Şimdi Ara

Yeni dubleks eve nasıl bir sistem?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
1
Favori
2.561
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Bu hiç anladığım bir konu değil, ihtiyaç da duymamıştım. Ama home-ofis olarak kullanmak üzere dubleks bir yer alınca iki gündür ne yapayım diye araştırıyorum. Bayağı bir şey de okudum... Yılbaşından önce taşınabilmem için bu konuyu öncelikli çözmeliyim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Bilgiler şöyle:

YERLEŞİM

• İstanbul, Anadolu Yakası. Cephe Kuzey-Batı’ya bakıyor. Dubleks, son 2 kat (4 ve 5). Her iki tarafında daire var.
    • Bina 2 senelik, izolasyonu iyi olduğu söyleniyor.
    • Daire çift girişli, alt katı mesken üst katı büro olarak kullanılacak.

ALT-KAT : MESKEN

• Tavan yüksekliği: 258 cm
    • Net Alan: 73.62 m2
    • Kullanılabilir: 62.46 m2
    • Net Hacim: 190 m3 (yaklaşık)
    • 5 petek (60 cmlik) + 1 havlupan, toplamı 5.2 mtul (Koridorda petek yok, salonda 2 petek var)
    • Sadece tek cepheye pencereler var, standart boyutlarda, ama salonda yere kadar. Balkon yok. Çift cam.

ÜST-KAT : BÜRO

• Tavan: 145 – 323 cm (çatı katı olduğu için farklılaşıyor, ama hiç basık değil)
    • Net Alan: 62.46 m2
    • Kullanılabilir: 52.44 m2
    • Net Hacim: 181 m3 (yaklaşık)
    • 4 petek + 1 havlupan, toplamı 4.3 mtül (Koridorda petek yok, salonda 2 petek var)
    • Odalarda küçük çatı penceresi var. Salona bağlı teras var, kayar kapı yere kadar. Çift cam.

TOPLAM

• Net Alan: 136 m2
    • Net Hacim: 371 m3 (yaklaşık)
    • 9 petek + 2 havlupan, toplamı 9.5 mtül

ALTYAPI
    Mobil sistem. Her kat için 1 kollektör var, borular zemin altından (kalınlıklarına bakmadım).
    Petekler yerden alt bölümlerinden bağlanmış :(
    Aydınlatmaları temel olarak LED yapacağım, ısı üretimi görece az olacak yani...
    Kombi alt kat mutfakta pencere yanında, eve göre merkezi bir yerde. Fakat tezgahın karşı tarafında. Yani yoğuşmalı sistem için bir sorun bu galiba.

YAŞAM TARZI
    Alt katta ailem yaşayacak, benim zamanım genelde üst katta geçecek.
    Çok sigara içiyorum ve sürekli bilgisayar başında çalışıyorum. Bu nedenle günlük çalışmamı daha küçük olan odada yapacağım, pencere açık olur genelde, belki ileride hava temizletecek bir şey kurarım. Ama bilgisayarlar epey ısıtıyor. Şu anki odamda da pencere açık sorun yaşamıyorum.
    Ofiste benden başka 1-2 kişi daha çalışabilir.
    Bazı zamanlar işlerim dışarıda olabilecek, arka arkaya tam günler (şantiye)...

ÇIKARDIĞIM SONUÇLAR
    Bir yığın şey okudum, ölçtüm, hesapladım... Lütfen kontrol edin...

• Petek boyu gerekenden %20-30 daha kısa görünüyor ama iki daire arasında olması ve nedeniyle belki kurtarır. Ama alttan bağlantı olması da çok kötü. Petek boyunun az olması da yoğuşmalı sistemden tasarrufu azaltıyor.
    • Kolektörlü sistem olması iyi, her hattı ayrı kontrol etmek kolaylaşacak, basınç düşmeleri olmayacak. Bu da termostatlı vana için iyi.
    • Alan/hacim tam sınırda. 24 kW'lık standart kombiler yetmeyecek görünüyor. 28-30 kW olması gerekecek. Seçerken dikkat, kullanma suyu ısıtma gücüne değil petek ısıtma gücüne bakılacak.
    • Premix/tam yoğuşmalı, çift eşanjörlü, modülasyonlu sistemler öneriliyor.
    • Oda termostatı benim yaşam tarzımda pek ideal görünmüyor.
    • Maksimum verimlilik için kombiyi 50-55 derecede çalıştırmak iyi. Bu durumda daha yüksek güçlü kombi almak daha mı iyi acaba?

