Şimdi Ara

Ev Sahibinin Usülsüz Zam İsteği

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
7.770
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Yaklaşık olarak 3 yıldır aynı evde kiracı olarak oturmaktayım. Ev sahibi düğün hediyesi olarak ilk sene zam yapmayacağını söylemişti, yapmadı da. Ancak ilk oturduğumda 500 lira olan evin kirasını ikinci sene sonunda birden 100 lira artırarak 600 yaptı. Üfe oranlarına hiç dikkat etmediğimiz için bizde tamam dedik. Önümüzdeki şubat ayında ise 3 sene doluyor ve ev sahibi yine geldi 75 lira daha zam yapacağım dedi. Bende kabul etmedim tabi.

Kontrata gelince ilk oturduğumuzda ev sahibinin babası ile bir kontrat yapmıştık (geçerli olur mu onu da bilmiyorum) ve zam oranı tefe tüfe olarak artacak yazmıştık. Kontrat süresi bitiminde ise herhangi bir kontrat yenileme yapmadık.

Üfe oranlarına baktığımız zaman kiranın, ikinci yıl için 509, üçüncü yıl için ise 572 lira olması gerekiyor (ki ben 600 lira ödedim).

Sormak istediğim sorular şunlar arkadaşlar,
    Ev sahibi çıkın evimden dediğinde neler yapabiliriz?
    Geriye dönük de fazla ödeme yapmış olduğum ortada, ben önümüzdeki ay kiradan düşmeyi düşünüyorum bu farkı sorun olur mu?
    Ayrıca kiranın 600 lira olduğu sene zamlı parayı iki ay fazla yatırmışım, 200 lira fazla ödemişim, bunu bir daha ki kiradan düşmem sorun olur mu?
    Son olarak kirayı 600 lira olarak kabul edip yatırmış olmam aleyhime sorun yaratır mı?

Teşekkürler...

• quote:

Orijinalden alıntı: McMannes

Arkadaşlar selamlar.

Yaklaşık olarak 3 yıldır aynı evde kiracı olarak oturmaktayım. Ev sahibi düğün hediyesi olarak ilk sene zam yapmayacağını söylemişti, yapmadı da. Ancak ilk oturduğumda 500 lira olan evin kirasını ikinci sene sonunda birden 100 lira artırarak 600 yaptı. Üfe oranlarına hiç dikkat etmediğimiz için bizde tamam dedik. Önümüzdeki şubat ayında ise 3 sene doluyor ve ev sahibi yine geldi 75 lira daha zam yapacağım dedi. Bende kabul etmedim tabi.

Kontrata gelince ilk oturduğumuzda ev sahibinin babası ile bir kontrat yapmıştık (geçerli olur mu onu da bilmiyorum) ve zam oranı tefe tüfe olarak artacak yazmıştık. Kontrat süresi bitiminde ise herhangi bir kontrat yenileme yapmadık.

Üfe oranlarına baktığımız zaman kiranın, ikinci yıl için 509, üçüncü yıl için ise 572 lira olması gerekiyor (ki ben 600 lira ödedim).

Sormak istediğim sorular şunlar arkadaşlar,
    Ev sahibi çıkın evimden dediğinde neler yapabiliriz?
    Geriye dönük de fazla ödeme yapmış olduğum ortada, ben önümüzdeki ay kiradan düşmeyi düşünüyorum bu farkı sorun olur mu?
    Ayrıca kiranın 600 lira olduğu sene zamlı parayı iki ay fazla yatırmışım, 200 lira fazla ödemişim, bunu bir daha ki kiradan düşmem sorun olur mu?
    Son olarak kirayı 600 lira olarak kabul edip yatırmış olmam aleyhime sorun yaratır mı?

Teşekkürler...

