Şimdi Ara

Vaillant kombi ayar hakkında (atmoTEC/turboTEC plus) (4. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
183
Cevap
13
Favori
63.975
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Mustafadalgiz

D2 cihaz söndükten sonraki bekleme suresini gösterir. Fabrikasyon ayarı 20 dir. Fakat bu gelen servis tarafından evin yalıtım durumuna gore azaltılabilir. Birde şöyle birşey var kalorifer ayar düğmesini siz arttirdikca cihaz tarafından o sure otamatik olarak azalır. Mesela düğmeyi sona getirirseniz 1 dk sonra tekrar çalışmaya baslar.

benim ev dubleks . kollektörlere donfoss termostatik vanaya bağlı oda termostatı taktırdım..yerden ısıtma vailant kombi 50 de yanıyor..d0 24 ....ne anlama geliyor...illaki d2 mi yapılmalı...benim harici pompa takılı brülör durduktan sonra pompa devamlı çalışıyor..bu arada su sıcaklığı43 lere düşünce kombi tekrar çalışıyor...yani anlayacağınız havalar(+5 ila - 3 civarında) soğuk. pompa devamlı çalışıyor..normalmi sizce....alt kat 23,5 derece üst kat 22,5 derece...33 günlük fatura 300 m3 geldi...
  • d.00 kombi kismi yuk ayari.yani kombiniz diyelim ki 24 kw gücünde ancak ihtiyacınız daha az,işte d.00 menusunden Max. gücü sinirlandirabiliyorsunuz.partial load setting diye geçer. Örn. İngilizler evi ki kadar olduğu ama yalıtımlı iyi olduğu için kombi leri 6 kw 8 kw gibi ayarla kullanıyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mannwar -- 22 Ocak 2016; 1:23:15 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: bLind

Peki d0 kalorifer kısmi yük ayarını ne yapmak lazım acaba ? Bizde aktif olarak 5 metre petek çalışıyor kısmi yük 24 de belki ilk kurulumu yapan kişi daha aza ayarlamıştı ama sanırım ben bu ayarı geçen senelerde değiştirdim. Bunu fullde tutmk yada azaltmak tüketimde gözle görülür bir fark yaratır mı ?

Kısmı yük ayarının söyle etkisi olabilir.örneğin kombiyi 50 c.ye set edip yeni çalıştırdığinizda set edilen dereceyi yakalamak için kombi nin kısmı yükte seçili gücünün %75i kullanılır şu isindiginda cihaz modulasyon yapar(kisar) ve kullanılan güç düşer.

Eğer d.00 ı ihtiyacinizdan aşağı bir değer secerseniz kombi set edilen sıcaklığa ulaşmada zorlanacaktir.Servis elemanı bile ev kaç m2 gibi tek bir soruya verilen cevaba göre saçma bir şekilde ayarlamişti d.00i.

Net ısıtma alanı, petek modeli uzunluğu, evin yalitimi, Konumu Vb.gibi bir sürü faktörü göz önünde bulundurmadan ayari seçen vaillant yetkili servis elemanı gözümden düştü. Saygılarımla. .. bu arada benimkinde Automatic seçeneği var ben o ayarla bıraktım şimdilik.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mannwar -- 22 Ocak 2016; 1:35:35 >
  • d0 24 ayarlıydı...ben 20 ye düşürdüm. vailant 286-3 modeli...ev 200 m2 dublex ..150 m2 sini kullanıyoruz..sıvaper yalıtımlı..servis net birşey anlatmıyor..birde harici pompa takılı..1.kademe 888 2.kademe 1546 3.kademe 2516 gibi devir dk hangi kademede çalışmalı sizce.su yavaş dolaşırkenmi hızlı dolaşırkenmi daha çok ısı verir...teşekkürler arkadaşlar..
  • Vaillant 236-5-3 kombim 55c ayarlı. Ama bu dereceye ulaştığında d.40 ve d41 ebaktigimda yani gidiş ve dönüş suyu sıcaklıkları 55 gidiş 50 donus oluyor.donus sicakligi çok yuksek gibi geldi arada ki 5 derece fark çok az neden olabilir?

• quote:

Orijinalden alıntı: mannwar

Vaillant 236-5-3 kombim 55c ayarlı. Ama bu dereceye ulaştığında d.40 ve d41 ebaktigimda yani gidiş ve dönüş suyu sıcaklıkları 55 gidiş 50 donus oluyor.donus sicakligi çok yuksek gibi geldi arada ki 5 derece fark çok az neden olabilir?

pompa yetrli petek açık değilse veya hızlı devirdaim sonucu ısıyı veremeden geri dönüyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ncm78

quote:

Vaillant 236-5-3 kombim 55c ayarlı. Ama bu dereceye ulaştığında d.40 ve d41 ebaktigimda yani gidiş ve dönüş suyu sıcaklıkları 55 gidiş 50 donus oluyor.donus sicakligi çok yuksek gibi geldi arada ki 5 derece fark çok az neden olabilir?

pompa yetrli petek açık değilse veya hızlı devirdaim sonucu ısıyı veremeden geri dönüyor.

Peteklerin hepsi açık acaba boyları mi yetersiz geliyor isiyi atmadan dönüyor. Evin planına göre en uzak petek 10 m uzaklıkta. Oda termostati 22 c de wvdeyken.sıcaklığa ulaşıp kapatabiliyor .neden böyle anlamadım.