NE YAPAYIM - SORULAR
    Tüm paramı eve yatırdım, bu iş için bütçem çok kısıtlı, yani pahalı cihazlara gidemem görünüyor. Ama tasarruf da istiyorum.

• Premix/tam yoğuşmalı, çift eşanjörlü, modülasyonlu 28-30 kW kombi alayım. Su gideri sorunu kolay çözülür mü?
    • Oda termostatı almayayım (???) - ileride gerekirse alırım. Acaba yeni kombilerde gece/sabah vb programlama şansı var mı bilmiyorum??? Olsa iş görülür zaten.
    • Danfross RA-2000 termostatik vana - Mutfak ve banyolara takılmayacak, ama tüm odalara takılacak (bundan emin olamadım).
    • ???

YAKLAŞIK MALİYET
    Bu işin toplam maliyeti ne olur (saat bile yok daha)? Bunu hesapladım ve bana yüksek geldi :(

• TL 2000-2500 KOMBİ ???
    • TL 280 Termostatik Vanalar
    • TL 300 Proje ???
    • TL 300 Montaj ???
    • TL 425 İGDAŞ Sayaç dahil abone bağlantı bedeli
    • TL 406 İGDAŞ güvence bedeli
    • TOPLAM 4,211 TL

Bana hangi marka/model kombi önerirsiniz? Vaillant isterdim ama çok pahalı geliyor. Baymak alsam?
    İnternetten taksitle alıp diğer işler için birini mi arasam yoksa uğraşmamak için komple bir yere mi versem?

Şimdiden teşekkürler...
    Gerekirse çizim/fotoğraf da ekleyebilirim...

EDIT: Fotoğraf-çizim ekledim...

Yeni dubleks eve nasıl bir sistem? Yeni dubleks eve nasıl bir sistem? Yeni dubleks eve nasıl bir sistem? Yeni dubleks eve nasıl bir sistem? Yeni dubleks eve nasıl bir sistem? Yeni dubleks eve nasıl bir sistem? Yeni dubleks eve nasıl bir sistem? Yeni dubleks eve nasıl bir sistem?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bozden -- 23 Aralık 2014; 4:25:06 >

• ankarada 100 m2 taban alanlı tripleks evde oturuyorum, 28.000 lik auer kombi taktırdım, vanaları termostatik taktırdım. en alt katı kullanmıyorum o kata giden hattı kapattırdım

bana 28000 lik yetiyorsa size 24000 yeter, kullanmayacağınız odalar varsa termostatik mantıklı, yoksa bende hepsi sonuna kadar açık, gereksiz masraf yaptım