Hocam bunlar teknik işler. Gidip bir avukatla konuşun. Ama üfe den fazla zam talep edemez en az 10 yıl boyunca borçlar kanununda yazan bazı sebepler dışında çıkın diyemez. İş bilenin kılıç kuşananın. İşi bilene sormalısınız. Bir ihtimal geriye dönük ödediğiniz fazla parayi ds alma ihtimaliniz var.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Konut kiralarındaki artış oranı; 01 Temmuz 2012 Tarihinden itibaren yürürlüğe giren Yeni Borçlar Kanunu ile tanımlandı. Buna göre, yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak artış; Bir önceki kira yılında Yurt içi Üretici Fiyat Endeksindeki (ÜFE) artış oranını geçmeyecek şekilde belierlenecek. (Madde 344)

Ev sahibi kafasına göre kira artışı yapamaz. Kontrat iptal edilmediği sürece her sene kendisini yeniler. Ev sahibi ısrarla fiyatı artırmaya çalışıyorsa siz sadece kontrata göre olan meblağı ödeyin. Eğer ki hiç para ödemezseniz size evden çıkartma hakkı doğar ama kontrata uygun şekilde öderseniz bir şey diyemez. O sizi evden çık diye tehdit edebilir ama başka bir şey yapamaz. Evimin değeri bu değil daha yüksek derse de mahkemeye gidip kira bedeli belirmesi için dava açması gerekiyor, sizde ona karşı dava açarsınız.

Özet bilgi olarak da

http://www.trthaber.com/haber/yasam/ev-sahibi-ve-kiracilar-icin-yeni-duzenleme-46953.html

• çok teşekkürler, peki normalde (üfe oranlarına göre) 572 liralık ödemem gerek kirayı 600 lira ödedik yaklaşık olarak 10 ay boyunca, bunu bir sonraki kiradan düşsem sorun yaşar mıyım...
  • quote:

çok teşekkürler, peki normalde (üfe oranlarına göre) 572 liralık ödemem gerek kirayı 600 lira ödedik yaklaşık olarak 10 ay boyunca, bunu bir sonraki kiradan düşsem sorun yaşar mıyım...

Ev sahibine bildir yok veremezsin derse noterden doğru ihtar çekip o şekilde fazla ödediğin parayı yatırmayacağını söylersin.
  • Kardeşim ev sahibi almanyada senede bir bekliyor bu durumda nasıl ihtar çekmem gerekli...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Şimdi tekrar aradım arkadaşlar, 650 lira diyor Şubat ayı itibariyle, bende 625 dedim, tabi çıkın da diyemedi, peki şubattan itibaren 625 lira odersem neler olabilir arkadaşlar...

• quote:

Şimdi tekrar aradım arkadaşlar, 650 lira diyor Şubat ayı itibariyle, bende 625 dedim, tabi çıkın da diyemedi, peki şubattan itibaren 625 lira odersem neler olabilir arkadaşlar...

kardeşim çoğu kanunlar ev sahibi yararına 625 e ikna edin 650 dediği halde 625 yatırmayın.sizin zararınıza olur ihtarname çeker.almanyadan oğlum gelicek der çıkartır belli olmaz yani sen orta yolu bulmaya çalış hukuktan bir şey bekleme
  • quote:

Şimdi tekrar aradım arkadaşlar, 650 lira diyor Şubat ayı itibariyle, bende 625 dedim, tabi çıkın da diyemedi, peki şubattan itibaren 625 lira odersem neler olabilir arkadaşlar...

ev sahibine ödemeyi nasıl yapıyorsunuz ? ev sahibi sizden aldığı kiranın vergisini veriyor mu ? kontrat 3 senelik olmaz bildiğim kadarı ile en fazla 2 sene olabilir , siz ilk yapılan kontrata bağlı senelik artışınızı yaptınız mı ? fazla olduysa kesersiniz , eksik ise ödersiniz

kanundan anlayan birisine danışmanızda fayda var
  • kardeşim evet haklısın, 600 lira üzerinden üfe oranında zam yapmazsam sıkıntı yaşayabilirmişim... ancak almanyadan oğlum geliyor olayı eskisi gibi kolay değil, eğer üç sene boyunca oğlu gelip oturmazsa, yada beni o şekilde çıkartıp başka birine kiraya verirse, hapis cezasına kadar ceza alabliyormuş ev sahibi ;)
  • quote:

