Şimdi Ara

Gelecekte bilgisayarların anlık açılışı mümkün olacak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
641
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Gelecekte bilgisayarların anlık açılışı mümkün olacak

Günümüz bilgisayar teknolojilerinde verilerin işlenmesi için bellek modüllerinin elektrik akımları kullanması gerekiyor ve bu nedenle enerji sarfiyatı üst seviyeye çıkıyor. Ayrıca bilgisayarların açılış hızları ve performansları da bundan olumsuz etkileniyor. Yıllardır elektrik akımı olmadan belleklerin verileri işleyebilmesi konusunda çalışmalar yapılıyor. Cornell Üniversitesi araştırmacıları bu konuda önemli bir aşama kaydetti. 

Profesör ve doçentlerden oluşan ekip elektrik akımı yerine bir elektrik alanı oluşturarak belleklerin çalışmasını sağlamış ve bu sayede çok düşük enerji gereksinimi ile hızlı veri işleme mümkün hale gelmiş. 

Ekip bu proje için oda ısısında çalışabilen manyeto elektrik bellek cihazı geliştirmiş. Bu cihaz bizmut ferrit adı verilen yumuşak bir demir çeşidinden oluşuyor. Bizmut ferrit hem kalıcı bir manetik alana sahip hem de elektrik alanı oluşturularak kutupları değiştirilebiliyor. 

Sahip olduğu bu avantajlar sayesinde basit geometrik hesaplarla bizmut ferrit maddesinin kalıcı bellek cihazlarında kullanılmasının önü açılıyor. Yani elektrik alanı oluşturarak daha hızlı depolama işlemleri veya veri işleme mümkün hale gelecek. Her cihaz ise bir bite karşılık geliyor. Ayrıca ısınma sorunu da ortadan kalkacak. 

Bizmut ferrit on yıldan fazla bir süredir üzerinde çalışılan bir madde. Ancak oda ısısında çalışabilir olması büyük avantaj. Zira farklı araştırmacılar benzer sonuçları -100 santigrat derecelerde elde ediliyordu. 

Ancak projenin şimdilik çok yolu var. Zira bu cihazların milyarlarca olarak bilgisayar belleklerine yerleştirilmesi gerekiyor. Ayrıca sağlamlık konusunda da çalışmalar yapılması gerekiyor. Ancak teknoloji çevreleri bu çalışmanın önemli bir dönemin kapısını açtığına inanıyor.  

• Artık ssd ler sayesinde açılış süresi 7-8sn ye kadar düşmüş durumda.Sadece açıkış animasyonlarını bekliyoruz(bios,windows açılışı).Bu kadar süre için bu kadar kasmaya gerek yok bence.

Ancak farklı bir amaç içinde işe yarayacaksa onu bilemem.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Lucy filmindeki gibi ışık hızında sekmeler açbilelim yeter,ibmde ışık hızına yakın işlemciler üstünde çalışıyodu,ikisi birleşince gerçekten hızlı pcler görebileceğiz,ömrümüz yeterse.

• SSD ile açılış süresi bile gayet yeterli.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Simplyfor

Artık ssd ler sayesinde açılış süresi 7-8sn ye kadar düşmüş durumda.Sadece açıkış animasyonlarını bekliyoruz(bios,windows açılışı).Bu kadar süre için bu kadar kasmaya gerek yok bence.

Ancak farklı bir amaç içinde işe yarayacaksa onu bilemem.

Katılıyorum. Benim laptop 5 yıllık 5dk da anca açılıyor ama yeni pc'ler 5 sn'de açılıyor.

• Biz atari kullanmış nesiliz, tuşa basar basmaz ekranın hazır gelmesi bizi çok şaşırtmaz
  • Güzelmiş haber
    Açmaya niyetlenince açılan bilgisayar
  • teknoloji gelismesin mi arkadas 5 sn belki önemli benim icin niye gerek yok diyorsunuz :)

• Ssd ile zaten verimli

• 7 8 saniyede yeterli

• Burada Berkeley'in bir çalışması alıntılanmış. Hücreye ışık çarptığında, hâline bağlı bir değerde voltaj sıçraması yaratıyor denmiş. 3.3v ile çalışabiliyorlar ve okuma süresi 10 nanosaniye, bu 15v ile çalışabilen NAND hücrelerinden hem verimli hem daha hızlı olduğu anlamına geliyor. Denenen FeRAM hücrelerin boyutu 10 mikron, bir NAND hücresi ise 20 nm düzeyinde(500 kat küçük), dolayısıyla şimdilik kapasiteler ciddi bir sorun gibi gözüküyor.
    [Kaynak]

• Bence pc lerin açılış hızları yerine telefonlarınkini çözün. Telefonlar bence gayet geç açılıyor ilk açılışta.

• 840 Evo 2 adet 120 GB raid-0 ile çok hızlı açılıyor.

3 adet 64 gb hızlı SSD ile raid0 yapılarak 1 sn olmasada yakın sonuçlara ulaşılabilir aslında.
  • Asıl telefonlarda işe yarar bu tech.
    Sunucular da kullanabilir mesela
  • iyiymiş
  • quote:

Orijinalden alıntı: SS10

Biz atari kullanmış nesiliz, tuşa basar basmaz ekranın hazır gelmesi bizi çok şaşırtmaz

Süper bir yorumdu tebrikler

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: darkdiva

Bence pc lerin açılış hızları yerine telefonlarınkini çözün. Telefonlar bence gayet geç açılıyor ilk açılışta.

Katılıyorum.

• Benim makine 1 dakikada açılıyor,memnunum.

• Ssd ile 7-8 saniyede nasıl açılıyor beyler? Benim pc neden ssdye rağmen 20-25 saniyeyi buluyor?

• Pentium 3258 4.5 oc lenince yetişircileri göremedim

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.