çatı yalıtımı çok önemli

bende iki radyatör delik çıktı,montajdan sonra kontrol ettirin mutlaka

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • bozden B kullanıcısına yanıt
    merhaba
    çok güzel detaylı bilgi yazmışsınız keşke herkes sizin gibi olsa,yalnız ideal petek metrajı için en uygunu yerinde bir mühendislik hizmeti almanız,yazdığınız bilgilere istinaden ısıtılacak net alana oranla petek metrajınız çok eksik görünmüyor ama evin planını+komşu bitişik kör duvarlar+cepheler+kombinin bulunduğu yer gibi bilgiler olsa daha net ifadeler kullanılabilir
    binanızda yalıtım olması büyük avantaj,cephe dezavantajınız var kuzey
    ısıtılacak net alan 115m2 ve toplam radyatör metrajı ( yükseklik standart pkkp 60 panel varsayıyorum) 5.2+4.3 toplamda 9mt (+ - ) civarında metraj görünüyor ayrıca 3 havlupan var
    tesisatınız mobil sistem 16mm pex borular ile maximum sirkülasyon ve kaliteli ısınma olur
    eviniz tam termostatik vana kullanımına uygun
    kombinin devir daimi için 3 havlupan hariç bütün radyatörlere danfoss ra 2000 gaz sensörlü termostatik vanalar (tanesi 40lira) taktırırsanız dubleks evinizde büyük konfor olur dubleks,tripleks gibi katlı yapılarda termo vana kullanımı şart,her odaya ayrı ayrı sıcaklık konforu sağlanır ve üst kattaki radyatörler daha iyi sirküle olur
    kombi olarak standart kapasitede 24kW cihaz teorik olarak yeter,mobil sistem+yalıtımlı bir dairede 10mt tesisata çok rahatlıkla suyu pompalar
    bazı kombilerin pompası 90pw ve 110pw gücündedir 2kat hatta 3 kata kadar suyu çok rahatlıkla pompalar
    modülasyon aralığı geniş 28-30kW premix yoğuşmalı kombi de takılabilir çünkü cihaz çok geniş aralıkta çalıştığı için anlık kapasite değişimlerinde alev modülasyonunda çok başarılı olur
    forumda sürekli olarak önerdiğimiz f/p premix yoğuşmalı kombiler 1600-1800lira civarındadır,montaj ustasına göre 100-150lira civarında
    danfoss ra 2000 termo vanalar tanesi 40lira (radyatörler ile duvar arasında en az 15cm mesafe varsa yatay köşe alabilirsiniz
    oda termostatı set edilen derecede kombinin pompasını susturur,yalıtımlı evlerde tasarruf sağlar,ama sonradan da deneyim kazanarak takılabilir

• daireniz için 20 kw kombi bile yetecektir. ısı kaybı hesabı yapıldığında 28 kw kombinin ne kadar gereksiz olduğunu göreceksiniz.

tavsiyelerim :

Premix bir kombi alın,
    alınca kalitelisini alın..

termostatik vana kullanmanızı tavsiye ederim. termostatik vanada marka olarak danfoss honeywell gibi markaları tavsiye edebilirim.
  • Öneriler için çok teşekkürler...

Daha açıklayıcı olsun diye birazdan çizimleri de ekleyeceğim. Açıklamalarınıza göre 24 kW'lık kombi yetiyor görünüyor ki bu da maliyeti indiren bir şey, çok hoşuma gider :)

Kafamda şöyle bir ön yargı oluşmuştu: Yüksek kapasiteli kombi alırsam 50-55 derece verimlilik daha fazla olur gibi gelmişti. Tamamen yanılıyor olabilirim.

Peteklerde giriş ve çıkışları nasıl anlayabilirim? Boruların dış kılıflar kırmızı-mavi kodlu olsa da petek tarafında görünen boru sadece kavuniçi... Termostatlı vanaların girişe takılması gerekiyor değil mi? Burada ana sorunum 15 cm boşluk ihtiyacı olabilir. Bazı petekler duvara dayanıyor neredeyse, ama orası giriş mi çıkış mı bilmem lazım... Bu işte soldan girer sağdan çıkar gibi bir mantık var mı acaba?

Dediğim gibi petek bağlantıları yer tarafından. Bunun %20 kayıp anlamına geleceği söyleniyor. Mobil sistemlerde de geçerli mi bu? Yapılabilecek bir şey var mı?

• bozden B kullanıcısına yanıt
    petek boylarınız az görünmüyor sadece koridor ve hol gibi bölgelerde sanırım radyatör yok,genelde sıfırdan yapılan tesisatlarda es geçilen büyük eksiklik
    mobil sistemde en yakın odadaki radyatörün giriş ve çıkışlarından (T) ile bağlantı alarak sıva üstünden 20mm pprc borularla bu sorun giderilebilir
    sadece alt katta 10 ve 13m2 odaların petek boyu görünmüyor