Orijinalden alıntı: tsunami155

quote:

ev sahibine ödemeyi nasıl yapıyorsunuz ? ev sahibi sizden aldığı kiranın vergisini veriyor mu ? kontrat 3 senelik olmaz bildiğim kadarı ile en fazla 2 sene olabilir , siz ilk yapılan kontrata bağlı senelik artışınızı yaptınız mı ? fazla olduysa kesersiniz , eksik ise ödersiniz

kardeşim ödemeyi internet üzerinden havale şeklinde yapıyorum düzenli olarak, özellikle de yazıyorum şu ayın kirası diye... kira vergisi verip vermediği hakkında bilgim yok ancak son 16 aydır özelllikle kira ödemesi olarak belirtiyorum havale yaparken... dediğim gibi 500 liradan oturdum ben, ilk sene zam yapmadı, ikinci sene 100 lira birden yaptı, ki üfe oranlarına göre maksimum 572 lira olması gerekli idi, iki sene boyunca zam yaptığını baz alırsak, bir iki arkadaş, 600 lirayı kabul etmesen iyi olurmuş, onu kesersen kiradan sorun yaşarsın dedi... bilemiyorum ne yapsam...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi McMannes -- 29 Aralık 2014; 1:40:47 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: tsunami155

quote:

kardeşim ödemeyi internet üzerinden havale şeklinde yapıyorum düzenli olarak, özellikle de yazıyorum şu ayın kirası diye... kira vergisi verip vermediği hakkında bilgim yok ancak son 16 aydır özelllikle kira ödemesi olarak belirtiyorum havale yaparken... dediğim gibi 500 liradan oturdum ben, ilk sene zam yapmadı, ikinci sene 100 lira birden yaptı, ki üfe oranlarına göre maksimum 572 lira olması gerekli idi, iki sene boyunca zam yaptığını baz alırsak, bir iki arkadaş, 600 lirayı kabul etmesen iyi olurmuş, onu kesersen kiradan sorun yaşarsın dedi... bilemiyorum ne yapsam...

Evden memnunsan hic çıkma hocam bu zamanda 30-50 tl icin evden cikiaz,zaten tasinma masrafı 2 bin tl civari ben mesela 450 tl veriyorum 1,5 yil oldu 6 ay sonra ev sahibi 500 derse bakariz 550 derse indirim isterim israr ederse 2 yillik oldugu icin kontratlarimiz devam eder ve tabiki evden cikmam gecen arkadasim taşında 1700 tl az para degil sonuctA

• Walla haklısın kardeşim, taşınma işi de gözümü korkuttu biraz,zaten az önce yine geldi ev sahibi 640 a, seneye de 700 e anlaştık... Artık hayırlısı bakalım...

Bu arada arkadaşlar özellikle Şubat 2013 ayının üfe oranını anlatamadım ev sahibine tuik e bakıyorum oran, 1.84 çıkıyor, ev sahibi 4.72 dedi durdu birkaç site nedense 4.72 yazmış anlatamadım bir türlü... Bir de sizler bakabilir misiniz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi McMannes -- 29 Aralık 2014; 16:01:45 >
  • quote:

Walla haklısın kardeşim, taşınma işi de gözümü korkuttu biraz,zaten az önce yine geldi ev sahibi 640 a, seneye de 700 e anlaştık... Artık hayırlısı bakalım...

Bu arada arkadaşlar özellikle Şubat 2013 ayının üfe oranını anlatamadım ev sahibine tuik e bakıyorum oran, 1.84 çıkıyor, ev sahibi 4.72 dedi durdu birkaç site nedense 4.72 yazmış anlatamadım bir türlü... Bir de sizler bakabilir misiniz...

En iyisini yapmışsın her yil 50 arttirsa ne olur,evi eskitir,ayni kiraya daha ucuzuna gecersin bu kira fiyatlari zaten komik rakamlar,keyfini bozduna deymez

• Evimi euro olarak kiraya verecegim ki zam vs dertlerle ne kendi canimi slkaylm ne de kiracimin cani slklLsln Bir bitsinde bakalim hayirlisiyla...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Leipold -- 29 Aralık 2014; 17:22:10 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.