• quote:

quote:

quote:

Peteklerin hepsi açık acaba boyları mi yetersiz geliyor isiyi atmadan dönüyor. Evin planına göre en uzak petek 10 m uzaklıkta. Oda termostati 22 c de wvdeyken.sıcaklığa ulaşıp kapatabiliyor .neden böyle anlamadım.

petekler çok sıcak ev soğuksa yalıtımda bir sıkıntı vardır.eğer petekler ılık ev istenilen derecedeyse sıkıntı yok..bende baktım..d40 53 iken...d41 47 idi....pompa çalıştmaya devam ettikçe değerler 39 a kadar düştü eşitlendi..
  • quote:

quote:

quote:

quote:

petekler çok sıcak ev soğuksa yalıtımda bir sıkıntı vardır.eğer petekler ılık ev istenilen derecedeyse sıkıntı yok..bende baktım..d40 53 iken...d41 47 idi....pompa çalıştmaya devam ettikçe değerler 39 a kadar düştü eşitlendi..

Teşekkür ederim baktığınız için. Ev soğuk değil şükür 22 dereceyi rahat görüyor. Gündüz yanmaz ken dışarısı 5 c civariyken 19 derece oluyor içeri. Yalıtım kötü olsa sicaklik daha çok dusmesi gerekirdi.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Teşekkür ederim baktığınız için. Ev soğuk değil şükür 22 dereceyi rahat görüyor. Gündüz yanmaz ken dışarısı 5 c civariyken 19 derece oluyor içeri. Yalıtım kötü olsa sicaklik daha çok dusmesi gerekirdi.

http://forum.donanimhaber.com/m_101467078/tm.htm adresinede göz atın sizin konuyla alakalı arkadaşlar birşeyler yazmış..
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

http://forum.donanimhaber.com/m_101467078/tm.htm adresinede göz atın sizin konuyla alakalı arkadaşlar birşeyler yazmış..

Teşekkürler okudum konuyu.zaten bu beni suphelendirdi.orda geçen gidiş dönüş suyu sicaklik farkları 10 c civarı benim 5 c.bir de petek donus reglaj vanaları ters midir nedir.üzerinde deki ok isareti suyun çıkışhttps://store.donanimhaber.com/ab/04/25/ab042562b040c8104ff1b5d92577bfaf.jpgyönünün tersini gösteriyor.
     Vaillant kombi ayar hakkında (atmoTEC/turboTEC plus)
  • quote:

Orijinalden alıntı: *DefinitioN*

Arkadaşlar dediklerinizi uyguladım.Pompa ayarı işe yaradı ve çalıştı.Cihaz bekleme süresi 20 ydi.10 yaptım.Hatta bi ara denemek için 8 yaptım.Ancak işe yaramadı.Kombi yine aynı süre kadar bekleme modunda kaldı.Şöyle bir durum var.Kombi benim ayarladığım çıkış suyu sıcaklığının +5 üstünde duruyor -5 altında çalışmaya başlıyor.Bekleme süresini kaça ayarlarsam ayarlayayım durum değişmiyor.

Yok mu +5 -5 i aşmanın yolu.

[Denebilir ki kombi çıkış suyu sıcaklığını yükselt.Bu haliyle faturaya yansıyacak bir adım olur ve ayarladığım derecede ısınıyoruz aslında.Sorun bekleme süresi boyunca üşümemiz.(Oda ısıyı muhafaza edemiyor.Diğer odalarda sorun yok.)

D 02 ayarına ilişkin tablo ekliyorum.kaç derece çıkış sıcaklığında d02 kaç dk ayarliyken ne kadar bekleme yapacağınız tablosu.tablodan uygun sıcaklığında min bekleme süresi olanı seçin. Sorununuz çözülür. Ancak yakıtta belki bir miktar artış olabilir.onemsenmeycek kadar.https://store.donanimhaber.com/43/2e/a3/432ea30b123192c178f5b0a3f61f8d0d.jpg
     Vaillant kombi ayar hakkında (atmoTEC/turboTEC plus)
  • mannwar M kullanıcısına yanıt
    Hocam bu tabloyu nereden buldunuz ? Kitapçık halinde genel bir klavuz ise paylaşabilir misiniz ?

• İnternetten buldum .vaillant com tr de kullanım kılavuzu mevcut.onlarda da var bu tablo.sizin ki hangi model olmazsa bir bakayım .

• Vaillant kullanan arkadaşlar set derecesine ulaştıktan sonra d.40 d.41 kodlarına bakıp sıcaklıkları yazabilirler mi acaba karşılaştırmak için?

Bizimki 296-3-5 hocam.

hocam yazınızı okuduktan sonra kombinin d0 ayarına baktım 4 gözüküyor. cihaz vaillant vuw tr 242/-5 biraz kurcaladım ayar en fazla 15 e kadar çıkıyor fakat değiştirmedim.. değiştirmelimiyim ? kaç yapsam
    iyi olur ? ev izmirde zemin kat 120 m.kare.. üst kat full yakıyor.. son fatura 220 tl geldi.
  • D0 ayari kombinin Max gücünü sınırlandırma için. Örneğin küçük evi olanlar burdan ayarla sinirlayabiliyor.ancak teknik olarak kaca ayarlı olması gerektiğini ve etkilerini çözemedim. Sadece yabancı forumlarda şunu öğrendim ;d0 automatic modu seciliyken cihaz bazen karisabiliyormus auto seçmeyin yazıyordu.

• Arkadaşlar , bu d0 ayarı ile detaylı bilgi verebilecek biri varsa yardımlarınızı bekliyorum..forumda bazı yerlerde 15 olması gerekir diyorlar ama benimki 4 te . ev 120 m.kare 7.5
    metre petek boyu var . zemin kat. yalıtım yok. kombi mutfakta.. yer izmir. kombi vuw242/5 hermetik aylık ortalama fatura 200 tl civarında..
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.