radyatörleriniz alttan bağlanmış en kötü bağlantı şeklidir %10-20 arasında verim kaybı yaşayacaksınız
    yapmanız gerekenler çok basit
    http://www.koctas.com.tr/tesisat-malzemeleri/uzatma-cubuk/3963/
    http://www.tesisatmarketim.net/PIRINC-KROM-UZATMA-CUBUGU-H60-CM-pmu1047
    radyatöre kırmızı boru ile bağlanan vanayı krom uzatma çubuğu alarak aynı vanayı radyatörün üstünden bağlayacaksınız,krom uzatma çubukları radyatörün büyüklüğüne göre 40cm,50cm,60cm uzunluğunda satılır,kesinlikle alttan bağlantı ile radyatörleri kullanmayın,radyatörler ile duvar arasında en az 15cm mesafe kalırsa danfoss ra 2000 termo vanaları yatay köşe alabilirsiniz

Yeni dubleks eve nasıl bir sistem? Yeni dubleks eve nasıl bir sistem? Yeni dubleks eve nasıl bir sistem? Yeni dubleks eve nasıl bir sistem?

modülasyon aralığı geniş premix yoğuşmalı kombilerde 24kW ile 28kW kapasitede minimum ısıl güçte çok fark olmaz
    mesela baymak duo tec premix yoğuşmalı kombide 50c-30c işletmede 24kW.....>4.7kW'a kadar kapasitesini düşürebilirken %19,5 - %100 modülasyon aralığı
    28kW'ta 50c-30c işletmede.....>5.7kW'a kadar kapasitesini düşürür %19,5 - %100 yani cihaz çok geniş bir aralıkta çalışır
     Yeni dubleks eve nasıl bir sistem?
    eviniz yalıtımlı ve mobil sistem var sirkülasyon üst seviyede olur
    modülasyon aralığı geniş 24kW premix yoğuşmalı kombi alabileceğiniz gibi modülasyon aralığı geniş premix yoğuşmalı 28-29kW cihaz da alabilirsiniz
    aynı şekilde airfel digifel premix,ariston genus premium evo gibi cihazlar durum aynıdır

• Çok sağol disintegration hocam :) Evet iki odayı unutmuşum, 90 cm radyatörler onlar...

Özellikle krom çubuk çözümü çok iyi... Sıfır evde neden alttan bağlama gibi bir saçmalık yaparlar anlamıyorum. Bu evde estetik kaygı ve/veya on kuruş tasarruf için de olamaz. Bilmezlik herhalde...
  • Okuyacaklara geri besleme olsun diye yazıyorum, sonuçlar işe yarasın :)

Havlupanlara dokunmadım

Alt ve üst katta yatak odalarını kısık ve açık bıraktım (soğukta yatmaktan hoşlanmam)

Diğer odalara termostatlı vana taktım. İki peteği olan alt salonda ise birine termostatlı vana taktım, diğerini az açık bıraktım. Soğursa termostatlı olan destekliyor.

Tüm peteklerde allta olan girişlerin birini üste aldırdım.

Demirdöküm Nitromix P24 aldım. Sınırda dediler ama risk aldım.

Taşınınca ilk günler korktum, çünkü üşüdüm. Verdim gazı, 2-3 günde inşaat soğuğu gittt. O zamandan beri 35-55 arasında kullanıyorum. Gece boş ofis alanlarında termostatı 2.5'a getiriyorum.

Son iki ayda 2 kere bol karlı ciddi soğuk yaptı (İstanbul'a göre). Gğvence bedel taksidini ayrı tutarsak ayda 150-200 arasında fatura geldi. Eski 90 m2'lik evde bile 250-300 geliyordu.

Tek derdim pipo içince penceremi açıyorum. Karşımda iç merdiven var. Aşağı katta da bir pencere açık olursa esinti yapıyor. Kapıyı da zor kapıyorum, iki kedim var çünkü...

Mutluyum yani...

İki şey daha yapacağım.

1) Oda termostatı alacağım, amaç gece-gündüz programlamasını yapmak.
    2) Sadece gündüz büro olarak kullandığım büyük salona dijital programlı termostat alabilirim. Orayı ayrıca programlamak için. Ama şu kış geçsin bir de...

Desteklere teşekkürler, disintegration başta olmak üzere :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bozden -- 16 Mart 2015; 20:55:04 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.