Şimdi Ara

Tesisata radyatör petek ilavesi hakkında yardım lütfen

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
1
Favori
31.930
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Dubleks bir evde oturuyorum. Haliyle ısıtma sorunum var. Bunu aşmak için iki kat arasına, üst kata çıkılan merdiven girişine bir kapı yaptırdım ve üst kattaki petekleri devre dışı bıraktım. Sadece alt katı kullanacağım.

Şimdi asıl soruya gelirsek;

Alt katta orantısız bir ısınma sorunum var. Alt kat ve üst kat planım ekteki aşağıdaki gibidir. Alt kat net alanı 65 metrekare.

Alt kat:
    http://i.hizliresim.com/ZAZ75V.jpg

Üst kat:
    http://i.hizliresim.com/bgrJVb.jpg

Kombim mutfakta, çocuk odası ve mutfak hem kombiye yakın olması hem de alan olarak küçük olması sebebi ile çok iyi ısınıyor.
    Yatak odası, üstü teras olmasına rağmen fena ısınmıyor ama salonum buz gibi.

Salon alanı yaklaşık 20 metrekare ancak sadece 90 cm'lik bir radyatör petek var. Benim merak ettiğim konu; acaba mevcut petekten çıkış alarak (T bağlantı ile) bir adet daha 90 cm'lik petek ilave etsem; ısınma sorununa çözüm bulabilir miyim? Mevcut petek yeterince ısınıyor. Alt komşu salonu ısıtmıyor maalesef :(

Kombi Demirdöküm HKD 20 (26000 kcal/h) hermetik kombi. Petek boyutlarına gelirsek;
    - Çocuk odası 90cm
    - Mutfak 60 cm
    - Yatak odası 1 m
    - Salon 1 m

Üst kattaki petekler zaten kapalı ama yine de yazayım.
    - Üst kat açık mutfak 150 cm
    - Üst kat oda 90 cm

Bazı tesisatçılar; salondaki petekten çıkış alarak başka bir petek eklemenin performans açısından iyi olmayacağını söylediler. "İlave petek ısınmaz, hatta mevcut peteğin de ısısı düşer" dediler.

Sizlerin yorumlarına ihtiyacım var.

Teşekkürler

• espimas E kullanıcısına yanıt
    Merhaba
    Salon mutfağa yani kombiye çok yakın,tesisatta tıkanıklık...vs gibi sorun yoksa ikinci radyatör kesinlikle monte edilir
    Tesisatçılara inanmayın yeni radyatörü çapraz bağlatın ve radyatörün çıkışına dönüş hattına köşe vana yerine reglaj vanası taktırın.sirkülasyon üst seviyede olsun
    Bu şekilde birçok ek hat çektirdim hatta bazı tesisatlar mobil sistemden pex borudan pprc ye dönüştürme bile yaptırdım

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

Merhaba
    Salon mutfağa yani kombiye çok yakın,tesisatta tıkanıklık...vs gibi sorun yoksa ikinci radyatör kesinlikle monte edilir
    Tesisatçılara inanmayın yeni radyatörü çapraz bağlatın ve radyatörün çıkışına dönüş hattına köşe vana yerine reglaj vanası taktırın.sirkülasyon üst seviyede olsun
    Bu şekilde birçok ek hat çektirdim hatta bazı tesisatlar mobil sistemden pex borudan pprc ye dönüştürme bile yaptırdım

Hocam öncelikle hızlı cevabınız için çok teşekkürler.

Petek binanın dış duvarına bitişik, balkonun dibinde. Yani mutfağa olan mesafe yaklaşık olarak 7-8 metre yapıyor. Bu mesafe uygun mu sizce?

Peteklerin temizliğini yaptırdım; kombi bakımına da yaptırdım. Zaten herhangi bir sorun olsa mevcut peteğim de ısınmazdı diye düşünüyorum. Yalnız, mevcut radyatör düz bağlı, onu çapraz yaptıracağım (geçen sene üst katı da kullanıyordum, üst kattaki petekler düz bağlı idi, onlara çapraz bağlantı yaptırınca acayip fayda sağladı).

Tesisatçının birisi "mevcut peteği iptal edip daha düyük bir petek takalım" diye önerdi ama şu an peteğin bulunduğu yer nedeniyle bu mümkün değil (bir tarafı balkon, diğer tarafı pencere - fransız balkon -olması nedeniyle), bunu yapmak için peteği uzun olan duvar tarafına almak lazım (ki bunu parkeyi kaldırmadan üstten yapmak için ilave dirsek eklemek gerekecek) ve bu da bana mantıklı gelmedi.

Teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi espimas -- 5 Ocak 2015; 23:09:19 >
  • espimas E kullanıcısına yanıt
    tabii ki uygun hiçbir sorun olmaz
    hattı bölmek istediğiniz yer kombiye çok yakın,kombinin pompasında sorun yoksa ve tesisatta çap daralması+pislik gibi sorun yoksa kesinlikle sıkıntı yaşamazsınız,üst katta herhangi bir oda deseydiniz sıkıntı çıkabilirdi,ama kombiye en yakın yerde tesisat kalitesinde sorun yoksa,kesinlikle ikinci radyatörü mutlaka çapraz bağlatın
  • quote:

hattı bölmek istediğiniz yer kombiye çok yakın,kombinin pompasında sorun yoksa ve tesisatta çap daralması+pislik gibi sorun yoksa kesinlikle sıkıntı yaşamazsınız,üst katta herhangi bir oda deseydiniz sıkıntı çıkabilirdi,ama kombiye en yakın yerde tesisat kalitesinde sorun yoksa,kesinlikle ikinci radyatörü mutlaka çapraz bağlatın

Yardımlarınız için çok teşekkürler. Tekrar bi tesisatçı ile görüşeyim, sonuçları da buradan paylaşırım.

