Şimdi Ara

AMD “Dinamik Kare Hızı Kontrolü” üzerinde çalışıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
1
Favori
2.375
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• AMD’nin Radeon ekran kartları için “dinamik kare hızı kontrolü” adını verdiği yeni bir yazılım üzerinde çalıştığı ortaya çıktı.

AMD insan kaynakları yöneticisi Chris Hook bir forumda üzerinde çalıştıkları bu teknolojiyi hafta başında denediğini ve harika çalıştığını söyledi ve teknoloji hakkında bir kaç ufak detay verdi.

Ekran kartının, monitör tazeleme hızından daha fazla kare görüntü üretmesini engelleyen bu teknoloji öncelikle güç tasarrufu için geliştiriliyor gibi gözüküyor. Şimdilik iddialar Dinamik Kare Hızı Kontrolü’nün fazla görüntü karesi üretmek yerine grafik biriminin saat hızını geçici olarak düşürerek kullanıcıya hissettirmeden enerji tasarrufu yapabileceği yönünde. Açıklamayı yapan Chris Hook ise bu teknolojinin “akıl uçuracak” derece enerji tasarrufu yaptığını söylüyor.

Monitörün tazeleme hızından fazla kare saniye gönderildiğinde ekranda yaşanan kırılmaları engellemek için hali hazırda kullanılan Vertical Synchronization ( Dikey Eşitleme) teknolojisi mevcut. Fakat bu teknolojinin sadece kırılmaları engellediğini, AMD'nin üzerinde çalıştığı gibi işlemci saat hızını düşürerek güç tasarrufu sağlamadığını hatırlatalım.

Güncelleme : Teknoloji öncelikli olarak notebook gibi mobil birimleri hedef alıyor gibi gözüküyor. Zira ekran kartının pil tüketimini azaltmak mobil tarafta kullanım sürelerinin uzamasına ciddi derecede katkı sağlayabilir.AMD yöneticisinin açıklaması da bu katkı süresinin benzer diğer teknolojilere oranla daha çok olabileceğine işaret ediyor.

Ayrıca Nvidia'nın da Battery Boost adında hali hazırda benzer bir teknolojisi mevcut. Bu teknoloji de örneğin ; ekran kartınız bir oyunda 150 kare/saniye çizebilecek iken ekran kartı saat hızını düşürerek belirlenen seviyede kare/saniye çizebiliyor. Bu şekilde ekran kartı daha az yorulacağı için güç tasarrufu yapılmış oluyor.

• Haberin başlığını okuyunca dedim v-sync diye bişey var zaten,bu teknolojinin mantığı nedir? Fakat içerikteki 'akıl uçuracak' derecede enerji tasarrufu sözü beni mest etti,bir an önce gelsin efenim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu AMD işi biliyor.

• fan sesinden de kurtulmuş oluruz :)

• Vsnyc açınca yaşadığımız sıkıntıları yaşayacaksak gereksiz olmuş bide vsnyc nin güç tasarrufu yapmamasını anlamış değilim normalde 100-120 fps ile oyun oynarken rivatuner ile 30 fpsye yada vsync ile 60-75 fpsye sabitleyince gpu kullanımı % olarak düşüyor ve az ısınıo ekran kartı heralde güç tasarrufu yapıyordur diye düşünüyorum bu yaptıkları şeyin hala tam olarak ne olduğunu çözemedim özel bişeymiş gibi lanse ediliyor ama denemek lazım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi qaanx -- 20 Aralık 2014; 8:55:42 >
  • @Okisht haber editörü? Hayırlı olsun.

Bu dinamik kare hızı kontrolü "FreeSync" ile de birlikte çalışabilecekse, monitör-GPU uyumu mükemmelliğe ulaşır o zaman.
  • Gsync gibi birşey bekliyordum ben başlığı görünce.

Özel soğutmalı çözümlerin zaten birçoğu ses sorununu aştı.Güç tasarrufu yapıyoruz diyen silip süpürüyor şuanda.Çektiği enerji/performans oranını yakalayanlar satıyor.

