Şimdi Ara

Apple yeni yıla zamlarla girdi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
99
Cevap
1
Favori
1.685
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Apple yeni yıla zamlarla girdi

Uzun süredir gündemde olan ithal elektronik ürünlere zam yapılacağı beklentisi halen devam ederken ilk gelen bilgilere göre Apple mağaza fiyatlarında yüzde 5 ile 10 arasında değişen oranlarda zam yapıldı.

Örneğin daha önce 2349TL olan 16GB kapasiteli iPhone 6 modeli 2499TL olarak değiştirilmiş. 16GB kapasiteli iPhone 6 Plus modeli ise 2649TL'den 2849TL'ye yükselmiş. Ayrıca Mac ürünlerinde de benzer oranlarda artışlar yaşanmış.

Edindiğimiz bilgilere göre Apple belirli dönemlerde mağaza fiyatlarında değişikliğe gidiyor. 1 Ocak itibariyle iPhone, iPod ve Mac bilgisayarların fiyatlarında değişiklik yapıldı. iPad fiyatları ise değişmedi. Değişiklikler yetkili satıcıların fiyat listelerine de yansımış durumda. 

Bununla birlikte bahse konu ÖTV vergi artışı geldiğinde bu cihazların fiyatlarında bir miktar daha artış yaşanacağı tahmin ediliyor. Yani halen iPhone 6 serisi almak isteyen ama beklemekten yana olan kullanıcıların acele etmesi gerekiyor. Zira yakın zamanda fiyatlarda düşüş beklenmiyor.

• çok saçma haber yapmışsınız bu zam apple ın kendi keyfi yaptığı zam ötv ile alakası yok doların yükselmesinden yaptığını tahmin ediyorum biraz araştırsaydınız ek verginin daha yürürlüğe girmediği hatta daha bu konuyla ilgili sadece araştırmanın sürdüğünü bilirdiniz.

• Yerli üreticiler rekabete giremeyince çareyi böyle haksız yöntemlerde buluyor, soruyorum hükümete o halde büyük süpermarketlere de ek vergi getirin sokak arası bakkalların günahı ne ? Hak gözetmeye kalkışıyosan adam gibi yapacaksın işini..

Yerli ürün ne olursa olsun almayacağım !
  • Apple da turkiye hukumetini benimsedi sanirim . "Ben zam yapayim aliyorlar zaten " dusuncesinde heralde .

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 2000TL gerçekten psikolojik sınırdı. Fiyatlar bu kadar artmışken artık tepe model telefon almam. Yazıktır yahu, çoğu kişi için 2-3 sene ömrü olan cihaza bu kadar para verilmez.

• Bu saatten sonra, elektronik ürün alırsak, yurtdışından alacağız galiba. Üzerine Apple'ın fahiş kar politikası olunca, iPhone icin bu durum kaçınılmaz oluyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: VeZiLay

çok saçma haber yapmışsınız bu zam apple ın kendi keyfi yaptığı zam ötv ile alakası yok doların yükselmesinden yaptığını tahmin ediyorum biraz araştırsaydınız ek verginin daha yürürlüğe girmediği hatta daha bu konuyla ilgili sadece araştırmanın sürdüğünü bilirdiniz.

Bu yurt disi cihazlara getirilen vergi degil. Dikkatli okuyun. Yeni yil ile birlikte OTV zamlandi. Yuzde 10. Bu onla alakali. Yurt disi cihazlara getirilecek vergi ile daha da artacak bu fiyatlar. Yetmez ama evet diyorum.

• Eskiden 1000 TL ye telefon yoktu. 500-600 liralık telefonlar lükstü. Şu an 1000 TL altı telefon kaka. Hatta 1800 TL altı bile beğenilmiyor.

• Yurtdışı ürünlerine vergi yapacağına, yurtiçi ürünlerinde vergi indirimine gidilmesi gerekirken olana bakın :)

Yalnız kimseyi suçlamamak gerekiyor. Herkesi kendini düsünecek bu devirde. Bizim devletimiz de Türk halkının gene bunları alacağına eminler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: alprkrkmz

quote:

çok saçma haber yapmışsınız bu zam apple ın kendi keyfi yaptığı zam ötv ile alakası yok doların yükselmesinden yaptığını tahmin ediyorum biraz araştırsaydınız ek verginin daha yürürlüğe girmediği hatta daha bu konuyla ilgili sadece araştırmanın sürdüğünü bilirdiniz.

Bu yurt disi cihazlara getirilen vergi degil. Dikkatli okuyun. Yeni yil ile birlikte OTV zamlandi. Yuzde 10. Bu onla alakali. Yurt disi cihazlara getirilecek vergi ile daha da artacak bu fiyatlar. Yetmez ama evet diyorum.

Ötv oranı %25 ti ve hala %25 hangi artıştan bahsediyorsunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi VeZiLay -- 1 Ocak 2015; 18:30:27 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: theraptorx

Bu saatten sonra, elektronik ürün alırsak, yurtdışından alacağız galiba. Üzerine Apple'ın fahiş kar politikası olunca, iPhone icin bu durum kaçınılmaz oluyor.

apple'in satis fiyati abd fiyati ile neredeyse ayni. %50 vergi oduyorsun.
  • Amerika'da vergi yok mu?

• Amerikadaki vergi eyalete gore degisiyor. Hic vergi almayan 3 veya 4 tane eyelet var. geri kalanlarin en fazlasi yuzde 9 filan olmasi lazim. Ortalama 6 gibi filan.

• Haber bu sefer biraz mantıksız olmuş. Henüz sadece apple cephesinde görünen bu fahiş artışlar, diğer mobil firmalarda baş göstermedi henüz. Bu sadece apple â yönelik politika gibi gözüküyor. Vergi bence daha gelmedi. Geldi mi zaten bu fiyatlar ne olur acaba merak konusu. Apple in yaptığı zam ile ilgili bir arkadaşın konusu mevcut zaten.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Demekki ekstra vergi gelince 2600-2700 lirayı görecek. Abd'de gördüğünüz fiyatlar da vergi dahil"tax included" fiyatları. Buna rağmen aradaki fark ortada.
    Aldığımız herşeyin yarısı devletin cebine gidiyor. Ordan da malum şahısların cebine...
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: alprkrkmz

quote:

Ötv oranı %25 ti ve hala %25 hangi artıştan bahsediyorsunuz.

bilmediğin konularda konuşma ötv %15 kdv %18 di ötv %25 oldu ek olarakta anti damping vergisi geliyor 2 ay içinde

• ötv ile alakası yok sanırım bu zamın

• Gelmeden zam yapmış... Neyse almıyorum kullanmıyorum umrumda bile değl ios...

• Ötv'de ki artış, birde malum firmadan kaynaklanan zamlar... Ooo desenıze bu sene kötü geçecek diye

• 50 tane konu vardı zaten kardeşim? Ne diye açma geregi duydun bu konuyu onu anladım? Forum iyice çöplüğe döndü. Canı sıkılan konu açar olmuş. Biz bilmiyoruz zamlandıgını çok teşekkür ederiz haber verdigin için.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.