Şimdi Ara

'Xiaomi kendi mobil işletim sistemini geliştiriyor'

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
6.232
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• 'Xiaomi kendi mobil işletim sistemini geliştiriyor'

Akıllı telefon pazarında rekor satışlar yapan Xiaomi yazılım tarafında da aynı başarıyı devam ettiriyor. Firmanın MI adlı kullanıcı arayüzü on milyonlarca cihazda kurulu durumda ve kendi uygulamaları da büyük ilgi görüyor. 

MI kullanıcı arayüzünü Android işletim sistemi üzerine inşa eden ve bundan vazgeçmeyen Xiaomi'nin yeni bir proje üzerinde çalıştığı gündeme geldi. Çin'den gelen bilgilere göre Xiaomi kendi mobil işletim sistemini geliştiriyor ve adını da MIOS olarak belirlemiş. MIUI platformuna oldukça benzeyeceği belirtilen işletim sisteminin hangi standartları temel alacağı ise bilinmiyor. 

Sahip olduğu geniş kullanıcı tabanı sayesinde MIOS'un yayılması da kolay olacaktır. Mevcut cihazlar için olmasa bile gelecek yıllardaki Xiaomi cihazlarına hayat verecek MIOS, bu sayede kısa sürede on milyonlarca kullanıcının eline ulaşacaktır. 

Ancak firmayı yakından tanıyanlar bir işletim sistemi projesi için yeterli kaynağının olmadığını belirtiyor. Ayrıca Firefox OS, Tizen OS gibi alternatif platformlar da aradan yıllar geçmesine rağmen bir türlü istenen seviyeye gelemediler. Xiaomi'nin ne tür planları olduğu şimdilik sır ancak gelecek yıl içerisinde bazı detaylar netleşecektir.  

• ee adamlar google'dan hugo barra'yi bosuna almadilar.

• Geliştirsinler geliştirmesine de günümüz mobil dünyasında en önemli unsur uygulama ekosistemi oldu. AppStore ya da Google Play'deki envai çeşit uygulamayı nasıl sunacaklar ki kullanıcılarına? BlsckBerry tarzı takılmasınlar, şimdilik hiçbir firma için işe yaramadı o strateji

• İşletim sistemi tutturmak zor. WP çok akıcı çalışması, geliştimeye açık olması ve şirket olarak köklü olmasına ramen anca ayakta duruyor.

Yeni işletim sistemi tutturmak zor.
  • Nerde akıyor para,hemen kafayı çevir ora
  • quote:

Orijinalden alıntı: ø

İşletim sistemi tutturmak zor. WP çok akıcı çalışması, geliştimeye açık olması ve şirket olarak köklü olmasına ramen anca ayakta duruyor.

wp ilk çıktığından beri leş

• Bunu yapabileceğine inandığım şirketlerden. Uygulama işi çok sıkıntı olacak ama muhtemelen bunada çare bulurlar artık. Blackberry gibi emulator mü olur yoksa bunlarıda baştan sona mı hazırlar bilinmez. Ama Türkiye işi hala hayalde.
  • şu Ekosistem de 3 işletim sisteminden fazlası olması hiç fena olmaz. firefox lg ile biraz daha belirdi gibi fakat telefon pahalı. tizen bilinmezlerde sözde samsung un tizenli cihazı göründü. xiaomi yaparsa yapar bence içinde en tutarlı bu firma görünüyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yaparsa xiaomi yapar zaten. Önlerindeki en büyük sıkıntı uygulama marketi olacak. Android deki zibilyon tane uygulama olmasa da gerekli olan tüm uygulamaları kullanıcılara verebilmeleri gerekir. WP nin o konuda neler çektiğini biliyoruz. En büyük sıkıntı bu şuan.

• İşletim sisteminde hemen stabilite, kullanım kolaylığı, yazılım desteği, geliştirici vs. Gibi önemli şeyler ve daha küçük ayrıntıları uygulamak zor bir iştir. Önemli bir arge, yazılım çalışması, büyük bir emek istiyor. Ama beklenen bir adımdı umarım uzun süreç sonunda ios ve android' e rakip olmayı başarabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muslucus -- 25 Aralık 2014; 1:14:22 >
  • yeni bir yatırım haberinden sonra şimdi de bir işletim sistemi hazırlığı ..sonuna kadar destekliyoruz xiaomi ..bizim vestelde ithal ürünlerin gelişini nasıl engellerim onun derdinde ..herşey çok açık ve net belli oluyor Türk ve yabancı farkı

• Linux altında Android app. çalıştırmak için nasıl dolaylı işler peşinden gidiliyorsa, benzerleri olabilir. İlla kendi app storeları ve kendi geliştirdikleri uygulamalar ile devam edecek diye bi şart yok. Kolay değil orası ayrı. Andro app'i Andro cihazda çalıştırmak, Chrome OS'de çalıştırmak, Linux altında çalıştırmak arasındaki büyük farklar gibi.

• Oyun ve uygulama geliştiricilerinin en az yüzde 70'inin desteğini almadan sistem yaratmaya çalışmak dik başlılık oluyor. Sistem yayınlanmadan önce en az yüzde 70 hazır olmalı. Blackberry çok iyi bir cihaz ama uygulama eksiği ve esnekliği yok. VPN bile yok. Sen bu cihazı artık iş telefonu diye satmıyorsun. Akıllı telefon diye satıyorsun ama o yok bu yok. Lumia da aynı. Ne yapayım yasaklı site illetine beni mecbur bırakan platformu. Androidin kolay gelişmesini sağlayan özgürlük olmuştur. İOS ise kararlılık ve uygulama kalitesinin yüksekliği ile. Yeni işletim sistemi bunlardan ders almayacaksa hiç umrumda değil. Zaten kimsenin de umrunda değil. Lumianın hali ortada. O kadar parayı verip de uygulama noktasında mahkum olmanın anlamı yok.

Bu arada donanım haber gerçekten canımı sıkmaya başladınız. Lan seçtiğimiz metni bile reklam şirketlerine satmışsınız. Adam gibi kullanamıyor şu siteyi. İsteğim sitede arama yapayım bırakın da. Kopyalama yapamıyorum lan koca sitede.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fthkn -- 25 Aralık 2014; 6:04:49 >

• quote:

Orijinalden alıntı: viper17

quote:

İşletim sistemi tutturmak zor. WP çok akıcı çalışması, geliştimeye açık olması ve şirket olarak köklü olmasına ramen anca ayakta duruyor.

O telefon wp değil. Java o.

• Umarım tutar ama bence arayüz işinde kalmalılar,işletim sistemi hemen tutacak diye birşey yok

• Tabletler icin isletim sistemi yapsinlar.Google hala tablet kismini oturtamadi.

• quote:

Orijinalden alıntı: umut_baris

quote:

Orijinalden alıntı: viper17

quote:

O telefon wp değil. Java o.

Java degil Windows Mobile var İ900 Omnia'da.

• Ben tahminim yeni sistem falan olmayacak amazonun yolundan gidecekler google hizmetlerinin tümünü kaldırıp kendi marketlerini e posta servislerini vs. Ekleyeceklerdir oldu size mios güzel de bir bütünlük olur aslında

• androidden vazgeçmezler, alternatifi yok çünkü.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.