Sağolun,
  • quote:

düz ve çapraz bağlı nasıl oluyor örnek var mı?
  • düz bağlantı (paralel) giriş vanası üstte çıkış vanası hemen altında

çapraz bağlantı

• disintegration kullanıcısına yanıt
    temiz ve açıklayıcı fotoğraflar için teşekkürler.iki sorum daha olacak; peteğin üzerindeki ızgarayı nasıl sökebilirim? çapraz bağlantının düz bağlantıya göre iyiliği nedir? genelde hep düz bağlayıp geçerler.yeni hat döşetirsek ona göre döşetelim
  • peteğin iki yan tarafında bulunan kapak saçlarını yukarı doğru kaydırarak çıkartın,yan kapakları çıkınca üst ızgara da çıkmış olur,tekrar takarken de üst ızgarayı yerleştirin,yan kapak saçlarını üst ten alta doğru kaydırın
    kalorifer tesisatında yapılacak tesisat türüne göre değişir
    mobil sistem (kollektörlü) yaptıracaksanız kombiye en uzak 100cm'den büyük petekleri çapraz bağlatın
    sıva üstü pprc kalorifer tesisatı yaptıracaksanız öncelikle tesisatçıların en çok kullandığı 20mm ince pprc boru ile tesisat yaptırmayın
    25mm pprc ile tesisat yaptırın,kombiye en yakın radyatörleri düz (paralel) diğerlerini çapraz bağlatın
  • quote:

peteğin iki yan tarafında bulunan kapak saçlarını yukarı doğru kaydırarak çıkartın,yan kapakları çıkınca üst ızgara da çıkmış olur,tekrar takarken de üst ızgarayı yerleştirin,yan kapak saçlarını üst ten alta doğru kaydırın
    kalorifer tesisatında yapılacak tesisat türüne göre değişir
    mobil sistem (kollektörlü) yaptıracaksanız kombiye en uzak 100cm'den büyük petekleri çapraz bağlatın
    sıva üstü pprc kalorifer tesisatı yaptıracaksanız öncelikle tesisatçıların en çok kullandığı 20mm ince pprc boru ile tesisat yaptırmayın
    25mm pprc ile tesisat yaptırın,kombiye en yakın radyatörleri düz (paralel) diğerlerini çapraz bağlatın

resimde ki kulakçığın olduğu taraftaki panel değil mi?

https://app.box.com/s/r9woqh9uy4mbqh15jqnb

peteğin sıcak veya soğuk olması bir şey farkettirirmi.bayağı zorluyorum çıkmıyor.aşağıdan yukarıya çekiçle falan vursak :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi x571 -- 9 Ocak 2015; 15:17:24 >
  • Disintegration hocam merhabalar,

pex borulu mobil sistemde kollektörde, rezerv bir giriş - çıkış hattı olmadan bir odaya ilave petek eklemesi nasıl yapılabilir. Bir fazla giriş-çıkışı olan kollektöre geçtikten sonra zemin altından pex borular çekilerek mi yoksa o odada mevcut bir radyatörden bağlantı alınabiliyor mu ?

Saygılar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • disintegration kullanıcısına yanıt
    Merhaba Arkadaşlar ,
    yarın kombicimden umıdı kestıgım ıcın apartmandaki kapıcıma tesısat baglantısı yaptıracagım .
    Demırdokum nıtromıx 24 24.000 kcal kombim var . pex borularla kollektorden dagıtım yapılmıs . ben ıse 2 kat alta (orta katta tesısatta petekte yok) pprc borularla 3 tane petek atmak ıstıyorum .

1-kombının kollektore gıden ana hattından (kombı gırısınden 3mt sonra t borularla ) sıcak ve soguk su ıcın 2 tane pprc boruyu (25lik aynı ana hat boruları gıbı) bacadan 2 kat alta ındırecegım .
    2-Sonra ındırdıgım borudan t ıle 2 cıkıs verecegım .
    -cıkıslardan bırı sag taraftakı petege
    -Dıger kola da t atıp burayada 2 petek baglatacagımç
    3-Bu ıslemlerı (yazılarınızdanda anladıgım kadarıyla) carpraz baglantı ıle yapacagım .

Sormak ıstedıgım yukarıdakı bu ıslem uygulanabılır mı?
    Dersenız kı pprc yerıne asagıda pprc'den pex borularla cık onu oyle yapayım.

Bu arada mumkun mertebe 45'lik baglantı borularıyla calısacagım t ler ıcın . 90 dereceyı yakalamak ıcın 2 tane 45 kullanacagım kı su rahat gecsın.
    Eger kombım suyu basmakta zorlanırsa alt kata bu durumda ek pompa taktırmayı dusunuyorum
    Not : Islemler sıva ustu olacak
  • edona satri kullanıcısına yanıt
    kombi-kollektör arası ek hat alarak ilave petekler taktırabilirsiniz
  • quote:

Merhaba
    Hocam merhaba haftalardır araştırıyorum mesajınıza denk geldim sorunum şu odamdan balkonuma ek radyatör yaptırmak istiyorum odamdaki petek ölçüsü 400x1000 odamdaki duvar kırılıp balkonuma t ile ayrılarak hat çekilcek ben buraya maksimum kaç metrelik radyatör takabilirim 40cm yüksekliği olcak bir de boru öneriniz nedir teşekkür ederim. Bu arada merkezi sistem.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.