• Amd candir İntel ise heyecan =)

• Vertical Synchronization'ın güç tasarrufu sağlamadığı doğru değil bence Dovahkiin de belitmiş. Daha az gpu kullanım oranı,daha az ısı daha düşük watt tüketimini beraberinde getirir. Tabi bu teknoloji tüketim konusunda vsynicten daha başarılı olabilir

• demek ki ! fazla veri ürettiği ve bu fazla veriyi zamanında aktaramadığı için
    ortada bir darboğaz oluşuyor, eğer bu sorunu aşarlar ise her şey çok güzel olacak ! :)

• Şu ana kadar yapılmamış olması büyük eksiklik

• bu arada biz bu konuyu zamanında 2012 yılında zaten yazmıştık :)
    http://forum.donanimhaber.com/m_69028563/tm.htm

• VSR midir nedir onun gibi sadece 285 290'lara vermesinler de soyle 5000-6000-7000-R diye versinler daha cok kisi faydalansin.vsync'ta %50 kullaniyor mesela gpu'yu ben biraz tasarruf ediyor diyordum ama etmiyormus demek ki boyle bir sey lazimmis.boyle bir olayin gelmesi guzel olur merakla bekliyoruz.
  • Dolaylı yoldan coil whine için azaltıcı bir sebep olabilir (enerji tüketimi de denildiği gibi iyi seviyelerde düşerse).
  • Adaptive Sync ten çok da farklı bir şey değil
  • İyide radeon pro programında bu dinamik vsync benim bildiğim en az 2 yıl önce vardı.
  • ugurmurat360x kullanıcısına yanıt
    Onu direkt olarak güç tüketimini iyileştirecek şekilde yeniden yapılandırmışlardır
  • quote:

Orijinalden alıntı: qaanx

Vsnyc açınca yaşadığımız sıkıntıları yaşayacaksak gereksiz olmuş bide vsnyc nin güç tasarrufu yapmamasını anlamış değilim normalde 100-120 fps ile oyun oynarken rivatuner ile 30 fpsye yada vsync ile 60-75 fpsye sabitleyince gpu kullanımı % olarak düşüyor ve az ısınıo ekran kartı heralde güç tasarrufu yapıyordur diye düşünüyorum bu yaptıkları şeyin hala tam olarak ne olduğunu çözemedim özel bişeymiş gibi lanse ediliyor ama denemek lazım

Anladığım kadarıyla gpu kullanımlarının düşmesinden ziyade gpu saat hızıda dinamik olarak düşecek ve tasarruf bu şekilde sağlanacak.Benimde anlamadığım kadarı ise bir çok oyunda Nvidia kartla 60 fps sabitken hem gpu kullanımı hemde gpu saat hızları zaten düşmekte.Nvidia'da dinamik vsync olmadığına göre bu iş nasıl oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ugurmurat360x -- 20 Aralık 2014; 11:27:45 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ugurmurat360x

quote:

Orijinalden alıntı: qaanx

Vsnyc açınca yaşadığımız sıkıntıları yaşayacaksak gereksiz olmuş bide vsnyc nin güç tasarrufu yapmamasını anlamış değilim normalde 100-120 fps ile oyun oynarken rivatuner ile 30 fpsye yada vsync ile 60-75 fpsye sabitleyince gpu kullanımı % olarak düşüyor ve az ısınıo ekran kartı heralde güç tasarrufu yapıyordur diye düşünüyorum bu yaptıkları şeyin hala tam olarak ne olduğunu çözemedim özel bişeymiş gibi lanse ediliyor ama denemek lazım

Anladığım kadarıyla gpu kullanımlarının düşmesinden ziyade gpu saat hızıda dinamik olarak düşecek ve tasarruf bu şekilde sağlanacak.Benimde anlamadığım kadarı ise bir çok oyunda Nvidia kartla 60 fps sabitken hem gpu kullanımı hemde gpu saat hızları zaten düşmekte.Nvidia'da dinamik vsync olmadığına göre bu iş nasıl oluyor.

O zaman amd nin yeni yeni yaptığı şeyi nvidia daha önceden driverla halletmiş bi gelsinde tecrübe edelim bakalım merak ettim

• Tazeleme hızının 60 kareye ulaşmadığı durumlarda işe yaramayacak bir teknoloji. Yani 4k çözünürlükte üst düzey bir ekran kartı 60 kareyi geçemezse o 250 watt güç tüketiminde azalma olmayacak.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.