondan gayet memnunum. ilk etapta ses kaynağım çok kötü olduğundan sesin kalitesinden olabileceğini düşündüm fakat şuanda nedekar ayar yapsamda bir türlü istediğim kaliteyi alamadım.
    kıyasladığım sistemlerin fiyatla alakası yok. 3 bin TL lik Hoparlörlerle de kıyasladım logitech z623 bile hatta arabaya aldığım 50 TL lik 13 cm lik 3 yollu pioneer bile daha parlak ve net sesler veriyor.

des_955 hocam cihazı fazlasıyla kurcaladığımı düşünüyorum ama yinede treble full de vs322 nin de bir ekolayzerı yok diye biliyorum.

Sub tercihiniz yerinde olmuş tam bir f/p ürünüdür pio nun o subundan da oldukça daha iyi diyebilirim zaten sizin kanatiniz de bu yönde olmuş... Şimdi siz anladigim kadari ile vivid ses yani parlak canli bir ses istiyorsunuz sisteminizden ama aldiginiz ses daha mat bir ses... Bana kalirsa hoplari hiç bozmayin derim öncelikle ses kaynaginiz nedir nereden veriyorsunuz sesi? Size bir kaç onerim olsun öncelikle PC den AVR ye ister digital ister ister analog baglanti yapin ve elinizde var ise flac wave falan çalin aim player ile bunun eko ayarlari var bir deneyin sonuç ne olacak?eğer olumlu sonuç alirsaniz 70-100 TL arasi ekolayzirlar var sahibinden bulabilirsiniz sisteme bunu dahil edin PC deki eko ayarini bunda yaparsiniz olur biter ben bir ara düşünmüştüm sisteme... Misal benim hoplar da no name parti tipi hop olduğundan mid ve tizler parlak baslarda çok atarli genelde bas -6 yada 4/tizler +6 da durur genelde her hopun kendine gore bir karakteri var ama dediğim gibi ufak tefek eklemeler ve denemeler ile istediğimiz kivama sokmak mümkün diye dusnuyorum bence bunların deneyin ilk önce baktiniz olmadi öyle Bozun orjinalligini derim...

• quote:

Sub tercihiniz yerinde olmuş tam bir f/p ürünüdür pio nun o subundan da oldukça daha iyi diyebilirim zaten sizin kanatiniz de bu yönde olmuş... Şimdi siz anladigim kadari ile vivid ses yani parlak canli bir ses istiyorsunuz sisteminizden ama aldiginiz ses daha mat bir ses... Bana kalirsa hoplari hiç bozmayin derim öncelikle ses kaynaginiz nedir nereden veriyorsunuz sesi? Size bir kaç onerim olsun öncelikle PC den AVR ye ister digital ister ister analog baglanti yapin ve elinizde var ise flac wave falan çalin aim player ile bunun eko ayarlari var bir deneyin sonuç ne olacak?eğer olumlu sonuç alirsaniz 70-100 TL arasi ekolayzirlar var sahibinden bulabilirsiniz sisteme bunu dahil edin PC deki eko ayarini bunda yaparsiniz olur biter ben bir ara düşünmüştüm sisteme... Misal benim hoplar da no name parti tipi hop olduğundan mid ve tizler parlak baslarda çok atarli genelde bas -6 yada 4/tizler +6 da durur genelde her hopun kendine gore bir karakteri var ama dediğim gibi ufak tefek eklemeler ve denemeler ile istediğimiz kivama sokmak mümkün diye dusnuyorum bence bunların deneyin ilk önce baktiniz olmadi öyle Bozun orjinalligini derim...

Evet Sub gerçekten çok fiyatını hakediyor. ses kaynaklarımda media player hdmi ve optik kabloyla denedim(24bit - 192 Khz). Dandik DVD playerlarla denedim. Pc yi hdmi ile bağladım. İphone ve ipad i HDMI ile bağladım. Ayrıca birçok Flac dosyası müzik dinledim. Birçok tarzda da fack ve mp3 denedim. Bende tizler 6 da kullanıyo
    rum.
    Söylediğinizi deniyeceğim. Açıkcası hiç winampdan ekolizer ayarı yapmak aklıma gelmemişti. Gece olduğu için net deniyemiyorum. İlk fırsatta deniyeceğim. Çok ilmediğim için sorayım. 70-100 TL vermeye rağzıyım. öncelikle önerdiğiniz bir marka varmı. Sahibinden linkide paylaşabilirsiniz.

Diğer konuda ses giriş sırası nasıl oluyor. Önce eko ya girip sonramı AVR ye giriliyor. Böyleyse HDMI optik girişli bulmak zor ve bu fiyatlara olmayabilri düşüncesindeyim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi akfinity2 -- 8 Ocak 2015; 21:41:47 >

kullanacağınız müzik player programı aim player tr dil desteği var ekolayzer seçenekleri var son bir kaç yıldır bir çok nedenden dolayı özelliklede ses kalitesi ile ön plana çıkan bir programdır duruma göre ekolayzer alırsanız kaynaktan analog olarak ekolayzere gireceksiniz oradan çıkıp analog olarak yine avr bağlıyacaksınız ama bunu denemeden önce dediğim gibi pc yi avr ye bağlayın hem analog hem digital deneyin bi verdiğim program ile denemler yapın eğer olumlu sonuç alırsanız pc kaynaklı hatta ses kartı ile güzel sonuçlar alabilirsiniz yada ekolayzer alırsınız vs ufak tefek dokunuşlar ile sesi belli bir ölçüde iyileştirmek mümkün olabiliyor

• quote:

kullanacağınız müzik player programı aim player tr dil desteği var ekolayzer seçenekleri var son bir kaç yıldır bir çok nedenden dolayı özelliklede ses kalitesi ile ön plana çıkan bir programdır duruma göre ekolayzer alırsanız kaynaktan analog olarak ekolayzere gireceksiniz oradan çıkıp analog olarak yine avr bağlıyacaksınız ama bunu denemeden önce dediğim gibi pc yi avr ye bağlayın hem analog hem digital deneyin bi verdiğim program ile denemler yapın eğer olumlu sonuç alırsanız pc kaynaklı hatta ses kartı ile güzel sonuçlar alabilirsiniz yada ekolayzer alırsınız vs ufak tefek dokunuşlar ile sesi belli bir ölçüde iyileştirmek mümkün olabiliyor

Haklı çıktınız. Bilgisayardan ekolizer ile kullandığımda istediğim seslere yakın sesler aldım -tabi hala yinede hoparlörlerin yetersiz olduğu kanaatindeyim- ve pioneer a birkez daha anfiye eqo koymadığı için kızdım. Benim sorunumu eqo şuan için çözecek gibi duruyor. Ama sıkıntım hdmi ve optik le bağladığım cihazları sanırım ekoya bağlayamıyacağım. Sadece muzik dinlemek için kullandığım cihazı eqoya bağlıyabilirim.

Peki sizin en basit ve ucuz anlamda fiyat performansı en yüksek cihaz önerinizi nedir. Digital mi analogmu almalıyım.

eğer kullandığınız tüm seslerde eko ayarını dahil etmek sesi flat değilde daha işlevsel hale getirmek ve kısmen genel ses performansını iyileştirmek istiyorsanız htpc toplamanız gerekiyor tv oyun sinema ve müzik hepsi içinde olan ve elbette dahili bir ses kartı olan o zaman işde her şeyde istediğiniz gibi bir ses alanı oluşturabilirsiniz ama maliteti yüksek olur... buna girerem diyorsanız da ekolayzer önerisi için ben şahsen kullanmadığım için şunu al diyemiyorum tecrübesi olan arkadaşlar yardım etsin ama uygun fiyatlı bir ekipman sisteminize göre uygun tavsiyeler geleceğini düşünüyorum kolay gelsin
  • quote:

eğer kullandığınız tüm seslerde eko ayarını dahil etmek sesi flat değilde daha işlevsel hale getirmek ve kısmen genel ses performansını iyileştirmek istiyorsanız htpc toplamanız gerekiyor tv oyun sinema ve müzik hepsi içinde olan ve elbette dahili bir ses kartı olan o zaman işde her şeyde istediğiniz gibi bir ses alanı oluşturabilirsiniz ama maliteti yüksek olur... buna girerem diyorsanız da ekolayzer önerisi için ben şahsen kullanmadığım için şunu al diyemiyorum tecrübesi olan arkadaşlar yardım etsin ama uygun fiyatlı bir ekipman sisteminize göre uygun tavsiyeler geleceğini düşünüyorum kolay gelsin

Tüm sistemimi dahil etme şansım yok gibi duruyor şuan için. Bu yüzden sadece mp3 yada müzik ve radyo için kullanacağım. sizin önerinize benzer bir uygulamayla raspberry pi de ekolizer olan player buldum ve onun deneme aşamalarındayım. Ama Ekolizer önerisi bekliyorum arkadaşlardan.
    Yanlız uzun süre muzik cihazlarıyla uğraşmış tanıdığıma rastladım ve onda durumu bahsettim hatta dinlettim sesi. Bana tabiki eko nun sistemde bir fark yaratacağını fakat hoparlörlerin bu parlak sesi hiçbir artı bir cihaza ihtiyaç duymadan bu sesi verebilmesi gerektiğini ve yüksek frekansların hoparlörde çok yetersiz olduğundan bahsetti. Hatta hemen tweeter ın birtanesini söktü seste nerdeyse bir fark olmadı.

• Son olarak yazmalıyım ki 20 tl lik dandik Tweeter buldum 5wat lık ve bildiğiniz kutusuz vs taktım hoplarlörlere şuanda amfiden treble değerini düşürüyorum hatta eksilere çekiyorum. Muziğin kalitesini anladım. şimdiyse gerçekten güzel bir tweeter almaya karar verdim. Nasıl olursa pioneer bizi bu dandik tweeterlara mahkum eder anlamış değilim. Hatta bulduğum tweeterlar çokta kaliteli değil ve frekans aralıklarıda tam tweeter frekans aralığında da değil. Bukadar kötü sesin tweeterdan olduğunu anladım.
    Şimdi bir 8 ohm tweeter arayışındayım bir türlü Türkiye de tweeter satan birilerini bulamadım. Nedense ebay vs de güzel modelleri Türkiye ye yollamıyor. Karaköyde vs bu tip tek tweeter satan yerler varmıdır. İnternet üzerinden alabileceğim siteler mevcutmudur?
    Merhaba hocam sahibinden ve gg u takip edin orda denk gelir

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.